Obrazek

kulolejka ze starej śruby i złomowych kleszczy :)

Dział poświęcony coraz popularniejszej broni czarnoprochowej
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 58
Rejestracja: 22 lut 2012, 13:19
Lokalizacja: Stalowa Wola

kulolejka ze starej śruby i złomowych kleszczy :)

Post autor: Robert »

Od paru dni chodziło za mną aby zrobić sobie samemu kulolejkę. Za materiały posłużyły mi stare rozklekotane kleszcze i śruba a właściwie korek zaślepiający zbiornik kompresora, również złomowy. Korek posiadał już ślepy otwór, co się okazało pomocne przy jego roztaczaniu.
Śrubę przeciąłem wzdłuż piłką do metalu. Starałem się to zrobić w miarę równo, aby potem mieć mniej szlifowania przy wyrównaniu obu połówek. Po wyrównaniu i spasowaniu obu połówek, w jednej z nich nawierciłem dwa otwory pod kołki ustalające, kołki zostały założone później na samym końcu. Tak przygotowane połówki zespawałem punktowo ze sobą, aby w dalszej obróbce nie przesuwały się względem siebie. Śruba powędrowała na tokarkę. Roztoczyłem otwór wewnętrzny na około 10 mm, wzorowałem się średnicami pocisku typu "real". Na tokarce roztoczyłem też pierścienie i wyrównałem śrubę od strony wlewu. Teraz można było zdjąć z tokarki. Śruba powędrowała na wiertarkę stołową. Wykorzystując poprzednio wykonane dwa otwory fi 4mm, mogłem przewiercić w drugiej połówce otwory pod kołki, zachowując jednocześnie dokładne ustawienie samych form względem siebie (punktowe spawy jeszcze nie rozcięte). Gdy rozciąłem spawy okazało się że wytoczone rowki są za płytkie, no cóż nie miałem innego noża. Rowki poprawiłem malutka szlifierką taką jak używają modelarze - pomogło :). Wbiłem kołki ustalające, pospawałem z kleszczami i gotowe :brawo:
Koszt całej operacji ... w sumie tyle co prąd do toczenia i spawania :D
Co do jakości kul - no cóż to wyjdzie na strzelnicy

Kulolejce brakuje górnej części która będzie odcinać nadlewki. To na wolnej chwili dorobię.
Mimo że kleszcze nie mają izolowanych rączek nie parzyły mnie w dłonie. Samo odlewanie przebiega całkiem sprawnie, nie było kłopotów z oddzieleniem ołowianych kul. Wykonałem 12 kul, z braku obcinaczki do nadlewek kule są niedolane. Chciałem sprawdzić na strzelnicy, niestety dzisiaj się to nie udało.
Załączniki
tak wyglądają odlane kule. Z braku obcinaczki, starałem się nie dolewać żeby mieściły się do lufy bez dodatkowych zabiegów
tak wyglądają odlane kule. Z braku obcinaczki, starałem się nie dolewać żeby mieściły się do lufy bez dodatkowych zabiegów
kule (Kopiowanie).jpg (41.19 KiB) Przejrzano 4641 razy
kulolejka_zbl (Kopiowanie).jpg
kulolejka_zbl (Kopiowanie).jpg (25.86 KiB) Przejrzano 4749 razy
kulolejka2 (Kopiowanie).jpg
kulolejka2 (Kopiowanie).jpg (32.04 KiB) Przejrzano 4749 razy
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2012, 18:30 przez Robert, łącznie zmieniany 2 razy.
Deerhunter cal.45
Remington newarmy cal.44
Gamo Hunter 890 4,5mm
krzychu43
Posty: 28
Rejestracja: 07 mar 2010, 0:06

Post autor: krzychu43 »

Super :)
Czekamy na tarcze i fotki odlanych kul ;)
-Hawken Thompson Center Arms .45
-Hatsan 95 QT .177
Awatar użytkownika
Pamuła
Posty: 386
Rejestracja: 21 lut 2010, 10:08
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Pamuła »

Roberto jesteś Wielki :prosze:

P.S. zrobisz mi taką 0.36 :drunk:?
QB-79+Gamo 6-24X50 AOE
Deerhunter 0.45 (Luśnia)
Myśl miesiąca:
Głupota wymaga strzelby i szpadla
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 58
Rejestracja: 22 lut 2012, 13:19
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Robert »

:D dzięki

Mogę spróbować zrobić na kaliber 0.36, nie wiem czy nóż się zmieści w mniejszy otwór, jeżeli tak będziesz miał swoją kulolejkę. Tymczasem zacznij się rozglądać za starymi kleszczami :)
Deerhunter cal.45
Remington newarmy cal.44
Gamo Hunter 890 4,5mm
Awatar użytkownika
piwkot
Posty: 28
Rejestracja: 06 lut 2012, 19:51
Lokalizacja: okolice Kielc

Post autor: piwkot »

kup nowe chińskie za 5 zeta ;)
Hatsan 95 SAS QT TG + ...Kandar 3-7x28 ;P
Awatar użytkownika
Pamuła
Posty: 386
Rejestracja: 21 lut 2010, 10:08
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Pamuła »

OK :D
QB-79+Gamo 6-24X50 AOE
Deerhunter 0.45 (Luśnia)
Myśl miesiąca:
Głupota wymaga strzelby i szpadla
ODPOWIEDZ