Obrazek

Walther rotex r8 4,5mm

arekowal
Posty: 69
Rejestracja: 13 lut 2015, 19:13
Lokalizacja: Londyn/Luton

Walther rotex r8 4,5mm

Post autor: arekowal »

Witam
Dopiero co zostało mi polecone to forum więc zacznę od początku to co próbowałem na innym mniej gościnnym.
Posiadam Rotexa więc oczywistym jest że jestem zainteresowany wszelkimi wiadomościami, sugestiami, opiniami oraz testami.
Jestem nowicjuszem więc wybaczcie błędy i wpadki. leniwy ze mnie gość wiec zacytuje to co prędzej napisałem. Na pewno część osób tu bywających widziało prędzej moje wypociny :lol:

]Panowie i panie do mojego Rotexa r8 dokupiłem chronometr więc mogłem sprawdzić stan faktyczny ( ja jestem zadowolony).
Przypomnę iż moja przygoda ze strzelectwem zaczęła się trzy tygodnie temu więc ciągle popełniam błędy.
Potwierdziło się to co powiedział sprzedawca że energia się podniesie ( test w sklepie 14,4J test zrobiony po wystrzeleniu prawie pudełka śrutu 15,4J. gdzie limit jest 16,23J więc bardzo blisko granicy)
Test porównawczy zrobiony tak samo jak w sklepie na śrucie 4,5 Sovereign 8.44 gr (0.547 grams)
Ponadto przetestowałem kilka innych śrucin, podam tylko uśrednione prędkości:
Sovereing 4,5 8.44 gr (0.547 grams) 238m/s skupienie na 25m to 10mm i czasem jakiś odskok
JSB exact diabolo 4,50 8.44 gr (0.547 grams) tego jeszcze nie mam
JSB exact diabolo 4,51 8.44 gr (0.547 grams) 237m/s skupienie na 25m to 12mm i czasem jakiś odskok
JSB exact diabolo 4,52 8.44 gr (0.547 grams) 235m/s ( ten śrut ma bardzo duży rozrzut od 227 do 240m/s może dlatego że nie wygląda za ładnie w pudełku)
tu skupienie 25mm i sporo uciekinierów.
RWS hobby 4.5 7.0gr (0,45grams) 248m/s miał być celny. skupienie na 25m to 30 mm i czasem jakiś odskok
RSW super h point 4.5 6.90gr (0,45grams) 245m/s skupienie na 25m to 20 mm i czasem jakiś odskok
I to tyle.
Proszę was o komentarze tych wyników w porównaniu do innych karabinków co pozwoli w jakiś sposób uplasować rotexa po między innymi.
Podbudujcie mnie że źle nie zrobiłem kupując go ;( :hm:
arekowal
Posty: 69
Rejestracja: 13 lut 2015, 19:13
Lokalizacja: Londyn/Luton

Post autor: arekowal »

Na sugestie forumowiczów przestrzeliłem rotexa jeszcze raz, ale urzyłem tylko trzech śrutów
exact 4.52 bardzo nie ładnie około 30 mm
exact 4.51 jak na zdjęciu
sovereign 4.50 jak na zdjęciu
a ten rozsiew na środku to moja siedmioletnia córa, jeszcze trochę a narobi mi wstydu
Wiec proszę nie nabijać się za mocno
Obrazek
A teraz czekam na lincz :D
pozdrawiam
arekowal
Posty: 69
Rejestracja: 13 lut 2015, 19:13
Lokalizacja: Londyn/Luton

Post autor: arekowal »

Witam dzisiaj kolejny test Rotexa tym razem na chrono.
do testu użyłem trzech śrutów:
test zrobiony po przestrzeleniu kilku magazynków.
osiem strzałów do pomiarów.
exact 4.52......................od 232,87 m/s do 235,91 m/s od 14,83J do 15,22J różnica w prędkości 3.05 m/s
exact 4.51...................... od 233,47 m/s do 235,30 m/s od 14,90J do 15,14J różnica w prędkości 1,83 m/s
sovereign 4.50............... od 233,78 m/s do 235,61 m/s od 14,94J do 15,18J różnica w prędkości 1,83 m/s

Wyniki bardzo podobne poza exact 4.52 co zresztą rzutuje na skupieniu.
Poprzedni test na chrono wyglądał trochę inaczej były większe rozbieżności w prędkości. Widocznie karabinek się dociera i robi sie bardziej stabilny.
Prawdopodobnie będę miał okazję postrzelać w niedziele pod okiem starego strzelca , zobaczymy co powie o moim karabinku i o moim strzelaniu :bobas:
:D
:cisza: czekam na opinie i sugestie
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4619
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

