Obrazek

Dotyczy propozycji zmian w HFT

Informacje o planowanych spotkaniach, zdjęcia i opisy.

Moderator: Koval

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dotyczy propozycji zmian w HFT

Post autor: Wierzbin »

Regulamin HFT:

1. Zasady poruszania się na torze i bezpieczeństwo:
- Karabiny przenoszone między stanowiskami wyłącznie rozładowane, w pokrowcu lub na pasie. Jeśli na pasie lub w inny sposób - skierowane lufą w dół.
-Ładowanie śrutu wyłącznie na stanowisku przed strzałem
- Jeden gwizdek - przerwać strzelanie (odstrzelić śrut w bezpieczne miejsce), dwa gwizdki - można wznowić strzelanie. Zamiast jednego gwizdka można użyć głośniej komendy "przerwać strzelanie"
- Lufa karabinu zawsze skierowana w bezpieczne miejsce, najlepiej w kierunku ziemi
- Nigdy nie opierać lufy o stopę

2. Cele:
Celami mogą być figurki reaktywne lub inne cele, w których w łatwy sposób można stwierdzić trafienie.
Cele ustawia się w odległości od stanowiska od 7,5 do 41m.
Na stanowiskach z 2 celami zaleca się strzelanie od lewej do prawej.

3. Strzelanie:
- Dopuszczone są wszystkie karabinki/pistolety pneumatyczne wystrzeliwujące śrut z energią nie większą jak 16,3J
- Klasy sprzętowe: karabiny bezodrzutowe (HFT1), karabiny z odrzutem (HFT2).
Możliwe (ale nie obowiązkowe) podkategorie: Kobiety, Junior, Junior starszy, Senior, "Tylko Kolano", "Tylko Stojąca".
- Nastawy celowników (powiększenie i/lub AO) oraz elementy karabinu nie mogą być zmienione po pierwszym strzale do końca strzelania.
- Do jednego celu można strzelić tylko jeden raz.
- Linia strzelecka, to linia namalowana, utworzona przez taśmę lub inny poprzeczny element terenu przy stanowisku strzeleckim. Podczas strzału wylot lufy musi przekraczać linię, język spustowy nie może jej przekraczać.
- Strzał do celu odbywa się ze stanowiska strzeleckiego. Może nim być palik, oznaczone drzewo, kamień, etc., lub inne widocznie zaznaczone miejsce.
- Stanowisko strzeleckie to miejsce, z którym strzelający musi mieć kontakt podczas strzału.

4. Punktacja trafień: figurka leży - 2 punkty; trafiona sylwetka - figurka stoi - 1 punkt; figurka chybiona - 0.
Jeśli zdarzy się, że karabin wystrzeli przed spojrzeniem w celownik, za zgodą współstrzelających można powtórzyć strzał.
Najważniejsze, by strzelanie odbywało się w duchu "fair play".

5. Postawy strzeleckie:
Można się podeprzeć o wszystkie nieruchome elementy terenu, jeśli tylko są w zasięgu.

a) Stojąca - tylko stopy mają kontakt z podłożem.
b) Klęcząca - nie opierać nadgarstka lub dłoni na udzie/kolanie, nie siadać na boku stopy.
c) Leżąca - karabin trzymany jest w dłoniach - chwyt dłoni na łożu oraz chwycie karabinu i oparty o bark strzelca (podobnie jak w postawie stojącej), z podparciem łokci o ziemię.

