Obrazek

Czarnoprochowiec

Dział poświęcony coraz popularniejszej broni czarnoprochowej
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Czarnoprochowiec

Post autor: KM88 »

Czy ktoś z was kiedys próbował? Ja owszem różne wersje mniej lub bardziej mocne, ale zabawa przednia tylko trzeba uważac :)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
majorbat
Posty: 76
Rejestracja: 14 sie 2006, 11:06
Lokalizacja: SŁUPSK

Post autor: majorbat »

Ja próbowałem i dalej jestem w fazie budowy. I palce mam wszystkie :luzik:
Hatsan 70 STG tuning
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

Strzelałem tydzień temu w niedzielę na strzelnicy w Stalowej Woli, bo przyszedł gość z takim cudem...
Piękna sprawa, wprawdzie jest trochę zabawy z ładowaniem, ale jak huknie... :lol:
Poza tym: dzięki jego uprzejmości strzeliliśmy z kolegami po kolei do tarczy.
Z pozycji stojącej, odległość 50m.
Zaskoczyło nas piękne skupienie. Mimo że strzelaliśmy pierwszy raz z czarnoprochowca - zmieściliśmy się w kole o średnicy 12cm.
A co byłoby gdyby z takiego potrenować??
majorbat
Posty: 76
Rejestracja: 14 sie 2006, 11:06
Lokalizacja: SŁUPSK

Post autor: majorbat »

Kiedyś miałem okazję strzelic z takiego muszkietu. Potem myślałem jak by cos takiego zrobic. Załatwiłem sobie u tokarza walec i zrobił mi lufe. Ma średnice 22 mm, troszkę za dużo, a długości 50 cm. Mam też już mniejszą lufe o średnicy 10mm. Proch robie sam. Cały czas myśle jak osadzic tą większą lufe, na łóże nie da rady bo ramię by urwało. Przy załadowaniu i ustawieniu w pionie podczas strzału wchodzi w ziemię na głębokosc ok 30 cm. Spoko, strzelałem tylko samą przybitką. nie ładuje nic do lufy. Ale huk i dym jest taki, ze jak to mój kolega określił "Tak to na Drawsku z dział wałą" :wysmiewacz: Czyli jeżeli osadze tą lufę to tylko na jakimś stałym nośniku. :luzik:
Hatsan 70 STG tuning
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Ee to ja tak zaawansowany nie byłem-na początku była lufa miedziana wrzucałem do niej draskę potem szybko kulke z ołowiu(odważnik wędkarski) i mierzyłem jak hukneło to leciała sam nie wiem gdzie ale szybko. Potem chciałem jako paliwa uzyć waty strzelniczej czyli nitrocelulozy ale przy okazji innych eksperymetntów z pirotechniką moja nitro celuloza znkineła... potem jeszcze w szkole robiłem ale tam za dużo kwasu w powietrzu i zawsze ulegała samozapłonowi pod moją nieobecność. Ale chętnie bym postrzelał z profesjonalnego czarnoprochowca. :) A nitroceluloza fajna rzecz. tylko łatwo znika ;p
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
majorbat
Posty: 76
Rejestracja: 14 sie 2006, 11:06
Lokalizacja: SŁUPSK

Post autor: majorbat »

Strzały są piekielnie mocne i silne. Na dodatek ogromna ilosc białego dymu :radocha: tylko strasznie smierdzi siarkowodorem. I elegancko widac słup ognia wychodzącego z lufy, szczególnie w nocy :radocha:
Hatsan 70 STG tuning
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Siarkowodorem? hmm moze to tylko siarka też śmierdzi :P. przynajmniej proch jest tani kiedyś robiłem na kilogramy. Oj czego to się z prochem nie robiło :P Ale mineła mi mania pirotechnika po drobnej ekspozji. Teraz czasem robie coś na pokaz (np. dni otwarte szkoły). Ale jak widze coś co może wybuchnac to zawsze błysk w oku :D
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
majorbat
Posty: 76
Rejestracja: 14 sie 2006, 11:06
Lokalizacja: SŁUPSK

Post autor: majorbat »

Tak, podczas spalania się siarki wytwarza się siarkowodór. Ja nie wiem czy jest tani, siarka jest dosc droga i ciężko dostępna. Saletra Potassowa tak samo. Kiedyś używana do peklowania mięsa została wyparta przez sól peklową. Dostępna w internecie ale też stosunkowo droga. Pirotechnika zawsze też mnie ciągneła, ale nie ta destrukcyjna :luzik:
Hatsan 70 STG tuning
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

majorbat pisze:tylko strasznie smierdzi siarkowodorem
To nie mógł być siarkowodór :) H2S powstaje w zupełnie innych okolicznościach i występuje w wodach trzecio i czwartorzędowych. Wiem bo mam doczynienia z tym cholerstwem na codzień. To straszna trucizna, sto razy lepiej przyswajalna przez ludzki organizm (hemoglobinę) niż tlen. Zatrucie następuje w ułamku sekundy, w tym ułamku sekundy traci się przytomność, natomiast odtruwanie organizmu trwa tygodniami. Jest to gaz wybuchowy w stężeniu od 4-45%.
majorbat pisze:Tak, podczas spalania się siarki wytwarza się siarkowodór.
Otóż nie, podczas spalania siarki powstaje SO2 czyli dwutlenek siarki. W połączeniu z ludzkim potem zamienia się w kwas siarkawy.

A siarki to wam mogę załatwić na worki :wysmiewacz:

To by było na tyle lol
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

No też tak wątpiłem... Bo H2S to musi coś gnić, albo inne reakcje ale nie utleniania. Kiedyś spotkałem człowieka co kazał na lufy szyć pokrowce bo wg. niego kurz plus woda = kwas :D jako chemik byłem zdumiony. tomaschek30 żyje w zagłębiu siarki. Miałem troche do czynienia z H2S bo używa się go do oznaczania 2 grupy metali. Produkowałem wszkole ale chyba cały mi uciekł (czułem go w klasie piętro niżej, co ci ludzie w szkole ze mną mają ) :P Ale przyszło AKT i problem sie rozwiązał
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

KM88 pisze:tomaschek30 żyje w zagłębiu siarki.
Mało tego, ja tam pracuję :)
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
majorbat
Posty: 76
Rejestracja: 14 sie 2006, 11:06
Lokalizacja: SŁUPSK

Post autor: majorbat »

Przepraszam za pomyłkę. Oczywiście popełniłem błąd :glupek: Ale jeżeli po siarkę to do admina :radocha:
Hatsan 70 STG tuning
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

A czym dokałdnie się zajmujesz? Jesli mozna wiedzieć oczywiście. :)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Mój oddział nazywa się "oczyszczalnia wód złożowych" czyli zmniejszamy ciśnienie tych właśnie wód trzecio i czwartorzędowych, w której są duże ilości siarkowodoru. Odbywa się do poprzez desorpcję w specjalnych wieżach, a tak po chłopsku to poprostu "wydmuchuje" się siarkowodór z wody za pomocą dużych ilości powietrza tloczonych to tejże wieży. Następnie siarkowodór jest spalany w specjalnym piecu, po spaleniu przechodzi w SO2. Utylizacja SO2 następuje dwoma sposobami: poprzez absorpcję tzn. przepuszcza się gazy przez wapno rozpuszczone w wodzie i powstają gipsy, lub przepuszcza się SO2 przez specjalne wieże absorpcyjne gdzie gazy zraszane są kwasem siarkowym. Jako chemik powinieneś wiedzieć co się wtedy dzieje :)

To tak w skrócie lol
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

Czyli Siarkopol Tarnobrzeg?
ODPOWIEDZ