Obrazek

BSA Lightning XL czy warto?

mundek22
Posty: 48
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:36
Lokalizacja: podkarpacie

BSA Lightning XL czy warto?

Post autor: mundek22 »

Witam kolegów :D mam takie małe pytanie.A więc czy warto kupić BSA Lightning XL za 700 zl?.Stan wizualny i techniczny bdb.Podoba mi się ten karabinek ale przed kupnem chciałbym usłyszec opinie na jego temat ,kogoś kto miał stycznosc z tym karabinkiem.Czy warto ?
H 55 STG 4,5mm QT SAS + PP 3-12x42 AO + "Alchemik" , HW85 + Center Point 3-9x40 AO
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Jak w drewienku to bierz :) To bardzo dobry karabinek.
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Warto - zwłaszcza jeśli strzelasz typowo rekreacyjnie. To ładny, celny i zgrabny karabinek. Jest wiele na forach strzeleckich o okiełznaniu tego sprzętu. Jedyny mankament - spust, twardy, typowo hunterski. Poczytaj i pomyśl. Ja polecam, a strzelałem z niego nie raz.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
mundek22
Posty: 48
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:36
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: mundek22 »

Dziekuje za szybką odpowiedż:D tak w drewienku i strzelam rekreacyjnie jak na razie z hatsana ale myśle nad czymś lepszym i tak trafia sie okazja:D.A propo tego spustu to czy on jest tawrdy jak np w chince czy pomniedzy chinka a hatsanem z QT?
H 55 STG 4,5mm QT SAS + PP 3-12x42 AO + "Alchemik" , HW85 + Center Point 3-9x40 AO
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Bierz i nie pytaj się ;D

Świetny karabinek.
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Spust nie jest może tej klasy co Record w HW, czy QT - ale jest przewidywalny i można go dopieścić. ;) Bierz.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
drLecter
Posty: 60
Rejestracja: 17 kwie 2009, 13:43
Lokalizacja: Swidnica / Malmö

Post autor: drLecter »

Brać! :D
HW 95 DOC
FX Bobcat .25
FX Royale 400 .22
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: BSA Lightning XL czy warto?

Post autor: andrzej__ »

... a ja mam go od kilku dni i nie zaluje sprzedaży H95 i Diany stormrider/artemis i przeznaczeniu kasy właśnie na BSA
Wiem że przepłaciłem bo można było poczekać i kupić za 1300zl ja w kolbie. pl zapłaciłem 1599zlociszy.
Se xl itp plus GRT choć wiadomo o co chodzi.
Po kilku strzałach testowych przez chrono wyszło stabilne 16,2/3J.
Karabinek wygląda przepysznie. Kultura pracy podczas łamania super, żadnych szurow zgrzytów, klik cyk i zapięty. Powód gas ram technology bo myślę że pudełkowy ze zwykła spreżyną pozostawiłby wiele do życzenia, ale mogę się mylić. Miałem Błyskawice made in UK i było spoko (bez gas-ramu) dawno temu.
Dość ciężko się napina ale to z powodu krótkiej lufy i "sztywności" grt.
Celność na 20,30 i 40 metrów jest spoko... Wkleję fotki.
Ogólne wrażenie na 5 celność na5 i wygląd na 6.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: BSA Lightning XL czy warto?

Post autor: rokasa58 »

Powodzenia! :D Napisz więcej po oddaniu 1000 strzałów :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: BSA Lightning XL czy warto?

Post autor: rokasa58 »

Karabinek wygląda przepysznie
To prawda, tak wyglądał mój:
Obrazek
Powód gas ram technology bo myślę że pudełkowy ze zwykła spreżyną pozostawiłby wiele do życzenia, ale mogę się mylić.
Szybko zmienisz zdanie,radzę rozebrać ,wymyć i nasmarować po swojemu ten stożek na fotce służy do montażu uszczelki tłoka/ na tłoku jest odwrotny stożek/. Ja w swojej powróciłem do tradycyjnej sprężyny :D
Obrazek
I podstawowa wada Lightingów /mocowanie lufy z cylindrem na bolec, bez możliwości skasowania luzów,które wcześniej, czy później się pojawią.
Ja wkleiłem kawałki szczelinomierza.
Obrazek
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: BSA Lightning XL czy warto?

Post autor: andrzej__ »

Postrzelam jeszcze troszkę z grt, a później wymienię na tradycyjną sprężynę. To samo zrobiłem z H95 vortex. Na zwykłej sprężynie o niebo lepiej. Kocham grzebac w swoim sprzęcie więc nie będzie problemu, zastanawiam się tylko jaka sprężynę wpakować, tak aby podejść pod sam limit.... może jakaś podpowiedź?
W sumie to mogę zamówić sprężynę na wymiar i koszt to okolo80ciu złociszy. Drut fortepianowy i tutaj jest spory wybór 3,2mm lub grubsze i cała reszta że wskazaniem.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: BSA Lightning XL czy warto?

Post autor: andrzej__ »

acha no i tutaj się zamawia www.kigema.pl
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: BSA Lightning XL czy warto?

Post autor: rokasa58 »

zastanawiam się tylko jaka sprężynę wpakować, tak aby podejść pod sam limit.... może jakaś podpowiedź?
Nie pamiętam,ale komora ma chyba 29mm,więc tłok też jest wewnątrz dość duży,coś tam znajdziesz. Jak mam FAC,to ucinam po zwoju i tyle.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: BSA Lightning XL czy warto?

Post autor: andrzej__ »

W sumie nie raz ciachalem sprężynę a z grubością nie będę przesadzał, wystarczy 3,2mm pozniej się zobaczy, zmierzy aż będzie ok.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: BSA Lightning XL czy warto?

Post autor: Mamutowicz »

Dobrze by było poszperać po sieci w poszukiwaniu oryginalnych - zamierzonych mocy Lightinga..
Takie Hatsany np często są robione oryginalnie jako nasze FACe, więc trzeba je trochę dusić.. AA natomiast TXa i Prosporta robi pod angielski limit czyli ciut ponad 16J.. Z doświadczenia swojego i innych w okolicy wiem, że najlepiej strzelają w granicach 11 ft/lbs czyli ok 15J Gdy je wykręcać wyżej to stają się narowiste i wrażliwe na chwyt...
Więc zamiast na siłę układać go pod samym limitem, dobrze by było sprawdzić w jakich MOCach on na prawdę dobrze sie czuje.. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