6. Niedopuszczalne w czasie strzelania jest używanie blendy na obiektywie celownika, palmrestów wyższych jak 15cm licząc od linii lufy, bipodów, poziomic, dalmierzy. Nie opierać się pośladkiem o podłoże.
Ściągi papierowe dopuszczone.
__________________________________________________________________________________

- Zawodnicy będący poza podium, mający tyle samo punktów przypisywani są do miejsca ex-equo.
Jeśli zawodnicy z podium mają tyle samo punktów - organizowana jest dogrywka; każdy strzela do wyznaczonych figurek z postawy klęczącej i stojącej, aż do wyłonienia zwycięzcy.
- Podczas odprawy może być ogłoszona punktacja 3-1-0.
- W przypadku figurek reaktywnych kz wynosi od 15 do 45mm.
- Zaleca się, by cele przesłonięte miały kz co najmniej 40mm. Przesłonięcie nie więcej jak 50% strefy widocznej ze stanowiska strzeleckiego.
Niesprawny cel można wymienić na sprawny, lub anulować (wtedy w kartę wszyscy mają wpisane trafienie).
Sprawy sporne w sprawie figurek, stanowisk, punktacji i postaw strzeleckich rozwiązywane są na miejscu w trakcie strzelania. Po zlocie nie będą rozpatrywane.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2013, 10:42 przez Wierzbin, łącznie zmieniany 21 razy.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
swinka
Posty: 137
Rejestracja: 08 kwie 2013, 9:55
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: swinka »

Przepraszam, że się wtrącę, ale czemu Marek
Wierzbin pisze:figurka leży - 3 punkty;
a nie 2 pkt? Będzie trudniej liczyć :(
Wierzbin pisze:c) leżąca - karabin trzymany jest w dłoniach - chwyt dłoni na łożu oraz chwycie karabinu i oparty o bark strzelca (podobnie jak w postawie stojącej), z podparciem łokci o ziemię. Nie opierać karabinu o ziemię.
Tu bym dodał jeszcze, że nie można leżeć na plecach, jak to miało miejsce ostatnio. I punkcik o tym, że spust przed "palikiem", a lufa za "palikiem".
HW100 S 4,5mm + Vortex Diamondback 4-12x40
HW95 Lux 4,5mm
HW40
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

swinka pisze:Przepraszam, że się wtrącę, ale czemu Marek
Wierzbin pisze:figurka leży - 3 punkty;
a nie 2 pkt? Będzie trudniej liczyć :(
Szczerze mówiąc sam się zastanawiam, czy jest to słuszne czy nie. Wolałbym tę sprawę zostawić organizatorowi, który przy odprawie powie czy ma być 0-1-2 czy 0-1-3.
Z jednej strony 3 stawia nacisk by ryzykować i strzelać na strefę, gdy jest np. poza sylwetką figurki i 0 nie jest wtedy taką tragedią. Z drugiej strony to co pisał yaro - robi się duży odstęp w punktach za połową stawki.
Świnka pisze:
Wierzbin pisze:c) leżąca - karabin trzymany jest w dłoniach - chwyt dłoni na łożu oraz chwycie karabinu i oparty o bark strzelca (podobnie jak w postawie stojącej), z podparciem łokci o ziemię. Nie opierać karabinu o ziemię.
Tu bym dodał jeszcze, że nie można leżeć na plecach, jak to miało miejsce ostatnio. I punkcik o tym, że spust przed "palikiem", a lufa za "palikiem".
Leżenie na plecach załatwia nie opieranie pośladka o podłoże.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez Wierzbin, łącznie zmieniany 1 raz.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Oko
Posty: 836
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:14
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Oko »

Proponuje taki zapis dotyczący stanowiska strzeleckiego.

..) Stanowisko strzeleckie wyznacza bramka HFT o szerokości od 0,7 - 5m. Zawodnik w obrębie stanowiska może korzystać ze wszystkich udogodnień jakie daje konfiguracja terenu. Dozwolone jest także korzystanie z palików wyznaczających stanowisko jeżeli organizator nie oznaczy miejsca strzelania palikiem HFT.

..) Organizator do budowy stanowiska z bramką HFT ( bez ustawionego palika HFT ) wykorzystuje paliki HFT( podane wymiary palika).

