Obrazek

Diana 54 Air King - otwarte + bipod

Awatar użytkownika
Sacia
Posty: 73
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:44
Lokalizacja: Ziemia Łużycka

Diana 54 Air King - otwarte + bipod

Post autor: Sacia »

Witam, rozpocząłem żmudny proces odkładania funduszy na drugą wiatrówkę, chciałbym posiadać coś innego dla odmiany od posiadanego zestawu HW57 + mDOT.
Poszukiwać będę używki dla rekreacji (tarcze, kapsle, pudełka po zapałkach, śrutach, puszki).
Interesuje mnie:
- głównie możliwość wygodnego strzelania z postawy leżącej (boczny naciąg)
- dystans: 15m - 55m
- kaliber tylko 4,5mm, gwint
- dobre przyrządy otwarte (to jest właśnie ta odmiana, lubię z tego strzelać, a nie chcę co chwila demontować DOT-a z HW), nie zamierzam montować lunety
- możliwość celnego strzelania z bipodu (byle nie ten plastikowy od hatsana...)
- budżet do 1500 zł

Wybór padł na Diane 54 Air King, jej masywny klockowaty kształt trafił w mój gust :) Wiem że sprężyna nie lubi się z bipodem, ale tutaj jest ten system antyodrzutowy, wiem niszczy lunety ale ja będę strzelał tylko z otwartych. Czy ten system lepiej zagra z bipodem niż zwyczajna sprężyna? Proszę o opinię czy do moich "wymagań" wybrałem odpowiedni sprzęt :)
Diana 56 TH + mDOT
Zoraki HP-01 Ultra v2
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

Sprzęt jest bajeczny, nic dodać nic ująć. Wycisnąć da się sporo ale nie z otwartych gdzie raczej nie ma mowy o precyzji. Strzelanie z muszki i szczerbinki jest sztuką samą w sobie, jednak dopiero z dobrą optyką będziesz wiedział na co stać karabinek. Jest duży, jest ciężki, jest bajeczny ;)
Awatar użytkownika
Sacia
Posty: 73
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:44
Lokalizacja: Ziemia Łużycka

Post autor: Sacia »

Tylko jaki jest sens zakładać optykę, skoro ma pójść na roztrzepanie? Wolałbym HW57 zostawić sobie na otwarte, bo też przyjemnie mi się z nich strzela, a DOT'a przerzuciłbym na Diane i dostawił bipod, ale szkoda mi DOT'a :)
Diana 56 TH + mDOT
Zoraki HP-01 Ultra v2
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

Wedle upodobań choć wątpię aby coś złego stało się z optyką na Dianie.
Awatar użytkownika
Sacia
Posty: 73
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:44
Lokalizacja: Ziemia Łużycka

Post autor: Sacia »

Skoro przez antyodrzut ma miano scope killera to raczej obawiałbym się o DOTa, a na mocniejsze szkła póki co nie mam funduszy ;)
Diana 56 TH + mDOT
Zoraki HP-01 Ultra v2
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Jak kupisz nową lunetę to masz dość gwarancji żeby wymienić gdyby się zepsuła.. :hm:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

Ktoś tak kiedyś napisał i powiela się opinia w sieci, nic więcej. Podobnie zniszczyć optykę powinna FWB300 a tak nie jest. Choć to tylko 8J uderzenie tłoka o dno cylindra da ten sam efekt, zresztą jak w każdej innej wiatrówce sprężynowej.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re:

Post autor: rokasa58 »

stworek5 pisze: 07 cze 2015, 20:28 Sprzęt jest bajeczny, nic dodać nic ująć. Wycisnąć da się sporo ale nie z otwartych gdzie raczej nie ma mowy o precyzji. Strzelanie z muszki i szczerbinki jest sztuką samą w sobie, jednak dopiero z dobrą optyką będziesz wiedział na co stać karabinek. Jest duży, jest ciężki, jest bajeczny ;)
Kupiłem i ..... zobaczcie sami,na filmach z ameryki :D system po strzale zatrzymuje się sam,a w mojej:
https://www.youtube.com/watch?v=XyLiUrnZlVw
Dodam,że jest tak samo, czy hamulec dokręcony na maxa czy poluzowany.Sprzedający twierdził,że jest po tuningu i szczela cacy :hm: jak już ogarnę,to dam znać co i jak.
Pozdr.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Diana 54 Air King - otwarte + bipod

Post autor: rokasa58 »

Rozbieram i szukam dlaczego po strzale system się nie zatrzymuje,coś mi świta,ale sprawdzę wieczorkiem.
Przednie łożyskowanie wygląda na ok.
Obrazek
Tylne z hamulcem też jest kompletne.
Obrazek
Zajrzałem kamerką do wew.- od strony tylnej sprężyna cała
Obrazek
Dodałem na tylną prowadnicę 4 oringi - widać imbusa którym reguluje się hamulec (po kilku strzałach i regulacji b/z,czyli to nie to)
Obrazek
Na popołudnie przygotowane browary i szukam dalej :D Jedno mogę powiedzieć,że jest celna
Shogun
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 71
Rejestracja: 17 sty 2018, 11:34

Re: Diana 54 Air King - otwarte + bipod

Post autor: Shogun »

