Obrazek

BMK-40

Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

BMK-40

Post autor: Maniek »

Witam!

Jako że nie tak dawno stałem się posiadaczem BMK-40 a kilka osób uczęszczających na czat zaproponowało zrobić opis, obfotografowałem toto i dodam pare słów.


Pakowanie dość dobre, choć tylko jednostronnie, pomimo dopasowanej wytłoczki, lewa strona karabinka i tak jest narażona na otarcia - i takie też można zauważyć :/
Obrazek

Chinczycy poczynili postęp, nowa wersja BMK ma już ryflowaną osadę, co niewątpliwie jest krokiem w dobrym kierunku, samo ryflowanie dość starannie wykonane, lecz nie wypalane tylko wycinane. Samo wycinanie zrobione PO obróbce osady - przeróbka starych?
Obrazek
Obrazek

Osada w przedniej części mocowana śrubkami na śrubokręt, osłona spustu na imbusy. Sama osłona nieryflowana(ot taki mały szczegół), z wycięciem na regulację spustu (ktoś wie jak to sie reguluje?)
Obrazek

Spust podobno dwustopniowy, na dzień dzisiejszy ja tego stopnia nie czuje, może po wyregulowaniu coś sie zmieni. Sam w sobie dość miękki.

Osada z drewna orzechowego, choć po wykończeniu słabo imituje orzech :/
Cóż, dobra orzechowa osada kosztuje, a tutaj to widać druga jakość. Zdarzają się i takie "zonki":
Obrazek

Standardowa szyna 11mm pod optyke, dość długa daje sporą możliwość regulacji odległości lupki od oka. Wygląda na prostą, jakość wyfrezowania ok:
Obrazek

Gumowa stopka też znajduje swoje miejsce, lecz bez ryflowania - błąd, duży błąd.
Obrazek

Bezpieczniki tak jak i w TX200 - są 2. Jeden blokujący spust (za twardy, irytuje mnie to :evil2: ), drugi zabezpieczający cylinder przed ucięciem palców:
Obrazek
Obrazek

Tutaj taki mały alu dodatek ode mnie :D :
Obrazek

Zamek dźwigni na kulke - ok. Dźwignia naciągu oczywiście z luzami, na szczęście da się to poprawić - może kiedyś :bobas: . Czasami zdarza się i tak :evil2: :
Obrazek
Oringi na końcówke zapewne też kiedyś zakupię :bobas:

Czytałem w sieci że port ładowania obcina śruty, u mnie nic takiego nie występuje (może to też poprawili?). Samo ładowanie z początku utrudnione ze względu na kształt portu, po paczce śrutu niema problemu:
Obrazek

Jeśli chodzi o mechanike to zdjęć niestety wtedy nie robiłem. Koniecznością było wyrzucenie ciężarka z tłoka i wymiana prowadnicy (oryginalna nitowana - koszmar). Potem już tylko seria podkładek, smary, PET. Korone też przydało by się poprawić, ale puki co niemam możliwości a wiertarką szkoda zachodu.
Obrazek

Chrono nie posiadam, a pomiar mikrofonem nie daje rady więc Vo na dzień dzisiejszy nie znam. Kop do zaakceptowania. Sam karabinek waży 4,2kg, więc całość blisko 5kg :/ .

Posiadam tylko jedną tarczę z pierwszym lepszym śrutem. Myśle że można to poprawić. Zmienić śrut, zaołowić lufę jednym rodzajem śrutu. Zobaczymy.
Obrazek

Czy warto to kupić? Trudno powiedzieć. Jak wszystko ma plusy i minusy.
Na koniec jako całość:

Obrazek

Pozdrawiam Mariusz.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez Maniek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Fajny opisik :)
Ile to cudo się ceni?
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

899zł.
Ostatnio zmieniony 05 gru 2007, 22:59 przez Maniek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Mariusz jakie wrażenia w porównaniu do HW 50 ,tzn. ergonomia ,kopniak. Bo jak pamiętam 50-tka na exportowej wcale taka spokojna nie była :).
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

Napewno waga, kopniak jakby troche mniejszy. HW miało osade bardziej pod otwarte niż pod optyke, tutaj osada ma już większe zastosowanie. Niżej umiejscowiony chwyt lewej reki pozwala wreszcie na oparcie łokcia na ciele przy pozycji stojącej. Mniejszy chwyt prawej reki, może nawet za mały ale daje rade. No i HW nie było ryflowane.
Ogólne wykonanie oczywiście w strone HW. Ze skupieniem myśle że bedzie podobnie za jakiś czas.
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Maniek świetny opis, chyba zlęcę Ci opis moich karabinków :)

Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
Grzegorz Dulęba
Posty: 10
Rejestracja: 30 paź 2006, 20:47
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Grzegorz Dulęba »

Witam.