Uzasadnienie.
Bramka HFT pozwala organizatorowi na ustawienie ciekawszego toru, zaś paliki HFT służące do jego wyznaczenia muszą spełniać role typowego palika HFT. Celem jest wyeliminowanie protestów związanych z dotykaniem, opieraniem przewracaniem palika itp. wyznaczającego stanowisko ( bramkę). Cel można tak ustawić by z perspektywy palików był niewidoczny, widoczna była tzw. blacha lub przysłonięta w połowie kilzona. Wykorzystanie tych palików wyrówna szanse zawodników lewo i prawo ręcznych. Zastosowanie samej bramki pozwoli zawodnikowi na wykazanie się inwencją. Dobremu obserwatorowi dwie minuty wystarczą na znalezienie najbardziej dogodnej postawy i naj dogodniejszego miejsca na oddanie celnego strzału. Co zaś się tyczy szerokości stanowiska, rzecz do wyboru przez organizatora. Należy pamiętać, że zbyt szerokie stanowisko, to u niektórych mało zdecydowanych zawodników oddanie strzału może przeciągnąć się poza limit czasowy. ;)

Znosiło by się postawy wymuszone, wszystkie stanowiska byłyby strzelane z postawy dowolnej. Dowolnej w tym sensie, że to zawodnik wybiera jedną z trzech postaw obowiązujących w HFT.

Nowy regulamin moim zdaniem można napisać w bardzo skróconej formie, a nawet w sposób lakoniczny. Tylko do tak napisanego regulaminu konieczny byłby wówczas obszerny komentarz. Dlaczego, a no dla przyszłych strzelców którzy chcieliby poznać zasady strzelania HFT.

Bardzo proszę o uważne czytanie ,a tym samym będę wolny od czytania kierowanych do mnie odpowiedzi czy komentarzy pisanych jak małemu Kaziowi. ;)
Jeśli nie wiesz jak się zachować, to zachowuj się
przyzwoicie.
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Panowie! Powiem tak: na paru zawodach tej, czy innej rangi byłem, mini - zawody dla kolegów też organizowałem i... wydawało mi się, że mniej więcej znam zasady poparte czystym rozsądkiem... :hm: Ale teraz zaczynam się powoli gubić... ;(
Jeśli ta dyskusja jeszcze się rozwinie i zostaną z niej wyciągnięte jakieś konstruktywne wnioski - to proponuję każdemu uczestnikowi zlotów/zawodów dawać do ręki skrypt takiego regulaminu. Miejmy nadzieję, że zmieści się na kartce A4.... 8)
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Oko pisze:Bramka HFT pozwala organizatorowi na ustawienie ciekawszego toru, zaś paliki HFT służące do jego wyznaczenia muszą spełniać role typowego palika HFT. Celem jest wyeliminowanie protestów związanych z dotykaniem, opieraniem przewracaniem palika itp. wyznaczającego stanowisko ( bramkę). Cel można tak ustawić by z perspektywy palików był niewidoczny, widoczna była tzw. blacha lub przysłonięta w połowie kilzona. Wykorzystanie tych palików wyrówna szanse zawodników lewo i prawo ręcznych.
Szczerze powiedziawszy trochę tego nie rozumiem.
Raz paliki super, a za chwilę bramki :?
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Miszaa
Posty: 401
Rejestracja: 31 lip 2012, 19:22

Post autor: Miszaa »

ciekawie by wyglądało gdyby położenie figurki na torze wymuszało dana postawę oczywiście z granicami dobrego smaku. Jednak palik to chyba najlepsze rozwiazanie
Gdzie jest sens tego wszystkiego? ile jeszcze to wszystko będzie trwało?
rozdział w życiu skończony
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Figurka może wymuszać, a palik też może być.. nie wadzi przecież.. :)
Starczy nie zmuszać do korzystania z niego i w tyle :)
Ja u siebie i tak zrezygnowałem z palików HFT..
Są słupki bramek, między nimi się trzeba zmieścić.. można je wykorzystać jako paliki HFT.. a można kombinować po swojemu.. a że niektórych figurek nie widać z leżącej czy stojącej.. Ups.. przyroda.. okruutna.. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Miszaa
Posty: 401
Rejestracja: 31 lip 2012, 19:22