No.. to masz karabinek który wymaga jedynie.. śrutu.. :)
Piękne wyniki i na chrono i na tarczy - będziesz miał z niego dużo radochy :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
arekowal
Posty: 69
Rejestracja: 13 lut 2015, 19:13
Lokalizacja: Londyn/Luton

Post autor: arekowal »

:D oby tak było ;(
Jednak muszę dodać łyżkę dziechciu do tej beczki miodu (to tak dla zainteresowanych rotexem)
pomimo dobrych jak na razie wyników, tak twierdzą koledzy bo ja sie nie znam jeszcze na tyle aby oceniać tego typu parametry, Rotex ma też niedociągnięcia a mianowicie mechanizm przeładowania nie pracuje zbyt dobrze jest mało płynny wręcz zacinający się trzeba go wyczuć co potrafi być irytujące. jeśli ktoś wie jak to poprawić byłbym wdzięczny.
Panie Piotrze :hm: Piotrek w końcu jesteśmy rówieśnikami jeszcze raz dzięki za uznanie, jest to bardzo potrzebne do kontynuacji tej przygody :D
krystianzach
Posty: 68
Rejestracja: 02 sty 2014, 20:30
Lokalizacja: Zachełmie

Post autor: krystianzach »

Te średnie prędkości były mierzone w ilu strzałach?
Najlepiej wystrzelaj cały kartusz i zrób wykres charakterystyki.
Odskoki na tarczy mogą świadczyć o tym że po kilku, kilkunastu strzałach może być górka.
Wykres z pcp powinien wyglądać mniej więcej tak:
Obrazek
Obrazek
Po zrobieniu takich pomiarów będziesz wiedział czy karabinek jest super stabilny.

ps. wykresy zamieściłem od mojego daystate'a
Czy za dnia czy pora nocna,
butla piwa jest wszechmocna.
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

Post autor: maksik »

arekowal, kolega wyżej dobrze prawi. Dodam tylko, że karabinek (pcp) będzie stabilny tylko w pewnym zakresie ciśnienia w kartuszu. I chodzi właśnie o to, by ten zakres znaleźć. Dlatego wystrzelaj cały kartusz, albo do momentu gdy prędkość wylotowa zaczyna wyraźnie spadać. Dzięki temu będziesz wiedział do ilu barów pompować karabinek i mniej więcej ile dobrych (stabilnych) strzałów będziesz miał. Średnie prędkości wylotowe śrutu nie są tu tak istotne, jak różnica między strzałem 'najwolniejszym' i 'najszybszym' w całej serii 'stabilnej'. I aby wyeliminować potencjalne odskoki, proponowałbym strzelać ważonym śrutem.
Five shots one hole
Awatar użytkownika
towarzysz_eM
Posty: 65
Rejestracja: 12 sie 2014, 12:55
Lokalizacja: Kraków

Post autor: towarzysz_eM »

R8 ma regulator (ponoć) więc teoretycznie powinien byc stabilny aż do ciśnienia za regulatorem
arekowal
Posty: 69
Rejestracja: 13 lut 2015, 19:13
Lokalizacja: Londyn/Luton

Post autor: arekowal »

Za każdym razem coś nowego :)
I za każdym razem uświadamiam sobie jak mała jest moja wiedza i jak długa droga przede mną zanim osiągnę OŚWIECENIE :bobas:
Panowie super rady i jeszcze ładniejsze wykresy i tabele, nie omieszkam skorzystać z waszych doświadczeń i rad. :)
Ten test miał na celu bardziej sprawdzenie śrutu aby dobrać odpowiedni do mojej lufki.
Gdy upewnię się jakim śrutem strzelać zrobię pełną charakterystykę. 8)

PS. pomiar robiłem na ośmiu strzałach ( pełen magazynek) z danego ,,,śrutu
Awatar użytkownika
towarzysz_eM
Posty: 65
Rejestracja: 12 sie 2014, 12:55
Lokalizacja: Kraków

Post autor: towarzysz_eM »

No to jeszcze powinieneś wiedzieć, że nakaliber 4,51 czy 4,52 nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a śrut dobiera się po numerze matrycy.
Awatar użytkownika
bambus0134
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 160
Rejestracja: 01 kwie 2013, 23:56

