Obrazek

Hatsan III generacji

Testy zestawów wiatrówkowych. Opinie, funkcjonalność, skupienia. Najlepiej poparte zdjęciami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
killermaster
Posty: 106
Rejestracja: 24 maja 2010, 16:15
Lokalizacja: ok. Łańcuta

Hatsan III generacji

Post autor: killermaster »

Wiele osób ma problem z wyborem wiatrówki na początek. Dlatego przedstawię profil jednego z kandydatów
Hatsan mod. 80 Safe, True-Glow, Quattro Trigger, Shock Absorber System
występujący częściej jako Hatsan 80 STG SAS QT, czyli Hatsan 3 generacji.
Wiatrówka ta ma 1 rok przebiegu i była używana jak każda inna rekreacyjna pukawka-wyjęta z pudła i strzelana. Miesiąc temu była dokładnie przesmarowana, teraz szykuje się do wysyłki do Cekausa do Alchemizacji. Do tej pory tuning to:
-korona lufy,
-zdjęcie otwartych przyrządów celowniczych przy okazji korony,
-dociążenie i wygłuszenie kolby.
-założenie lupki Point Precision 4x32,
Kilka słów przedmowy:
Do czego ma służyć wiatrówka rekracyjna?
-ma wybaczać wiele błędów strzelca (np. nieregularny chwyt),
-ma był łatwa w obsłudze,
-w miarę celna,
-wykorzystywana do strzelania do puszek i podobnych,
Slavia wypełnia te postulaty w 100%, ale kosztuje 600 zł. Jak sobie radzi Hatsan za 300?
Obrazek
No cóż, nienajlepiej. Po pierwsze, ma duży kop. To wymusza idealnie powtarzalny chwyt. Jest łatwa w obsłudze, jeżeli mamy sporo siły do łamania jej (przynajmniej na początku). Celna jest, ale odrzut to niweluje. Do puszkobijstwa się nadaje jak znalazł. Tylko ta puszka musi być odpowiednio blisko
Jak blisko?
Dobre pytanie. Moim sprzętem mogę zdjąć puszkę z odległości...55 metrów! Pudła biorą się z moich błędów oraz dość twardawego spustu (niestety kluczyk do regulacji zaginął).
Obrazek
Popykałem sobie wczoraj. I dzisiaj. I dwa totalnie różnie wyniki. Dlaczego? Bo ja chyba nie lubię tarcz.
Oto moje miejsce pracy:
Obrazek
Uroki mieszkania na wsi-jedyne miejsce na stabilne testy to to... Odległość do orzecha na górce(oraz dykty z celami) to 29,3 metra, do ławki jest 35 metrów.
Obrazek
Widok z drugiej strony. Strzelam oparty o płot, a po prawej puszencja po Pronto
Obrazek
Widok przez lunetę Point Precision 4x32. Która kosztuje z montażem w SKLEPIE 200 zł.
Obrazek
Moje cele. Puszki po sprayach oraz nakrętki po PETach, gerberku, oraz pudełko po śrucie Norica Match 250 szt. (swoją drogą śrut do...nosa,bo na pewno nie do wiatrówki)
Teraz fakty. Wczoraj wystrzelałem na 29 metrów taką tarczkę:
Obrazek
Śrut Tomitex Szpic Gładki, 29 metrów, stojąca z podpórką (wiatrówka leży na zwiniętym kocyku)
Skupienie jest...średnie że tak powiem. Gdyby nie ten odskok to dałoby się to przykryć pudełkiem po Exact, czyli 50 mm. Ogólnie mamy 65 mm.
Problem w tym, że Exaxt latał jak pies. I to porządnie napruty pies-4 trafienia w tarczę na 5, skupienie...pominę milczeniem, każde następne miejsce niżej...
ALE dzisiaj strzelałem ponownie. I okazało się że albo ja, albo wiatrówka nie lubimy tarcz. Może Hatsanom przed wysyłką jakiś Turek mówi "jesteście rekreacyjne, macie dawać radochę a nie do tarczy wyniki robić!" i teraz stroją fochy?
Strzelałem tak, jak na zdjęciach powyżej. Na dykcie zawiesiłem kilka nakrętek (3 cm średnicy), zakrączkę od Gerberka (5 cm) oraz pudełko po śrucie Norica Match (6 cm).
Okazało się że:
-pudełko po śrucie nie ma szans, oto dowód:
Obrazek
Tak wygląda pudełko po pykaniu. Przestałem strzelać bo przestało się ruszać po trafieniu, bo już nie było w co trafiać... W to pudełko weszło około 25 sztuk śrutu
-zakrączka od Gerberka też 100 % trafień
Obrazek
Nie strzelałem więcej bo mi ładne serduszko się wycięło
-nakrętki po PETach nie mają szans-jeżeli się skupię i dobrze złożę to mam 100 % trafień- za pierwszym podejściem strąciłem wszystkie 3 nakrętki po kolei... Potem miałem gościa i tak nie szło (rozproszenie to rozproszenie).
Końcowy werdykt
Hatsan po drobnych modyfikacjach nadaje się do pykania rekreacyjnego ale z zacięciem na więcej. Ta wiatrówka nie wybacza błędów-każde złe złożenie się skutkuje pudłem i kolejnym "Kurtyzana Mać" wyrzuconym w eter. Skupienie muszę uznać na 3 cm na 30 metrów. Na 60 trafiam PET 1,5 litra. Po Alchemizacji powinno być lepiej.
Mam nadzieję,że nikt nie stracił wzroku przy czytaniu tegoż i tekst ten był pomocny :D
Hatsan AT44-10 by Dagi40 + Leapers 5th GEN 6-24x50 AO.
Beeman P3
Awatar użytkownika
jacek2511
Posty: 151
Rejestracja: 10 sty 2011, 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jacek2511 »

