Obrazek

DIANA 5

OrkaN
Posty: 31
Rejestracja: 29 maja 2009, 11:48

DIANA 5

Post autor: OrkaN »

Otrzymałem ostatnio podarek z GB o dziwo w kalibrze 4,5mm.

Na korpusie jest napis "original" i "model 5" poniżej jest cyfra "0"

Wszystko wskazuje, że jest to Diana w wieku raczej trudnym do ustalenia.

Jestem ciekawy, czy uda się ją odrestaurować - a w szczególności naprawić element tłoka na którym jest osadzona uszczelka. Jest on jakby łożyskowany i do toczenia się nie nadaje. To samo z komorą sprężania - ciężko ocenić jej stan - widać, że kulki znacznie ją uszkodziły.

Proszę o sugestie jak to naprawić - a może da się rozebrać?
Co do uszczelki - pozostaje mi ak-hobby - firma Pana A. Kliszewskiego - jak zawsze bardzo pomocna.

pozdrawiam wszystkich i przepraszam za jakość zdjęć, ich zamieszczenie, ... oraz za moją częstą nieobecność na forum.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

Post autor: maksik »

Chyba raczej ktoś strzelał kulkami stalowymi i kilka wpadło do komory. Stąd zmasakrowany tłok. Może jeszcze się nadaje do reanimacji, ale koszty mogą być dość wysokie. Tu musi się jakiś fachowiec wypowiedzieć.
Five shots one hole
Green_thunder
Posty: 104
Rejestracja: 22 lis 2006, 1:15
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: Green_thunder »

BSA R-10
SLAWEK SOS
Posty: 14
Rejestracja: 15 sie 2010, 11:14
Lokalizacja: Zagłębie

Post autor: SLAWEK SOS »

jak kolega napisał kuleczki bb zrobiły swoje
Sławek
OrkaN
Posty: 31
Rejestracja: 29 maja 2009, 11:48

Post autor: OrkaN »

No tak - kuleczki takie maleńkie - około 2mm średnicy.

Zastanawiam się, w jakim stanie są wewnętrzne ścianki cylindra? Czy kulki odcisnęły na nich swoje ślady - rysy. Po gruntownym czyszczeniu wszystko będzie jasne.

A tak poza tym, to muszę poszukać jeszcze muszki i szczerbinki oraz zaślepki na cylinder.

A - jeszcze: giwerka jest cudna, fajnie leży w dłoni (w porównaniu z pistoletem Łucznik oraz podróbką HW-40).

Jestem bardzo ciekawy, jakie będzie miała skupienie po tym, jak wróci do kondycji. Na mocy mi nie zależy.
Awatar użytkownika
AndrzejK
Posty: 68
Rejestracja: 09 lip 2006, 14:43
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post autor: AndrzejK »

Witam !!!

Nie powinno być żadnych problemów z dostaniem wszelkich części tego pistoletu więc po świętach napisz co dokładnie potrzebujesz posiłkując się np. tym .

Obrazek
za: http://www.gunspares.co.uk

Niestety może się okazać, ze koszt części przekroczy wartość pistoletu :nie: - "Piątkę" w dobrym stanie można wyrwać za ok 70-90 euro .

Pozdrawiam i życzę Wszystkim Wesołych Świąt
Andrzej Kliszewski
Ergo - trafić
Grupa Strzelecka Dziki Zachód
Awatar użytkownika
Woytek
Posty: 646
Rejestracja: 15 maja 2010, 19:12
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Woytek »

Ten pistol już umarł. :(
AA Pro Sport BKL DOT
HW 97k
Crosman 3576
Hatsan 90 custom
OrkaN
Posty: 31
Rejestracja: 29 maja 2009, 11:48

Post autor: OrkaN »

Po oględzinach Dianki 5 jeśli chodzi o gwint lufy, to jest on idealny. Zero korozji i śladów po kulkach, ale z zewnątrz nie ma miejsca bez rdzy. Uszczelka zniszczona przez kulki oraz same kulki lekko porysowały korpus od środka i konieczna będzie jakaś polerka...... jak to coś da, to pomyślimy o uszczelce i całej reszcie.

Orientacyjnie proszę o wycenę następujących elementów:
- OS001 wraz z B1278,
- N/A lub OS192 wraz z B1462
- PW036

Z P029 jeszcze się zobaczy.

To chyba tyle na razie.

Moja diana trochę odbiega od tej na załączonym rysunku.

