Obrazek

BMK40 - garść wrażeń

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

BMK40 - garść wrażeń

Post autor: Kilan »

Wczoraj dostarczony i wstępnie ostrzelany (jest tarczka na 15m w dziale testy). Dziś testów zrobiłem troszeczkę więcej.
Karabinek - wizualnie prezentuje się naprawdę dobrze (niby to podróbka - celowo nie piszę kopia, bo kopia powinna oddawać wmiarę dokładnie i możliwości - AA TX200). Drewno naprawdę na wysokim poziomie - nawet wewnątrz. Choć ryflowania by się przydały - choćby na chwycie (notabene wygodny uchwyt, choć deczko "grubawy").
Obrazek

Obrazek
Język spustowy - chyba polerowana stal ale czy na pewno. Sam spust widać regulowany - sam jeszcze nic nie kręciłem, a to z uwagi, że karabinek przybył już "poustawiany" przez poprzedniego właściciela - w każdym razie 2 śrubki regulacji ma. W porównaniu do polerowanej i nasmarowanej wersji hatsanowskiej - dużo przyjemniejszy - od początku ściągania języka do samego oddania strzału - taki sam opór w dodatku bardzo mały i to mi się podoba.
Port ładowania - podejrzewam identyczny jak w TX200 - bardzo wygodny i łatwo umieścić śrut w lufie (której od strony ładowania przydała by się obróbka). Natomiast krawędzie systemu (tej zewnętrznej rury w której porusza się cylinder) mogły by być lepiej obrobione - można paluszki porysować. Zdjęcie nieostre - ale proszę możecie uwieżyć na słowo, że rys jakichś czy zadr wewnątrz nie widać - tak jakby stosunkowo dobrze było to spasowane i w osi chodziło. Przy naciąganiu też nie słychać nieprzyjemnych dźwięków i raczej lekko i gładko to idzie.
Obrazek

Lufa - nie mam pojęcia czy występuje coś takiego jak korona - nie widać - bo jest jakaś nakładka na lufie (dopasowana rura o wewnętrznej średnicy lufy z zewnątrz 19mm). Lufa właściwa zaczyna się 6cm (około) wewnątrz tej nakładki - nie wiem czy w TX jest tak samo i nie mam pojęcia jak to zdjąć - powód to korona do wykonania.
Gwint - inny niż w hatsanie i bardzo podobny do tego z QB78 bruzdy i pola chyba o identycznym wymiarze i dość mocno zakręcony gwint - bynajmniej tak mi to wygląda.
Może coś będzie widać - bo mistrzem fotografii to raczej już nie zostanę:
Obrazek

Strzelanie na 25m w najlepszym rezultacie (test - dobór śrutu do lufy) dał skupienie około 2cm x 2cm - i uwaga dla KTK. Oprócz KTK dobrze latało Diabolo sport tomitexu i Crosman premier ultra magnum - choć ten jak łatwo się domyślać latał troszkę niżej.
Największe rozczarowanie to Exact 4.51 i 4.52 - choć 4.52 lepiej ale i tak gorzej niż KTK. Może warto by wypróbować Exact 4.53 - ewidentnie karabinek strzelał "ciaśniej" śrutami mającymi lekki opór przy ładowaniu. Exact 4.51 i crosman pointed - wypadały. Ten ostatni to totalna porażka zpośród wszystkich testowanych dziś śrutów.

Wrażenia ze strzelania - pozytywne. Karabinek pracuje ciszej niż mój hatsan, zarówno napinanie jak i strzał. Odrzut na podobnym poziomie - może lekko mniejszy w BMK ale raczej niewiele - ciekawe tylko jaką energią może się pochwalić - jak sprawdzę to dopiszę.

Czy gdybym wiedział co to i jak to chodzi to bym kupił drugi raz - bezsprzecznie tak - używany i za takie pieniądze napewno (550zł: karabinek +2x Crosman Premier Ultra Magnum +przesyłka DHL) - takich pieniędzy ten karabinek jest wart - napewno nie tyle ile kosztuje w sklepach.

Plany:
- sprawdzenie prędkości i "ludzkie" ustawienie w granicach 16J - mam nadzieję, że kultura pracy pozostanie (o ile teraz jest mniej);
- korona lufy - choć teraz nie mam doprawdy pojęcia jak dobrać się do samej lufy;

Pozdrawiam

Dodane 14.07.2008
Kolejne strzelanko na 25m - wynik (na KTK - jakoś najlepiej lata) 10strzałów zmieściłem całkowicie w prostokącie 21mm x 15mm - najlepszy wynik i lepszy zarazem od mojego najlepszego z hatsanem na 15m. Jedno co pokazało mi strzelanie na tej odległości - powtarzalność chwytu i "układania" się do strzału naprawdę ma kolosalne znaczenie. Chyba trzeba będzie świńskie ucho zapodać. No i sprawdzić Exact 4.53.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2008, 17:54 przez Kilan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
nunez
Posty: 770
Rejestracja: 03 wrz 2006, 18:18
Lokalizacja: Stępna

Post autor: nunez »

Adaś sprawdź prędkość !!!
Pawlo ze Stępnej był bardzo rozczarowany gdy pokazało mu na zlocie 7-8 juli :(
;slavka634;
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Pomyślałem.... i karabinek rozpoczął dziś podróż do wiadomego serwisu - może dostanie nawet zestaw dzielonej sprężyny - zobaczymy tylko czy warto to do niego wkładać.