I do tego ma służyć taka wiatrówka :) do rekreacji i zabawy :) Potwierdzam , że czasem łatwiej trafiać w cele niż w tarczki ;) sam miałem rangera 55 s i fajnie mi się nim strzelało :)
Pozdrawiam !!
FX Typhoon,Sig Sauer P226, Cros 357, HW 40
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Harnasie nie lubią tarczek :hihi:
Mam tak samo
Na 15 metrów 1groszówki fruwają za każdym razem. A zawieszę tarczkę :maruda: i ZONK
Tarczka ma to do siebie że stresuje strzelca
Lepiej na kartce A4 narysoweać kropkę i do niej strzelać. Wyniki o niebo lepsze
Pamiętaj, nie karabinek strzela tylko strzelec. A jak strzelec zestresowany to i wynik do kiszki :hihi:
Przykład? W Piastowie ;D
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
Iwan
Posty: 1672
Rejestracja: 24 lis 2008, 19:27
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Iwan »

zack pisze:Lepiej na kartce A4 narysoweać kropkę i do niej strzelać. Wyniki o niebo lepsze
Można strzelać i do tarczy bez zonków :) Naklejcie sobie taką kolorową cenkę sklepową i po kłopocie
Obrazek
Czy to z góry, czy pod górę – furman patrzy w końską dziurę.
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

:lol: :lol:
Krzysiu, bez polityki ;D (dla mnie ta tarczka jest bomba) proszę

MNie od początku tarczki stresowały. Ostatnio zauważyłęm że sama kropka jest DUŻO lepsza. Człowiek o wyniku nie myśli.
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

PoNiU pisze: Ciekaw jestem jakie by były wyniki :hm: Obrazek


Jak chcesz to sprawdzić organoleptycznie - to prześlij mi linka tej tarczki na maila. :D Bez polityki oczywiście.. ;) Z przyjemnością odwalę za Ciebie test na 50m.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Cortez pisze:
PoNiU pisze: Ciekaw jestem jakie by były wyniki :hm:

Jak chcesz to sprawdzić organoleptycznie - to prześlij mi linka tej tarczki na maila. :D Bez polityki oczywiście.. ;) Z przyjemnością odwalę za Ciebie test na 50m.
To i ja poproszę. NA 10 metrów z "trabanta" spróbuję ;D. Niepolitycznie ;)
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2011, 22:34 przez Zack, łącznie zmieniany 1 raz.
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
PoNiU
Posty: 117
Rejestracja: 13 kwie 2011, 21:04
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: PoNiU »

Hmmm koledzy z uwagi na to, że naruszyłem regulamin to wolę już nie narażać się władzy ;)

Swoją drogą to taka ,,tarczka" została już tylko jedna wiec może ją oszczędzajmy żeby nasze wnuki miały o czym rozmawiać :D
Awatar użytkownika
killermaster
Posty: 106
Rejestracja: 24 maja 2010, 16:15
Lokalizacja: ok. Łańcuta

Post autor: killermaster »

Ja teraz zastanawiam się tylko jakie jest skupienie po pełnym tuningu na 30, 50 i 70 metrów :D
Wie ktoś może gdzie są takie testy? Bo ja ni cholery nie mogę znaleźć.
A tarczka niezła, jeżeli ktoś oczywiście wyznaje takie a nie inne przekonania. Myślę jednak, że kontur kaczki będzie praktyczniejszy-bardziej widoczny oraz mniej...politycznie wyzywający...
Hatsan AT44-10 by Dagi40 + Leapers 5th GEN 6-24x50 AO.
Beeman P3
Trabant86
Posty: 7
Rejestracja: 17 sty 2014, 16:57

Post autor: Trabant86 »

killermaster pisze:Ja teraz zastanawiam się tylko jakie jest skupienie po pełnym tuningu na 30, 50 i 70 metrów :D
Wie ktoś może gdzie są takie testy? Bo ja ni cholery nie mogę znaleźć.
A tarczka niezła, jeżeli ktoś oczywiście wyznaje takie a nie inne przekonania. Myślę jednak, że kontur kaczki będzie praktyczniejszy-bardziej widoczny oraz mniej...politycznie wyzywający...
Napisane troszkę dawno, ale odświeżę z ciekawości czy ktoś znalazł wyniki testów po pełnym tuningu?
frequency88
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2013, 13:27
Lokalizacja: Somonino (kaszuby)

Post autor: frequency88 »

temat odgrzewany ale na 45m i 50m całkiem znośne skupienie swego czasu osiągałem na modelu 55 po podstawowych przeróbkach (sprężyna uszczelki i cos tam jeszcze)
ODPOWIEDZ