Obrazek

Wydatki związane z kupnem PCP.

przemekroz
Posty: 112
Rejestracja: 06 lis 2009, 20:11

Wydatki związane z kupnem PCP.

Post autor: przemekroz »

Witajcie drodzy koledzy.

Napaliłem się na PCP i potrzebuję kogoś kto mi wytłumaczy jakie są koszty, co trzeba nabyć. Wiem jedno, że na początek to będzie CZ200S-Hunter. Rozumiem, że będę potrzebował jakieś butle, kartusze. Czy ktoś mógłby mi wypisać, co będę potrzebował na start wraz z cenami?

Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
Revolut
Posty: 1429
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:51
Lokalizacja: Sanok i okolice

Post autor: Revolut »

Kartusz to ta "butla" pod lufą.

I teraz tak, potrzebujesz butli na powietrze, najlepiej by była to butla 300bar (200bar jest duuuuużo mniej wydajna), im większa pojemność butli tym więcej ładowań z niej uzyskamy.

Butla 6L 300bar - jakieś 500zł


Jeśli ta CZ nie ma QF (ładowanie za pomocą specjalnego zestawu do ładowana z odpowiednią końcówką, wtykaną w otwór w kartuszu, bez potrzeby jego wykręcania) to musisz kupić redukcję z 300na 200bar, i w nią wkręcać kartusz, a taki zestaw w zawór w butli. Lub "pestkę" wkładaną w zawór, gdzie koszta przejściówki to 30-60zł a pestki bodajże 10-30zł


Jeśli ma QF, to kupuje się zestaw do lądowania, od 150 do 300zł (są i droższe, ale to są ceny używanych)


Następnie butlę gdzieś trzeba nabić, ceny... Od piwa- dwóch po 30-40zł, w zależności czy nabijamy u znajomych strażaków, nurków, czy w zakładzie do nabijania butli...

Ale taka butla 6L 300bar wystarcza na jakieś 7-8 paczek śrutu :D


Pierwsze PCP jest obarczone tymi kosztami, ale kolejne, to już tylko cena karabinka...

Czasami warto rozejrzeć się za używanymi PCP, dość często można trafić na cały zestaw, tzn karabinek + butla + pierdoły potrzebne do PCP, wtedy nie musimy bawić się w kupowanie wszystkiego osobno, co oznacza mniejsze koszta wysyłki, no i rabaty, ze względu na to, że sprzęt jest używany.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 29 sie 2010, 13:16 przez Revolut, łącznie zmieniany 1 raz.
Kupa złomu i trochę szczęścia :uzi:
Awatar użytkownika
Mirek_C
Posty: 289
Rejestracja: 07 kwie 2009, 19:52
Lokalizacja: Tbg/Snd
Kontakt:

Post autor: Mirek_C »

Karabinek (zależy ile za niego dasz)
+
Bulta (najlepiej 300 Bar: więcej ładowań) ok:400-500zł za 6l

W CZ nie potrzeba zestawu do ładowania bo bezpośrednio do butli przykręcasz kartusz (poprzez przejściówkę).
To chyba tyle.
No i oczywiście śrut i ewentualnie jakieś tarczki.
Pozdrawiam.
I strongly believe whatever doesn't kill you simply makes you stranger!!
przemekroz
Posty: 112
Rejestracja: 06 lis 2009, 20:11

Post autor: przemekroz »

To super, bo myślałem, że więcej mi wyjdzie. Butlę będę nabijał u sasiada, który ma serwis samochodowy i ma powietrze. Mam jeszcze 2 pytania.

1. Ile czasu może stać powietrze w butli?
2. Czy jak nabiję kartusz, to powietrze w nim może zostać, np. do jutra?
3. Czy na starcie potrzeba tłumik do CZ, bo słyszałem, że PCP potrafi być głośne?
Awatar użytkownika
Mirek_C
Posty: 289
Rejestracja: 07 kwie 2009, 19:52
Lokalizacja: Tbg/Snd
Kontakt:

Post autor: Mirek_C »

Ad.1
Może stać ile chcesz. Ja nie nabijałem od pół roku.

Ad.2
Może zostać. A nawet lepiej jak jest powietrze w kartuszu. Jak kartusz jest pusty przez dłuższy okres czasu to podobno uszczelki siadają.

Ad.3
Zależy co dla Ciebie znaczy głośny. Mi to nie przeszkadzało. Jak strzelisz to zdecydujesz.

Pozdrawiam.
I strongly believe whatever doesn't kill you simply makes you stranger!!
przemekroz
Posty: 112
Rejestracja: 06 lis 2009, 20:11

Post autor: przemekroz »

Dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze ostatnie 2 pytania.

1. Czy na starcie należy coś poprawiać, wymieniać?
2. Czy trzeba jakoś specjalnie konserwować lub wymieniać coś w skutek zużycia, jeżeli tak, to po jakim czasie?
Awatar użytkownika
Mirek_C
Posty: 289
Rejestracja: 07 kwie 2009, 19:52
Lokalizacja: Tbg/Snd
Kontakt:

Post autor: Mirek_C »

W PCP jak coś działa (i to działa dobrze) to się nie grzebie. Chyba ,że chcesz się pobawić w kształtowanie charakterystyki Vo.
To tyle z mojej strony. Niech się wypowiedzą osoby bardziej doświadczone.
Pozdrawiam.
PS: Mam nadzieję ,że nic nie pokręciłem :D .
I strongly believe whatever doesn't kill you simply makes you stranger!!
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

przemekroz pisze: Butlę będę nabijał u sasiada, który ma serwis samochodowy i ma powietrze.
Ma sprężarkę zdolną dać ciśnienie ponad 300bar? Jesteś pewny? Kompresor produkujący ciśnienie do narzedzi pneumatycznych, czy pompowania opon daje kilka, maksymalnie kikadziesiąt bar. Upewnij się, żebyś się potem nie zdziwił.

