Obrazek

Poprawienie Crosman Quest 1000

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 13
Rejestracja: 25 mar 2016, 23:32
Lokalizacja: śląsk

Poprawienie Crosman Quest 1000

Post autor: esdarek »

Kilka dni temu wpadł mi w ręce karabinek jak w temacie + lupka Hawke Sport HD 4x32 mil dot. Stan techniczny i wizualny bardzo dobry poza skorodowaną w znacznym stopniu zewnętrzną powierzchnią lufy. Po rozebraniu nie widać zużycia. Widać natomiast niedoróbki. Zgodnie z tym co wyczytałem wcześniej spolerowałem tłok na lustro, splanowałem i spolerowałem sprężynę i na końcach dałem polerowane podkładki mosiężne, rozebrałem i spolerowałem elementy mech. spustowego, osłabiłem sprężynę języka spustowego i założyłem mu podkładki mosiężne, osłabiłem drugą sprężynę, wymieniłem śrubę reg. spustu na dłuższą, nawierciłem ok 0,7 mm wejścia lufy i spolerowałem wlot oraz wylot. Zauważyłem, że wylot z cylindra do lufy ma mniejszą średnicę niż sama lufa. Podobno tak ma być. Wiertło 3,2 wchodziło, ale otwór był wywiercony mało precyzyjnie (coś haczyło). Zlikwidowałem te zadziory wiertłem, a następnie od zewnątrz i wewnątrz zrobiłem małe fazy. Pousuwałem zadziory i inne niedoróbki mechanizmu. Wyszlifowałem też poważnie lufę z zewnątrz (na srebrno, pod oksydę).

Teraz pytania:

-jaką zastosować uszczelkę? Podobno Zepto jest dobra, ale jest masa kolorów i bardzo różne ceny. Możecie coś polecić?
-czy PET polega na wycięciu z butelki prostokąta o powierzchni wew. tłoka i umieszczeniu go tam?
-czym smarować uszczelkę, czym i czy tłok i czym sprężynę? Szkół jest dużo (czytałem różne wersje). Z racji wykonywanej pracy wiem, że odpowiednie smarowanie lub nie smarowanie odpowiednich miejsc ma ogromne znaczenie.
-jaką oksydę na zimno kupić do pokrycia lufy (teraz jest srebrna)?
-czy istnieje jakiś sprawdzony patent na naciągnięcie na lufę jakiejś gumy czy innego pokrycia aby zwiększyć jej grubość dla poprawienia chwytu przy naciągu?
-na szynie montażowej jest otwór pod kołek. Mój montaż nie ma otworku. Jak najlepiej sprawę rozwiązać bo lunetka niestety odjeżdża?
-gdzie kupić tanio i dobrze PKB?

Tyle mi się nasunęło pytań na pierwszy post po przywitaniu :)
P.S. Mimo, że zaznaczyłem taka opcję nie dostaję maili powiadamiających o nowych postach w temacie w którym biorę udział. Da się coś z tym zrobić?
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Poprawienie Crosman Quest 1000

Post autor: Mamutowicz »

esdarek pisze:[..]
Teraz pytania:

(1)-jaką zastosować uszczelkę?...
(2)-czy PET polega na...
(3)-czym smarować uszczelkę...
(4)-jaką oksydę na zimno kupić do pokrycia lufy (teraz jest srebrna)?...
(5)-czy istnieje jakiś sprawdzony patent na naciągnięcie na lufę jakiejś gumy ...
(6)-na szynie montażowej jest otwór pod kołek. Mój montaż nie ma otworku....
(7)-gdzie kupić tanio i dobrze PKB?...

(8)P.S. Mimo, że zaznaczyłem taka opcję nie dostaję maili powiadamiających...
1 - nie mam pojęcia - pytaj Dębowego, Alchemika albo Hiszpana..
2 - tak, ale nie ma sensu w nowych Hatsanach bo tłok nie ma "szpary" przez którą smar dostawał by sie do komory sprężania
3 - Nie mam pojęcia - ale na pewno jakiś niepalny i delikatnie - taki 'film" zostawiony "brudnym palcem"..
4 - Nie wiem.. ale kiedyś był na allegro gostek który oksydował rzeczy na gorąco - pięknie- ale teraz go nie mogę znaleźć.. tyle że jak masz zamiar zrobić pt5 to po co?
5 - Możesz owinąć karbonem - zapytaj np Skrzata - albo na ciepło (po zdjęciu muszki)kawałek węża ogrodowego (dla desperata) albo kilka warstw folii termoqrczliwej..
6 - kołek stopujący nadaje się do PCP - do Hatsana trzeba dobrze dokręcić montaż, a wcześniej odtłuścić szynę i można nasmarować kalafonią.. choć po tuningu nie ma takiej potrzeby..
7 - w Cekausie np?
8 - sprawdź spam?
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 13
Rejestracja: 25 mar 2016, 23:32
Lokalizacja: śląsk

