Obrazek

Heanel 303 - parę pytań.

Mateusz
Posty: 8
Rejestracja: 27 cze 2008, 19:32
Lokalizacja: Poznań

Heanel 303 - parę pytań.

Post autor: Mateusz »

Witam wszystkich forumowiczów :witam:

Jestem nowym użytkownikiem waszego forum, i na wstępie mam kilka pytań.

Zacznę od tego, iż moja zabawa ze strzelaniem zaczęła sie kilka dni temu od prezentu mojej przyszłej teściowej :) mianowicie starej wiatrówki Haenel Model 303. Tu moje pierwsze pytanie: czy ktoś miał z nią styczność i jakie są wasze opinie na jej temat?

Chciałem do niej założyć lunetkę (myślę o POINT PRECISION 3-12x42A0) , niestety nie posiada ona (mowa o wiatrówce) żadnej szyny do montażu. Tu drugie pytanie: Jakie są szanse na wykonanie takiej szyny i jaki to może być koszt u rusznikarza?
Czy jest to w ogóle opłacalne?

Szukając informacji o lunetce PP widziałem często pojawiającą sie nazwę Hatsan 55, poszukałem na Allegro, koszt takiej wiatrówki to ok 400zł. Jakie są wasze opinie na jej temat, lub jaką wiatrówkę warto kupić? Zaznaczę, iż szukam jak na razie wiatrówki do rekreacji ale zależy mi na celności i by miała zasięg. Cena też oczywiście jest istotna, niestety żyjemy w Polsce...

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 15 gru 2011, 15:39 przez Mateusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
robroj0
Posty: 408
Rejestracja: 22 sty 2008, 23:28
Lokalizacja: Wadowice G k.Mielca

Post autor: robroj0 »

Mateusz pisze:starej wiatrówki Haenel Model 303
Miałem styczność z tą wiatrówką.Moc około 7 juli.Lekka i bardzo celna.Niestety mankament brak szyny montażowej do mocowania optyki.
Mateusz pisze:Jakie są szanse na wykonanie takiej szyny i jaki to może być koszt u rusznikarza?
Czy jest to w ogóle opłacalne?

Można ,ale trzeba uważać,żeby zrobić to bardzo dokładnie i osiowo.
Mateusz pisze:Hatsan 55
Za mniejszą cenę około 300zł masz Hatsana 70,80 lub 90.System ten sam co 55 tylko osada polimerowa :)
BMK-40(lufka LW)tuning by Alchemik+DOC na BKL-u
Awatar użytkownika
pg.25
Posty: 409
Rejestracja: 10 mar 2008, 20:47

Post autor: pg.25 »

Witam :) Na forum jest sporo napisane o różnicach między modelami itp.Poczytaj przyklejone tematy :)
Hatsan 75S+Alchemik+PP 6x40
sharps innova+chinka3.5-10x40
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

A fotki tego haenela można - bo czytam właśnie, że to taki mniejszy brat wersji 312.
Doczytać się także można, że ma 7,5J energii (mało nie znaczy źle :) ) O haenelu (ale 312) mógłby się wypowiedzieć kolega Dude bo posiada.
Hatsan (55 czy wersje polimerowe 70, 80, 90 - to samo) po tuningu całkiem sympatyczny sprzęt do puszkobicia (a to akurat wiem bo posiadam - jak narazie wytestowany na 50m - 100% skuteczności :) - biedne puszki).
Pozdro
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Mateusz
Posty: 8
Rejestracja: 27 cze 2008, 19:32
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mateusz »

robroj0 pisze:Miałem styczność z tą wiatrówką.Moc około 7 juli.Lekka i bardzo celna.Niestety mankament brak szyny montażowej do mocowania optyki.
Celna to ona jest, chociaż miałem z nia problem, ponieważ miala pogięta szczerbinke jak ją dostałem. No ale jakoś udało mi sie ja naprawić. Niestety taki mały plastik na szczerbince do ustawiania jej na wieksze odległości jest mocno wyrobiony już. Mimo wszystko zabawa nia jest niesamowita.
Kilan pisze:A fotki tego haenela można - bo czytam właśnie, że to taki mniejszy brat wersji 312.
W robocie właśnie jestem wiec teraz nie wrzuce ale jutro nie ma sprawy, może jeszcze powiedz co sfotografowac dokładniej tzn. co Cie interesuje.
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Jeśli to wersja 303 sport to diopter i muszkę (głównie przyrządy celownicze), no i oprócz tego ogólnie jak wygląda jakaś fotka - bo mnie non stop jakaś match'ówka (haenel 312 lub 303 być może też) po głowie chodzi.
Pozdro
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
pg.25
Posty: 409
Rejestracja: 10 mar 2008, 20:47

