Obrazek

Ucinka, czok - luźne opinie.

Testy zestawów wiatrówkowych. Opinie, funkcjonalność, skupienia. Najlepiej poparte zdjęciami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

pershi pisze:
Red pisze:wystrzelenia kończyły się rozplackowaniem
Gdzieś Kolega Wierzbin, radził żeby strzelić w rolkę papieru toaletowego, wcześniej wyjmując kartonowy rdzeń. Jeżeli coś pomieszałem to z góry przepraszam.
Na takie marnotrawstwo mnie nie stać :D
Coś pokombinuję jutro, wydaje mi się że śrut będzie miał wyraźniejsze ślady po gwincie :hm:
Co ciekawe to nie zwróciłem wcześniej na to uwagi że czok zwęża się do samego wylotu.
Może ktoś z reprezentatywnym ągielskim albo dojczlandzkim wysłał zapytanie o ten czok do LW?

[ Dodano: Wto 20 Wrz, 2011 21:20 ]
Coś mi się przypomniało, mianowicie mój karabinek nie jest wybredny jeżeli chodzi o średnicę i rodzaj śrutu, świetnie lata u mnie słowacki, crosman pointed i inne wynalazki, może ten czok wyrównuje pewne niedociągnięcia i różnice w wykonaniu śrutu?
Ciekawe jak z tą wybrednością jest u innych czokmenów?
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
Awatar użytkownika
rubens21
Posty: 266
Rejestracja: 13 lip 2010, 9:43
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: rubens21 »

Red pisze: Coś mi się przypomniało, mianowicie mój karabinek nie jest wybredny jeżeli chodzi o średnicę i rodzaj śrutu, świetnie lata u mnie słowacki, crosman pointed i inne wynalazki, może ten czok wyrównuje pewne niedociągnięcia i różnice w wykonaniu śrutu?
Marcin a na jakim dystansie ta niewybredność sie sprawdza?
Bo po wyżej 25m słabiutkiemu jakościowo śrutowi żaden czok nie pomoże.
G17,Bajkał MP153,AKMS,ASTRA 680
Život je Horký. Bohudík
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

Z Exacta na 68m najlepsze jak do tej pory skupienie zmieściłem 10 śrucin w okręgu o średnicy 2,5cmm a słowaka upchnąłem w 4cmm średnicy ale 4-5cmm w prawo od punktu celowania. Popełniałem lepsze skupienia ale w mniejszych seriach, wiesz dobrze jak trudno jest utrzymać większą gromadkę razem na takim dystansie :/. Na 50m Exacta umieściłem w okręgu o średnicy około 1,3cmm a słowacki wszedł na 2,5cmm i oczywiście lekko w prawo mi go ściąga w stosunku do Exacta.
Debowy widział na żywo na majowych Tawerniakach test RS'a, Exacta i słowaka z mojej lufy i jak byś zobaczył tarcze, tylko nie pamiętam czy to było 20 czy 30m z leżaka to byś nie odróżnił po skupieniu (nie najgorszym 8) ) który to który :D, tego dnia byłem w świetnej formie a karabinek w jeszcze lepszej ;)
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

słowacki latał porównywalnie do Exacta z mojej Gamo Hunter440, na 68m również. Szkoda że lufa Diany nie bardzo go trawi, ta 44 centymetrowa z czokiem nawiązując do tematu ;)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Z tymi czokami też jest różnie. Nie pamiętam jaki to był karabinek. W każdym razie po ucince czoka fabrycznego zaczął normalnie strzelać (to miało miejsce u Yara).
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Hej! Świeżak jestem a w wiatrówkach doświadczenie mam na razie ujemne, ale co do czoka, mam pewne doświadczenie praktyczne. W robocie miałem Mosberga z czokowaną lufą i gostek od broni mówił że najczęściej się to spotyka przy "śrutówkach" Tzn strzelbach typowo do śrutu, ponieważ "zagęszczają" śrut przez co gazy wylotowe nadają mu większa prędkość. Są 2 rodzaje czoków. Pełny i półczok, gdzie w tym drugim zwężenie jest tylko w górnej lub dolnej części lufy. Niestety typowa loftka na 15 metrów dawała po jednym strzale skupienie ok 25 cm za to breneka na 25m waliła w punkt z taką siłą że tyklo 2 razy do roku jeździliśmy na strzelania na specjalnie przystosowaną strzelnicę.
A może to była wina polityki oszczędnościowej firmy?
Po tych paru latach powiem że raczej to drugie, choć wolałbym nie mieć takiego odrzutu w Hatsanie.
A i tak wymagań z podpisu breneka nie zadowoli.
Za to na 50m rozwali blok silnika na "szczempy" ;-)