Post autor: esdarek »

ad1.-a gdzie się w/w ukrywają?
ad.2-mam Crosmana i on ma tą "szparę":)
ad.3-próbował ktoś smarować płynem do automatycznych skrzyń biegów?
ad.4-a tak se chciałem zabezpieczyć nawet jak nie będzie widoczne
ad.5-otwarte przyrządy i tak usuwam. Rozjaśnij z tym karbonem bo nie kojarzę. Też myślałem o wężu od instalacji gazowych wcześniej przeszlifowanym i ładnie stoczonym na końcach.
ad.6 rozumiem, że kołkiem se d..y nie zawracać, "kalifornia" zrobi robotę?
ad.7-poszukam bliżej:)
ad.8-już działa
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

ad1.ad1 Np. tu LINK
ad.2.ad.2 Jak ma "szparę" to tak jak napisałeś (opisy są gdzieś na forum).
ad.3.ad.3 Jeszcze chyba nikt nie próbował, możesz być pierwszy :) .
ad.4.ad.4 Nie dotyczy.
ad.5.ad.5 Nie dotyczy.
ad.6.ad.6 Nie dotyczy.
ad.7.ad.7 Nie dotyczy.
ad.8.ad.8 Nie dotyczy.
:D
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Tao
Posty: 50
Rejestracja: 28 mar 2012, 17:11

Post autor: Tao »

Siemka . Widzę , ze kawał dobrej roboty już za Tobą :) . Uszczelkę proponuję od slavi 634 , idealnie pasuje i jest ok . Możesz pokusić się o ślizgi na tłoku i specjalnie dorobioną uszczelkę u Alchemika . Ale to już są dodatkowe koszta . Również można by było dorobić nowe prowadnice pod wymiar sprężyny - prowadnice główną i kapelusz . To skutecznie poprawia pracę wiatrówki . Co do smarowania prowadnicy i sprężyny dobry jest smar do przegubów taki w tubce ( taniocha ) . A do uszczelki olej silikonowy np. Leda . Co do poprawienia naciągu chwytu pomyśl o atrapie tłumika np. .
Ja mam takie cuda ;
http://postimg.org/gallery/16ccgmrm4/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 13
Rejestracja: 25 mar 2016, 23:32
Lokalizacja: śląsk

Post autor: esdarek »

Dzięki za odpowiedz. Mówisz, że uszczelka tłoka od slavii 634 jest idealna? Na allegro jest kilka typów - widzę, że różnią się kolorami i pewnie materiałem. Którą wybrać? Prowadnicę i kapelusz też spolerowałem i wydaję się, że są idealne pod sprężynę - ma ona bardzo niewielki luz, a przed polerowaniem wchodziła na prowadnice dość ciasno.
Tao
Posty: 50
Rejestracja: 28 mar 2012, 17:11

Post autor: Tao »

Ja mam czarną od slavi i drugą od Alchemika razem z zestawem prowadnic . Obie spisują się wyśmienicie . Nie pamiętam w jakim sklepie zamawiałem od Slavi . Jutro jak znajdę chwilkę to poszukam. Co do delikatnego luzu sprężyny na prowadnicy - będzie brzęczeć :( . Powinna wchodzić z delikatnym oporem . Ale na początek dobre i to . Jak padnie ci już sprężyna to wtedy możesz się pokusić o kompletny zestaw , sprężyna -prowadnica pod wymiar . Co do kapelusza metalowego to wymienił bym go na ertalitowy . Mniejszy kop. Obadaj to co ci wyjdzie tak jak jest ,plus zmiana uszczelki . Z czasem możesz dalej ulepszać jak już sprężyna wyzionie ducha .
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 13
Rejestracja: 25 mar 2016, 23:32
Lokalizacja: śląsk

Post autor: esdarek »

Czy smarujesz czymś tłok? Jest wprawdzie wypolerowany, z drugiej metal o metal na sucho :hm: Z kolei posmarowany tłok smaruje cylinder w miejscu gdzie pracuje uszczelka tłoka która może przepuszczać smar i dizlować. Widzę, że masz tylną prowadnicę, która chyba rozwiązuje problem smarowania. Niestety nie mam w tej chwili warunków, ani wiedzy jak taką prowadnicę wykonać, a do końca tygodnia chcę już móc sobie postrzelać :D
Tao
Posty: 50
Rejestracja: 28 mar 2012, 17:11

Post autor: Tao »

