Obrazek

Falcon FN19

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Falcon FN19

Post autor: eclip2 »

Witam!
Nadszedł czas pochwalić się moim nowym nabytkiem :)
Oto Falcon FN19 w olejowanej osadzie orzechowej:
Obrazek

Karabinek PCP (jakby ktoś nie wiedział) angielskiej firmy Falcon.
Wiatrówka wyposażona jest w lufę Lothara-Waltera o ładnej, wyraźnej koronie.
Obrazek

Mój egzemplarz ma trzy lata - wygląda, jakby miał tydzień.
Falcon jest leciutki i bardzo składny. Przymierzając się czuje się tak, jakby osada sklejała się ze mną. Miłe zaskoczenie po średnio wygodnej, grubej osadzie HW.

Spust jest dwustopniowy i nieprzyzwoicie płynny. Posiada wszelakie możliwe regulacje kąta pochylenia i położenia. Jest regulacja przód-tył, lewo-prawo i pod kątem. To cieszy, ponieważ można ustawić go indywidualnie pod swój palec. Sam język spustowy jest aluminiowy i posiada podłużne paski zapobiegające ślizganie się palca.
Sama praca spustu jak już wspomniałem jest bardzo płynna. Niestety jest dość "twardy". Nie chodzi tu bynajmniej o twardość przejścia z pierwszego stopnia na drugi. Chodzi o nacisk, który potrzebny jest do przebycia jałowego stopnia. Da się go nieznacznie regulować, ale nie jest to zbyt efektywna regulacja. Sama twardość spustu nigdy nie spowodowała zerwanie strzału, ani oderwanie uwagi od celnego strzelania.
Obrazek

Regulacji spustu można dokonać tylko po odkręceniu osłony języka spustowego i odbywa się poprzez kręcenie kluczykiem imbusowym.

Drewienko jest cudne. No, może nie aż tak cudne jak niektóre HW100, ale orzeszek robi na prawdę miłe wrażenie. Jest dosyć jasny, z dużymi porami i wyraźnie widocznymi, nierównomiernymi słojami. Kształt osady jest prosty, można powiedzieć że klasyczny. Tak samo i ryflowania- całkowicie klasyczne i pospolite. I to mi się bardzo podoba. Osada jest płaska i leciutka. Chwyt o wiele wygodniejszy niż w HW.
Obrazek

Elementy metalowe są oksydowane na głęboki, czarny odcień. Oksyda jest równo nałożona.
Obrazek

Rygielek naciągu zbijaka jest wykonany z mosiądzu i znajduje się po prawej stronie karabinka. Jest po części zaoksydowany. Chodzi dosyć płynnie, choć potrzeba troszkę siły, aby go naciągnąć. Po odciągnięciu rygielka odsłania się rynienka na śrut. Rynienka jest płytka, ale można bezproblemowo włożyć doń śrut. Zamykając rygielek popychamy jednocześnie śrut do lufy.
Obrazek

Kartusz jest zakończony wejściem na szybkozłączkę (nie wiem czy oryginalnie mają tak wszystkie FN19, czy może poprzedni właściciel zamontował końcówkę). Kartusz nie posiada manometru, ale mi to nie przeszkadza. Równych (nie wiem jak równych, ale strzela w punkt) strzałów z jednego napompowania jest ok. 60, od 185 do 110 bar.
Liczyć strzałów nie muszę, ponieważ obmyśliłem sobie pomocną metodę: Rozdzieliłem sobie sześć paczek po tick-tackach po 60 śrutów, nakleiłem nań kawałki taśmy z numerowaniem (1, 2, 3...). Nie muszę się więc martwić o to, kiedy zabraknie mi strzałów ;)
Obrazek

Sam strzał jest szybki i cholernie głośny. W pomieszczeniu nie da się strzelać, bo można ogłuchnąć. Podczas strzału brzęczy sprężynka zbijaka. Jest to jednak ledwo słyszalne, ponieważ odgłos strzału zagłusza wszelkie inne.
Karabinek jest celny, ale nie umiem jeszcze dobrze strzelać z PCP. Uparcie podczas naciskania spustu czekam na odrzut :hihi:
Na razie tylko to udało mi się osiągnąć na 30m:
Obrazek
Pozycja klęcząca, 15x15mm. Wiem, że to śmieszny wynik przy PCP, ale to tylko i wyłącznie moja wina - widziałem tarcze z FN19 na 70m i byłem zszokowany celnością tej wiatrówki.