Post autor: Miszaa »

palik niech będzie ale nie trzeba być do niego przymurowanym np dystans 0,5m od niego i tyle :hihi:
Gdzie jest sens tego wszystkiego? ile jeszcze to wszystko będzie trwało?
rozdział w życiu skończony
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Mamutowicz pisze:Starczy nie zmuszać do korzystania z niego i w tyle
W myśl nowych pomysłów widzę to tak : KZ 20 mm na 39 m z " wolnych łokci " a ja z hatsanem 55 + PP ." Wtrałiłem" czy nie , na 99 % nie a 1% bo miałem szczęście .
Grupa "Beaver"
Awatar użytkownika
AndyOO
Posty: 36
Rejestracja: 16 paź 2013, 8:50
Lokalizacja: KRGS - Kielce

Post autor: AndyOO »

Jeszcze w zeszłym roku były rozmowy o ewentualnym Pucharze Południa, w rozmowach optowałem za przeniesieniem na nasz grunt zasad ustawiania celów z UKAHFT jako zalecenia, a minimalnej odległości dla wszystkich KZtek oraz osobną dla KZ 15-19mm na sztywno, ze względów bezpieczeństwa (rykoszety) :!:

Dział o bezpieczeństwie powinien być szczegółowy i restrykcyjny - chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego :)

Co do stanowiska, to palik lub płaski znacznik i oznaczona linia ostrzału po dwa metry z każdej strony - kiedyś w Piastowie właśnie tak strzelałem wyciągnięty po linii ostrzału, dotykając palika czubkiem buta :D
Awatar użytkownika
Cypis
Posty: 36
Rejestracja: 05 maja 2012, 16:44
Lokalizacja: spod Klimczoka

Post autor: Cypis »

Wierzbin pisze:Raz paliki super, a za chwilę bramki
A powtórzę po raz kolejny. Decyzja o sposobie wyznaczenia stanowiska strzeleckiego powinna należeć do organizatora z powodów, które Wiecho ujął w jednym zdaniu w sąsiednim wątku:
Wiecho pisze:Naszą intencją jest stworzenie zasad, które:
(...)
2. Organizatorom oszczędzą nadmiernego wysiłku fizycznego i finansowego oraz nadmiernej czasochłonności przy przygotowaniu zawodów.
yamrt pisze:W myśl nowych pomysłów widzę to tak : KZ 20 mm na 39 m z " wolnych łokci " a ja z hatsanem 55 + PP
Wg obecnych przepisów mogłeś mieć do 27,5m. Za to nie mogłeś mieć, w myśl przepisów HFT, np. KZ19 na 10m. Zmiany mają dać możliwości organizatorowi. Może albo ustawić złośliwie yamrat'owi KZ19 na 41m albo pójść mu na rękę i ustawić bliżej niż do tej pory mógłby yamrat mieć by miał frajdę ze strzelania. Rozsądny organizator wybierze to drugie. Z drugiej strony. Jak organizator będzie przygotowywał zawody dla świetnych strzelców to może poustawiać KZ15 na 41m. Do tej pory też tego nie mógł robić. Znów powtórzę. Przepisy mają dawać możliwość organizatorowi przygotowania takiego poziomu trudności jaki jest oczekiwany przez biorących udział strzelców.
AndyOO pisze:osobną dla KZ 15-19mm na sztywno, ze względów bezpieczeństwa (rykoszety)
Wytłumacz mi proszę. Strzelam już ponad 10lat (H)FT. Dlaczego od figurek z mniejszą średnicą rykoszety są bardziej niebezpieczne niż od tych z większą. Od jakiej średnicy rykoszety stają się bardziej niebezpieczne i dlaczego właśnie od takiej?
Pzdr, Tomek
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Cypis pisze:[...] Przepisy mają dawać możliwość organizatorowi przygotowania takiego poziomu trudności jaki jest oczekiwany przez biorących udział strzelców.
No właśnie.
Czyli więcej kiełbasek i więcej KZ 40 wszędzie.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

To może ja kilka słów.