Tłok możesz delikatnie dla konserwacji przesmarować molibdenowym smarem przegubowym i wytrzeć szmatką . Nie upaćkać go bo będzie tak jak napisałeś . Uszczelkę przesmaruj palcem z kroplą oleju silikonowego . Prowadnicę też delikatnie przesmaruj smarem bez paćkania i sprężynę . Pet w tłoku też dobra rzecz o ile go wykonasz idealnie , wyciszy sprężynę i będzie zapobiegał przedostawaniu się smaru ze sprężyny. Jeśli peta wykonasz nie dbale , to go sprężyna może rozszarpać i narobi więcej szkód jak pożytku. Sklepu nie odnalazłem gdzie kupowałem uszczelkę ale może zamów u Alchemika co by ci wykonał . Tu masz namiar i jak co pisz do niego .
http://www.e-tawerna.pl/profile.php?mod ... ofile&u=28
A nawet możesz wysłać do niego tłok i dorobi Tobie przy okazji jeszcze pierścień ślizgowy na tłoku plus uszczelka . Oczywiście lepszą opcją by było wysłać całość do niego by spasował idealnie pod wymiar danego egzemplarza . Na początek wykorzystaj to co masz a jak sprężyna pójdzie spać to wtedy pomyśl nad kompletnym zestawem .
Co do Questa mojego to wczoraj dobiłem do przebiegu 100 paczek śrutu i ma się bardzo dobrze :) . Nie stracił na celności i się nie rozsypał :) . Zabił około 6-7 sprężyn tradycyjnych i obecnie mam w nim sprężynę gazową i jak dla mnie bomba :) . Klikanie w puszki 0.5 l na 80 m nie stanowi żadnego problemu . Czysta radość rekreacji . pozdro
A tę lunetkę na jakim montażu masz ? Podwójnym ? Jeśli tak to wymień na jedno częściowy np delty średni a z czasem będziesz mógł posadzić jakąś większą lupkę jak się wciągniesz . Oryginalny montaż dwu częściowy od tej lunety nie zda egzaminy i lunetka nie będzie trzymać zera .
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 13
Rejestracja: 25 mar 2016, 23:32
Lokalizacja: śląsk

Post autor: esdarek »

Mam taki montaż:
http://imged.pl/1932/uchwyt-montazowy-m ... 366932.jpg
Podejrzewam, że to najwyższej jakości ...tandeta:)
Miało to jakieś taśmy dwustronne na obejmach lunety. Na razie wyczyściłem, odtłuściłem i zamontowałem na kalafonię.
Teraz muszę poszukać porad jak lunetkę ustawić.
Tao
Posty: 50
Rejestracja: 28 mar 2012, 17:11

Post autor: Tao »

Ten montaż nie utrzyma lunety , szkoda nerwów ( ale próbować można ) . Zainwestuj w minimum delta średni jednoczęściowy . A zerowanie tu ;
https://www.youtube.com/watch?v=_7UfZ0BGAKA
I otwarte ;
https://www.youtube.com/watch?v=NPpdq8PrGi8
janusz22551

Post autor: janusz22551 »

http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=108
Masz tu prosto i zrozumiale opisane zerowanie optyki :)
Awatar użytkownika
esdarek
Posty: 13
Rejestracja: 25 mar 2016, 23:32
Lokalizacja: śląsk

Post autor: esdarek »

Dzięki dobrzy ludzie :D

[ Dodano: Nie 10 Kwi, 2016 19:44 ]
Byłem dziś postrzelać i wyzerować lunetkę. Pierwszy raz strzelałem po wszystkich przeróbkach, polerowaniach, smarowaniach, wymianie uszczelki itp.
Do teraz nie potrafię pozbierać szczęki :zdziwko:
Jak pisałem miałem w życiu do czynienie z CZ dziecięciem będąc i ostatnio z IŻ22+ruska luneta oraz moim Questem więc doświadczenie mam żadne. Mimo wszystko powiem, że praca (strzał, a także napinanie), praca spustu, głośność (a raczej cichość) i w konsekwencji radość ze strzelania mnie obaliło:)
Wywaliłem paczkę śrutu tomitex płaski(okazało się, że najlepszy z czterech jakie miałem) i gdyby nie zaczęło się ściemniać....
Teraz mam pytanie: jaki śrut kupić aby celnie strzelać na możliwie duże odległości?
Wiem,że musi to być chyba diabolo z półokrągłym czubkiem (szpice latają dziwnie).
Myślę o EXACT. Występują one w 4 kalibrach-4.5, 4.51, 4.52, 4.53. Rozumiem, że wyższe są ciaśniejsze. Kupić tester i sprawdzić który lepiej chodzi z moim karabinkiem czy po prostu któryś z nich będzie najlepszy? Nie bardzo się w tym temacie orientuję. Napiszcie jakie śruty kupować, a jakich unikać. Może już gdzieś coś było więc może link?
Z góry dziękuję i przepraszam za lamerskie pytania :look:
ODPOWIEDZ