Obrazek

Potrzebne linki do pomiarów energii śrutu

Testy zestawów wiatrówkowych. Opinie, funkcjonalność, skupienia. Najlepiej poparte zdjęciami.
javiki
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 11:06
Lokalizacja: Brzesko -małopolska

Potrzebne linki do pomiarów energii śrutu

Post autor: javiki »

Temat założyłem tez na innych forach. Ale może tu ktos cos będzie miał.
Na FB wyszła dyskusja o wiatrówkach 4,5mm które mają podaną prędkośc śrutu 300m/s. Wiadomo że nie wiadomo jakim śrutem badali. Ogólnie można się spodziewać że to będzie FAC dla normalnego śrutu. W wielu miejscach ludzie badają energię dla różnych śrutów na tej samej wiatrówce-ale jak na złość nie mogę nic znaleźć. W dyskusji koelga dobrze zauważył że karabinek ma energię stałą -więc w teorii zmieniajac masę śrutu-zmieniam jego prędkoścć i energia końcowa będzie stała. W praktyce są spore różnice-bo śrut lekki nie uzyje max prędkości-szybciej opuści lufę. Ja pamiętam że widzialem różnice sięgające 8J dla śrutów o masie 0,3 do 1 -ale tylko pamiętam-i nie pamietam gdzie to widziałem-stąd prośba. Jak ktoś ma takie linki-podeślijcie tu.
Ponieważ jestem czytacz a nie praktyk -choćby brak chrono- to posiłkuję się testami w netu.
http://airgun-hunting.pl/moj-at44-test- ... t3779.html
przykładowo -róznica 1,175 do 1,030 a 2,5J róznicy.
http://www.airguns.pl/forum/viewtopic.php?t=1332
fajny pomiar róznych śrutów na wylocie i dolocie
najmniejsza energia dla Baracuda - 0,69 -14,01 a największa dla Excact Heavy 0,67g -16,6J.
( excact 4,5 -0,547g - 15,89J) Co daje przy róznicy Baracuda a Heavy - 0,02g i 2,6J zmiany energii.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2016, 11:20 przez javiki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

No.. wszystko fajnie.. Może nawet dalo by sie znaleźć testy z działa magnetycznego i cząstek alfa.. ale i tak nic Ci to nie da, bo musisz sprawdzić jak dany śrut lata w Twojej lufie, a nie cudzej.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
erli
Posty: 24
Rejestracja: 06 lip 2015, 11:56

Post autor: erli »

Popraw pierwszy link bo nie działa.
A co do tego typu dyskusji to tu kilka słów po angielskiemu na ten temat:
http://www.pyramydair.com/blog/2012/05/ ... t-weights/
Awatar użytkownika
photochem
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 326
Rejestracja: 06 sie 2014, 11:31
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: photochem »

i tak najlepiej zainstalować ChairGun'a... masz całą bazę śrutów, liczy Ci co chcesz, więc dla "czytacza" jak znalazł. Ale jak Piotrek pisał i tak trzeba sprawdzić jak to lata we własnej lufie :D
Jakby co to mogę pozbyć się za dobrą cenę swojego zapasowego chrono Combro CB-625 MK-4 (test porównawczy z chronem Radeck PR-2 tutaj: http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=13958
HW97k (Dębowy) + Leupold VX3 || TX200 mk3 + mDOT || Gamo PR45
javiki
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 11:06
Lokalizacja: Brzesko -małopolska

Post autor: javiki »

Panowie-ale mnie nie interesuje "moja lufa" -bo ja na razie mam C2100 i lata wszystko dobrze i jeszcze trafia (choć ostatnio zgubiłem zero...)
Mi własnie chodzi o przykłady dla dowolnej lufy-ale jednej. Żeby były wiarygodne parametry.
Tu już mam 2,5J -a zmiana masy śrutu 0,1 czy tez 0,02 grama :) A co będzie jak będzie 0,4gr do 1gr?
Jesli producent podaje 300m/s i w wielu miejscach po teście na chrono dla takiej wiatrówki na exaccie jest 20-22J- to jest FAC.
Ale jak ktoś powiedzmy ustawi sobie sprężynę na KTK na 16,3 a potem na exactcie będzie 17,1 -to juz ma problem np na zawodach -gdzie jest limit 16,7.
Moze ktos ma w swoich zasobach kilka takich śrutów lekki, średni, cięzki -i strzeliłby te 3 razy żeby porównać?
janusz22551

Post autor: janusz22551 »

Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Post autor: mimut »

javiki pisze:....Ale jak ktoś powiedzmy ustawi sobie sprężynę na KTK na 16,3 a potem na exactcie będzie 17,1 -to juz ma problem np na zawodach -gdzie jest limit 16,7....
Na zawodach jest limit 16.2 J to tak dla sprostowania....
Pozdrawiam
javiki
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 11:06
Lokalizacja: Brzesko -małopolska

Post autor: javiki »

