Obrazek

[FAC] - Jak Kupić I Jak Zarejestrować Karabinek Fac.

Awatar użytkownika
snajper1986
Posty: 272
Rejestracja: 09 sty 2010, 11:35
Lokalizacja: Zawoja

[FAC] - Jak Kupić I Jak Zarejestrować Karabinek Fac.

Post autor: snajper1986 »

Witam.. Jeśli władze wyższe uznają iż temat jest nic nie wnoszący i zbędny to proszę to zignorować.

Założyłem ten temat Tutaj, ponieważ nie bardzo wiedziałem gdzie...
Nie mamy działu "Fac" a może warto by było założyć???...

3 razy na PW. Zostałem poproszony o szczegółowe przedstawienie drogi do pozwolenia posiadania karabinka Fac.
Pewnie każdy o tym myślał, pewnie duża część nas posiada ale czy legalnie...
Pewnie ponad połowa przeliczała koszty i rozważała opłacalność...

Postaram się na tyle ile potrafię przybliżyć koszty i problemy posiadania Karabinka Fac.


1. Wybieramy model, markę i typ sprzętu. (W moim przypadku jest to BSA R-10 Fac 42J)
2. Udajemy się po niego Osobiście, bo Polskie Prawo zabrania transportowania drogą wysyłkową przedmiotów niebezpiecznych a Karabinek Fac jest za takowy uważany.
3.W ciągu pięciu dni od momentu zakupu (najlepiej od razu bo ten czas jest , różnie zinterpretowany na różnych Komisariatach.- mi problemu nie robili a trwało to u mnie 14 dni ale bywa różnie WIĘC UCZULAM) udajemy się na Komendę Powiatową Policji - (odpowiadającą do miejsca zameldowania) i u policjanta dyżurnego prosimy o spotkanie z policjantem zajmującym się rejestracją karabinków ponad limitowych. W celu zarejestrowania.
4.Ten właśnie policjant wyda wam dwie kartki A4. Jedna z nich to gotowy wniosek rejestracyjny skierowany do komendanta z wyszczególnionymi załącznikami:

PODAJĘ CENY ŚWIADCZEŃ:

a) Orzeczenie lekarskie i psychologiczne wydane przez uprawnionego lekarza i psychologa Cena za orz. Psych. -180zł lub 250zł(broń palna - Ja takie zrobiłem)
Cena za Orz. Lek. od 100 do 200zł
Jeśli nie załatwicie obu orzeczeń u jednego specjalisty a to rzadkość, to raczej w odpowiednich placówkach specjalistycznych:(

a1) By uzyskać osobne orzeczenie lekarskie:
Wizyta u Psychiatry i u Okulisty.
Oni wydają dokumenty o stanie fizycznym waszej osoby a następnie z nimi do lekarza wyznaczonego, uprawnionego do wydania ostatecznego orzeczenia dla Policji na podstawie tych dwóch dokumentów...

Wykaz lekarzy uprawnionych:
http://malopolska.policja.gov.pl/wydzia ... ekarzy.php

b) Informacja z krajowego rejestru Karnego Cena - 50zł
c) Opłata skarbowa (w urzędzie miasta) Cena - 80zł
d) Dwie fotografie format 3/4cm Cena 20zł(4szt)
e)Dowód nabycia broni Cena - Bez cenne;)

W normalnym przypadku daje : od330zł do 530zł

- Druga kartka A4 to wykaz uprawnionych lekarzy, psychologów z adresami i nr. Kontaktowymi, którzy mogą takie zaświadczenie wydać.
5. Umawiamy się telefonicznie z wybranym lekarzem i odwiedzamy go.
a) Jak wygląda badanie "psychotest":

-Dostajemy książeczkę z 120-toma odrazkami "esy-moresy" w , których brakuje elementu.
-Ten element, który brakuje jest kluczowy bo trzeba z podsuniętych 6-ciu wybrać taki by efekt ułożonej harmonii zgadzał się w dwóch płaszczyznach: Pion i Poziom.
(Wszystko spokojnie doktor wyjaśni)
-Zadania są trochę przypominające test "IQ" są one podzielone w grupy od łatwiejszego do trudnego. Czas to 20min.
b) Dostajemy dwa arkusze pytań 113 i 100 pytań w których zakreślamy - TAK lub NIE
- Przykładowe pytania:

-Czy masz problemy z żołądkiem?
-Czy jesteś nadpobudliwy?
-Czy są osoby które chcą ci zaszkodzić?
-Czy są osoby Którym życzysz źle?
-Czy posiadając broń czujesz się pewniej?
itd.

