Obrazek

BSA Hornet

ODPOWIEDZ
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

BSA Hornet

Post autor: jarek m »

BSA Hornet to wiatrówka PCP skonstruowana przede wszystkim do likwidowania szkodników. Wygląda tak:
http://www.militaria.pl/bsa/wiatrowka_b ... ml?cat=557
Ten link wstawiam nie przypadkowo. Sławetna firma niby ma ją w swojej ofercie z adnotacją, że nie ma jej na stanie i z sugestią "poinformuj mnie o dostawie". Otóż dostawy nie będzie, bo BSA Horneta Classic już nie produkuje. A szkoda...i dalej będzie o tym dlaczego.
Jako się rzekło jest to wiatrówka do tępienia szkodników. Nie ma więc w niej jakiejś wielkiej finezji i zdobnictwa. Chwyt pistoletowy, ale łoże zdecydowanie bez upiększeń. Ja to lubię :)
Ładowanie - czyli coś innego
Mniej zachwycające jest natomiast przygotowywanie wiatrówki do strzału - inne niż w reszcie PCP. Otóż popychacz śrutu i naciąganie sprężyny zbijaka zostało w Hornacie rozdzielone. Oddanie strzału wymaga naciśnięcia przycisku zwalnijącego popychacz śrutu - wtedy popychacz się cofnie i możliwe stanie się położenie śrutu na rynience. Popychacz należy ręcznie dopchnąć i w ten sposób umieścić śrut w lufie. Normalnie(w CZ, czy AA) odciągnięcie popychacza i wepchnięcie go (np. na wzór zamka czterotaktowego) powoduje, że śrut jest w lufie, a wiatrówka jest gotowa do strzału, o ile spust nie jest zablokowany. W Hornecie możesz mieć śrut w lufie i nic. Możesz łazić po polach, czy piwnicy z załadowanym śrutem i czekać na gada!. Napięcie zbijaka następuje dopiero po pociągnięciu do siebie "tłoka/pompki" pod kartuszem. Czyli składając się do strzału/celując można "uzbroić" wiatrówkę. Na wszelki wypadek jest jeszcze jedno zebezpieczenie, czyli suwakowa blokada spustu - na szczęście nie działa automatycznie - można z niej skorzytać, albo nie. Kiedy pierwszy raz miałem Horneta w rękach myślałem, że się popłaczę. Teraz nie mam z przygotowaniem wiatrówki do strzału najmniejszych problemów, choć np. przy kilkukrotnym strzelaniu w pozycji leżącej (przy przeładowywaniu bez możliwości zmiany pozycji) może to stanowić pewnien problem dla osób z krótkimi ramionami. W każdym razie obecnie nie uważam już tego rozwiązania za wadę mimo, że u nas nie wolno polować nawet na szkodniki.
Regulator, lufa i efekt na tarczy
Oryginalność Horneta na sposobie ładowania się nie kończy. Ciśnienie do jakiego ładuje się kartusz to 232 bary. A jest co ładować. Hornet ma duży stale przykręcony do systemu kartusz. Przy ustawieniu prędkości początkowej na +- 240m/s z takiego kartusza możemy oddać ok. 100 strzałów. Jest to 100 powtarzalnych strzałów, bo Hornet ma regulator ciśnienia i ten regulator spełnia swoje zadanie. Nie mam charakterystyki swojego Szerszenia, ale na tarczy widać wyraźnie: bez względu na to czy mamy początek, czy "dno" kartusza skupienie i opad są takie same. Hornet nie ma manometru, ale po osiągnięciu ok. 100 bar w kartuszu spadek Vo jest wyraźny i następuje nagle więc nie trzeba z drżeniem co chwila łączyć zestawu i patrzeć ile jeszcze zostało wiaterku.
Przy dobranym śrucie i podpórce na 50m można zmieścić się (mówię o sobie) w okręgu 50 groszówki, czyli o średnicy 2 cm. Nie jest to mistrzostwo świata, ale źle też nie jest i długo jeszcze to ja będę ograniczał Horneta, a nie on mnie. W każdym razie killzone 4cm na 50 metrach dostaje regularnie z siedzącej FT (jak się zna dystans :lol: ).
Lufa jest pływająca, nie ma óśemki, ale jest masywna i solidnie zakotwiczona w systemie. Na końcu zakończona męskim gwintem 1/2 UNF, czyli pasują do niej tłumiki od HW. Nie wiem jaki ja mam, być może oryginalny BSA, ale w nocy słychać po strzale jedynie uderzenie śrutu w cel i system. Bez tłumika Hornecisko lubi sobie pohuczeć :) . Lufa nie jest produktem LW. Moja lubi śrut exacta 4,53. W wielu BSA dobrze lata corsman premier i przede mną jeszcze test właśnie z tym śrutem - kto wie, może zejdę z tych 2cm?
Szyna 11/13
Tym co uważam za bezwzględną wadę Horneta jest szyna montażowa. Jest to szyna o szerokości 13mm. Wprawdzie niektórzy twierdzą, że to 11mm z szerokim profilem (czyli, że np. BKL da się wcisnąć), ale swobodnie wchodzą na nią montaże 13mm. To problem o tyle, że warto Hornetowi dać dobrą lupkę, czyli tubus 30mm, a dobranie montażu 13mm do takiego tubusa stanowi pewien problem choćby ze względu na niewielki wybór.
Spust i prędkość, czyli regulacja
Spust w Hornecie można sobie wyregulować pod indywidulane gusta. U mnie jest naprawdę mięciutki i przewidywalny z wyczuwalnym drugim stopniem. Nie lata na boki, nie ma groźby samostrzału. Regulacja prędkości jest podobno prosta i śruba za to odpowiedzialna jest na wierzchu (nie wiem, bo nie regulowałem).
Tuning
Nic przy karabinku nie robiłem, ale kupiłem go po przeróbkach więc:
- można zrobić tak, by odciągając popychacz od razu napinać zbijak. U mnie tak jest, ale nie korzystam, bo nie ma nic za darmo - spust wtedy staje się twardszy.
- po wypłukaniu smarów i właściwym skręceniu (co było zrobione zanim do mnie trafił) nic przy nim nie trzeba robić :) poza głaskaniem oksydy szmatką z PKB.
Za co go polubiłem i lubię do dziś
Horneta kupiłem przypadkiem. Nieoczekiwana zmiana zawodowa spowodowała, że nie miałem czasu, by tak jak chciałem stuningować CZ. AA odpadło, bo było zbyt lekkie. Falcon miał różne opinie. I trafiła się oferta używanego Horneta. Ciężki, masywny, prosty. To mi odpowiadało i bardzo odpowiada. Masą przypomina HW97 - jest lżejszy, ale nie waży 50% hawusi jak CZ, czy AA. Dzięki temu, że ma regulator i duży kartusz jest podobnie jak ze sprężyną: ładujesz i strzelasz i za jednym ładowaniem można wybrać się na strzelanko. I nie chcąc nikogo urazić, rozmiary i masa Horneta sprawiają, że jest to karabin, (a nie karabinek) na sprężone powietrze.
Tych, których zanudziłem: pora wstawać!
Tych których zainteresowałem: zachęcam. Jeśli trafi się wam możliwość nabycia Horneta - warto. Jeśli myślicie o używanej solidnej wiatrówce PCP - popytajcie. Choć będzie ciężko, bo czego jak czego, ale w działach Kupię/Sprzedam Hornetów się nie uświadczy. Starałem się wyjaśnić, dlaczego.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

