Obrazek

Kilka pytan poczatkujacego strzelca

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szakal.aw
Posty: 33
Rejestracja: 19 lip 2012, 18:28

Kilka pytan poczatkujacego strzelca

Post autor: szakal.aw »

Witam kolezanki i kolegow..
karabinek to: Crosmann Remington Summit z optyka Center Point 3-9x40AP

dopiero co zaczelem sie interesowac strzelectwem i bede mial kilka pytan na ktore w necie nie moge znalesc satysfakcjunujacych odpowiedzi..

-czym sie rozni karabin sportowy od pneumatycznego?
-czym strzela sie na np olimpiadzie? sprzezynowym czy powietrzem?
-jak to jest z ta tarcza znalazlem kilka tarcz czy na zawodach z karabinku pneumatycznego na 10m ile mm ma 10tka? 0,5mm?
przeciez srut ma 4,5mm to jak to jest liczone czy na zwodach jedna w druga musi wchodzic?
a cala tarcza ma 45,5mm?

-przestrzelanie:
10m ustawilem i trafia w srodek.. 25m sieje.. jak ustawilem znowu optyke na tej odleglosci to TOTALNIE gdzie indziej trafial na 10m

czy ustawienia sa tylko na jednej odleglosci? czy przyblizanie ma z tym cos wspolnego? a moze poprostu taka tanja optyka ze nie da sie tego ustawic. najciekawsze ze jak powrocilem na identyczne parametry optyki na ktorej trafialem to nic sie nie zgadzalo i sialo srutem po tarczy..

-no i 50m.. tam srut dolatuje ale nie pokrywa sie wogole z celownikiem.. dobrze rozumie ze srut opada i tutaj trzeba wziac korekte pod uwage a nie przestawiac znowu optyki?

rozumie ze karabinkiem do17J celne strzelanie na 50m nie ma sensu?

dziekuje za pomoc
Crosmann Remington Summit .177
Awatar użytkownika
Woytek
Posty: 646
Rejestracja: 15 maja 2010, 19:12
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Woytek »

szakal.aw pisze:w necie nie moge znalesc satysfakcjunujacych odpowiedzi..
no nie zawsze odpowiedzi są satysfakcjonujące...
szakal.aw pisze:-czym sie rozni karabin sportowy od pneumatycznego?
Sportowy czyli olimpijski itp?
Wiatrówki olimpijskie

Ergonomia – Najważniejsza cecha dzisiaj
Bez wątpienia, współgranie człowieka z wiatrówką jest tym co odróżnia współczesne karabinki do strzelania na 10 metrów od zwykłych karabinków. Od lat 60, wiatrówki te były ulepszane w tej kwestii. W późnych latach 90, przeszły totalną transformację. Praktycznie wszystko co może być ustawione jest teraz ruchome, tak więc może być przystosowane do jakiejkolwiek konfiguracji ciała i stylu strzelania. Jedyną strefą, która musi jeszcze zostać zoptymalizowana są strzelcy niepełnosprawni, a to dlatego, że każda niepełnosprawność jest unikatowa. Jednak dla pełnosprawnych strzelców, nowe karabinki oferują niemal doskonałe dopasowanie.

Brak odrzutu
Około 10 lat temu, dwóch czołowych producentów wiatrówek zapoczątkowało sposób wyeliminowania małego ruchu, przeniesionego podczas strzału. Trzecie prawo Newtona nie może zostać zignorowane, i dla każdej akcji występuje identyczna i przeciwna reakcja. Strzelcy nazywają to odrzutem. Ilość odrzutu zależy od masy obiektu, na który oddziałuje, a w karabinku do strzelania na 10 metrów jest nim śrut kaliber 4,5 mm o masie 552,5 miligrama. Masa ta przyspieszana jest do konkretnej prędkości przez pewną ilość mocy. Karabinek oddziałuje na na ruch śrutu poprzez ruch w przeciwną stronę z taką samą siłą. Siła, która popycha 500 miligramowy do prędkości 177 m/s nieznacznie oddziałuje na prawie 5 kilogramowy karabinek. Tak właściwie, wielu ludzi przekonanych jest, że wogóle nie ma tego ruchu. Dla osoby, która potrafi wyczuć poruszenie tak małe jak 0,025 milimetra podczas patrzenia przez precyzyjne przyrządy celownicze, ruch reaktywny ma miejsce i jest znaczny. Tak więc coś zostalo zrobione.
W jednym systemie, akcja małej wagi w środku karabinka jest popychana do tyłu z tą samą siłą, która wypycha śrut do przodu. Przemieszcza krótki dystans wydając minimalną energię aby strzelec nic nie poczuł. W karabinkach takich wyczuwalny jest tylko dźwięk.