Uwaga!!-- Pytania bardzo często się powtarzają!!! tylko są napisane w innej formie by wyłapać oszustwo bądź utajnienie... Trzeba uważnie czytać i nie rozpędzać się..
Czas nie określony.


6. Informację z Krajowego rejestru karnego uzyskamy w
Okręgowym sądzie odpowiednio przypadającym do waszego zameldowania.
Policjant udzieli informacji do, którego macię się udać i poda wam adres.
(dla małopolski to Kraków: http://www.krakow.so.gov.pl/ )

a) Udajecie się i wypełniacie wniosek leżący na stoliku zgodnie z waszymi danymi osobowymi (wzory są podane) Zabierzcie : Dowód osobisty, 50zł;) i długopis.
b) Udajecie się do okienka kasy sądowej i wykupujecie znaczek o wart. 50zł.
c) Naklejacie go w podane miejsce na wniosku i oddajecie wniosek urzędnikowi w okienku Kraj. Rejes. Kar.
Sprawdza, podbija, oddaje i gotowe.


7.Opłatę skarbową uiszczacie w okienku kasy urzędu miasta bądź (podobno) w skarbówce.
Wystawiony kwitek dokładacie do zgromadzonych dokumentów .
Fotografie 2szt format 3/4cm koszt do 20zł.

8. Udajecie się na policje, dyżurnemu zgłaszacie wizytę z tym samym policjantem i on przyjmuje od was dokumenty i czekacie na wydanie pozwolenia i karty rejestracyjnej..

-Spokojnie można się wyrobić w 3 dni.

Moje zbiory:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fcb ... b092a.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/25c ... 2cb41.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d51 ... 35e21.html

Pozdrawiam Daniel.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2010, 9:05 przez snajper1986, łącznie zmieniany 3 razy.
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Daniel, przyklejam temat. Co do dokumentów, to np. PESEL i inne dane radziłbym Ci w nich zaczernić i dopiero wrzucić...
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
snajper1986
Posty: 272
Rejestracja: 09 sty 2010, 11:35
Lokalizacja: Zawoja

Post autor: snajper1986 »

jarek m pisze:Co do dokumentów
Zrobione dzięki za przestrogę;)
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

Świetny temat. Na pewno się przyda taki temat na forum.
Zgrabnie, krok po kroku opisane.
Pozdrawiam
Bezbronny
mak107
Posty: 86
Rejestracja: 05 lut 2010, 16:16

Post autor: mak107 »

Cześć
I wszystko jasne :spoko:
Pozdrawiam
Hw50s + Leapers 3-9x40
Awatar użytkownika
snajper1986
Posty: 272
Rejestracja: 09 sty 2010, 11:35
Lokalizacja: Zawoja

Post autor: snajper1986 »

Dzięki za docenienie..

Uzupełniłem brakujące a istotne dane co do Orzeczenia lekarskiego...

I poprzedzam pytania mnie wyszło wszystko 430zł.

A skutki?... Sami wiecie tylko korzyści;)

Naprawdę fajna zabawa;)) można z powodzeniem walczyć o dalekie dystanse i z dobrą skutecznością... uzbroić się w sprężone powietrze i ... 8)

co do opłacalności użytkowania:

Ja uważam ,że jeśli karabinek posiada regulator to to nie można tu mówić o drogim użytkowaniu Vo mamy nie zmienne i z Fac'a po paru dziesięciu strzałach nie zrobi nam się limit ;) więc warto odchorować te parę stówek i zaszaleć Legalnie!!! :D

Pozdrawiam Daniel.
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Świetny temat, szczerze powiedziawszy nie wiem czy wcześniej istniał w sieci taki tutorial.
Dobra robota :)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Dodam od siebie, że nawet tanio to wychodzi.