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 07 paź 2009, 19:38 przez eclip2, łącznie zmieniany 2 razy.
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
Awatar użytkownika
Iwan
Posty: 1672
Rejestracja: 24 lis 2008, 19:27
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Iwan »

Brzydal :lol: :lol: ;)

A tak na poważnie to pikny
Oby służył jak najdłużej ;)
Obrazek
Czy to z góry, czy pod górę – furman patrzy w końską dziurę.
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

eclip2. pisze:Kartusz jest zakończony wejściem na szybkozłączkę (nie wiem czy oryginalnie mają tak wszystkie FN19, czy może poprzedni właściciel zamontował końcówkę).
Normalnie tej końcówki na szybko-złączkę nie ma - widocznie (jak podejrzewasz) zamontował ją poprzedni właściciel.
Opis i fotki bardzo fajne.

PS. masz PW. :)

Pozdrawiam
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
Womart
Posty: 110
Rejestracja: 16 sty 2008, 20:38
Lokalizacja: Małopol&Podkarpa

Post autor: Womart »

"Drewienko jest cudne. No, może nie aż tak cudne jak niektóre HW100, ale orzeszek robi na prawdę miłe wrażenie. "- oj cudne, cudne :D ...
Daystate GP..
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

Dzięki Wam :D
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
jamba
Posty: 578
Rejestracja: 04 lip 2008, 10:23
Lokalizacja: Kraków / Wrocław

Post autor: jamba »

No gratulacje Tomku,,,pikny on bardzo :D Ogólnie Falcony pieruńko celne są ,no i te osady...nie to co te Panzerfausty zza Odry :D Postrzelasz troszkę i sam zobaczysz na co stać tego ptaszka :lol:
Yupikayey...Motherfruck.. ROZBROJONY :(
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Ino z tłumikiem pierdzi ;).

Tak poważnie to gratulacje.
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

Tak się zastanawiam.....istnieje magazynek do FN19?
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

19stki w multishocie nie ma.

Pytałem też u źródła o PF25, jednak tam magazynki choćby od wersji wielostrzałowej - nie pasują. Pewnie ze względu na indeksowanie.

Zajrzyj na http://www.rowanengineering.com/

Karabin nie ten, ale idea dobra.

Pzdr M.
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

Dzięki :)
A takie coś http://www.airguns.budu.pl/showme2.php? ... _magazynek dało by radę?
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
09042
Posty: 29
Rejestracja: 20 sty 2007, 15:37
Lokalizacja: POdkarpacie

Post autor: 09042 »

Maniek pisze:19stki w multishocie nie ma.
Jest i nazywa się Falcon FN 19 RABID. podobnie jak są pozostałe z serii FN w multishocie. Posiada to to 8 strzałowy magazynek lub 16 strzałowy.
Takiego Falcona właśnie posiadam
Ostatnio zmieniony 06 sty 2010, 20:03 przez 09042, łącznie zmieniany 1 raz.
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

Faktycznie jest jeden- FN19 Raptor.

http://falcon-airguns.co.uk/pages/rifles_multishot.htm na stronie producenta go niema, stąd tak napisałem.
09042
Posty: 29
Rejestracja: 20 sty 2007, 15:37
Lokalizacja: POdkarpacie

Post autor: 09042 »

Na stronie jedynego przedstawiciela Falconów na Polskę firmy AROBROŃ jest kilka modeli w wersji multi. Co do nazwy Raptor to tez jest taka dziwna historia, bo mój Falcon po za napisem Falcon na boku bloku nie ma innej nazwy nigdzie. A na dowodzie zakupu z Anglii ma wpisane FN19 Rabid. Stad moja sugestia co do nazwy a czy rabid czy raptor to mnie osobiście jeden czort. Z tym , ze kiedyś gdzieś w necie wyczytałem , że nazwa Raptor odnosiła sie do multishotów z przeładowaniem tzw. KBKS-owym a wersje Hawk z ręcznym naciągiem zbijaka.

Tu są wszystkie modele jeszcze z innymi nazwami - http://www.pomona-airguns.com/Falcon%20Airguns.htm i to co wyżej napisałem ma w fotografiach odzwierciedlenie.

Moj model to FN19-RB.

[ Dodano: Pią 08 Sty, 2010 21:50 ]
I w związku z tym ze nie dawała mi ta nazwa RABID na dowodzie zakupu spokoju - poprosiłem znajomego by podszedł do tego sklepu i zapytał. Okazało się, ze tak się nazywa ten Falkon. Nazwa Rabid ,która podobno w tłumaczeniu na nasze znaczy ze agresywny - czytaj zaciekły, a to od tego ze ma magazynek i szybko się pozbywa śrucin (c;..
ODPOWIEDZ