Sprawę regulaminu należy rozpatrywać z punktu widzenia zawodnika oraz organizatora.
Pamiętajmy także o podziale samego regulaminu na:

- Regulamin zawodów HFT
- Zasady ustawiania toru HFT


Kiedy zaczynała się dyskusja o Regulaminach to miałem nadzieję na jak najbardziej możliwe uogólnienie/skrócenie/uproszczenie, zarówno Regulaminu zawodów HFT jak i Zasad ustawiania toru HFT
Niestety dyskusja nie poszła w kierunku o którym myślałem.
Widząc jednak, że paru osobom zależy aby jednak upraszczać rzeczy możliwe do uproszczenia, to przedstawię swój punkt widzenia.
Będzie to rozważanie nad zmianami z punktu widzenia ORGANIZATORA oraz ZAWODNIKA. Myślę, że mogę z czystym sumieniem wypowiadać się za te dwie grupy ludzi..

Będą to punkty w obecnym regulaminie, które chciałbym zmienić i nic poza tym.
Pozwolę sobie także skomentować niektóre propozycje, które wg mnie nie są dobre dla strzelectwa terenowego zarówno z punktu widzenia ZAWODNIKA jak i ORGANIZATORA



.................................................................................................................................

Punktacja 0-1-3

ZAWODNIK - owszem, będą duże różnice punktowe pomiędzy kompletnymi amatorami HFT a zawodnikami obytymi. Jednak zauważcie, że i najlepszym zdarzają się "blachy" lub "zera" i wtedy zawodnik ze średnimi umiejętnościami może sporo nadrobić. Myślę, że w systemie 0-1-3 "blacha" lub "zero" może pogrążyć "mistrza" w zawodach. Nie wiem czy udało mi się Wam to obrazowo wytłumaczyć :bobas:

ORGANIZATOR - kiedy zaczynałem jeździć na zawody HFT był jeszcze system punktacji 0-1-3 i wydaje mi się, że nie było tylu dogrywek :hm:
................................................................................................................................
Wykorzystanie przeszkód terenowych mocno powiązane z Postawami wymuszonymi

ZAWODNIK - samo wykorzystanie przeszkód terenowych na stanowisku to super sprawa, konar leżący obok palika lub znacznika o który można oprzeć karabinek, drzewo a przy nim palik gdzie można oprzeć się barkiem aby uzyskać bardziej stabilną postawę, gałąź drzewa itd. Nie ma co nad tym dyskutować, dziwię się Anglikom, że zrezygnowali z tego.
Jednak jestem przeciwny wymuszaniu postaw przeszkodami terenowymi. Niski junior będzie musiał strzelać ze stojaka na stanowisku gdzie ja strzelę bez problemu z klęczaka co prowadzi nas do ↓↓↓

ORGANIZATOR - piekło podczas ustawiania toru dla stanowisk z Postawą wymuszoną przez teren...

Podsumowując: powraca wykorzystanie przeszkód terenowych na stanowisku jako pomoc, zostają postawy wymuszone piktogramem

................................................................................................................................

Uwolnienie zależności KZ→ODLEGŁOŚĆ

ZAWODNIK - ma to sens gdy organizator nie przesadzi z inwencją twórczą, KZ15 na 35 metrze to loteria. Uważam, i przekonał mnie do tego yaro, że tor ma dawać dużo radości z TRAFIANIA a nie zniechęcać.

ORGANIZATOR - mniej kartek ze ściągami KZ/odległość, więcej czasu i energii na rozstawienie ciekawego toru, niekoniecznie ekstremalnie trudnego.

.................................................................................................................................