[ Dodano: Sob 25 Gru, 2010 20:10 ]
zastanawiam się, czy mój pistol to na pewno diana - na korpusie jest takie oto oznaczenie.... jest jeszcze napis : " deutsche bundespatente " oraz napis " made in germany 03 80 ".

Jeśli to diana i model 5 to ten zapis liczbowy oznacza rocznik 1980 ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
samsam
Posty: 6
Rejestracja: 20 gru 2010, 13:38
Lokalizacja: W-wa

Post autor: samsam »

OrkaN pisze: Moja diana trochę odbiega od tej na załączonym rysunku.

[ Dodano: Sob 25 Gru, 2010 20:10 ]
zastanawiam się, czy mój pistol to na pewno diana - na korpusie jest takie oto oznaczenie.... jest jeszcze napis : " deutsche bundespatente " oraz napis " made in germany 03 80 ".
Diany przez kilka lat po wojnie były sprzedawane jako Original.
Na mojej Diance też jest napis " deutsche bundespatente ". :D
Dałbym linki do beżowego, ale nie chcę podpaść. :nie:

Co do wieku, to gdzieś w necie widziałem tabele z rocznikami wg. numerów seryjnych, ale tak na szybko nie powiem gdzie. ;(

Pewnie to prekursor Dianki 5G.
http://www.muzzle.de/N3/Druckluft/Diana ... a_5_g.html
Dianka 75 + BL
Awatar użytkownika
Woytek
Posty: 646
Rejestracja: 15 maja 2010, 19:12
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Woytek »

taniej chyba wyjdzie kupić drugą używaną diankę 5 i zrobić przekładkę
AA Pro Sport BKL DOT
HW 97k
Crosman 3576
Hatsan 90 custom
OrkaN
Posty: 31
Rejestracja: 29 maja 2009, 11:48

Post autor: OrkaN »

No cóż... zająłem się tłokiem a raczej mocowaniem stożka uszczelki.
Materiał bardzo miękki i plastyczny. Posłużyłem się dwoma kawałkami resora zaostrzonymi pod kątem około 50 stopni. Umieściłem pomiędzy nimi tłok i za pomocą młotka skorygowałem uszkodzenia wywołane przez stalowe kulki. Przynajmniej częściowo.

Patrz zdjęcia 11 i 12 poniżej.....

ostateczny szlif po zakupie uszczelki tłoka.

[ Dodano: Sro 05 Sty, 2011 21:20 ]
do poprawy kondycji cylindra wymyśliłem coś takiego...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
HAENEL 304, HATSAN 55, pistolet ŁUCZNIK, HW 40 (made in China).
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

Post autor: maksik »

Jeśli masz dostęp do tokarki, czoło można by nieco ztoczyć (czy stoczyć?) do wyrównania powierzchni, potem odpowiedniej grubości blacha na klej i wkręt. I ponowne toczenie do pożądanego kształtu i wymiaru. Myślę, że nawet domowym sposobem też jest do wykonania.
Five shots one hole
OrkaN
Posty: 31
Rejestracja: 29 maja 2009, 11:48

Post autor: OrkaN »

Jak widać na powyższym zdjęciu (10.jpg) stożek, na którym jest osadzona uszczelka jest wraz z podstawą osadzony w tłoku w taki sposób, że można nim swobodnie obracać - tak jakby było to łożyskowane. Toczenie nie wchodzi w rachubę, z braku możliwości zblokowania czoła tłoka.

Materiał, z jakiego wykonano czoło tłoka jest niezwykle miękki, wręcz plastyczny.n Przypuszczam, że ma to znaczenie dla prawidłowego uszczelnienia systemu. Może się mylę, ale wydaje mi się, że sklepanie się uszczelki w trakcie użytkowania pistoletu i wytarcie się krawędzi uszczelki jest kompensowane przez sklepanie się miękkiego stożka tłoka. Powodowało by to zwiększenie średnicy uszczelki (minimalne) i lepszą kompresję..... Takie dyrdymały ale może jest w tym trochę prawdy - co by tłumaczyło tak miękki stożek.

Wczoraj spolerowałem czoło cylindra i wnętrze cylindra i wyszło w miarę dobrze. Tak myślę. Spróbuję zrobić zdjęcia ale mam kiepski aparat.
HAENEL 304, HATSAN 55, pistolet ŁUCZNIK, HW 40 (made in China).
Awatar użytkownika
Woytek
Posty: 646
Rejestracja: 15 maja 2010, 19:12
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Woytek »

A spawarką dospawać braki, nadmiar spiłować, zeszlifować itp dla uzyskania odpowiedniego kształtu pod uszczelkę? Teoretycznie to się chyba nie musi obracać? Siły na skręcanie gubią się na podkładce pod sprężyną.
AA Pro Sport BKL DOT
HW 97k
Crosman 3576
Hatsan 90 custom
OrkaN
Posty: 31
Rejestracja: 29 maja 2009, 11:48

Post autor: OrkaN »

Uszczelka tłoka zamówiona w Ak-hobby.