Cześć,
Jak idzie diagnostyka? Sam ślunię się do podobnej D54 i ten temat bardzo mnie zaciekawił (jako potencjalna przestroga przed wtopą). Po zakupie Slavii jestem ciut bardziej ostrożny 😉
Jaki spust ma ta pacjentka? I jakie odczucia z użytkowania?
Mało jest opisów, wszyscy tylko HW i spółka - nawet na popularnych portalach można znaleźć mnóstwo Hawajek z full tunningiem, a Dian jak na lekarstwo..
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Diana 54 Air King - otwarte + bipod

Post autor: rokasa58 »

Już mam materiał zdjęciowy z rozbiórki i jakieś wnioski mi się nasuwają.Postaram się jutro coś napisać
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Diana 54 Air King - otwarte + bipod

Post autor: rokasa58 »

No to lecimy,rozbiórka:
Z niepotrzebnego montażu wykonałem przydatny do mocowania systemu stojak
Obrazek
Przy rozbiórce spustu dobrze jest mieć sztyft fi 5mmx29mm,wybijamy pierwszy sworzeń i w to miejsce wbijamy sztyft-przydatne w montażu spustu T05 jak i T06. Na fotce akurat widoczny jest montaż,naprawdę szybko się to robi.
Obrazek
A to co zastałem:dużo smaru w cylindrze i na uszczelce tłoka (wytarta)
,zakończenie sprężyn -fabryczne :D ,prowadnica fabryczna z luzem 0,2mm,ślizg jest.
Obrazek
Czoło tłoka przed uszczelką ma 28mm -0.2 a cylinder 28mm,dlatego wypolerowałem przód i przy okazji tył tłoka + nowa uszczelka od Radka+podkładka dyst. 2mm i kartka z wymiarami sprężyny
Obrazek
Napięcie wstępne 26mm-wystarczy popchnąć ręką i włożyć bolce-kaszka z mleczkiem :D
Obrazek
Pierwsze strzał 16,7J,po dwudziestu energia ok 16J,ale nadal system się nie zatrzymuje,strzelam Exactem 0,55g.
Tylko przy rozbiórce zauważyłem na uszczelce jej rozmiar
Obrazek
Radkowa uszczelka wchodzi suwliwie a oryginalna ma po 0,3 mm na stronę, dlatego system nie działa, bo tłok za szybko dobija do dna cylindra i cały system wraca.Coś w tym jest-bo strzelając ciaśniejszym śrutem H&N Baracuda cofa się ok 5mm i zostaje.Dlatego poproszę Radka o wykonanie ciaśniejszych uszczelek,ale kupię też oryginalne.
Tarczka z wczoraj ,karabinek ma potencjał :D Te z Exacta to dwie grupy z zerowania,ale używał będę Baracudy Extreme
Obrazek
Karabinek z SS-em i Dampą waży 5,5kg,ma świetną teksturę osady w miejscu podtrzymywania.
Odległość gripu od spustu podobna jak w HW-u.Spust ma regulację, ale przydałaby się dłuższa śrubka na drugiej drodze,
jeśli ktoś lubi strzał na dotyk.A jeszcze jedno,sam strzał wydaje się długi i przyciężkawy,ale jak widzimy gdzie wpadają
śruty to :D :D
Obrazek
Mam nadzieję,że ten opis przyda się komuś.
Pozdrawiam.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Diana 54 Air King - otwarte + bipod

Post autor: rokasa58 »

:D Antyodrzut działa,wyregulowałem hamulec na lekko,tak tylko aby zablokować system przed strzałem.
Jeszcze popracuję nad spustem.
Do zobaczenia w listopadzie :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Diana 54 Air King - otwarte + bipod

Post autor: masa »

rokasa58 pisze: 29 lut 2020, 9:29 Już mam materiał zdjęciowy z rozbiórki i jakieś wnioski mi się nasuwają.Postaram się jutro coś napisać
Rokasa,
Kupiłeś nówkę+tuning, czy używkę???
W mojej po rozbiórce nie ma ślizgu na tłoku i przedniego kapelusza, zresztą dziwnych tematów jest więcej :zdziwko:
Mam kilka fotek z rozbiórki i wysmaruję wkrótce przydługi raport z sekcji :D
Na tą chwilę powiem tak - to prawda, one zdecydowanie coś w sobie mają. Moja 430 jest cuudna i mam zamiar porządnie o nią zadbać :D
Ostatnio zmieniony 12 cze 2020, 19:06 przez masa, łącznie zmieniany 1 raz.
TX200 HC + Element Helix
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Diana 54 Air King - otwarte + bipod

Post autor: rokasa58 »

Używka po Hoganie,z mojej strony poszła FWB 300S z lupką i mała dopłata.Troszeczkę deklarowany towar nie zgadzał się z opisem (za mała energia i "hamulec" skręcony tak ,że podczas naciągania cały system stał w miejscu.
Obecnie pozostało dopracowanie spustu ,na YT jest filmik Tomiego L jak to zrobić,wczoraj wkręciłem dłuższą śrubkę od II stopnia jest fajnie ,tylko język poszedł za bardzo do przodu.Co do ślizgu,to widać,że na wszelki wypadek zrobiłem polerkę
tyłu tłoka (nie jest wieczny) .Kiedyś miałem Dianę 24(chyba) i dorobiłem kapelusz,ale nic z tego nie wyszło,tłok nie łapał.
To tyle,czas jechać do pracy.
ODPOWIEDZ