Obrazek

Czarnoprochowiec

Dział poświęcony coraz popularniejszej broni czarnoprochowej
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

Jak wyglada u nas sprawa strzelania z czarnoprochowca? bo energia jest tutaj znaaacznie wieksza niż w wiatrowce i tak beztroskie strzelanie jak z wiatrówki napewno skonczyloby sie jakąs tragedią. Moge kupic takiego harpagana i isc powiedzmy w pola z dala od miasta?? Dla mnie zawsze to było dziwne ze wiatrówka do 17J, czarnoprochowiec grubo powyzej 100J (karabiny to pewnie 400J albo i wiecej) a traktowane sa praktycznie na rowni :zdziwko:

Czarnoprochowca chciałbym miec, jednak to juz nie zabawka i wolalbym miec w okolicy jakas strzelnice gdze bez obaw mogłbym wygarnac do celu :hm:
pozdrawiam i czekam na wrazenia z nowego nabytku ;)
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Z czarnoprochowca strzelać można tylko na strzelnicy.
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

aaaa, no to rozumiem ;) Gdzes mi sie obiło ze mozna wszedzie gdze tylko jest sie w stanie zapewnic bezpieczenstwo, ale widocznie zle cos zrozumiałem :PP
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

Dokładnie - z czarnoprochowca wolno strzelać wyłącznie na strzelnicach.

Co do energii: pozwalam sobie przypuszczać że rewolwer może mieć coś około współczesnych pistoletów (no może trochę mniej) więc byłby to przedział 300-400 J
A karabin z pewnością dwukrotnie więcej.

Na ostatnim treningu na strzelnicy LOK-owskiej przestrzeliwałem sobie mój nowy nabytek i kolega stojący obok zaobserwował że wszystkie kule lądują w nasypie.
Nasyp znajduje się w odległości 100m od linii strzelania, tarcza była na 25. metrze.
Zatem nic dodać - nic ująć.
Bądź co bądź - w końcu z takiej broni w swoim czasie prowadzono wojny i zabijano.

A tak w ogóle to zdążyłem stwierdzić, że "dla efekciarstwa" można sypnąć 1,5 grama prochu, jednak należy zapomnieć wtedy o celności.....
Dla celnego strzelania do tarczy należy przyjąć ok. 1 grama.
Muszę przyznać że skupienie zaskoczyło mnie pozytywnie 8)
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

na iwebie czytalem ze nawy przy małych naważkach (ponizej grama) ma około 200J przy maksymalnej czyli tyle ile sie zmiesci :zdziwko: jakies 4gramy i w tedy wlasnie energia jest grubo ponad 400J :hm: oczywiscie przy tych 4 gramach to juz kamikadze bo producent jak sie nie myle zaleca 1gram prochu :nie: ja bym tego w rączkach juz nie trzymał :PP
Tak energia jest potęzna, to dopiero gratka dla fanów śmocy :lol: Niestety najblizsza strzelnica którą kojarze znajduje sie dobre 40km odemnie, a dojazd tam jest znacznie utrudniony (teren górzysty, zero transportu ogólnej komunikacji). Moze kiedys sie dorobie takiego cacuszka, co prawda wiecej czyszczenia od strzelania ale za to jak sie strzela :lol:

pozdro
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Jakie skupienie na 25m wyciągasz z tego Colta?
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Awatar użytkownika
Walend
Posty: 43
Rejestracja: 01 cze 2007, 15:11
Lokalizacja: Łuków

Post autor: Walend »

A co do prochu-może ktoś dać mi przepis na domowej roboty proch,bo do tej pory nie bardzo mi wychodził(wysoka temp. zapłonu,słabe spalanie)...
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

Kilka różnych przepisów, nie tylko na proch: http://www.myzlab.pl/pirotechnika/proch/
Awatar użytkownika
Walend
Posty: 43
Rejestracja: 01 cze 2007, 15:11
Lokalizacja: Łuków

Post autor: Walend »

Dzięki !
Zaraz potestujemy :)
M_D
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2007, 21:41
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: M_D »

Kiedyś chciałem zrobić parę rzeczy z saletrą, ale nie mogłem nigdzie jej znaleźć. Można to tanio gdzieś zamówić? Bo w sklepach spożywczych saletrę (ponoć używana do peklowania mięsa) wyparły jakieś inne prochy :maruda:
H90 TUNED
Awatar użytkownika
KbUr35
Posty: 304
Rejestracja: 07 kwie 2007, 20:54
Lokalizacja: Warszawa - YelonkY
Kontakt:

Post autor: KbUr35 »

Teraz generalnie trudniej o takie rzeczy. U mnie na podwórku królowała saletra, karbid i zapalniki z żarówek... Dawno nie widziałem, żeby ktoś się tak bawił... ech chyba sam poszukam saletry i się pobawię troszkę ;)


Saletrę możesz kupić na Allegro
np. tu:
http://www.allegro.pl/item221814055_1kg ... c99_9.html
lub tu:
http://www.allegro.pl/item224208497_sal ... 99_9_.html
Awatar użytkownika
Walend
Posty: 43
Rejestracja: 01 cze 2007, 15:11
Lokalizacja: Łuków

Post autor: Walend »

Więc mieszanka wykonana-na razie wygląda obiecująco,pali się dobrze.Zobaczymy co będzie jak wyschnie...

[ Dodano: Sob 11 Sie, 2007 17:31 ]
A co do saletry-u mnie bez problemu można ją kupić w spożywczym,a mieszkam w małej miejscowości...
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Saletra w ogrodniczym potasowa KNO3 amonowa NH4NO3 ale jest granulowana i zanieczyszczana ale KNO3 ma dobrą jakość. Od czasu paru eksplozji bawię się materiałami wybuchowymi jak muszę. Już mnie to nie bawi :P ps. Fajnie wygląda eksplozja widziana z 10 cm :D miałem okulary ochronne i trochę się przypaliły :P ale proch jest łatwy do zrobienia tylko najważniejsze nie przesadzać z ilością więcej niż 100g to jest ryzyko. Ja mam siarki sporo jak komuś trzeba Tomaszek ma na tony ;)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
Walend
Posty: 43
Rejestracja: 01 cze 2007, 15:11
Lokalizacja: Łuków

Post autor: Walend »

Ten proch przydał by mi sie,ale to może w innym czasie...
Na razie susze 2 porcje po 70 g prochu..... Zobaczymy co z tego wyjdzie.....
Mam tylko problem z rozdrobnieniem poszczególnych składników(aktualnie młunek do pieprzu-słabo sie sprawdza....)
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

zrób sobie młyn kulowy, wystarczy wiadereczko połozone na czterek rolkach, dwie z nich napiedza silnik, do srodka wsadza sie kilka kulek lub wałków stalowych. Wsypujesz jakąs substancje, zostawiasz to na pare godzin i masz pył ;)
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
ODPOWIEDZ