Celowniki
Zgaduję, że celowniki postępowały tak jak to tylko możliwe od lat 70, jednak dotrzymały tempa nowym wiatrówkom. Celowniki nie zmieniają się tak często jak karabinki; Ich postęp zaplanowany jest co 10 – 15 lat w przeciwieństwie do 5 – 10 lat. W przeciwieństwie do karabinków nie są one porzucane kiedy coś nowego się pojawia. Dzisiaj wiele muszek ma takie same cechy poprzez wciskanie o-ringu pomiędzy dwie części pleksiglasu. O-ring rozszerza się i zwęża w zależności od nacisku.

Ciśnienie napełnienia
Karabinki Walther napełniane są do 300 barów. Wszystkie inne, o których mi wiadomo napełniane są do 200 barów, co jest częściej spotykane na całym świecie. Z Walthera dzięki większemu ciśnieniu można oddać więcej strzałów, jednak brak odpowiedniego wyposażenia do napełniania ogranicza strzelców. Wiatrówki będą działać z niższym ciśnieniem, jednak maksymalna ilość oddanych strzałów jest mniejsza.

Specyfikacje topowego karabinka do strzelania na dystans 10 metrów
Współczesny topowy karabinek jest niesamowicie ergonomiczny, z aluminiową ramą, do której wszystko jest umocowane. Ma stabilizację w pewnej formie. Jest to wiatrówka PCP.

Akceptowalne specyfikacje do zawodów
Możesz współzawodniczyć bez stabilizacji, a nawet bez ergonomii. Powinieneś używac albo PCP albo PCA. Przyrządy celownicze muszą być światowej klasy jednak nie muszą być najnowsze.
Jak to jest strzelać z współczesnego karabinka na 10 metrów?

Co w pudełku?
Pierwszą rzeczą jaką zauważysz jest to, że w pudełku znajduje się dużo więcej sprzętu niż przy typowej wiatrówce. Są tam narzędzie takie jak klucze Allena i adapter do napełniania wyjmowalnych zbiorników na sprężone powietrze. Zwykle każda nowa wiatrówka przychodzi z jednym lub dwoma zbiornikami. Za wyjątkiem wiatrówek Walthera, zbiorniki te napełnia się do 200 bar. Waltherowskie do 300 bar.
Adapter będzie pokryty brązem, gwintowany na obu końcach. Większe gwinty są zawsze męskie i są w konfiguracji DIN dla 200 barów. Jeśli nie posiadasz ręcznej pompki, potrzebujesz zbiornika ze sprężonym powietrzem z zaworem DIN albo adapterem aby połączyć zbiornik do zaworu. Wielu zawodników używa ręcznych pompek ponieważ łatwiej się z nimi przemieszczać niż z butlą. Powienieneś wiedzieć, że niektóre kraje stają się przeczulone na wpuszczanie różnych zbiorników do samolotów i mogą wymagać demontażu przed wejściem na pokład. W przyszłości ten problem zostanie napewno rozwiązany.
Poza adapterem do napełniania będę również wkładki do muszki. Niektóre współczesne karabinki mają muszkę z regulowanym przednim diopterem i nie używają wkładek. Dodatkowo, mogą być bloki regulacyjne i akcesoria do stopki kolby.
Kiedy podniesiesz karabinek poczujesz wagę. będzie ona w okolicy 5 kilogramów. Zanim możesz nazwać karabinek swoim czeka cię wiele ustawień i regulacji. Wszystkich regulacji dokonuje się w pozycji stojącej, nie na ławce.