Zakres odległości HFT

7,5 → 41 m

Tego bym nie ruszał ! I trzymajmy się tych granic.

.................................................................................................................................

Brak ograniczeń co do ilości konkretnych KZ na torze HFT

ZAWODNIK - bez znaczenia dla dobrej zabawy pod warunkiem, że organizatora nie poniesie fantazja i ustawi 20 figurek z KZ15. Oczywiście zawodnicy to "docenią" i rozliczą 8)

ORGANIZATOR - kolejny punkt leci z Regulaminu zasad ustawiania toru, dzięki czemu ustawiacze mają mniej na głowie i mogą bardziej skupić się na konstruowaniu ciekawego toru.

.................................................................................................................................

KZ może być przesłonięta przez przeszkodę naturalną bądź dostawioną. W przypadku przesłonięcia KZ musi być widoczna w 1/2.

Zacytowałem propozycję Daniela. Daniel, to jest w Regulaminie zasad ustawiania toru i tak dokładnie jest to zapisane. Jest jeszcze dopisek, że 60 cm od palika KZtka musi być widoczna w 100 %. Obecnie regulamin dopuszcza 4 takie cele na torze.
Uwolnijmy tą liczbę i zdajmy sie na rozsądek ustawiaczy. Tak jak pisałem poprzednio: zawodnicy ocenią i docenią lub nie ;) Zresztą, co w tym takiego wspaniałego gdy na torze będzie 10 celów spoza palika ?
Czyli uwalniamy tą liczbę 4 i mamy jeden zapis mniej w regulaminie ustawiania toru HFT

................................................................................................................................

ZAWODNIK - palik to wg mnie jedna z rzeczy, która MUSI pozostać w HFT.
Znaczniki są OK i też powinny być ale tutaj też należy zachować umiar, jednak nie ustalajmy jakiejś granicy/ilości takowych na torze. To kolejny niepotrzebny punkt w regulaminie. Pozostawmy to organizatorom, to ich zawodnicy później rozliczą ;)
Bramki... ciężko mi coś o tym powiedzieć, z punktu widzenia zawodnika jest to bez znaczenia, pod warunkiem, że mówimy o typowej bramce a nie pięciometrowej.

ORGANIZATOR - tak jak już ktoś napisał - dodatkowy szpej i robota dla organizatora. Dla mnie gra niewarta świeczki.

...................................................................................................................................

Do tego to co napisał Marek w pierwszym poście:
Wierzbin pisze:Postaram się krótko i zwięźle.
1. Zasady poruszania się na torze i bezpieczeństwo:
- karabiny przenoszone między stanowiskami wyłącznie rozładowane, w pokrowcu lub na pasie. Jeśli na pasie - skierowane lufą w dół.
- ładowanie śrutu wyłącznie na stanowisku przed strzałem
- jeden gwizdek - przerwać strzelanie (odstrzelić śrut w bezpieczne miejsce), dwa gwizdki - można wznowić strzelanie. Zamiast jednego gwizdka można użyć głośniej komendy "przerwać strzelanie"
- lufa karabinu zawsze skierowana w bezpieczne miejsce, najlepiej w kierunku ziemi
- nigdy nie opierać lufy o stopę

2. Kategorie sprzętowe i dopuszczalny sprzęt w ramach kategorii.
- dopuszczone są wszystkie karabinki/pistolety pneumatyczne wystrzeliwujące śrut z energią nie większą jak 16,3J
- klasy sprzętowe: karabiny bezodrzutowe (HFT1), karabiny z odrzutem (HFT2), klasa HFT junior.
- nastawy celowników (powiększenie i/lub AO) nie mogą być zmienione po pierwszym strzale do końca strzelania.
- niedopuszczalne w czasie strzelania jest używanie blendy na obiektywie celownika, przesadnie wysokich palmrestów, bipodów, poziomic, dalmierzy i innych optycznych lub elektronicznych urządzeń pomagających w określeniu odległości do celu lub ustalenia kąta do celu.

