Obrazek

Sprężyna gazowa Vortex

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

-piotrek- pisze:... by mistrz Przemek zerknął czy to podpasowało by do crosmana questa, vantage itp...

Tak myślałem.... :lol: Ale pomysł dobry...
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

-piotrek- pisze:pytanie jak z wytrzymałością - za tą cene to powinno wytrzymać chociaż 30-40 paczek pestek... Cekaus już tego niesprawdzi, kto się odważy na zakup ?
Wczoraj robiłem pierwszą 95tkę z Vortexem. :lol: Jak chcesz czekać na wrażenia to będę się mógł za rok spytać czy działa :lol:
Jaro pisze:
-piotrek- pisze:nikt z tego nie będzie strzelał na zawodach przy minus 10 stopni:).
Polemizowałbym :hm: Znam gościa, który wygrał zawody takim karabinkiem, a inny w kalibrze 5,5 był bardzo blisko podium....

ps. oczywiście mowa o tradycyjnej sprężynie
Onegdaj zimowe Tawerniaki wygrałem, a było -20 albo więcej na mrozie i nie przejmowałem się tym, że mam gas-ram i "łojezusmaria zmieni mi się punkt trafienia, że w nic nie trafię". :hm:

Jednym słowem, trzeba strzelać, a nie wydziwiać... A rozszerzalności cieplnej gazów nie zmienisz. Chyba, że przestaną uczyć jej w podstawówce.
Cortez pisze:
-piotrek- pisze:... by mistrz Przemek zerknął czy to podpasowało by do crosmana questa, vantage itp...
Tak myślałem.... :lol: Ale pomysł dobry...
Nie piłuj. Przyjdzie i na to czas.


Prosz pełny test: http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=11208
mayu
Posty: 16
Rejestracja: 21 sty 2013, 13:46
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: mayu »

debowy pisze:A rozszerzalności cieplnej gazów nie zmienisz.
Ciekaw jestem czy napompowanie tego Vortexa azotem, wpłynęłoby na poprawę jego charakterystyki w zależności od temp. zewnętrznej? Może ktoś dobry z termodynamiki się wypowie. To tylko takie moje gdybanie.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Posty: 340
Rejestracja: 01 lip 2009, 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hiszpan63 »

mayu pisze:Ciekaw jestem czy napompowanie tego Vortexa azotem
... :lol: ... a niby w jaki sposób miałoby to zmienic zależność między powietrzem atmosferycznym ??? .... ktoś się na lekcjach opier.... ał ... :maruda: .. albo faktycznie już przestali uczyć podstawowych zagadnień w podstawówce ... :bobas:

... powietrze zawiera 78% azotu ... czysty azot niczego tu nie zmieni .. :PP
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
Mpp HP-01 "Gnom"
Awatar użytkownika
Mlodyferel
Posty: 1050
Rejestracja: 11 cze 2009, 18:41
Lokalizacja: Jasło/Zarzecze
Kontakt:

Post autor: Mlodyferel »

Hiszpan63, może chodziło koledze o N2O... :D:D no ale wtedy rozszczelnienie systemu może spowodować nie dość że zmianę punktu trafienia , to i również nagły atak śmiechu :D:D no chyba że Vortex-a podepnie pod silnik benzynowy :D:D
- sorry za OT
B,C,C+E,KW....
Zamienił stryjek ... Karabin na kółko :hm:
mayu
Posty: 16
Rejestracja: 21 sty 2013, 13:46
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: mayu »

Hiszpan63 pisze:.. powietrze zawiera 78% azotu ...
wiem o tym doskonale, ale poza azotem w powietrzu mamy też 21% tlenu.
Azot i tlen mają różne właściwości fizyczne i nie tylko.
Zastanawiałem się czy ta 21% domieszka tlenu w powietrzu w stosunku do 100% azotu coś zmienia - (np. inna rozszerzalność temperaturowa, inna objętość, inne ciśnienie) w funkcjonowaniu vortexa np w 20 st. C czy -20 st. C?

