Obrazek

Optyka na Hatsana

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Świeżak pisze:Orientuje się ktoś jaka jest wartość przesunięcia szczerbinki „o jeden klik” w tej wiatrówce?
Ale wartość czego?
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Świeżak pisze:Mam pytanie odnośnie regulacji otwartych na hatsanie 90.

Orientuje się ktoś jaka jest wartość przesunięcia szczerbinki „o jeden klik” w tej wiatrówce?
Zależy od odległości.
Na 10m ok 2mm a na 100m 2m.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 15 gru 2011, 10:45

Post autor: Świeżak »

Wierzbin pisze:Ale wartość czego?
Wartość przesunięcia szczrbinki (góra, dół) tymi pokrętlami. Te wartości są podawane w jednostkach miary.

Chodzi mi o wyregulowanie szczerbinki tak, żeby mierzyć z określonej odległości pod cel i w miarę cenlnie w niego trafiać.

http://www.guns.com.pl/air_balistics.html

[ Dodano: Sro 21 Gru, 2011 08:57 ]
Mamutowicz pisze: Zależy od odległości.
Na 10m ok 2mm a na 100m 2m.
Tak też wynika z tego artykułu, do którego link wkleiłem w poście wyżej, ale wartość przesunięcia o jeden klik jest zawsze taka sama - tylko w zależności od odległości przesuwamy w górę czy w dół o określoną ilość kliknięć.
bungee - najlepszy sposób na odstresowanie :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Świeżak pisze:... ...
Tak też wynika z tego artykułu, do którego link wkleiłem w poście wyżej, ale wartość przesunięcia o jeden klik jest zawsze taka sama - tylko w zależności od odległości przesuwamy w górę czy w dół o określoną ilość kliknięć.
Dlatego Wierzbin pytał o to co masz na myśli pytając o "wartość".
Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, bo z matematyki jestem słaby a tu chodzi o wartości kątowe... tzn klikając o ... : xx - tyle przesuwamy punk t trafienia o tyle : xx - stopni.
Kiego grzyba się zagłębiasz w takie duperele, starczy z 10 peletek że4by się kapnąć jak kliknąć żeby było dobrze...
Poza tym, w/g mnie to i tak służy tylko ustawieniu (przystrzelaniu) przyrządów, a ew poprawki "na wiatr" bierze się "na oko". Klikanie szczerbinką na 10 m żeby skorygować wiatr mija się z celem, bo i tak na tej odległości wiatr nie ma wielkiego wpływu, a na większych odległościach... cóż, od tego są mil doty w lupce. :/
jakoś sobie nie wyobrażam strzelać z otwartych na 25m przy lekkim wietrze i liczyć na jakieś skupienie...
No, ale przecież nie mam doświadczenia i pewnie się mylę...
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 15 gru 2011, 10:45

Post autor: Świeżak »

Nie chodzi mi o korygowanie przy wietrze :)

Jak strzelam mniej więcej z odległości 20 metrów do puszek czy butelek to musze mierzyć dużo pod cel , zeby trafić, chciałbym to skorygować i dlatego pytałem. Podkręcę tak na oko troszkę w dół i będę testował czy już jest ok czy jeszcze nie :hm:
bungee - najlepszy sposób na odstresowanie :)
nunez
Posty: 770
Rejestracja: 03 wrz 2006, 18:18
Lokalizacja: Stępna

Post autor: nunez »

Wiem że trudno na początku to załapać :D
narysuj sobie na kartce lufe z przyżądami z boku i linijką rysuj od szczerbinki do muchy linie(przy podniesionej i opuszonej szczerbińce) załapiesz od razu :)
to najprostrzy sposób :D
;slavka634;
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 15 gru 2011, 10:45

Post autor: Świeżak »

To prawda, to dobry sposób :)
bungee - najlepszy sposób na odstresowanie :)
nunez
Posty: 770
Rejestracja: 03 wrz 2006, 18:18
Lokalizacja: Stępna

Post autor: nunez »

:) troche nie doczytałem --z Twoich postów myślałem ,że po prostu nie rozumiesz zasady ustawiania otwartych :) teraz poczytalem dokładnie!
zasada klika jest dla każdego karabinka (tej klasy)inna i nikt nie odpowie Ci ile co i jak
Twój harnas może ma 9J a może 16J.Poza tym to co jest na harnasiu trudno nazwać przyżądami otwartymi
Musisz dojść do tego praktycznie :)
;slavka634;
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 15 gru 2011, 10:45

Post autor: Świeżak »

To akurat rozumiem, tylko chodziło mi o kliki.

Będę musiał pojechać na strzelnicę i trochę postrzelać :)
bungee - najlepszy sposób na odstresowanie :)
Kyslaw
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2011, 14:50

Post autor: Kyslaw »

crosman 2240
rifleman

Post autor: rifleman »

Jak masz wystarczający budżet (zakładam że około 600pln) to popatrz na to http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=88167
Kyslaw
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2011, 14:50

Post autor: Kyslaw »

Dzięki za pomoc, o tamte pytałem bo jadę właśnie do tego sklepu na "m" ;) i tylko byłem ciekaw czy warto przemyśleć te propozycje co wrzuciłem.
crosman 2240
rifleman

Post autor: rifleman »

Warto chyba tylko Varminty, choć styczności nie miałem wiec niewiele mogę powiedzieć. :maruda:
Kyslaw
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2011, 14:50

Post autor: Kyslaw »

Kupiłem lupkę CP Adventure 4-16x40 i jednej rzecz nie przewidziałem, otóż zestaw montażowy dołączony do tej lunety jest jakby to określić zbyt niski przy ząbkach zaciskających do szyny h95.
W konsekwencji czego nie mogę zamontować tych obejm bo przeszkadza tu szyna 11mm od karabinka. :/
Czy tu jakieś specjalne zestawy montażowe do h95 są potrzebne?
crosman 2240
rifleman

Post autor: rifleman »

To jaki ty masz ten montaż? Nie na 11mm??
ODPOWIEDZ