Post autor: pg.25 »

Hatsan 75S+Alchemik+PP 6x40
sharps innova+chinka3.5-10x40
Mateusz
Posty: 8
Rejestracja: 27 cze 2008, 19:32
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mateusz »

Sport to to nie jest napewno. Dioptera nie ma, najzwyklejsza sczerbinka jak przy standardowym Hatsanie 55, bynajmniej bardzo podobna.

Ponowie tylko 2 pytanka:
Ile może kosztować dorobienie szyny?
I jaka wiatrówke byście polecali?

@Up
Moja to standart, nie sport. Nie ma nawet blokady łamania lufy.
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Tak dokładnie ale jest jeszcze inna wersja 303-ki bardziej klasyczny kształt no i spust "nie matchowy" i przyrządy to muszka i szczerbinka - pozatym, mam nadzieję zabaczyć jak wygląda ten konkretny model Piotrek. Taki sprzęt to już zabytek właściwie. Troche tak jak ze starymi autami (choćby garbus) - każdy egzemplarz jest trochę inny.
Pozdro
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

Kurczę, no to Ci się rarytasik trafił :) Haenel to Haenel, pogratulować teściowej !
Szynę pod optykę wykonać jest bardzo prosto, musisz tylko znaleźć dobrego nawet nie rusznikarza a ślusarza. Po prostu niech przyspawa Ci do cylindra kawałeczek sfazowanego płaskownika metalowego. Jak będzie dobry to użyje wycinka rury - będzie od razu wyprofilowany. Jak mu zaniesiesz wiatrówkę i wytłumaczysz o co biega, to powinien zrobić ładnie i nie wziąć dużo. A co do wyboru wiatrówki, osobiście powiem Ci że gdybym teraz wybierał, bogatszy o 2 letnie doświadczenie, to wolałbym dopłacić tę stówkę i wziąć 55 w drewienku niż 90 w polimerze. Coś być we wtym dżewnie ;). No i decydując się na Hatsana, wiedz, że będziesz musiał poświęcić mu troszkę pracy aby go ucywilizować, ale na pewno się odwdzięczy :).
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
pg.25
Posty: 409
Rejestracja: 10 mar 2008, 20:47

Post autor: pg.25 »

A rzeczywiście,ten ze zdjęć jest chyba jeszcze inny niż standart i sport.Nie doczytałem

[ Dodano: Pią 27 Cze, 2008 22:39 ]
Luciush pisze: A co do wyboru wiatrówki, osobiście powiem Ci że gdybym teraz wybierał, bogatszy o 2 letnie doświadczenie, to wolałbym dopłacić tę stówkę i wziąć 55 w drewienku niż 90 w polimerze. Coś być we wtym dżewnie ;). No i decydując się na Hatsana, wiedz, że będziesz musiał poświęcić mu troszkę pracy aby go ucywilizować, ale na pewno się odwdzięczy :).
Dokładnie tak :D
Hatsan 75S+Alchemik+PP 6x40
sharps innova+chinka3.5-10x40
Awatar użytkownika
robroj0
Posty: 408
Rejestracja: 22 sty 2008, 23:28
Lokalizacja: Wadowice G k.Mielca

Post autor: robroj0 »