Jak będzie na miejscu będę mógł lepiej spasować tłok.

Wnętrze cylindra wypolerowałem za pomocą filcu o szerokości 6 cm nawiniętego na pręcie aluminiowym. Na filc nawijałem papier ścierny 1200, 2000 a potem zielona pasta polerska. szlif z dużą ilością wody i na małych obrotach wiertarki. Rys po kulkach prawie nie widać......
Zdjęcie ze względu na połysk efektu końcowego niemożliwe do wykonania.
Spróbuję w niedzielę bez lampy błyskowej.

[ Dodano: Czw 17 Lut, 2011 20:51 ]
Temat jeszcze aktualny... części metalowe dałem do oksydowania a aluminiowy korpus już odebrałem po malowaniu farbą proszkową i wypaleniu w piecu.
Cylinder a właściwie mocowanie uszczelki jeszcze muszę dopracować i..... jejku wiosna idzie a jeszcze Diankę mam w częściach.

Dam znać o efekcie końcowym mam nadzieję że już wkrótce.

[ Dodano: Czw 14 Kwi, 2011 13:07 ]
No tak WOYTEK.... chyba miałeś rację z wyzłomowaniem tego pistolecika.

Udało mi się zlecić przetoczenie stożka na którym osadzona miała być uszczelka. Wyszło nawet fajnie. Po tej obróbce uszczelka kupiona w AK-hobby mogła już być nasunięta na stożek tłoka. Weszła dość ciężko.
W trakcie montażu okazało się, że uszczelka ma trochę za dużą średnicę przy tłoku w stosunku do średnicy cylindra. Całość pracowała dosyć ciężko ale po zastosowaniu oleju sylikonowego już łatwiej. ( w tym momencie powinienem zeszlifować krawędź uszczelki w wyłączeniem jej wargi.)

No i pierwsze naciągnięcie sprężyny i strzał... jakiś taki słaby. Ponowna próba i to samo.

Po wymontowaniu tłoka okazało się, że nie ma na nim uszczelki. Jak ją wyciągnąłem to okazało się, że musiała ona spaść z tłoka w trakcie pierwszego naciągnięcia i ten ją zniszczył - ściął stożek wewnątrz uszczelki.

Pozostało więc całkowite ścięcie stożka i wykonanie nowego wraz z uszczelką - sprawę skieruję chyba do Alchemika. Zobaczymy jak to wyjdzie.

[ Dodano: Czw 07 Lip, 2011 18:04 ]
Diana zrobiona.

Niestety z emocji zapomniałem zrobić fotkę nowej uszczelki tłoka wraz z stożkiem ją mocującym.
Uszczelka oczywiście zakupiona w AK-Hobby - serdecznie polecam ten sklep.

Wrażenia - bardzo pozytywne.
Pistol śmiga wspaniale. W bardzo łatwy sposób można zmienić napięcie wstępne sprężyny (do wyboru dwie pozycje).

W porównaniu z Łucznikiem to istna armata.

Oksyda wyszła tak sobie - w planach mam powtórne oksydowanie.

Teścik na celność - w planach.
Fotki - wkrótce.

[ Dodano: Sob 10 Wrz, 2011 22:41 ]
Ni i Diana na chodzie..........

[ Dodano: Pon 12 Wrz, 2011 07:50 ]
Dianka ma nową oksydę (efekt jest mizerny - a miało być tak pięknie).
Trochę widoczne są ślady po rdzy ale nie jest źle.

Ciężko zdobyć oryginalną szczerbinkę (obecnie pożyczona z łucznika i daje radę......).

Samo strzelanie to bajka.... dużo mocniejsza od łucznika, a jak zwiększę napięcie wstępne sprężyny to naprawdę jest odczuwalna zmiana. Oczywiście na korzyść. Cykl strzału krótki i przyjemny. Podrzut jest ale do zaakceptowania.

Naprawdę fajna zabaweczka.... choć z jednej ręki trochę za ciężki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
HAENEL 304, HATSAN 55, pistolet ŁUCZNIK, HW 40 (made in China).
ODPOWIEDZ