Obrazek

Logun Solo - renowacja drewna

yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Post autor: yaro »

Jak się nic nie maże po roku/dwóch to znaczy że olej spolimeryzował i powłoka powinna być trwała.

Co do wyważenia miałem na myśli nie w tym kierunku - tutaj można skompensować podparciem. Aczkolwiek własne doświadczenia mi podpowiadają że przód musi być odpowiednio dociążony żeby celnie strzelać ze stojaka/klęczaka. U siebie wyznaczałem eksperymentalnie wagę odważnika, za lekko źle, za ciężko też źle. Nakręcałem różne tłumiki, wieszałem odważniki w worku foliowym itd. Wracając do tematu, zauważyłem kiedyś, że wysoki montaż i ciężki celownik na nim powodował większą podatność na rzucanie karabinkiem na boki, trudniej było utrzymać pion w postawie wymuszonej i przy strzale nawet z pcp lekki podrzut zwiększał posiew na boki. Lekki celownik i nisko wyraźnie poprawiał działanie. Proponuję poeksperymentować.

Jeszcze jeden drobiazg, tłumik na FX Typhoonie pogarszał wyraźnie skupienie (ten sam tłumik weihraucha na innych karabinkach albo nie psuł albo poprawiał skupienie - możliwe że przez samo dociążenie). Jeżeli jest dobrze ze skupieniem to nie pakował bym tłumika tylko coś na zrobienie dobrego wyważenia. W Theobena wpakowałem odważnik, minimalnie tłumi ale to nie było moim celem. Działa dobrze, tylko żeby trafiać trzeba jeszcze czasem postrzelać :)
Grzesp
Posty: 7
Rejestracja: 10 kwie 2013, 11:33
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Grzesp »

Witam wszystkich.
Chce potrenować renowację osady. Mam do tego celu IŻa-22, jeśli efekt będzie zadowalający zrobię mojego Loguna Solo.
Mam jednak pytanie techniczne.
W jakie proporcji rozrabiać pastę terpentyną?
ŁGS "Orzeł" LOK
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Jeżeli piszesz o paście, którą ja używam to ona ma już odpowiednią konsystencję i jest gotowa do użycia.

A teraz ostrzeżenie !

Robiłem ostatnio FXa, wyszła tragedia. Lakierobejca tak głęboko wniknęła, że nic nie dało się zrobić. O szlifowaniu też nie było mowy, drewno było zabarwione bardzo głęboko.
Gatunek drewna, na pierwszy rzut oka, ten sam co w Logunie Sylvika ale... no właśnie.
O ile z samego wykończenia powierzchni byłem zadowolony to jednak wyszły plamy :maruda:

Piszę to abyś uzmysłowił sobie, że drewno drewnu nierówne, nawet tego samego gatunku, tego samego producenta osady.
Ja już wiem, że Loguna/FXa się nie tknę nigdy :maruda:

Pozdrówka

T.
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
skrzat
Posty: 490
Rejestracja: 10 wrz 2009, 20:52
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: skrzat »

Tomku, a ile mniej więcej zdarłeś powierzchni? Jak robiłem QB15, to zebrałem z powierzchni koło 1mm, a w niektórych miejscach więcej, zanim zobaczyłem czyste drewienko.
Coś, by trafiać.

SKRZAT made - modyfikacje wiatrówek (systemy, spusty, osady, baki, stopki ...)
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Ciężko powiedzieć ile zebrałem, sporo szlifowałem.
Żelem smarowałem kilka razy przez dwa dni, potem szlifowałem, potem znowu żel. Próbowałem specyfików różnych producentów i nic !
Przyciemnianie bejcą nic by nie dało, próbując wodą w miejscach gdzie nie dało się dziadostwa usunąć woda wnikała jak w gąbkę. Bejcowanie jeszcze bardziej zwiększyłoby kontrast.
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Grzesp
Posty: 7
Rejestracja: 10 kwie 2013, 11:33
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Grzesp »

Troszkę się przestraszyłem ... Mam tez obawy ponieważ osada posiadała niewielkie pękniecie i boję się czy nie będzie bardziej widoczne ;-(

Do czego zatem używa się terpentyny?

To mój Logun

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia jeszcze od poprzedniego właściciela. Kupiłem go w listopadzie ub. roku
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Grzesp pisze:Do czego zatem używa się terpentyny?
Terpentyna to rozpuszczalnik używany do wosku lub oleju lnianego.

Czysty wosk jest zbyt twardy, miesza się go z terpentyną.
Do oleju lnianego/pokostu lnianego dodaje się terpentyny aby go rozrzedzić. Taki rozrzedzony olej stosuje się na pierwsze warstwy podczas olejowania (lepiej i głębiej się wchłania).
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Grzesp
Posty: 7
Rejestracja: 10 kwie 2013, 11:33
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Grzesp »

rozumiem, dziękuję

Czy ktoś jest w stanie rozpoznać rodzaj drewna użytego do produkcji tego karabinka?
ODPOWIEDZ