Pozdrawiam
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

Wierzbin pisze:Świetny temat, szczerze powiedziawszy nie wiem czy wcześniej istniał w sieci taki tutorial.
Dobra robota :)
Istniał :)
http://www.airguns.pl/porady-prawo-reje ... umatycznej
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
Vickers82
Posty: 300
Rejestracja: 30 cze 2009, 18:11

Post autor: Vickers82 »

3.W ciągu pięciu dni od momentu zakupu (najlepiej od razu bo ten czas jest , różnie zinterpretowany na różnych Komisariatach.- mi problemu nie robili a trwało to u mnie 14 dni ale bywa różnie WIĘC UCZULAM)
A jak sie ma zacytowany przeze mnie fragment do przeróbki z limitu na ponadlimit. Bo w at-44 wystarczy iglicę zmienić i już mamy FAC. I jeśli kupię karabin w limicie i po pół roku dokupię iglicę FAC, to jak to się liczy? Od czasu zakupu iglicy?
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Vickers82 pisze:
3.W ciągu pięciu dni od momentu zakupu (najlepiej od razu bo ten czas jest , różnie zinterpretowany na różnych Komisariatach.- mi problemu nie robili a trwało to u mnie 14 dni ale bywa różnie WIĘC UCZULAM)
A jak sie ma zacytowany przeze mnie fragment do przeróbki z limitu na ponadlimit. Bo w at-44 wystarczy iglicę zmienić i już mamy FAC. I jeśli kupię karabin w limicie i po pół roku dokupię iglicę FAC, to jak to się liczy? Od czasu zakupu iglicy?
Rusznikarz wystawi Ci stosowny dokument - bo to on może takiej przeróbki dokonać zgodnie z prawem. Wówczas masz ustawowy termin, od dnia wystawiania dokumentu/odbioru karabinka.

Pozdrawiam
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

Kilan pisze:Rusznikarz wystawi Ci stosowny dokument - bo to on może takiej przeróbki dokonać zgodnie z prawem.
Ostatnio dowiedziałem się, że niekoniecznie. Każdy może legalnie zwiększyć energię wiatrówki ponad limit z tym, że zarejestrować trzeba.
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

eclip2 pisze:
Kilan pisze:Rusznikarz wystawi Ci stosowny dokument - bo to on może takiej przeróbki dokonać zgodnie z prawem.
Ostatnio dowiedziałem się, że niekoniecznie. Każdy może legalnie zwiększyć energię wiatrówki ponad limit z tym, że zarejestrować trzeba.

ooooo..... a jak to się ma do wytwarzanie broni z niebroni????
Jak możesz i masz czas podaj źródła prawne (lub linki tego gdzie o tym czytałeś), bo to dość śliski temat.

Pozdrawiam
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

Kilan pisze:ooooo..... a jak to się ma do wytwarzanie broni z niebroni????
Wytwarzanie broni tyczy się tylko broni palnej.

W ustawie pisze tylko o przeróbce broni palnej:
Art. 6.
1. Zabronione jest dokonywanie przeróbek broni zmieniających jej rodzaj, kaliber lub przeznaczenie, a w szczególności przerabianie broni przystosowanej wyłącznie do amunicji wypełnionej chemicznymi środkami obezwładniającymi lub do amunicji ślepej, dostosowujące ją do wystrzelenia pocisku z lufy albo z elementu zastępującego lufę w wyniku działania sprężonych gazów powstających na skutek spalania materiału miotającego.
2. Przeróbki broni, o których mowa w ust. 1, uważa się za wyrób broni.
Ponad to: http://www.airguns.pl/porady-prawo-dotyczace-wiatrowek
Pod "Przeróbki nie-broni na broń pneumatyczną"
:)
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Eclip to się nazywa wybiórczym czytaniem ustawy, które uprawia się przy mysleniu życzeniowym.
Art. 4 pkt 1 tej samej ustawy mówi wyraźnie:
Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, nalezy przez to rozumieć:
1) Broń palną, w tym broń mysliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową;
2) Broń pneumatyczną
3) Miotacze gazu obezwładniającego

W cytowanym przez Ciebie Art 6 jest mowa o broni - czyli wszystkich wymienionych w art4, w tym o broni pneumatycznej. Jest też mowa o broni palnej "w szczególności".

Podwyższając energię wytwarzasz broń, a więc z niczego (wiatrówka limitowa) tworyzsz broń, czyli zmieniasz (nadajesz) jej przeznaczenie i rodzaj. Łamiesz art 6, który cytujesz. Co więcej wytwrzanie broni jet regulowane inną ustawą z dnia 22 czerwca 2001 roku, o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją itd.
W ustawie o broni i amunicji szczegółowo jest natomiast okreslone, kto i jak może pozbawić broń cech użytkowych.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
ODPOWIEDZ