Przyznam się że miałem ochotę kupić ten karabinek. Ale brakło mi odwagi bo nigdy go nie miałem w rękach.

Gratuluję zakupu i wyniku na tarczy.
Ciekaw jestem dalszych spostrzeżeń eksploatacyjnych. Nie ukrywam że ciągle zastanawiam się na tym karabinkiem.
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

No to małe uzupełnienie, cykl strzału, bez przeróbek.

http://www.youtube.com/watch?v=pjF9rpaUnmk
Sobota
Posty: 4
Rejestracja: 03 paź 2009, 19:14

Post autor: Sobota »

Odkopie temat- może ktoś ma porównanie z własnego doświadczenia tej wiatrówki z TX200? Jak z trwałością celnością serwisowaniem tego, czy jest sens dopłacać praktycznie drugie tyle do TX-a? Wiadome z czegoś ta niska cena się wzięła, ale przecież siła robocza jest teraz praktycznie najdroższa a w chinach to ona jest darmowa. Skopiować 1:1 nie jest tak trudno, pytanie tylko na ile jest to "idealna" kopia.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

kopia jak to kopia ale w przypadku bmk40 to dość wierna kopia jednak nowego już raczej nie kupisz.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
robroj0
Posty: 408
Rejestracja: 22 sty 2008, 23:28
Lokalizacja: Wadowice G k.Mielca

Post autor: robroj0 »

kopia jak to kopia ale w przypadku bmk40 to dość wierna kopia
Mnie troszkę kosztowała przeróbka pracy i kasy(zasługa Alchemika).Ale teraz niczym nie odstępuje BMK od TX.Jak byłem na zawodach w Sieprawiu to się dziwili,że BMK tak może strzelać. :)
BMK-40(lufka LW)tuning by Alchemik+DOC na BKL-u
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

robroj0 pisze:
kopia jak to kopia ale w przypadku bmk40 to dość wierna kopia
Mnie troszkę kosztowała przeróbka pracy i kasy(zasługa Alchemika).Ale teraz niczym nie odstępuje BMK od TX.Jak byłem na zawodach w Sieprawiu to się dziwili,że BMK tak może strzelać. :)
Co nie zmienia faktu, że bywają egzemplarze (ja taki miałem) posiadające cykliczne, nieoczekiwane "odskoki" w skupieniu - mimo fachowego tuningu (Senio). Lufę oczywiście można "przeskoczyć" (jak na przykład w Twojej BMK), ale to dość kosztowny interes.
Chociaż może to ja miałem peszka z tą chinką, a 99,9% egzemplarzy jest OK.
Pozdrawiam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
witboj
Posty: 149
Rejestracja: 02 wrz 2009, 14:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: witboj »

robroj0 pisze: Jak byłem na zawodach w Sieprawiu to się dziwili,że BMK tak może strzelać. :)
Aż zajrzałem do wyników... ale już się uspokoiłem ;-)
Awatar użytkownika
tyshek
Posty: 54
Rejestracja: 07 sie 2009, 6:28
Lokalizacja: TYCHY

Post autor: tyshek »

Sobota pisze:Odkopie temat- może ktoś ma porównanie z własnego doświadczenia tej wiatrówki z TX200?
Ja ma TX-a po tuningu u Hogana,kumpel ma BMK 40 po wizycie u Hogana :) kultura pracy po zabiegach Waldka bardzo zbliżona do oryginału! powiedział bym to samo.
GKS Tychy brązowym medalistą PLH!
Awatar użytkownika
ahael
Posty: 12
Rejestracja: 16 cze 2010, 0:44

Post autor: ahael »

Dziś nabyłem kolejna wiatrówkę. Jest to moja xx z kolei, trochę ich miałem - nie powiem i ta mnie tak pozytywnie zaskoczyła, że nawet HW98 nie dało mi takiej radości po przetestowaniu jak ta BMK40.
Oczywiście była u mistrza Waldemara, wymienione wszystkie bebechy i dorobiona eleganckie zakończenie rączki uchwytu.
Trzyma stabilnie 242-244m\s ( 16.5-6J przy exacie 0.54g ), i co mnie zszokowalo.. Po prostu kladę wiatrówkę, bez zbytniego składania sie do strzału oddaję strzał i pada tam gdzie chcę ;)
Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że to co Waldek zrobił z tą BMką ... Mam TXa, pozwolę sobie to powiedziec.
Wkleję tarczkę która ostała, reszta ku mojemu pozytywnemu zdziwieniu zbytnio nie różniły się od ustrzelonych z CZ200. Po prostu punkt w punk, przy minimalnym odrzucie.
Pozdrawiam Grzegorza, sprawiłeś mi miłą niespodziankę, teraz tylko na zawody i szlifowanie strzelanie do blachy ;)

