Obrazek

HW77 (staruszek)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

HW77 (staruszek)

Post autor: Kilan »

Witam.
Może i niespecjalnie dużo przestrzelałem swoje HW, ale parę słów o nim napiszę.
Model to HW77 (wersja z długą 47 cm lufą), lufa gwintowana, spust RECORD, i tu pewnie dla niektórych niespodzianka - tłok (cylinder, uszczelka tłoka) o średnicy 25 mm.
Zakupione na alledrogo trochę w ciemno i wyglądało tak:

http://img441.imageshack.us/gal.php?g=86290911.jpg

Jednym słowem cylinder w okienku pordzewiały (powierzchownie), stwardniała uszczelka lufy, uszczelka tłoka dała się "naprawić" - ale tego wymagała, oksyda - jest do poprawek, ale rdzy nie ma. Do tego "dziwna" sprężyna dł. 25 cm, drut fi 3 mm, średnica zewnętrzna 21 mm - oczywiście klekotała, śmieszna stalowa prowadnica, za cienka o 1 mm.

Na pierwszy ogień dostosowania tego do strzelania poszedł cylinder - szlifowanie i polerka:
Obrazek

Potem polerka tłoka:
Obrazek

Uszczelka tłoka miała luz poprzeczny na czopie tłoka - podwinąłem dociętej izolacji, tak aby uszczelka się obracała, ale nie biła po średnicy. Do tego ściąłem 0,9 mm jej wargę i zeszlifowałem tylną część (około połowy od strony tłoka) poniżej wymiaru 25 mm. W efekcie tego "ręczny" ruch tłoka w cylindrze stała się zdecydowanie lżejszy, a sprężanie zostało zachowane. Warto dodać, że spasowanie elementu tłoka i cylindra stoi naprawdę na bardzo wysokim poziomie.
Obrazek

Sprężyna z racji mniejszej komory sprężania niż "nowe" HW77/97 to sprężyna eksportowa od HW95 27,5 cm, drut 3,1 mm, średnica zewnętrzna 19,5 mm. Prowadnica i kapelusik to dar od kolegi Mariusza (stworek5) za co składam mu oficjalnie na forum dzięki raz jeszcze - pasowała jak ulał na lekki wcisk.
Jakoś tak oryginalna osada nie podchodziła mi do optyki zatem powstała nowa (link jest już na forum, ale celem przedstawienia wszystkiego o tym karabinku w jednym poście wklejam):
http://img38.imageshack.us/gal.php?g=dscn5489o.jpg

Strzelanie z tego karabinka po "tuningu" początkowo było efektowne - diesel po strzale odpinał dźwignię naciągu. Na szczęście ustał po około 10 strzałach. Optyka (opiszę szerzej w odpowiednim dziale - ale muszę w teren zabrać i fotki zrobić) dała się wyzerować, sam strzał jest nawet przyjemny. Oczywiście po przesiadce z bezodrzutówek na sprężynę, kopniecie w ramię jest odczuwalne - niemniej jednak mam w pamięci swoje byłe HW95, które przy energii 15,5J mimo krótkiego cyklu strzału i piekielnej ;) celności, dość mocno maltretowało mój bark - tutaj tego z całą stanowczością nie ma.
Początkowo teścik śruta karabinek przechodził w 50% strzałów/testów - energia pozostawała dla mnie tajemnicą. Po wystrzeleniu około 300 peletek - teścik "zdaje" około 70% strzałów - jest to dla mnie zadowalające.

Energia jaką planowałem wydusić z tej konstrukcji (z racji mniejszej komory niż "standardowe" HW77/97 miała zmieścić się w widełkach 14-15 J.
Po odebraniu chrona radecka (pozdrawiam) przestrzelałem 10 razy express'em (wprowadziłem 0,51g masę śrutu) mój karabinek - chrono pokazało to:
m/s J
244 15,1
243 15,1
241 14,8
244 15,2
243 15
243 15,1
242 15
242 14,9
242 15
244 15,1

Śrut prosto z pudełka bez czarów/mycia/smarowania.
Wydaje mi się, że jest stabilnie :D. Niejedno PCP takie by chcieć chciało. Pozostaje nauczyć się go dobrze, dobrać odpowiedni śrut i bawić się.

Pozdrawiam
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

Kawał dobrej roboty Adam, cieszę się ze prowadnica się przydała. Stabilność strzałów na prawdę na bardzo wysokim poziomie co przełoży się na wyniki z dalszych odległości. Pogoda na razie nie sprzyja bo jak słońce świeci to i wieje, jak nie ma słońca to pada i też wieje :lol: W każdym razie czekam na pierwsze tarcze :)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

Bardzo stabilne prędkości ma Twoja HW :zdziwko:
Gratulacje :brawo:
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
Awatar użytkownika
sKw
Posty: 335
Rejestracja: 28 lip 2009, 22:08
Lokalizacja: Goleniów
Kontakt:

Post autor: sKw »

Pięknie to wyszło, czekamy na tarczki : )
ps.
Ile czasu Ci zajęło zrobienie takiego ładnego drewienka ?
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

sKw pisze:Ile czasu Ci zajęło zrobienie takiego ładnego drewienka ?
Jakieś 2 tygodnie - wycięte, dopasowane i wyszlifowane. Olejowanie blisko kolejny tydzień.

Pozdrawiam
Adam

[ Dodano: Pon 29 Mar, 2010 10:59 ]
PS a czemu staruszek??
Oto co dostałem od Pana Weihrauch'a w mailu ze stosownym zapytaniem:
Hans-H. Weihrauch pisze:The model HW 77, cal. 4,5 mm with the number 1031350 was delivered in 1986.
Zatem moja maszynka ma już 24 lata !!!

Pozdrawiam
Adam

[ Dodano: Sob 17 Lip, 2010 16:41 ]
Nowe zabiegi!!!
HW 77 jest już po oksydowana. Oto jej pierwsza fotka!!!
Obrazek
Pozdrawiam
Adam

[ Dodano: Pią 20 Sie, 2010 19:42 ]
Hawajka dostała też nowy tłok z uszczelką tłoka od AA TX200. Skok tłoka został zwiększony do 86,5 mm.
Więcej o tej przeróbce/eksperymencie tutaj:
http://e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=6777
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Farmer
Posty: 162
Rejestracja: 06 gru 2010, 19:56
Lokalizacja: ŁUKÓW-PETERBOROUGH

Post autor: Farmer »

pytanie do autora wątku jaki mniej więcej "ręczny" opór powinien stawiać tłok z uszczelką w cylindrze bo mi się wydaje ,że mój stawia trochę za duży , ruch nie jest jak by płynny przy wciskaniu ręką tłoka
mam patent na polerkę tłoka i cylindra w max 2 godziny :D przy użyciu wiertarki
ODPOWIEDZ