Obrazek

QB 15A - Wyrób wiatrówkopodobny.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cezbar
Posty: 1554
Rejestracja: 11 sie 2010, 19:32
Lokalizacja: Nowa Dęba
Kontakt:

QB 15A - Wyrób wiatrówkopodobny.

Post autor: cezbar »

Miłośnicy QBusiów mogą od razu ten temat pominąć :D
---------------------------
Moi koledzy z pracy kupili sobie zabawki na grila. Na tym zdaniu powinienem poprzestać, bo nie było okazji by zrobić grila i postrzelać do aluminiowych celów, których przy każdym grilu jest pod dostatkiem :P

Zacznijmy od początku.
Tak wyglądało to coś zaraz po wyjęciu z opakaowania zbiorczego...
Obrazek
A wewnątrz było to COŚ, plus
- lunetka (hehe - dobre sobie)
- kilka tarcz tekturowych
- śrut (szkoda, że nie zrobiłem fotki, bo naprawdę był fajny, totalna loteria w pudełku)
- miały być jeszcze metalowe lotki, ale chyba wyparowały podczas transportu (może i dobrze, bo szkoda lufy zdzierać)
Obrazek
Drugi egzemplarz był identyczny, więc nie dublowałem fotek.
Metal (metal to za dużo powiedziane, szjsmetal, wygląda jak by miał już z 10 lat, a przecież prosto z pudełka wyjęty) Ale za to jaki piękny napis: MADE IN CHINA
Obrazek
Osada drewniana z drewna niewiadomego pochodzenia, bo pomalowana farbą i lakierem na ciemno wiśniowo brązowy kolor. Na dodatek już widać odpryski.
Obrazek
Na dzień dobry trzeba było podokręcać wszystkie śruby i nałożyć sporo smaru molimbdenowego na sprężynę. Nie będę oczerniał "małych Chińskich rączek", które to składały, że nie naoliwiły sprzętu, bo i owszem był naoliwiony. Tak jak leżał w pudelku zapewne został spryskany jakimś olejem ze smażalni. Lufa i kolba był a tłusta tylko z jednej strony (w obu egzemplarzach). Prawdopodobnie spryskiwali już dmuchawki leżące w pudełkach i nie przyszło im do głowy by obrócić na drugą stronę.

Lunetka.
To coś co waży mniej niż paczka paierosów ma taki o to ciemny krzyżyk w środku i wogóle jest w niej bardzo ciemno. W najgrubszym miejscu jest cieńsza niż długopis Lecha Wałęsy, którym wymachiwał przy okrągłym stole.
Obrazek
/// w jednej lunetce wewnątrz był Chiński włos, ale był tak pokręcony, że trudno było mi uwierzyć, że pochodził z głowy (przecież oni mają proste włosy)///

Uszczelka.
Jak widać na fotce uszczelka w tym egzemplarzu jest skórzana a nie gumowa. Ale to chyba dobrze, bo po kilku razach gumową by zjadło :D Z resztą skórzana też nie wyglądała najlepiej po 50 strzałach.
Obrazek

Poniżej widać piękną niedoróbę w miejscu styku uszczelki zkorpusem. W obu egzemplarzach jest podobie. Chyba "małym Chińskim rączkom" ułamał się pilnik i dalej nie sięgał :D
Obrazek

Spust za to został wypiłowany z zawiniętej blachy. Ale trzeba przyznać, że solidnej blachy. Jak próbowałem strzelić z tego CUDA pierwszy raz to myślałem, że blokada jest uszkodzona. A tu ZONK, działa. Tylko, żeby go nacisnąć to trzeba użyć tyle siły, że po kilku razach robią się odciski na palcach. Naciskając go pierwszy raz bałem się, że ta blacha się wyprostuje...
Obrazek

A teraz jedna z dwóch rzeczy, które bardzo mi odpowiadają w QB 15A, czyli kompensator i gumowa stopka. Są naprawdę świetne i bardzo poprawiają nie tyle działanie tej dmuchawki co wygląd.
Obrazek
Kompensator może i ładny ale te 3 śrubki imbusowe widoczne na fotce nie dadzą się odkręcić. Chyba były wbite a nie przykręcone. Obracają się w kółko tak jak by nie miały gwintu.

Regulacja lunety to tylko atrapa. Można kręcić nawet palcem, ale to nie ma żadnego znaczenia ile i jak sie kręci bo śrut zawsze ląduje w tym samym miejscu...
Obrazek

Dość gadania.
Czas na testy.
Zrobiłem je na korytarzu w pracy (jak by co to się wytnie :D)
Nasz wewnętrzny korytarzyk ma 12 m długości.
Śrut do testów JSB Exact 4,51
Po 5 strzałów.

Pierwsza tarcza jako odniesienie do późniejszych strzałów to SLAVIA 630 z otwartymi przyrządami, pozycja stojąca bez podpórki
Obrazek

A teraz QBuś bez żadnych przyrządów celowniczych, czyli na wyczucie. Również stojąc i bez podpórki.
Obrazek
Są tylko cztery otwory, piaty albo w kosmos poleciał albo w tą samą dziurke trafił.

A na koniec ciekawostka. To są strzały wykonane z lunetką załączoną jako gratis do QBusia.
Obrazek
Trzeba się dobrze przyjrzeć. Wszystkie strzały są w prawym dolnym rogu tarczy :D
I jak już wcześniej wspomniałem, kręcenie regulatorami nie ma znaczenia czy jest wkręcony do końca czy wykręcony to i tak efekt za każdym razem jest ten sam.

----------------------
Podsumowanie:
Sprężyna jest dość mocna, QBuś nawet celny (przetestowałem później z lunetką 3-9 x 50 na odległości 20 metrów do puszki po piwie "bezalkoholowym" i na 10 wystrzelonych było 9 śladów na puszcze. Czyli nie najgorzej).
Wygląd, niedoróby i luzy pozostawiają wiele do życzenia.
Natomiast gdybym miał wybierać w grilowych zabawkach z przedzialu cenowego wachającego się w granicach 100 zł z pomiędzy takich wynalazków jak:
B2-4, Lider23, B3TG, Elitex, Norconia Germany, Lider44 to bez wachania wybrałbym QB 15A.
Jak ktoś lubi podłubać przy Chinkach to można z tej dmuchawki nawet fajnie postrzelać.

Osobiście także jestem posiadaczem QBusia tyle, że 78. Różnica jest dość znaczna jeżeli chodzi o wykonanie. Ale i cena fabrycznego modelu jest 4 razy wyższa niż 15A.

Poproszę kolegów jak wystrzelają z nich parę paczek śrutu, by dali mi do rozkręcenia te QBusie.
Zapewne je sfotografuję i opiszę moje spostrzeżenia w tym dziale.

Krótko mówiąc za cenę około 100 zł można śmiało polecić ten model wiatrówki.

[ Dodano: Sob 04 Wrz, 2010 21:39 ]
Nie mogę edytować tematu, więc dopiszę ciąg dalszy.
...
Hmm... jak to powiedzieć?! Jeden z QBusiów 15A po wystrzelaniu paczki śrutu dostał luzu na kostce. Lufa majda się jak trąba u słonia. Drugi nadal jest OK. W Chinach dodają chyba za dużo plasteliny przy walcowaniu stali.

[ Dodano: Nie 05 Wrz, 2010 11:30 ]
Sprostowanie. Śrubka kontrująca puściła. Po dokręceniu i zablokowaniu wszystko jest OK. Nie ma luzu i strzela nawet celnie do 20 m. Powyżej już są delikatne problemy ze skupieniem, ale do puszek można śmiało ładować.
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