Wkleję zdjęcia jak znajdę aparat. Szkoda tylko, że po prostu niema tej osady co w TXie, byłbym wniebowzięty. Waga też swoje robi ale chyba to na plus, bo niweluje odrzut i łatwiej coś ustrzelic z poz. stojącej ( stabilizuje )

Tu ta tarczka. Tam gdzie krzyz sie znajdowal - tam lądował śrut :) bez zbytniego przykladania sie :

Obrazek

Pozdrawiam,
Michał

[ Dodano: Wto 15 Mar, 2011 19:14 ]
Mając dziś troszeczkę czasu, poświęciłem go strzelając do tarczek i udoskonalaniu moich strzeleckich umiejętności przy pomocy BMK 40 zaczarowanego przez Hogana. Widząc powyższy opis, zdaję się, że wiatróweczka jest z przed 2007 roku lub po prostu wyszła taka seria, niema ryflowanka..

OKSYDA
Mając do czynienia z : slavią 631, 634, Air Magnumem 850 , Crosmanami 2260 i 1760, HW98FT i paroma wiatrówkami, oksyda w "chince" jest lśniąca, podobna do HW, nawet powiedziałbym, że taka sama. Jedyny minus - zostawiamy ślady w postaci odbić paluchów ale ja mam w zwyczaju czyszczenie po każdym strzelanku, więc mi to wogule nie przeszkadza ;)

OSADA
Jak na "chinkę" jest dużo lepiej zaprojektowana, od wszelakich liderów na których było widać pęknięty w niektórych miejscach lakier czy inne dziwne cuda. Tutaj mamy do czynienia z ładną, SKŁADNĄ, osadą. Jedynie przy stopce widać że nadlali lakieru ale pozatym, ja bym ja wsadził do tego samego worka co drewno Crosmanowskie, czy nawet klasą podobne do HW.

SPUST
Tutaj znowu wielki +
Jest ustawiony na 3. Pierwsza droga to lekkie dociągnięcie, teraz musimy uważać, celujemy - mamy cel na oku - króciutka druga droga i cyk! metalowy króliczek leży ;) Nie miałem lepiej ustawionego spustu w sprężynówce.

Cykl strzału jest króciutki, wachania Vo 2m\s to maksimum a kop minimalny. Strzela się z niej z wielką frajdą, na początku dolny naciąg sprawial mi problemy, wkładanie śrutu do portu ładowania - który jest znakomicie uszczelniony - sprawiał mi kłopot.

Teraz robię to z zamkniętymi oczyma. Nie mam porównania do AA TX200, ale wydaje mi się, że przeróbka Hogana i firma BMK wykonala ZNAKOMITĄ robotę.
Gdybym się naprawdę postarał, 8 przestrzelin widocznych na tarczy ( 18-19m - więcej nie mam na polu, jak dojdzie 50m - wstawię ) ;) było by bardziej "skupione" - kwestia strzelca i optyki. Mając HW i Slavię nigdy nie udało mi się zrobić takiego czegoś bez jakiegoś wybitnego skupienia nad strzelaniem.


Praca przy naciąganiu.. jaka praca?? WOGÓLE nie słychać jakichkolwiek zgrzytów, trzasków ( oprócz wiadomych - zabezpieczenia spustu ) jest: ------klik-klik--klik---klik. No i ładujemy śrucinę ;)
Pod ręką mam Exacta 4.53, wkłada sie go z lekkim oporem, odbezpieczamy wajchę naciągu, odbezpieczamy i strzał.
Niemam pojęcia czemu zaprzestali produkować ją w wersji 4,5mm, Moim zdaniem od TXa - chociaż nie miałem w ręku, ale miałem HW98 i dwa PCP i mam pojęcie co to dokładność, ta wiatrówka stoi u mnie na pierwszym miejscu jak narazie.


Na zdjęciach widać ładnie dorobioną chwyt rączki naciągu - Hogan :drunk: - mistrz z Ciebie. Dodane parę oringów, by metal nie obijał się o siebie, ładnie odbija jak za mocno dobijemy raczkę co idzie bez problemu.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Jak coś mi jeszcze przyjdzie do głowy - zedytuję i poprawię ;)
Sprzęt jak najbardziej byl wart wydanych pieniędzy. Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że jest to najlepsza sprężynówka jaka mialem okazję trzymać ;)

Pozdrawiam,
Michał
ODPOWIEDZ