Czasem można kupić gotowe szyny do przykręcenia na cylindrze,ale nie wiem jak się to sprawdza. :)
Jeśli lubisz coś majsterkować,to Hatsan jest najlepszy do takich rzeczy.Można jeszcze polecić Slavię. :)
Ostatnio zmieniony 27 cze 2008, 21:45 przez robroj0, łącznie zmieniany 1 raz.
BMK-40(lufka LW)tuning by Alchemik+DOC na BKL-u
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Mateusz pisze:
Ponowie tylko 2 pytanka:
Ile może kosztować dorobienie szyny?
I jaka wiatrówke byście polecali?
ad1. nie rób mu tego (karabinkowi of coz -zostaw oryginał)
ad2. zależy od kasy:
- z najtańszych z najtańszych - hatsan (lub QB78 :) - wszystko co mam w stopce hehehe)
QB słabsze ale celniejsze.
- trochę wyżej to nie mam pojęcia bo ze sprzętów za więcej niż 400zł nie strzelałem :)
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Mateusz
Posty: 8
Rejestracja: 27 cze 2008, 19:32
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mateusz »

Po całej nocy strzelania w robocie :lol: udało mi sie ja ustawić na 15 metrów. Jednak pojawił sie pewien problemik. Otóż co jakiś czas karabinek podczas strzałów wydaje dosyć dziwny dźwięk, coś ala metaliczny z lekkim drganiem. Jestem laikiem w tych sprawach dlatego nawet nie chce jej rozkręcać. Podejrzewam, że może to być sprężyna. Druga sprawa jaka mnie zdziwiła to jej zasięg. Ustawiona jest na 15 metrów, ale później oddałem kilka strzałów do kartonu oddalonego o ok 50 metrów by trafić musiałem celować ok 30-50 cm wyżej, czyli opad śrutu ma mniej więcej taki. Śrut z jakiego strzelałem to Umarex 4,5mm ostry. Zdziwiło mnie to po czytając opis Hatsana 55 koleś wypowiadał się, że na 70 metrów opad śrutu jest symboliczny. Fakt, że 55-ka ma ok 300m/s wylotowej, a moja zabawka wg producenta ma 175m/s i 7,5J ale czy ta różnica daje aż taki mocny opad śrutu?

Karabinek ma swoje latka, trzeba by go było dopieścić i sprawdzić co już odmawia posłuszeństwa. Jak na razie naprawiłem tylko szczerbinkę.

Wie ktoś co to może być z tym dziwnym odgłosem podczas strzału? No i ten zasięg :(
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Mateusz pisze: karabinek podczas strzałów wydaje dosyć dziwny dźwięk, coś ala metaliczny z lekkim drganiem. Jestem laikiem w tych sprawach dlatego nawet nie chce jej rozkręcać.
Ja jednak bym rozkręcił - i chociaż wyczyścił i przesmarował - z całą pewnością ciszej będzie i "zdrowiej" dla karabinka :)
Mateusz pisze:Druga sprawa jaka mnie zdziwiła to jej zasięg. Ustawiona jest na 15 metrów, ale później oddałem kilka strzałów do kartonu oddalonego o ok 50 metrów by trafić musiałem celować ok 30-50 cm wyżej, czyli opad śrutu ma mniej więcej taki. Śrut z jakiego strzelałem to Umarex 4,5mm ostry. Zdziwiło mnie to po czytając opis Hatsana 55 koleś wypowiadał się, że na 70 metrów opad śrutu jest symboliczny. Fakt, że 55-ka ma ok 300m/s wylotowej, a moja zabawka wg producenta ma 175m/s i 7,5J ale czy ta różnica daje aż taki mocny opad śrutu?
Taki opad przy takiej odległości i takiej a nie innej mocy (może mniej - w końcu to stary karabinek i może pragnie już nowej sprężynki i przeglądu - części do niego http://www.akhobby.pl/ - PS to nie reklama. Jeśli przeszkadza administracji proszę link usunąć) - to raczej normalne.

Co do hatsana i opadu przy 70m to:
- ciekawe na ile m ustawiona była optyka to raz
- 2 bardziej prawdopodobne (co i mi przypadkiem wyszło) lupa ustawiona na 2 zera (ja mam przy 15 i 50m około - czytaj celuję centralnie w cel i przy 15 i przy 50m ) - być może i owemu właścicielowi tegoż hatsana wyszło to podobnie jak mi przypadkiem i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy
Pozdro
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
ODPOWIEDZ