Co do porawiania, jest tak jak napisał Wajda. Nie ruszamy, jeśli wszystko jest OK. Regulujemy "pod siebie" spust i strzelamy. Warto mieć chrono, lub przestrzelać u kogoś z chrono pełny zakres cisnień (np. od 200 do 80 bar) po to, by zobaczyć, w jakim przedziale cisnień mamy tzw stabilne strzeły (różnica Vo max. 4m/s). Wtedy wystarczy nabijać do górnej granicy (np. 180 bar) i strzelać do dolnej granicy (np. 100) sprawdzając cisnienia na manometrze kartusza. Wtedy zawsze bedziemy strzelać z tą samą energią, a co za tym idzie celnością w pionie. Można oczywiście strzelac na pełnym zakresie, ale wtedy mamy strzały tzw. rekreacyjne, o wiekszej rozpięteści Vo, ale do puszek w zupełności wystarczą.

W butli i w kartuszu powinno być stale powietrze o ciśnieniu minimum 30 - 40 bar. Dzięki temu i butla i kartusz się nie rozszczelniają, a dodatkowo nie chłoną wilgoci z powietrza atmosferycznego.

Co do tłumika, to wiele zależy od tego gdzie strzelasz. Jesli przy domu, to tłumik jest istotny, bo strzały z PCP są głośne i mogą być uciążliwe, a przede wszystkim ludzie zaraz sobie wymyślą, że strzelasz z czegoś mocniejszego. Po co żywić cudzą wyobraźnię? ;)
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
przemekroz
Posty: 112
Rejestracja: 06 lis 2009, 20:11

Post autor: przemekroz »

Ma sprężarkę zdolną dać ciśnienie ponad 300bar? Jesteś pewny? Kompresor produkujący ciśnienie do narzedzi pneumatycznych, czy pompowania opon daje kilka, maksymalnie kikadziesiąt bar. Upewnij się, żebyś się potem nie zdziwił.
Dobrze wiedzieć, sprawdzę.
Co do tłumika, to wiele zależy od tego gdzie strzelasz. Jesli przy domu, to tłumik jest istotny, bo strzały z PCP są głośne i mogą być uciążliwe, a przede wszystkim ludzie zaraz sobie wymyślą, że strzelasz z czegoś mocniejszego. Po co żywić cudzą wyobraźnię?
Dokładnie! Kupię!
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Sąsiad w warsztacie samochodowym więcej jak na pewno nie ma sprężarki zdolnej nabić zbiornik do ciśnienia 300 bar.
Straż pożarna inne służby ratownictwa i centra nurkowe tam należy szukać możliwości nabicia butli , komercyjne pola do paintballa też coraz częściej zaopatrują się w takie spręzarki.
Do CZ-tki nie potrzebujesz zestawu do ładowania , standardowo masz dołączoną przejściówkę do napełniania. W przypadku butli 300 barowej potrzebna jest redukcja 300/200 bar lub prostsze i tańsze rozwiązanie wkładka tzw. pestka , to już wcześniej wspomniano ja tylko dodam , że przy takim rozwiązaniu pożądane jest mieć wolny zawór w butli aby przypadkowo nie przeładować kartusza.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
przemekroz
Posty: 112
Rejestracja: 06 lis 2009, 20:11

Post autor: przemekroz »

Tak, czytałem już o wolnych zaworach. Butla będzie nowa, z Cekausa, tam jest za 600zł 6l z wolnym zaworem. Mam jeszcze pytanie, jak się ładuje kartusz. Podłącza się i kręci się zaworem butli, tak? Co w przypadku, gdy przekroczy się maksymalną pojemność kartusza, "rozładowywuje" się czy blokuje dopuszczenie więszej ilości powietrza?
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Właśnie w tym sęk aby nie przeładować kartusza nie tylko ze względu na problematyczą prędkość wylotową przy wyższych ciśnieniach w kartuszu. Przekraczając granicę bezpieczeństwa rozszczelnia się kartusz na stałe , uszkodzeniu ulega uszczelnienie pod manometrem. Nie pamiętam granicy , są kartusze które wywalało już przy 220-230 barach , są ponoć takie które wytrzymały do 250 , to nie jest bardzo precyzyjne zabezpieczenie.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
przemekroz
Posty: 112
Rejestracja: 06 lis 2009, 20:11

Post autor: przemekroz »

:hm: No nic, będę ostrożny, zresztą martwić się będę jak powód będzie u mnie w domu, bo na razie to uzbierać pieniądze muszę.
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Policz sobie dokładnie:

Karabinek 1900PLN
Butla 600 PLN
Przejściówka 40 PLN
Pokrowiec 80 PLN

RAZEM 2600 PLN

Za takie pieniążki mógłbyś już kupić na forum zestaw PCP z lepszym wyposażeniem i karabinkiem.
Chrono już posiadam , więc wpadnj na Graniczną to pomierzymy.
przemekroz
Posty: 112
Rejestracja: 06 lis 2009, 20:11

Post autor: przemekroz »

Karabinek 400zł w dół. W cekaus jest za 1520zł + 600zł butla, to daje 2120 + pozostałe akcesoria. Nie wiem tylko czy w "nowym" cekausie nadal obowiązuje rabat -10% dla ferajny, bo wtedy bym się postarał o taki tytuł, a czasu mam wiele.
Chrono już posiadam , więc wpadnj na Graniczną to pomierzymy.
Jak zdobedę to chetnie pomierzę, bo na start to przyda mi się fachowa pomoc, żeby czegoś nie popsuć.
ODPOWIEDZ