A, jeszcze jedno doświadczenie z czokiem, z podstawówki...
przemamlane papierowe kulki lepiej "siadały" z rurki z anteny niż z długopisu, właśnie dzięki temu "zwężeniu" na końcu, czyli czokowi...
Fakt że odległość była żadna, bo ok 3m, a cel (zadek kołoleżanki) miał ok pół metra średnicy, za to efekt był konkretny!
Ałuuć przy rurce od długopisu i O q#$%wa m@#$ć ty hu#$#u jeb!@##%y ty! przy rurce z anteny (z czokiem pełnym) Ok, że jeszcze się pojawią kwestie "rozmiękczenia pocisku" w komorze nabojowej, (znaczy się w ustach) ale to akurat nie ma znaczenia bo doświadczenie doskonale podpowiadało nam kiedu pocisk jeszcze nadaje się do strzału a kiedu do utylizacji (przez połyk np..)...
W każdym razie czok (w podstawówce) rządził, a i w Mosbergu nie przeszkadzał.
I jeszcze jedna, tym razem "toaletowa" opowieść z czokiem...
Otóż, siedząc na krześle przed komputerem i pisząc tego posta udało mi się przetestować na sobie różnicę w prędkości gazów wylotowych z czokiem i bez. Przy czym od razu powiem że czok wygrywa.
Otóż siedząc na krześle zdażyłoi mi się puścić bąka, takiego "cichacza" z "półdźwignięcia" który był smrodlawy dość, aczkolwiek cichy i kurturalny raczej., jednakże parę CARLINGów później spróbowałem powstrzymać oddanie strzału, ale byłem jak PCP z walniętym zaworem, mwięc tylko ścisnąłem pośladki jak tylko umiałem (tzn zrobiłem czoka) ale niestety zawór szlag trafił (patrz rocznik) i poszło.
No, u nas jest 2:30 w nocy a żona wstała z łóżka w sypialni na górze i zapytała: A co ty qr#a robisz jeszcze o te porze? wyp#%#4aj do łóżka i to już!
Z czokiem więcej dżuli jest definitywnie!
Ok. to tyle.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Mamutowicz, powinieneś bloga pisać :lol: :lol: :lol:

Klawiatura opluta poranną kawą :lol: :lol: :lol:
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
radzioo
Posty: 56
Rejestracja: 07 wrz 2011, 8:45
Lokalizacja: Wawa

Post autor: radzioo »

Hehe ale mam nadzieję, że przy zaczokowaniu "lufy" diesla nie było? ;D
"Hawusto" und klein DOT ;D
Awatar użytkownika
cezbar
Posty: 1554
Rejestracja: 11 sie 2010, 19:32
Lokalizacja: Nowa Dęba
Kontakt:

Post autor: cezbar »

Ło la boga :D
Od dziś czok będzie mi się tylko z "dupnymi" gazami kojarzył - hehe
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
grossus
Posty: 426
Rejestracja: 16 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Zalasewo
Kontakt:

Post autor: grossus »

Czoków jest trochę więcej, 1/4, 1/2, 3/4 oraz 1. Różnią zarówno długością przewężenia jak i jego kształtem. Zaleca się np w dwururkach 1/4 i 3/4 aby z jednej lufy grzmotnąć obszarowo, na mniejszą odległość, albo bardziej celnie na większy dystans.

Ps.
Lepiej uważać z tymi specyficznymi czokami, bo jeszcze oprócz gazów śrut wyleci...
Wielkopolskie Stowarzyszenie Strzelectwa Terenowego STRZELEC
http://www.wsststrzelec.pl/
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

grossus pisze: Lepiej uważać z tymi specyficznymi czokami, bo jeszcze oprócz gazów śrut wyleci...
Mało brakło, wierz mi... :zdziwko:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6440
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Tomek ! (tomaschek30) Proponuję wyróżnić post kol. Mamutowicz (jakaś nagroda cy cuś? ) za tak proste i zrozumiałe dla wszystkich wyjaśnienie zagadnienia "czoka", (nawet moja żona zrozumiała o co chodzi), mięśnie "brzucha" pięknie się rozruszały (do bólu) Obrazek .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

cezbar pisze:Ło la boga :D
Od dziś czok będzie mi się tylko z "dupnymi" gazami kojarzył - hehe
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
No toć masz Pan szczęście żeś Pan nie jechał z tą bandą normalnych inaczej z Cekausu w jednym busie.. Po tych paru godzinach wszystko by się Panu z ANALizą wszystkiego kojarzyło :P
Sorry za OT - opowiem z detalami przy najbliższej okazji ;) :drunk:
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

Po konkretniejszej analizie kilku producentów wiatrówek, karabinków sportowych bocznego zapłonu, broni c.z. bojowej czy wyczynowej wyposażonej w końcowe przewężenie lufy stwierdzam że broń palna jak i wiatrówki z lufą czokowaną są celne i wyróżniają się celnością.
Aczkolwiek są to producenci znani z najwyższej klasy produktów i gdyby przeżucili się na produkcję gaci czy tuszu do rzęs również byli by najlepsi, byle kto nie produkuje specjalnie luf czokowanych.
Niestety nie doszukałem się konkretnej specyfikacji/porównania giwery z identyczną lufą z przewężeniem i bez niego.
Faktem jest że najlepsi sięgają po to rozwiązanie, więc na pewno nie szkodzi a na ile pomaga?
Fakty zasłyszane są takie że poprawia skupienie i zwiększa prędkość wylotową.
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
Awatar użytkownika
Adik
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 540
Rejestracja: 24 mar 2010, 11:05
Lokalizacja: Jeżowe(podkarpackie)

Post autor: Adik »

Red pisze:Niestety nie doszukałem się konkretnej specyfikacji/porównania giwery z identyczną lufą z przewężeniem i bez niego.
...no to na co czekasz :), sam to zrób :)
Walther LG210 Plus + BE4200
TX200 MK3 + Vortex
FWB P70 FT + Weaver RV9
ODPOWIEDZ