jarek m pisze:Tuning
Co do tuningu zapytaj kolegę Wieśka "Wiecho".
Jeszcze nie tak dawno miał u siebie 2 BSA. Horneta i Lone Star'a (czyli hornet ale bez regulatora).
Zostawił sobie szerszenia.
Wiecho to kopalnia wiedzy jeśli chodzi o budowę wiatrówek, poprawiał nawet regulator.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Jarku, fajny opis ale zmiłuj się, daj jakieś fotki szczegółów karabinka a nie te "sklepowe' ;) 8)
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Jak odzyskam aparat :lol:
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
ascop
Posty: 1
Rejestracja: 28 cze 2009, 20:03
Lokalizacja: Gostynin

Post autor: ascop »

Czy lufa jest wklejana czy tylko mocowana na dwie śruby?
Czy zakończenie lufy o którym pisałeś to adapter czy gwint bezpośrednio na końcówce lufy? :hm:
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Nie wiem, czy jest wklejana. Z pewnością są dwie oryginalne śruby. W moim lufę trzyma obecnie 6 (dwie oryginalne + 4 na krawędziach - po 2 dwie z każdej strony)

Gwint mam nacięty bezpośrednio na lufie. Wkręcam tłumik bezpośrednio.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Coś mi się tłucze po głowie, że nie jest na kleju - odkręć śruby i się przekonasz ;).
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Do tego mnie nie namówisz :lol: Lufa jest stabilna i póki nic się z nią nie dzieje, nie bedę jej ruszał.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

U siebie w Lg200 od razu wykręciłem coby popatrzeć :).
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Ja w swoim hornesiu rozkręciłem praktycznie wszystko (poza lufą) z konieczności. Moja ciekawośc została zaspokojona z naddatkiem i wręcz na lata :lol: Opisałem to na Tawernie w wątku o regulatorze i tym co się stanie, jak stanie lub się zapowietrzy. Dlatego jeśli mogę czegoś (a została jedynie wspomniana lufa) nie rozkręcić skrzetnie z tej mozliwości skorzystam. Tym bardziej, że kupiłem karabin po tuningu (wspomniane cztery śruby). Ruszenie tego może okazać się początkiem problemów. Póki ich nie ma, nie bedę kusił licha. Jak się pojawią zrobię to co z resztą: rozkrecę i zrobię po swojemu.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
guzalki
Posty: 84
Rejestracja: 23 paź 2009, 16:01