Ustawienia

Długość spustu
Wysokość baki policzkowej
Umiejscowienie baki policzkowej
Kąt baki policzkowej
Wysokość stopki kolby
Kąt stopki kolby
Kąt chwytu pistoletowego
Umiejscowienie chwytu pistoletowego
Umiejscowienie spustu
Kąt spustu
Umiejscowienie tylnich przyrządów celowniczych
Wysokość chwytu przedniego
Umiejscowienie ciężarków dla balansu

Kiedy karabinek zostanie wyregulowany, będzie pasował jak rękawiczka. Waga, którą początkowo zauważyłeś zmniejszy się, jednak przedramię wciąż będzie odczuwało wagę karabinka. Nauczysz się trzymać rękę jak najbliżej klatki piersiowej aby zrobić platformę by podeprzeć wagę karabinka. Tak będziesz regulował ustawienie wysokości przedramienia – do punktu, w którym karabinek wskazuje punkt, w który dokładnie celujemy, będziesz się czuł jakby to twój szkielet a nie mięśnie podpierał karabinek.

Spust
Spust jest pierwszą rzeczą jaką większość strzelców chce wyregulować, jednak dopóki karabinek nie jest dopasowany do ciebie, regulacja spustu jest bez znaczenia. Typowa regulacja spustu ma od 30 do 60 gramów. Po dopasowaniu wiatrówki, możesz chcieć wyregulować spust aby był twardszy – nie miękkszy. Spusty współczesnych wiatrówek do strzelania na 10 metrów są dwustopniowe bez jakiejkolwiek wagi stopnia pierwszego. Drugi stopień przeskakuje niewyczuwalnie, a mechanizm po naciśnięciu zatrzymuje jakikolwiek ruch spustu. Przy najlżejszym ustawieniu, około połowy strzelców nie wyczuje nawet drugiego stopnia i nieoczekiwanie wystrzelą.
Spust posiada również funkcję treningową, albo jak to można nazwać funkcję suchego strzału. Może być naładowany i wystrzelony bez wpływu na karabinek. Nie wiem jak wielu strzelców karabinkowych trenuje ich spusty, jednak strzelcy pistoletowi oddają około pięciu strzałów próbnych na jeden strzał do tarczy, a dobry zawodnik wystrzela całe zawody (60 strzałów dla mężczyzn, 40 dla kobiet) każdego dnia. To buduje siłę w strzelającej ręce jak i uczucie kiedy spust załamie się. Ewentualnie twóa podświadomość przejmie kontrolę i zacznie załamać spust kiedy widok jest idealny, co jest celem treningu.
szakal.aw pisze:to jak to jest liczone czy na zwodach
Z tego co się orientuję to mierzy to laser i wartości są precyzyjne.
W przypadku gdy więcej niż jeden zawodnik uzyska taki sam wynik, wyższe miejsce zajmuje ten, który strzeli w konkurencji więcej wewnętrznych dziesiątek. Przy równej ilości wewnętrznych dziesiątek lepszy jest ten kto miał lepszy wynik ostatniej serii (10-strzałowej). Jeżeli i ostatnia seria jest taka sama, to sprawdza się, ile zawodnik strzelił w przedostatniej serii itd. Wyjątkiem od powyższej reguły jest sytuacja gdy dwóch (lub więcej) zawodników uzyskało wynik "absolutny" czyli maksymalną ilość punktów w danej konkurencji, w takim wypadku zawodnicy zajmują ex aequo pierwsze miejsce.

Pole dziesiątki na tarczy dla karabinu pneumatycznego, do której strzela się z odległości 10 m ma jedynie 0,5 mm (milimetra) średnicy.

