Obrazek

Sprężyna gazowa Vortex

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
crash85
Posty: 235
Rejestracja: 02 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Chełm

Post autor: crash85 »

Cortez pisze:
crash85 pisze:...i zmierzyć Vo i pużniej
"Puźniej" się nie da...ale zawsze możesz sam potestować.


nie czepiaj się literówek bo nie o tym temat ten jest ... zawsze możesz znaleźć inny sposób bycia _ _ _ _ _ _ _ _ PEACE :pokoj:

oficjalnie zadaje pytanie do panów ze sklepu CEKAUS:

jaki wpływ ma zmiana temperatury otoczenia w jakim przebywa karabinek na prędkość początkową śrutu w systemie ze sprężyną klasyczną i ze sprężyną gazową?
nie mówię o sytuacji gdzie z warsztatu o warunkach pokojowych wyjdziemy na 10 minut strzelić szybką tarczkę tylko o sytuacji gdzie na dworze jest temp. ok -10-15st. i przez godzinę lub dwie jedziemy na miejsce spotkania ze znajomymi, karabinki po tym czasie wyjmujemy z bagażnika samochodu i strzelamy karabinki zdąrzą sie już "zaklimatyzowac" ale jak to właśnie wpływa na Vo???
ZORAKI HP-01 ULTRA 5,5 + PROCA NA KAMIENIE
Awatar użytkownika
Mariusz 1984
Posty: 27
Rejestracja: 22 kwie 2012, 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mariusz 1984 »

Z tym testem sprawności, względem temperatury to w całości się zgadzam i sam z chęcią przeczytam wyniki.
Ale... Dotychczas dyskusja rozgorzała bez specjalnego udziału Cekaus-a.Jeśli naprawdę prowadzą skrupulatne testy, to poczekajmy.W końcu robią to dla nas a nie my dla nich.
(H25 supercharger i HW90k) "Dębowe"
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Mariusz 1984 pisze:Z tym testem sprawności, względem temperatury to w całości się zgadzam i sam z chęcią przeczytam wyniki.
Ale... Dotychczas dyskusja rozgorzała bez specjalnego udziału Cekaus-a.Jeśli naprawdę prowadzą skrupulatne testy, to poczekajmy.W końcu robią to dla nas a nie my dla nich.
:spoko:

Dokładnie.

Maciek napisał że przedstawi nam wnioski pod koniec tygodnia..
Poczekajmy.
Dodatkowym plusem całej tej sytuacji jest fakt, że dzięki temu będziemy mogli wysłać nasze Hatsany do sprawdzonego serwisu bez strachu o utratę gwarancji czy inne problemy.. Gratki!
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Tylko chłodni nie ma...bo skąd wytrzasnąć -15 C.... do testów? :PP
Przez 3 godziny na mrozie -4 C , Vortex sprawował się dobrze. I tyle w temacie.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Posty: 340
Rejestracja: 01 lip 2009, 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hiszpan63 »

crash85 pisze:jaki wpływ ma zmiana temperatury otoczenia w jakim przebywa karabinek na prędkość początkową śrutu w systemie ze sprężyną klasyczną i ze sprężyną gazową?
O tym już było na wielu forach i w wielu konfiguracjach sprzętowych :!: Na dużym mrozie , w większości przypadków, klasyczna spręzyna przyśpiesza nawet o 10-11 m/s . W przypadku gas-ramów , gas strutów oraz PCA , notuje się spadek sprawności o około 1J a w skrajnych przypadkach chwilowe rozszczelnienie systemu . Nie inaczej będzie zachowywał się Vortex :!:

Co do szczegółowych testów Vortexa ... nikt nie będzie robił analizy sytemu pod wzgledem wszystkich możliwych konfiguracji pogodowych . Skąd mam teraz wziąć -20* ??? :zdziwko: Cortez ma rację .. my zrobimy testy i opis , ale to Wy będziecie testować zasadnośc zakupu , jego opłacalność i to Wy będziecie tu królikami doświadczalnymi (albo nie ) jak zawsze , gdy na rynku pojawiaja się nowinki . A o względach ekonomicznych to można pogadać mając Slavię ... znane ceny części , możliwości awarii , łatwość naprawy i można zrobić kalkulację kosztów .. :PP
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
Mpp HP-01 "Gnom"
Awatar użytkownika
crash85
Posty: 235
Rejestracja: 02 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Chełm

Post autor: crash85 »

Przemku mniej więcej takiej odpowiedzi oczekiwałem i dziękuję za fatygę :D
ZORAKI HP-01 ULTRA 5,5 + PROCA NA KAMIENIE
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Test przy minusowych temperaturach odbył się niejako przypadkiem, przez zapominalstwo. Całą noc :zdziwko: Hatsany były w bagażniku przy -4 stopniach (rano), a -11 (wg pogodynka.pl). :lol: Rano zmierzyliśmy w Cekausie:

Hatsan 55 Ultra Vortex:
215,3 - 216,6 m/s (max 222,2 m/s przy +20 stopniach) = mniej o 6,9 m/s

Hatsan 55 Ultra:
219,4 - 221,1 m/s (max 222,5 m/s przy +20 stopniach) = mniej o 1,4 m/s lub bez różnicy.