Post autor: guzalki »

jarek m pisze:Opisałem to na Tawernie w wątku o regulatorze i tym co się stanie, jak stanie lub się zapowietrzy.
Sorki że nie przez szukaj ale jakoś nie mogę znaleźć tego wątku.
Jeśli to możliwe to prosiłbym o linka do niego. Co prawda w moim nic się niepokojącego na razie nie dzieje ale warto mieć wiedzę na to czego można się spodziewać.
z góry dzięki za pomoc
BSA HORNET custom + BSA Platinum 8-32x44 AO+
UltraFire SG-900 custom ;)
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Cały link nie ma sensu ponieważ sprawa dotyczyła dylematu co wybrać: S400 nowe, czy Falcona z regulatorem Igora. To o co pytasz to poniższy post:

"Mam BSA Horneta z regulatorem i powiem tak: wszystko jest dobrze dopóki regulator działa. W momencie, kiedy zaczyna się zapowietrzać zaczynają się schody. Bardzo ważne jest, by oringi do regulatora były dostępne. Wiem, że jest dużo róznych rozmiarów, ale zmierzenie oringa, który już pracował nie jest proste (odgadnięcie, ile czego miał przy zakładaniu). Pomiar średnicy rowków i średnicy cylinderka, także nie daje jednoznacznej odpowiedzi jaki rozmiar oringu jest optymalny dla pracy tego układu. Piszę to na podstawie swoich doświadczeń. Poprzedni właściciel Horneta, oddał go Igorowi do porawy. Została zmieniona średnica cylinderka (przetoczenie i polerka). Mierzyłem to ja, mierzyli spece od uszczelnień i dopiero psim swędem, kupując ok. 10 rozmiarów, po wymianie raz, za razem i prawie butli powietrza (by sprawdzić, czy się nie zapowietrza, więc strzelając na sucho po kilkaset razy na komplet/rozmiar oringów) udało mi się dobrać rozmiar, tak, że mimo kolejnych ładowań nie rośnie Vo.
Piszę to ponieważ w sytuacji, kiedy pójdą oringi regulatora w HW100, czy Waltherze ich rozmiar jest znany, wymiana i po kłopocie. Tu tak nie jest. Warto ustalić jakie wymiary, parametry ma ten igorowy regulator. Nic nie jest wieczne, a coraz więcej glosów o zapowietrzaniu się igorowych regulatorów jedynie to potwierdza.
Wiem, że Falcon jest kuszący, ale ostatnio na iwebie wisiał Falcon z regulatorem igorowym i chętnych nie było. Właśnie przez ten regulator. Dlatego ja raczej optowałbym za nówką S400. W razie czego niech się serwis martwi. W razie czego S400 sprzedasz, a z Falconem może być różnie. Chyba, że w Falconie bez problemowo można wrócić do stanu fabrycznego i w razie problemów wywalić to ustrojstwo. Wtedy wybór jest prosty. Falcon górą. Weż także pod uwagę, że grzebanie w PCP by dobrze dostroić regulator wymaga trochę sprzętu, którego raczej nie posiadasz (np. manometry, mikrokartusze, itp). By ustawić dławik i napięcie sprężyny w S400 trzeba jedynie chorno i trochę czasu.

PS. Moją intencją nie jest odwodzenie Cię od zakupu Falcona. Kto nie ryzykuje, ten ma nudne życie. Chodziło mi o to, by padł też głos osoby, której PCP z regulatorem padło. Teraz już jestem mądry, ale kosztowało mnie to sporo nerwów i czasu."

Sam poczatek tego wszystkiego znajduje się na iwebie:
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=561 ... 5f365f84d4
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
Rs_84
Posty: 8
Rejestracja: 06 mar 2009, 10:58
Lokalizacja: Leszno

Post autor: Rs_84 »

Nie wiem jak jest w Hornecie, ale w moim Lone Star lufa jest mocowana tylko za pomocą dwóch śrubek.
"Raduj się swą młodością"
falcon i slavka do sprzedania
Awatar użytkownika
guzalki
Posty: 84
Rejestracja: 23 paź 2009, 16:01

Post autor: guzalki »

W hornecie tak samo 2 śrubki.
Jeśli chodzi o samego Horneta to :) Karabinek miodny :). Co prawda ja kupiłem używanego i lekko złochanego (porysowana oksyda) ale nie jestem zawiedziony. Karabinek bardzo celny co mnie zszokowało bo nie spodziewałem się niewiadomo czego a na 30 m z podpórki leżąc skupienie to prawie jeden otworek jakieś 0,5 cm w pionie jak i w poziomie. Dla mnie szok bo w tej cenie to naprawdę piękna sprawa, a i podejrzewam że na 50 metrów nie powinno być sporo gorzej. Co ciekawe moja lufa lubi exacta przynajmniej na to 30 m. Dalej nie strzelałem bo pogoda licha i zimno aż łapy grabieją. Ja bynajmniej polecam bo Hornecik to kawał solidnej stali :) i nie zawiodłem się. Wiadomo regulator z czasem będzie wymagał przeglądu (wymiana oringów lub tym podobnych) Ale to przecież normalne z czasem takie elementy się zużywają i trzeba je wymieniać.
BSA HORNET custom + BSA Platinum 8-32x44 AO+
UltraFire SG-900 custom ;)
ODPOWIEDZ