Janusz -kalkulatory znam. Mi chodzi o prawdziwe pomiary. jedna wiatrówka-bez regulacji-3 rodzaje śrutu -0,4gr, 0,55gr, 0,8gr - czyli lekki, standard, cięzki. To co znalazłem cos tam pokazuje. Dla mnie róznica 2,5J -to 16% różnicy przy różnym śrucie.
Dla PCP przy facach wyszło (z linku od erli) od 38J do 48J -to 10J róznicy. Czyi jeszcze więcej niż ja widziałem -ale to dla kalibru 0.22-czyli 5.5mm -i to dla wag śrutu 0,77gr, 0,93gr, 1,36gr
Czyli to pokazuje że różny śrut może wygenerować większą energię z tej samej wiatrówki

mimut-oczywiście mój błąd z tym limitem-ale pisałem to jako przykład (złe wartości nie powinny mieć miejsca) -dzięki za zwrócenie uwagi :)
janusz22551

Post autor: janusz22551 »

javiki pisze: Ale jak ktoś powiedzmy ustawi sobie sprężynę na KTK na 16,3 a potem na exactcie będzie 17,1 -to juz ma problem np na zawodach -gdzie jest limit 16,7.
Ja bym proponował wybrać śrut który najlepiej się u Ciebie spisuje, czyli ten który byś chciał zabierać np. na zawody i pod niego ustawić limit. Resztą śrutu, jakich używać będziesz np. przy grillu lub innych zabawach, się nie przejmować :) . Jeżeli już koniecznie musisz wiedzieć, to najrozsądniej było by zakupić chrono i pomierzyć. Ja przykładowo ustawiam optykę (nie piszę o energii, bo u mnie nie przekroczę limitu nawet ze śrutem z napędem odrzutowym :D ) na JSB 4,5, a resztę śrutu strzelam na poprawkę. I to chyba najprostsze rozwiązanie ;) , bynajmniej na mój rozumek. No ale mogę się mylić.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

No.. a to nie jest tak, że jak śrut jest cięższy to leci wolniej, a lżejszy szybciej? i wtedy różnice w masie dzięki różnicom w prędkości się (prawie) wyrównują i energia śrutu przy tym samym karabinku i ustawieniach będzie bardzo zbliżona?
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
javiki
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 11:06
Lokalizacja: Brzesko -małopolska

Post autor: javiki »

Jak zerkniesz na linki-wychodzi to róznie-dla mnie 10J -pomiędzy 38 a 48 -to duzo :)
janusz22551

Post autor: janusz22551 »

W moim karabinku (11,9 J) zero mam na 25m na JSB. Strzelając z KTK muszę brać poprawkę o jednego dota pod krzyż.
javiki
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 11:06
Lokalizacja: Brzesko -małopolska

Post autor: javiki »

Cała idea tego wątku sprowadza się do tego że balistyka i energia śrutu który opuszcza wiatrówkę nie jest taka prosta jakby się wydawało. Juz na tych kilku przykładach widać że rózne śruty o podobnej masie mają różną energię - a śruty o dużej masie potrafia mieć i duzą i małą energię :)
Najfajniej by było gdzieś znaleźc testy wiatrówki sprężynowej podlimitowej-np mającej dla exacta 16,2J i do tego test śrutu dużo lżejszego i dużo cięższego. Czy jest możliwość znacznego przekroczenia limitu. Bo o tym że ludzie przestawiali -czy to PCP czy spręzyny przed zawodami to już czytałem. Na teście wyszedł ponad limit -i trzeba było obniżyć żeby nie zostać zdyskwalifikowanym.
Ponadto muszę poszukać jakie realne energie osiągają śruty na wiatrówkach które mają podane 300m/s i niby poniżej 17J -bo z tego co pamietam -kilka razy wyszło że dla normalnego śrutu są to FACe i to powyżej 22J. Z róznych pomiarów i rozważań wynika że lekki śrut szybko opuszcza lufe nie zabieracjąc całej energii którą mógłby dostać.
Awatar użytkownika
Mikiork
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2016, 18:54

Post autor: Mikiork »

Dlatego na przyklad prawo w UK mowi ,ze wiatrowka nie moze przekroczyc 12 ft lb (16,25J) zadnym srutem

Jak kupilem mojego Daystata JSB Exact latal 240m/s a Jsb Heavy 223m/s , no I trzeba bylo zmniejszyc predkosc.

Po zmniejszeniu na Heavym do 219m/s Exact lata 238ms I jest GIT .
Awatar użytkownika
photochem
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 326
Rejestracja: 06 sie 2014, 11:31
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: photochem »

Na przetestowanych własnolufowo rodzajach JSB otrzymałem (masa - prędkość - energia):

Express: 0,51g - 248m/s - 15,7J
Exact: 0,55g - 236m/s - 15,3J
Heavy: 0,67g - 208m/s - 14,5J
Monster: 0,87g - 165m/s - 11,8J

BTW: najlżejszy śrut jak widziałem miał 0,45g, co przy 300m/s dawałoby (teoretycznie) ponad 20J, więc albo są gdzieś plastikowe śruty o masie 0,36g (bo wtedy mamy równo 16,2J), albo to czysty chwyt marketingowy ;-)
HW97k (Dębowy) + Leupold VX3 || TX200 mk3 + mDOT || Gamo PR45
ODPOWIEDZ