Post autor: bambus0134 »

Co do poprawy mechaniki , to możesz spróbować odezwać się do Dagi40 .
Sądzę że jak będzie miał czas to przejrzy ci karabinek i poprawi mechanikę .
Mi robił Hatsana bt65 i Air Arms i Steyr -ami też nie pogardził :hihi: .
Mossberg 223r+ Vortex Viper pst
Lee enfield .303
KBK AK-GN wz. 60
CZ 75 sp-1 i coś w .45 ACP
45-90 cp
arekowal
Posty: 69
Rejestracja: 13 lut 2015, 19:13
Lokalizacja: Londyn/Luton

Post autor: arekowal »

Obrazek
Towarzyszu eM
Piszesz że Nad kaliber nie ma nic wspólnego z rzeczywistością :hm: , na zdjęciu od lewej exact 4.52
od prawej exact 4.51.
Gołym okiem widać różnice, ;) zastanawia mnie tylko dlaczego 4.52 jest niższy od 4.51.
Jeszce jedno pytanko gdzie znajdę nr matrycy :?: :bobas:
Awatar użytkownika
towarzysz_eM
Posty: 65
Rejestracja: 12 sie 2014, 12:55
Lokalizacja: Kraków

Post autor: towarzysz_eM »

Weź sobie suwmiarkę, lub mikrometr, tylko takie zajedokładne i pomierz łebki i sukienki śrutów. potem napisz ile z nich miało zadeklarowany na pudełku kaliber.
A różnią się, bo są z dwóch różnych matryc. I dlatego śrut do lufy dobiera się numerami matryc. A numer matrycy..... Pod spodem pudełka jest naklejka - z kalibrem, matrycą i serią.
arekowal
Posty: 69
Rejestracja: 13 lut 2015, 19:13
Lokalizacja: Londyn/Luton

Post autor: arekowal »

Nie no nie będę mierzył, wierze na słowo :)
taki po prostu dociekliwy jestem :D ale przyznasz że na zdjęciu widać różnicę :hihi:
arekowal
Posty: 69
Rejestracja: 13 lut 2015, 19:13
Lokalizacja: Londyn/Luton

Post autor: arekowal »

Panie i Panowie ciąg dalszy przygody z Rotexem. :hihi:
WCZORAJ byłem pierwszy raz na szczelnicy :D tu podziękowania dla Mariusza ( marionuras) za to że mnie ze sobą zabrał :)
Po paru próbach wyregulowania zera doszliśmy do wniosku że lupkę (BSA 3x9x40) wkrótce wymienię bo ustawienie jej nie było rzeczą łatwą i jakość podglądu w porównaniu do Mariusza lupki :hm: powiedzmy że mierna.
Skupienie Mariusz zrobił lepsze niż ja robiłem w domu i to pomimo dość silnego porywistego wiatru, no ale on strzela latami a ja raptem czwarty tydzień. :bobas:
Po paru sugestiach na temat przeładowania w Rotexsie (trzeba będzie nad tym popracować) to tylko budżetowy sprzęt z pudełka więc wymaga dopracowania.
No więc po tej krótkiej acz owocnej dyskusji udaliśmy się na tor, i tu zaczęły się dla mnie schody ;) o ile nie miałem problemu żeby trafić z dwudziestu pięciu yardów w strefy śmierci to trafienie na pięćdziesiąt pięć w co koooooooooooolwiek graniczyło z cudem ;( i to z pozycji siedzącej z podpórka :nie: .
Dopiero gdy Mariusz nakreślił mi sposób naniesienia poprawek i godzinne moje próby przyniosły rezultaty. :D
Pogoda sie nam psuje a ja testuje :lol:
po następnej godzinie zacząłem nawet trafiać z pozycji klęczącej gdzie wiatr momentami zawiewał tak że prawie mnie przewracał :D .
Na koniec dnia myślę że kaczorek oraz zajączek na 55 tym yardzie miały potworny bul głowy :D
Podsumowując karabinek moim zdaniem jak na budżetowy ( może i nie tylko :hihi: ) jak dla mnie spisał się znakomicie, ja muszę popracować nad sobą :) następnym razem Rotex wraz zemną (lepszym mną 8) )
będzie strzelał celnie na 55 yardów z pozycji stojącej :lol: :lol: :lol:
Panowie z tym śrutem to racja trzeba zamawiać wiadrami :D
ODPOWIEDZ