W niektórych konkurencjach (zwłaszcza pneumatycznych), na prestiżowych zawodach (Olimpiada, Mistrzostwa Świata), rozgrywane są wersje konkurencji z finałem. Jest to dodatkowa seria, w której uczestniczy ośmiu najlepszych zawodników, a wyniki liczy się z dokładnością do 0,1 punktu. Zatem maksymalny wynik jaki można uzyskać w finale za jeden strzał to 10,9 punktu. Dzieje się tak gdy przestrzelina nie tylko zahacza o punkt dziesiątki lecz dodatkowo znajduje się w samym środku tarczy. Istnieją dwa rodzaje finału:

Finał standardowy finaliści strzelają dodatkową serię a ich wynik dodawany jest do rezultatu uzyskanego w ogólnej części konkurencji. Wygrywa zawodnik z największą sumą konkurencji i finału.

Finał australijski finaliści oddają kolejne strzały razem, mając na każdy ograniczony czas (ok. minuty). Po każdym strzale sędzia sprawdza wyniki. Zawodnik z najgorszym wynikiem odpada z finału. Jeżeli było więcej niż jeden zawodnik z najgorszym wynikiem najsłabsi zawodnicy oddają strzały dodatkowe do czasu aż jeden z nich odpadnie. Konkurencja trwa dopóki nie zostanie wyłoniony zwycięzca.
szakal.aw pisze:-przestrzelanie:
10m ustawilem i trafia w srodek.. 25m sieje.. jak ustawilem znowu optyke na tej odleglosci to TOTALNIE gdzie indziej trafial na 10m
Poczytaj o zerwoaniu lunety. Jest tego sporo.
szakal.aw pisze:czy ustawienia sa tylko na jednej odleglosci? czy przyblizanie ma z tym cos wspolnego? a moze poprostu taka tanja optyka ze nie da sie tego ustawic. najciekawsze ze jak powrocilem na identyczne parametry optyki na ktorej trafialem to nic sie nie zgadzalo i sialo srutem po tarczy..
Wpływ na celność ma wiele rzeczy: karabinek, optyka, montaż, warunki pogodowe, śrut, umiejętności itd :) Ciężko powiedzieć nie strzelałem z Twojego sprzętu...
szakal.aw pisze:dobrze rozumie ze srut opada
grawitacja kolego:) grawitacja....:)
szakal.aw pisze:i tutaj trzeba wziac korekte pod uwage a nie przestawiac znowu optyki?
jak wolisz albo poprawka na oko, albo korekta na wieżach....
AA Pro Sport BKL DOT
HW 97k
Crosman 3576
Hatsan 90 custom
Awatar użytkownika
arturio111
Posty: 299
Rejestracja: 20 cze 2006, 22:37
Lokalizacja: Police

Re: Kilka pytan poczatkujacego strzelca

Post autor: arturio111 »

szakal.aw pisze:kilka pytan na ktore w necie nie moge znalesc satysfakcjunujacych odpowiedzi..
Szakal przesadziłeś :P ale Woytek przebiłeś kolegę o głowę....pełen szacun za chęci :) (skopiuj i zapisz na dysku żebyś miał gotowca do wklejenia) Przepraszam za OT
gamo pr-45, hw-35, Walther CP-88
Awatar użytkownika
szakal.aw
Posty: 33
Rejestracja: 19 lip 2012, 18:28

Post autor: szakal.aw »

Wojtek bardzo dziekuje za pozielenie sie wiedza..

Spotkalem sie dzisaj z Qbus i sie okazalo ze wiatrowka ma troche wiecej J niz powinna..

a optyka jest po prostu do niczego..

Bede walczyc o to zeby mi zwrocili za nia pieniadze i sie rozgladne za jakas nowa wiatrowka.

Problem ze oni chca ja na serwis wziac gdzie pewnie bedzie i cieta sprezyna i robione rozne inne cuda o ktorych chyba wolal bym nie wiedziec
Crosmann Remington Summit .177
ODPOWIEDZ