Obrazek

Haenel 303 - wiatrówka mająca minimum 30 lat

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jarek powraca
Posty: 70
Rejestracja: 24 kwie 2014, 17:30
Lokalizacja: Kraków

Haenel 303 - wiatrówka mająca minimum 30 lat

Post autor: Jarek powraca »

Hej wszystkim.
Wygrzebaliśmy z dziadkiem ze strychu stary sprzęt, a mianowicie mowa o Haenel 303. Wiatrówka nieużywana dobre 10 lat, czasy świetności ma już dawno za sobą, zakupiona w Niemczech zanim mur upadł. Wiatrówka oczywiście nie działała, bo uszczelki były już w tragicznym stanie. Ta na tłoku to twardy klocek, a po tej na lufie nie było śladu, co w rezultacie dało brak szczelności o strzały mające opad 10 cm na 10m. Podjąłem się renowacji tego sprzętu. Co zrobiłem?
* polerka wszystkich części plus przesmarowanie smarem ŁT-43
*dorobienie nowej sprężyny (stock z HW skrócony o kilka zwojów z ładnie zrobionymi końcówkami)
*spodkładkowanie sprężyny na prowadnicy (efekt łożysk ślizgowych) + kalepusz ertalon od strony tłoka.
*uszczelkę na lufę z kawałka gumy
* odnowiłem uszczelkę tłoka poprzez wymycie i wymoczenie w olejku silikonowym, przez co lekko napęczniała i znów robi szczelność w cylindrze.
*Czyszczenie lufy

Co jeszcze polecacie zrobić?

Mam zamiar poskładać to do kupy i nie wiem co zastosować lepiej do uszczelki skórzanej na tłoku (jest już lekko sparciała) i w cylindrze - olejek silikonowy czy smar ŁT-43? Chciałbym zastosować coś z tych 2 smarowideł, bo nie mam zamiaru kupować specjalnie całego opakowania dla kilku gramów smaru. Co polecacie? :)
Był (2007-2013): Hatsan mod. 70 + full Alchemik + Point Precision 3-12x42 AO
Był (2014-2019): HW 95 Lux a'la Alchemik + DOE 3-9x40 AO
(2019 - 2021): rozbrojony
(2022 - obecnie) : Haenel 303 - odrestaurowany 35 latek :)
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Haenel 303 - wiatrówka mająca minimum 30 lat

Post autor: Gudyn »

Ja do skórzanych używam albo silikonowego, albo sprężarkowego (podobno nie pali się pod ciśnieniem, brak efektu diesla). Do sprężyny i ruchomych części lepiej smar molibdenowy, ŁT-43 to po prostu smarowidło starego typu, molibdenowy dużo lepiej chroni przed wytarciami części i daje lepszy poślizg. W sklepie motoryzacyjnym za kilka zł woreczek (stosowany w przegubach itd).

Wiem, że nagroda złotego szpadla, ale może ktoś zajrzy i mu się przyda takie info :lol:
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
Jarek powraca
Posty: 70
Rejestracja: 24 kwie 2014, 17:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Haenel 303 - wiatrówka mająca minimum 30 lat

Post autor: Jarek powraca »

To teraz łopata złota dla mnie :)
Kolba niestety jest złamana (w srodku chwytu). Drewno stare i raczej ciężko będzie pokleić. Wie ktoś może czy da się gdzieś dorwac sama kolbe do 303? Lub czy ktoś dorabia? Ile by to wyszlo? Na allegro są z B2 po 35 zł, pytanie czy daloby rade to na tyle przerobić, by pasowało..
Był (2007-2013): Hatsan mod. 70 + full Alchemik + Point Precision 3-12x42 AO
Był (2014-2019): HW 95 Lux a'la Alchemik + DOE 3-9x40 AO
(2019 - 2021): rozbrojony
(2022 - obecnie) : Haenel 303 - odrestaurowany 35 latek :)
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Haenel 303 - wiatrówka mająca minimum 30 lat

Post autor: kamazek »

A nie da się wpuścić w chwyt pręta żelaznego ?
Jeżeli drewno nie jest nadżarte przez korniki, powinno takie mocowanie dać radę :)
Dorobienie osady przez fachowca to koszt +- 500 zeta, wiec słabo opłacalne.
Można poszukać używki na forumowych giełdach, na portalach aukcyjnych też wystawiają, popytać się, a nuż mają ?
Ewentualnie dopasować z innego systemu, kwestia zgrania otworów montażowych i trochu pracy przy skrobaniu ;)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Haenel 303 - wiatrówka mająca minimum 30 lat

Post autor: Gudyn »

Też bym raczej reanimował stare drewienko, bo każda przeróbka to trochę widać, że rzeźba. Do drewna świetny, bardzo mocny i dzięki mocnemu pienieniu wypełniajcy puste przestrzenie klej Soudal 66A. Sklejałem tym osadę ze sklejek 6 i 10 mm. Efekt - idealne połaczenie. Dostępny w Castoramie. A jak kolega wyżej - od dołu chwytu gruby wkręt po nawierceniu.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
ODPOWIEDZ