[ Dodano: Sro 23 Lip, 2008 17:14 ]
BMK jest gotowe. Zakres prac niezbednych jakie wykonałem :

1.Demontaż karabinka.

2.Mycie elementów.

3.Demontaż lufy - naprawa portu ładowania - ponowne wklejenie i skręcenie
lufy.

4.Szlifowanie cylindra wewnatrz - rysa wzdłużna - na ile mogłem
wyprowadziłem - jest OK.

5.Dorobienie prowadnicy do spręzyny która była trzyma stabilne ~ 14J.

6.Uszczelnienie cylindra z portem ładowania po jego naprawie.

7.Smarowanie i montaż.

Nic więcej nie jestem w stanie tam poprawić. BMK nigdy TX-em nie będzie
ale co mogłem zostało poprawione. Strzela przyjemnie z przyzwoitą stabilną
energią.
Cóż na zestaw dzielonej sprężynki chyba nie zasłużyła ta BMK. Wróci to sprawdzę na co to stać.

[ Dodano: Wto 29 Lip, 2008 20:51 ]
Wróciła!!!
Założony i wyzerowany albar 8x56 i na około 12m 3 razy pod rząd śrucinka wylądowała dokładnie w tym samym miejscu :) - znaczy zadowolony jak na razie jestem ogromnie z pracy Senia. Znajdę czas to sprawdzę skupienie na 25m. Jak na razie wydaje się być równie skuteczna w trafianiu jak moje QB78 (no ale ta na tuning dopiero pojedzie).
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

podłącze się pod temat, jako że od kilku dni stałem się raczej szczęśliwym posiadaczem BMK40 czas więc był na szybki przegląd. Teoretycznie karabinek po 5 paczkach śrutu i praktycznie tak raczej jest. Od nowości nie był rozbierany więc można było sobie wyobrazić jak wyglądał w środku-sahara! Części których nie jest za wiele wyczyściłem - tłok, prowadnica i cylinder z zewnątrz został wypolerowany, w najbliższym czasie przybędzie polerka wewnętrznej strony cylindra. Sprężyna fabryczna powyginana i bardzo miękka-można wyginać niewielkim nakładem siły. W każdym razie została wymieniona na otewę-trochę już przechodzoną ale jeszcze daje radę. Test jak to już mam w zwyczaju na 50m-dwie serie i dwa pola skupienia. Mierzona prędkość początkowa mnie zaskoczyła-między 204-209m/s...czyli przyjąć można 11,5J-dla mnie porażka. Cykl strzału dość długi no ale jest jak jest, innej grubszej sprężyny nie posiadam. A więc H&N FTT 4,51, dwie serie na jednej tarczy:
Obrazek
w każdym razie dobrze wróży ;) po wymianie sprężyny na odpowiednią która zapewni energię na poziomie 16J test powtórzę. W każdym razie karabinek kosztował mnie 400zł i myślę że jest wart każdej złotówki, jest dość duży i ciężki-waga 4,2kg, z lunetą zapewne w okolicy 5kg - duży plus.
cdn...
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

@Kilan
Dorobiłeś pierścień slizgowy z tyłu na cylindrze?
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

O ile dobrze kojarzę - tam jest pierścień fabrycznie (ale nie wiem na ile spełnia swoją funkcję). BMK'i już nie mam od sierpnia - powędrowała do byłego właściciela, ja natomiast stałem się (już szczęśliwym) posiadaczem HW95 drogą wymiany i dopłaty. :)
A szczęśliwym dlatego, że aktualny karabinek (czyli HW95) spełnia moje oczekiwania co do "celności".
Pozdrawiam

ups sory piszesz o cylindrze, myślałem, że o tłok chodzi - tam jest pierścień. Na cylindrze oczywiście nie było i ja go nie dorabiałem.
Pozdro
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Kurcze miał być tłok coś mi się pomerdało, za mało piwa :).
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Albo za dużo. :D
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

Nie wiem na ile będzie rzetelny test bo w drodze na strzelnicę zakopałem auto w śniegu, aby dojechać walczyłem w lesie z godzinę-ani w przód ani w tył :mad: no ale udało sie naturalnie nie bez wysiłku. Odległość 50m z podpórki, serie po 10 strzałów z H&N FTT 4,51mm, założona Delta 3x9-40, włożona sprężyna 3,5mm:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
tyshek
Posty: 54
Rejestracja: 07 sie 2009, 6:28
Lokalizacja: TYCHY

Post autor: tyshek »

Kilan pisze:ja natomiast stałem się (już szczęśliwym) posiadaczem HW95 drogą wymiany i dopłaty. :)
A szczęśliwym dlatego, że aktualny karabinek (czyli HW95) spełnia moje oczekiwania co do "celności".
Pozdrawiam
Żonki też spełnia :D jest z niego zadowolona,na jesieni po sezonie hawajka pójdzie do Waldka celem zrobienia tłumika,sprzęcik chodzi jak malyna :D nawet juz zawody przeszła :)

Obrazek
GKS Tychy brązowym medalistą PLH!
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Heh zacnie, że w końcu ktoś go w pełni i profesjonalnie wykorzystuje :)
I cieszę się, że zadowolona żona z zakupów.
Ciekawe kiedy ja zabiorę LGM'a na spacer na zawody (bo godny i ten karabinek - to już u mnie zostanie)??

Pozdrawiam i samych 10ch.
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
ODPOWIEDZ