3. Do jednego celu można strzelić tylko jeden raz.
4. Cele punktowane są kolejno: figurka leży - 3 punkty; trafiona sylwetka, figurka stoi - 1 punkt, figurka chybiona - 0.
Podczas odprawy może być ogłoszona punktacja 2-1-0.

5. Zawodnicy będący poza podium, mający tyle samo punktów przypisywani są do miejsca ex-equo.
Jeśli zawodnicy z podium mają tyle samo punktów - organizowana jest dogrywka; każdy strzela do wyznaczonej figurki z postawy klęczącej i stojącej.

6. Postawy strzeleckie:
Wszystkie nieruchome elementy terenu mogą być wykorzystane przez strzelającego do podparcia, jeśli tylko są w jego zasięgu (drzewa, kamienie, deski, etc).
Nie dotykać pośladkiem do podłoża.

a) stojąca - jaki koń jest, każdy widzi :D
b) klęcząca - nie opierać nadgarstka lub dłoni na udzie/kolanie, nie siadać na boku stopy
c) leżąca - karabin trzymany jest w dłoniach - chwyt dłoni na łożu oraz chwycie karabinu i oparty o bark strzelca (podobnie jak w postawie stojącej), z podparciem łokci o ziemię. Nie opierać karabinu o ziemię.

7. Cele:
Celami mogą być figurki reaktywne lub inne cele, w których w łatwy sposób można stwierdzić trafienie.
Cele ustawia się w odległości od stanowiska od 8 do 41m.
W przypadku figurek reaktywnych kz wynosi od 15 do 45mm.
jednak dręczy mnie to co zaznaczyłem na czerwono :


- klasy sprzętowe: karabiny bezodrzutowe (HFT1), karabiny z odrzutem (HFT2), klasa HFT junior. - Marku, zauważ, że na zawodach Tawernianych mamy także kategorię Kobiet, wiem, jesteśmy inni :D bo np. w zawodach PFTA wyróżnia tylko najlepszą spośród płci pięknej. Nie upieram się ale chciałbym aby to pozostało.

Podczas odprawy może być ogłoszona punktacja 2-1-0. jeżeli ustalimy jeden system punktacji to się go trzymajmy :hm:


lub inne cele - kolejny punkt w regulaminie czyli jak punktować np. spinera lub puszkę po piwie ... HFT to figurki reaktywne i tego się trzymajmy :hm:

..................................................................................................................................

I TYLE ! Nie twórzmy nowego, dziwnego regulaminu tylko wróćmy do korzeni HFT z małymi poprawkami typu brak zależności KZ-odległość, brak wymuszonej ilości określonych KZ itp.

Myślę, że w ten sposób uprościmy zasady HFT, urozmaicimy budowane tory oraz sobie, jako organizatorom/ustawiaczom, ułatwimy życie.

Pozdrawiam

Tomek
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
AndyOO
Posty: 36
Rejestracja: 16 paź 2013, 8:50
Lokalizacja: KRGS - Kielce

Post autor: AndyOO »

Cypis pisze:
AndyOO pisze:osobną dla KZ 15-19mm na sztywno, ze względów bezpieczeństwa (rykoszety)
Wytłumacz mi proszę. Strzelam już ponad 10lat (H)FT. Dlaczego od figurek z mniejszą średnicą rykoszety są bardziej niebezpieczne niż od tych z większą. Od jakiej średnicy rykoszety stają się bardziej niebezpieczne i dlaczego właśnie od takiej?
No cóż, chodzi o to, że im mniejsza KZtka, tym większa szansa na blachę, w tym upatruję genezy zwiększenia minimalnej odległości dla pomniejszonych KZtek.

Co prawda sam nie raz blachę zaliczyłem przy KZ 40 na minimalnej odległości z postawy wymuszonej w szczególności, niemniej przy 15-tkach było by to pewnie częściej :pomysl:
KT :D
ODPOWIEDZ