W przypadku hydroakumulatorów stosowanych w rożnych maszynach używa się właśnie azot a nie powietrze - ma to chyba jakieś uzasadnienie?
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Posty: 340
Rejestracja: 01 lip 2009, 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hiszpan63 »

Nie jesteś w stanie napompować w warunkach domowych 100% azotu . Objętość pasożytnicza wężyka :!: ... a z pompki to już w ogóle niewykonalne . Tzn . da się ale z ogromnymi stratami gazu , przy wielokrotnym odpowietrzaniu. Więcej problemów przysporzy sam system + uszczelka tłoka niż straty z tytułu rozszerzalności gazów . A powietrze gęstnieje znacząco dopiero w okolicach -35* , więc nikt nie będzie w takich warunkach przeprowadzał testów na zachowanie ledwo 1/5 objętości tlenu , będącego dosyć mocno integralną mieszaniną .
mayu pisze:Azot i tlen mają różne właściwości fizyczne i nie tylko.
Owszem , ale osobno ... będąc powietrzem atmosferycznym mają opracowane właściwości dla mieszaniny . Do tego rozmawiamy o zamkniętym obiegu (Vortex) więc nic się nie ulotni , ani nie wyparuje do momentu rozszczelnienia Vortex-u . ....
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
Mpp HP-01 "Gnom"
mayu
Posty: 16
Rejestracja: 21 sty 2013, 13:46
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: mayu »

No i wszystko jasne :)
Awatar użytkownika
Kurierex
Posty: 15
Rejestracja: 16 sie 2006, 16:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Kurierex »

Po za tym azot (100%) stosuje się w urządzeniach w których priorytetem jest uniknięcie utleniania powierzchni.
KuriereX
Miłego dnia/nocy*
*/niepotrzebne zamazać*
Instruktor nurkowania i EFR
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

A jakby zastosować Hel, to można by dzięki temu zmniejszyć masę karabinka.. 8)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Kurierex
Posty: 15
Rejestracja: 16 sie 2006, 16:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Kurierex »

Hel jest w układach gasramowych nieefektywny.
Testowaliśmy z Dębowym na jego 90 tce. Zarówno Hel (rzadkie, małe, szybkie cząsteczki), jak i Argon (znacznie gęstszy).
Mimo wszystko powietrze było najbardziej stabilne.
KuriereX
Miłego dnia/nocy*
*/niepotrzebne zamazać*
Instruktor nurkowania i EFR
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Może i jest nieefektywny, ale mógłby być efektowny.. Wkraczasz dumnie na strzelnicę ze sznureczkem w ręku, a nad głową dostojnie Harnaś się unosi... :king:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Post autor: yaro »

Takie drobnostki mi przyszły do głowy:
- hel ucieka przez uszczelnienia które z powietrzem pod ciśnieniem sobie radzą (mniejsze bo jednoatomowe), nie ma więc szans na zachowanie szczelności gas-ramu z helem czy argonem;
- "uciążliwość temperaturowa" jest odczuwalna latem kiedy karabinek nagrzany w upale i na słońcu dojdzie do 40 stopni, w zimie to więcej się ręce trzęsą jak zobaczymy na papierze te kilka m/s mniej;
- ma znaczenie czy nabijemy gas-ram pompką czy suchym powietrzem z butli, woda pogorszy powtarzalność, (ile jest wody w powietrzu przekonał się pewnie każdy kto spróbował strzelać z pcp napompowanego pompką bez osuszacza i z butli, widać w chłodny dzień jak za lufą "dymi" po pompce).

Edyta: jeszcze mi się przypomniało, że coś się działo przy mierzeniu szybkich strzałów po sobie i z odstępami, być może mieszało tu wydzielanie i pobieranie ciepła przy sprężaniu i rozprężaniu powietrza w gasramie. Może warto jeszcze to sprawdzić.
piwo83
Posty: 14
Rejestracja: 01 mar 2013, 20:31

Post autor: piwo83 »

Witam wszystkich jestem nowy na forum aczkolwiek posiadam już od jakiegoś czasy hatsana 85.właśnie padłą mi kolejna sprężyna kupiona na allegro i postanowiłem kupić vortexa problem w tym że ponoć przy 100bar to 17J a nie posiadam pompki czy jest możne gdzieś taki opis jak ją zrobić?Dodam że w mojej wiatrówce był gaz ram zrobiony przeze mnie wcześniej pompowałem go co2 ale ma za niskie ciśnienie do vortex.
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

piwo83 pisze:postanowiłem kupić vortexa problem w tym że ponoć przy 100bar to 17J a nie posiadam pompki czy jest możne gdzieś taki opis jak ją zrobić?
To znaczy chcesz mieć więcej niż 17 J :?:
Grupa "Beaver"
ODPOWIEDZ