Obrazek

Rady dla początkującego

Testy zestawów wiatrówkowych. Opinie, funkcjonalność, skupienia. Najlepiej poparte zdjęciami.
bizon301
Posty: 20
Rejestracja: 27 kwie 2008, 13:51

Post autor: bizon301 »

Jarku m.
Czy smarowanie śrutu nie ma sensu w sprężynówkach? Nie do końca się zgodzę. Troszkę olejku do pudełka, doskonale go konserwuje. Mniej się utlenia, mniej cierpi podczas "grzechotania" gdy się go przenosi. Ja stosuję śladowa ilość "balistolu" do każdej nowej paczki.
dawidpl
Posty: 67
Rejestracja: 11 lip 2010, 14:37

Post autor: dawidpl »

Postrzelaj co najmniej na 20m, szczególnie jeśli celujesz przez celownik.
Problem w tym, że ja z 10m nie potrafię zrobić żadnego skupienia :(

A na 10 mogę strzelać z domu co mi pasuje gdy nie mam za dużo wolnego czasu na wyjście do lasu.
Theoben Evolution i chwilowo brak optyki :/
Hatsan 55 SAS STG QT + Alchemik + Leapers 3-9x32 MD AO
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

pershi pisze:No tak się już przyjęło że lufy do śrutu się przyzwyczajają lub go lubią :D Tylko dlaczego lubia i szanują te droższe ;(
Ale nie, pytam poważnie, bo już kilka razy spotkałem się z tym sformułowaniem, a ludzie chyba wiedzą co mówią, więc ciekawi mnie jak to jest z tym przyzwyczajaniem się lufy do śrutu? Potrafi mi ktoś to wytłumaczyć bo ja jakoś nie potrafię tego wydedukować :hm:
Awatar użytkownika
pershi
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2009, 11:19
Lokalizacja: a stąd

Post autor: pershi »

Dla mnie to również zagadka, dlaczego tak się dzieje.
Efekty "przyzwyczajenia" widać na tarczy, ale nie wiem dlaczego tak się dzieje.
DE + UK + PL(JP)
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

Po mojemu to lufa zaoławia się do rozmiaru(kalibru?) danego śrutu. Myślę że wtedy śrut nie "muli" np nadmiaru ołowiu tylko porusza się w idealnych dla siebie warunkach (grubość warstwy ołowiu w lufie?). Prywatna opinia, luźne rozważania ;)
Awatar użytkownika
patryk1981
Posty: 533
Rejestracja: 18 lip 2010, 16:02
Lokalizacja: DĄBROWA GÓRNICZA

Post autor: patryk1981 »

A ja to zrozumiałem tak z tym lubieniem śruta ,że powiedzmy jak sobie ktoś kupi nowe buty to zazwyczaj są jakieś przyciasne ,ale jak w nich pochodzi kilka dłuższych chwil to się do nich przyzwyczaja i traktuje je jak by były szyte na niego ,takie to trochę żartobliwe ale tak na logikę :lol:
HW 97k & BUSHNELL 6-24-40 -- HOGAN ulepszył
AA -S400 MPR-FT --- VORTEX- 6-18-44
Awatar użytkownika
cris
Posty: 758
Rejestracja: 14 lis 2009, 20:25
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: cris »

Może chodzi o rodzaj stopu użytego do wyboru danego śrutu ,a w konsekwencji do ,,osadu" jaki zostawia w lufie.
Na początku różnice w rodzaju śrutu mogą powodować jakieś minimalne wahania prędkości lub większe/mniejsze wycieranie (deformacja) śrutu.
Lufy czyste też na początku zachowują się ,,mniej celnie"
Ot takie tylko moje wywody.
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie-każdy ma swoją.
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Dokładnie chodzi o rodzaj stopu (być może też o sposób uszczlniania się śrutu w lufie i to jak zostaje ołów na gwincie), bo exacty możesz mieszać, ale jak włożysz pointeda to się zdziwić możesz. Sam byłem świadkiem jak Kuba Karolowi Diankę zasabotował - Karol strzelał z exacta, a Kuba mu crosmanem przestrzelał, po powrocie na exact chwilę siała ;).

Odnośnie czyszczenia jest ciekawy wątek na iwebie - o tym jak skupienie w steyerach wracało do fabrycznego po przeczyszczeniu lufy. Sam u siebie ostatnio musiałem wyczyścić bo miałem jakieś syfy w przewodzie (karabinek ma z 12 lat), a skupienie coś szalało - teraz już ok.
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
dawidpl
Posty: 67
Rejestracja: 11 lip 2010, 14:37

Post autor: dawidpl »

Panowie orientujecie się jakim imbusem można wyregulować spust? Wszystkie te, które mam w domu są za duże :/
Theoben Evolution i chwilowo brak optyki :/
Hatsan 55 SAS STG QT + Alchemik + Leapers 3-9x32 MD AO
Awatar użytkownika
shławek
Posty: 36
Rejestracja: 11 kwie 2010, 9:59
Lokalizacja: Dębica

Post autor: shławek »

dawidpl pisze:Panowie orientujecie się jakim imbusem można wyregulować spust?
1,5 mm
Hatsan 95 PP 4-16x50
Sharp 1210 3-9x40
TX200 3-9x40
kral knigth i dazzle
iż, cosman, etc.
dawidpl
Posty: 67
Rejestracja: 11 lip 2010, 14:37

Post autor: dawidpl »

Kupiłem sobie wagę jubilerską w celu ważenia śrutu. Tylko dopiero teraz zwróciłem uwagę, że ma tylko 2 miejsca po przecinku, czy to wystarczy?

Czy do dystansu na 10 metrów w ogóle trzeba ważyć śrut czy nie ma różnicy jak waga będzie się różnić o powiedzmy 1/100 grama?
Theoben Evolution i chwilowo brak optyki :/
Hatsan 55 SAS STG QT + Alchemik + Leapers 3-9x32 MD AO
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Na 10m ważenie śrutu nie ma sensu. Realny wpływ różnice dają się zauważyć od 40m w górę.

Generalnie zabiegi takie, jak ważenie, czy smarowanie śrutu mają sens, jesli karabin daje na tym śrucie skupienie rzedu 1,5cm np. na 40m, czy 2cm na 50m. Inaczej rozrzut spowodowany różnicami masy śrutu, czy stabilnością Vo jest pomijalny w porównaniu np. do rozrzutu powodowanego przez odrzut karabinu sprężynowego, czy niestabilność Vo powodowaną pracą systemu wiatrówki.
Np. kolega Wierzbin po smarowaniu śrutu zaobserwował wzrost prędkości o 2 - 4m/s. Daje to zmianę punktu trafienia na 50m, o 0,5 - 1 cm. Czyli, jeśli na 50m ktoś ma skupienie 4,5cmx4,5cm efekt bedzie praktycznie niewidoczny i pomijalny, bo rozrzut wynika np. z pracy sprężyny, czy złej korony lufy, itp. Przy skupieniu rzędu 2cmx2cm może okazać się, że wzrost prędkości zaowocował także delikatnym wzrostem skupienia i wtedy różnica 0,5cm to dużo. Wtedy warto trochę poczarować, bo przy takim skupieniu system i lufa nie są przyczyną rozrzutu.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
ODPOWIEDZ