Obrazek

BSA XL Tactical Lufa

Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Krzysiu, na PS czy TX lupkę możesz na gumie do żucia zamontować.. a na Harnasia potrzeba 10cio śrubowy tytan z wieloklinem.. ;)
Juzek, jak nie będziesz powtarzał sexperymentów z lufą to nie rozwalisz lunety, ale i tak na Harnasia potrzebujesz coś konkretniejszego niż zwykłe bararszkiełko.. Nie ma przebacz. Trzeba rozbić świnkę. ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Żebyś wiedział że się dopiero obudziłem.. :zdziwko: :oops:
Noo.. A to trza tylko do spustu karteczkę przykleić z pytaniem : "..a lufę zamknąłeś?? " ;) No i supełek gdzieś zrobić. ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Piotrek jak to jest guma arabska to ja jestem piękny i młody :lol: .
http://cekaus.pl/pl/montaze-wysokie-1/2 ... aop55.html
Dawał rade na HW 90 5,5 . Też miałem a co :D
Grupa "Beaver"
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Się znęcacie nad tymi lunetami czy klimat nie ten :hm:
Przeszło dwa lata temu odsprzedałem koledze moja lunetę, zwykły chińczyk kupiony w sklepie kolba.pl albo tarcza.pl za 150 zł. wraz z montażem za 30zł.
Założył ją na bsa lightning w polimerze i strzela do dzisiaj. Wczoraj z nim rozmawiałem i twierdzi, że nadal mu działa. A strzela co tydzień :zdziwko:
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Dany, z tym montażem to jak.. że jednoczęściowy Delty będzie lepszy od jednoczęściowego z bazaru?..
W kwestii wytrzymałości lupki to ja osobiście podzieliłbym montaże na:
1 Dampa
2 Nie Dampa
Ok, zgodzę się że jak tani montaż na jedną śrubkę puści, to lupka może zaliczyć glebę i zdechnąć, ale to był by sextremalny przypadek. Jednak cała reszta wytrzymałości lupencji na karabinku zależy już w sumie tylko od porządności wykonania. Lepszy montaż nie będzie się przesuwał i nie porysuje tubusa, ale nie uratuje badziewnej lupki przed padnięciem..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

No, ale dobry montaż to z "anti shock'iem" czyli dampa.. a zwykły to bez tych gumek w środku.. czyli nie amortyzuje niczego..
No 2 częściowy będzie przenosił mniej drgań dzięki mniejszej powierzchni, ale zawsze to jest mocowanie "na sztywno" bez amortyzacji, więc jakość montażu nie będzie (moim zdaniem) miała wpływu na żywotność lunety.
Lepszy montaż to:
Gwarancja osiowości, lepsze materiały dzięki którym można lepiej dokręcić, mniejsza podatność na uszkodzenia gwintów śrub, lepsze wykonanie obejm dzięki czemu nie porysują tubusa..

Ale będą przenosić drgania praktycznie tak samo i te droższe i te tańsze.
Mniejsze drgania przeniosą tylko montaże z amortyzacją, ale ja znam tylko jeden taki rodzaj..

Owszem WARTO kupić lepszy montaż, choćby i ze względu na to co pisałem wyżej, ale nie można ufać że drogi montaż bez amortyzacji lepiej uchroni lupkę przed roztrzepaniem niż jego tańsza wersja.
No, chyba że jest więcej rodzajów montaży "antywstrząsowych" a ja o nich nie wiem.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Piotrek ja tam się nie znam ale dlaczego na wiatrówki sprężynowe( około limitowe ) zalecane są montaże jedno częściowe z kołkiem stopującym i jak się do tego ma Twoja teoria ?
Grupa "Beaver"
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Jednoczęściowe żeby się nie przesuwały - nie ma to nic wspólnego z wytrzymałością lupki.
Mają większą powierzchnię styku szczęk z szyną i po dokręceniu jest mniejsza szansa że będą się przesuwać.. Im cięższa luneta - tym większa szansa że będzie jeździć z montażem po szynie..
Ale po porządnym dokręceniu wszystkich śrub, luneta siedzi "na sztywno" i nie ma szansy drgnąć, więc nie zależnie czy to jedno, czy dwu częściowy montaż - przenosi takie same obciążenia bezpośrednio na lunetę.
W przypadku montażu z amortyzacją wibracje i wstrząsy są łagodzone przez gumowe tulejki czy O ringi które pochłaniają i łagodzą część drgań.
No, ale ja mówię tylko o wpływie montażu na żywotność lunety..

Tani montaż może być kiepsko wykonany, np nieosiowy, czy ulec skrzywieniu podczas użytkowania, śruby mogą być gorszej jakości, szczęki ze zwykłego "amelinium" ( ;) ) mogą się wycierać, i odkształcać..
Ale to nie będzie miało wpływu na żywotność lupki.