Oba pomiary tak jak wcześniej na RWS SuperField.

Na Exact 4,50 miały odpowiednio ~230 m/s (5 m/s mniej) i ~238 m/s (3 m/s więcej)

Mam tarczki z dzisiaj, ale to przy okazji pełnej recenzji. 8)
Awatar użytkownika
no_taki
Posty: 85
Rejestracja: 04 sty 2013, 17:21
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: no_taki »

Dziękuję pieknie za pełną i konkretną odpowiedź. O to właśnie mi chodziło.
Jeszce raz dzięki :)
hatsan 200 Alchemik inside - PP 3-9x42 AO
Awatar użytkownika
crash85
Posty: 235
Rejestracja: 02 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Chełm

Post autor: crash85 »

ja również dziękuję, to są konkretne informacje, co firma to firma :D
ZORAKI HP-01 ULTRA 5,5 + PROCA NA KAMIENIE
Awatar użytkownika
KACperPAN
Posty: 197
Rejestracja: 25 lip 2011, 20:12
Lokalizacja: P Pol

Post autor: KACperPAN »

Panowie a gdyby tak ciepłą wiatrówkę napompować w pokoju do 80 bar i analogicznie - zmrożoną napompować na zewnątrz na 10-cio stopniowym mrozie też do 80 bar to teoretycznie prędkość śrutu powinna być taka sama.

Wystarczyło by zabrać wiatrówkę i pompkę w teren i problem z głowy :hm:
Co o tym myślicie ???
H90 Alchemiczny + DOT 4-16x42 AO MD
Mój :devil2: H125 KACperPAN/Alchemik Inside + PP 4-16x50 AOE
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Jest jeszcze jedna zmienna - twardość uszczelki tłoka..
Na mrozie będzie twardsza a w ciepłym miększa.. też może mieć wpływ..
Ale po mojemu to już trochę wydziwianie z tymi mrozami i prędkościami..
Wystarczy trochę postrzelać przed samymi zawodami żeby sprawdzić różnicę w opadzie i już..
Przed zawodami.. właśnie.. jakimi?
Bo w rekreacji te 2J różnicy w zimie chyba będzie miało mniejsze znaczenie niż odmrożone uszy, czy przymarznięty palec do języczka..?
:)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Posty: 340
Rejestracja: 01 lip 2009, 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hiszpan63 »

KACperPAN pisze:Wystarczyło by zabrać wiatrówkę i pompkę w teren i problem z głowy

Co o tym myślicie ???
Że chwała temu , kto będzie rozbierał Hatsana na mrozie , pompował i składał nazad ... :lol:
Mamutowicz pisze: czy przymarznięty palec do języczka..?
... nie wtykaj palca gdzie tobie nie miło , nie rób drugiemu między drzwi ... :hihi:
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
Mpp HP-01 "Gnom"
Awatar użytkownika
KACperPAN
Posty: 197
Rejestracja: 25 lip 2011, 20:12
Lokalizacja: P Pol

Post autor: KACperPAN »

Mamutowicz pisze:Ale po mojemu to już trochę wydziwianie z tymi mrozami i prędkościami..
Dokładnie tak samo pomyślałem i stąd mój wcześniejszy post.
Równie dobrze można by gdybać na temat karabinków ze sprężyna - jak spręży się ciepłe powietrze zaciągnięte w pokoju, a jak zimne na mrozie ??? Ciepła sprężyna - zimna sprężyna ??? Normalnie temat rzeka..........

Po prostu strzelajcie :killer2: i miejcie z tego radochę :radocha:
Dużo kombinacji = mniej radości.

EDIT: Przemku myślałem o innych gasramach które mają zaworek na zewnątrz i dlatego tak napisałem. W Vortex'ie pewnie też dało by się zrobić zaworek na zewnątrz, ot tak choćby dla łatwej regulacji mocy.
H90 Alchemiczny + DOT 4-16x42 AO MD
Mój :devil2: H125 KACperPAN/Alchemik Inside + PP 4-16x50 AOE
Awatar użytkownika
-piotrek-
Posty: 80
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:33
Lokalizacja: Zamojszczyzna

Post autor: -piotrek- »

Dokładnie nie ma co przesadzać, wiadomo hatsany do którego stworzony jest vortex to nie jest sprzęt wyczynowy, nikt z tego nie będzie strzelał na zawodach przy minus 10 stopni:). Wiadomo że to coś zachowuje się poprawnie, jedynie pytanie jak z wytrzymałością - za tą cene to powinno wytrzymać chociaż 30-40 paczek pestek... Cekaus już tego niesprawdzi, kto się odważy na zakup ? Ja tylko od siebie dodam że jeśli by mistrz Przemek zerknął czy to podpasowało by do crosmana questa, vantage itp... może i ktoś by to kupił na testy długodystansowe 8)
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

-piotrek- pisze:nikt z tego nie będzie strzelał na zawodach przy minus 10 stopni:).
Polemizowałbym :hm: Znam gościa, który wygrał zawody takim karabinkiem, a inny w kalibrze 5,5 był bardzo blisko podium....

ps. oczywiście mowa o tradycyjnej sprężynie
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
ODPOWIEDZ