Jak posadzisz delikatną lupkę na Dampie np, to ma szansę przeżyć na Harnasiu, bo montaż ma amortyzację, ale jak posadzisz ją na montażu bez amorków, nie istotne jak drogim , to i tak padnie.
A kołek stopujący.. działa do pierwszego obcięcia, a potem już z reguły pamięta się żeby dobrze dokręcić montaż ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem dobry markowy mocny montaż( jedno częściowy ) jest lepszy od taniego i ma większe szanse na uchronienie drogiej lunety na sprężynie , tak czy nie ?
Kwestie dampy pozostawmy z boku naszych rozważań .
Grupa "Beaver"
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Dobry markowy montaż jest lepszy od taniego, ale nie ma większej szansy na uchronienie lunety na sprężynie. Ma taką samą szansę.
Inaczej.
Przy montażach bez amortyzacji luneta nie ma żadnej zewnętrznej ochrony przed roztrzepaniem bo jest zamocowana do karabinka na sztywno. Równie dobrze można by ją przyspawać.
Oczywiście to tylko moje mamutowe zdanie.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Krzysztof - dobrze zrozumiałeś Mamuta; ja tylko dodam od siebie, że dobry montaż jednoczęściowy powinien mieć po cztery śruby z każdej strony, a jeśli dwuczęściowy - to BKL. ;)
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Nie będzie żadnych ogromnych drgań.. po prostu zetnie kołek stopujący ( ;) ) i zacznie się przesuwać i tyle.. Ale to fakt że lepiej kupić porządny montaż, bo jak sam pisałeś, dzięki lepszym materiałom i wykonaniu redukuje się to rydzyko siewnika, przesuwania lupy po szynach i takich tam..
Wiesz, jeżeli nie zauważysz że się popuściły śruby, i tłuczesz jak opętany mimo że nie możesz w nic trafić a poluzowane śruby dzwonią aż w uszach piszczy.. No, cóż lupka ma prawo się rozpaść.. ale tu upatrywałbym raczej winy użytkownika niż samego montażu ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Pewnie, że kiepski i źle dokręcony montaż zabije szybciej optykę, ale ja miałem na wierzgającym Remingtonie Summicie (przed cywilizacją u Senia), montaż no name na 8 śrub do szyny z kołkiem stopującym i nic nie mogłem mu zarzucić - nic nie ścięło, nie przesuwało się, nie rozkręcało.... :hm: Pomimo tego roztrzepało mi dwie lupki CP 3-9x40 AO nówki sztuki, w przeciągu miesiąca. Jedna padła po 150 strzałach, druga po 15!!! :zdziwko: Stąd tuning kompletny u Senia.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Masz rację Daniel, ale "rozkręcający się co chwilę montaż" jest niezdatny do użytku sam w sobie i jako taki nie powinien być używany ;) Tu trzeba już totalnego nietryba żeby używać takiego montażu.. ;)
Wtedy trzeba zmienić montaż albo spróbować jak Iwan radził - wiercić i skręcać.. choć po mojemu lepiej od razu kupić lepszy ;)
Daniel, ja nie mówię o extremalnych przypadkach, z reguły jak się kupuje montaż na sprężynę to pojedynczy, i nawet jak się 2 śrubki ( z czterech) popuszczą to nic złego poza przesuwaniem się montażu stać się nie powinno. Poza tym mówię o normalnym użytkowaniu.. sam mam noname'a jakiegoś i na Harnasiu miałem na nim nawet DOTa i nie drgnął, nic złego sie nie działo.. Teraz DOT siedzi na TXie na 2 częściowym Hawke'a i też jest dobrze.. a nie jest to żadna górna półka montaży.. ;)

Po prostu chodziło mi o to, że na żadnym "sztywnym" montażu słabsza lupka nie może się czuć bezpieczna.
Szansę na przeżycie będzie mieć dopiero na "amortyzowanym".

A w proporcjach to na mamutowe oko to będzie wyglądało tak:
Takie Tasco np szanse na przeżycie na Dampie będzie mieć ok 70% a na Sportsmatch max 40% a na NoName 30-35%
Ale Leapers to już np 100% / 99%/95% ;)

No i wcale nie twierdzę że nie opłaca się dołożyć do lepszego montażu.. Opłaca się. Tylko że nie z powodu większej szansy na przeżycie, bo w tej kwestii, uwzględniając nawet przykład który Ty podałeś, różnice pomiędzy tanim zwykłym a drogim zwykłym będą niewielkie.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Piotrek dyskusja jest czysto akademicka co lepsze , ze swojej strony będę bronił tezy dobry montaż gorsza lupa . Dlaczego ano banał , miałem swego czasu pudełkowe HW 90 5,5 karabin kopał i wierzgał jak muł pasiasty i co posadziłem na nim "Lepera" 3-9 x32 taki budżet i co przeżył 3000 "śruta" .Dlaczego ? bo przytwierdziłem go tym SPORTSMATCH AOP55 .
Druga faza testu polegała na tym , że tą samą lunetkę przytwierdziłem jednoczęściową deltą do tego samego karabinka i co zdechła po niecałej pięćdziesiątce śrutów .
Luneta miała gwarancję i wymienili mi na nową a ten swoisty test wytrzymałości zrobiłem bezwiednie bo głupi pomyślałem , że montaż nie ma znaczenia .
Teraz już nie mam tego problemu jak to zwykłeś mawiać jestem" dziadem" a i tak lunetki przykręcam na BKL ale to z innych powodów .
Grupa "Beaver"
ODPOWIEDZ