Obrazek

Optyka do wiatrówki

theszymonh
Posty: 4
Rejestracja: 05 maja 2020, 12:25

Optyka do wiatrówki

Post autor: theszymonh »

Witam.

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc pierwsze co zrobię to się przywitam:)
Zaczynam przygodę ze strzelectwem rekreacyjnym. Postanowiłem kupić pierwszą wiatrówkę. Wybór padł na Weihrauch 50s wraz z tuningiem u "Hogana". Potrzebuję zakupić jeszcze lunetę do tej wiatrówki. Aktualnie zamówiłem lunetę celowniczą Leapers 3-9x40, dokładnie taką. Moje pytanie jest następujące. Czy ta optyka będzie się dobrze sprawować na wiatrówce i trochę posłuży? Ponieważ słyszałem, że wiatrówki lubią niszczyć optykę. Ewentualnie co innego byście mogli mi polecić w tej cenie, czyli do 600zł z ewentualnym zwiekszeniem budżetu gdyby było tego warte.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kilo
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 302
Rejestracja: 10 wrz 2016, 16:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: kilo »

Witaj, w tym budżecie wybrał bym Delte Classic. Sprawdzona w boju i ciężko będzie znałeś coś nowego co wytrzyma sprężynę za te pieniądze a Delta sobie radzi 😉
3x Niemiec, Niemka, Amerykanka i Czeszka= :hm:
szczelać nie umim ale ftrafiam 8)
Awatar użytkownika
Bosanowa
Moreratorzy globalni
Moreratorzy globalni
Posty: 372
Rejestracja: 15 kwie 2017, 8:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: Bosanowa »

Niszczycielami lupek, zwłaszcza tanich noname, są wszelkie tanie i bardzo tanie chinole oraz nieucywilizowane Hatsany. HW50 to bardzo fajne strzeladło o przyjemnym kopniaczku. Po tym jak przeszło przez ręce fachowca będzie jeszcze fajniejsze, Nie powinno być problemu z tym Leapersem. Pod uwagę weź jeszcze Hawke Ventage 3-9x42AO MilDot lub 4-12x42AO MilDot. Te Hawke są pancerne jak Delty Classic, ale mają lepsze krzyże. Jeśli osadzisz którąś z tych lupek to na jednoczęściowym, średnim montażu. Odpowiednio wkręcisz kołek stopujący, równo i z wyczuciem dokręcisz wszystkie śruby mocujące na szynie będzie Ci służyć latami.
___________________________________
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: masa »

Jeżeli nie masz planów na "występy" na zawodach, darował bym sobie lunety bez AO.
Jak napisał Bosanowa - Hawke mają dobre opinie.
Ja ze swojej strony polecił bym Vortexa Crossfire II 4-12x40 AO. Kosztuje trochę więcej, ale optycznie jest na pewno lepszy od Leapersa, a ma dożywotnią gwarancję VIP. Jeżeli lubisz mieć "święty spokój" może warto dołożyć parę groszy.... Powinieneś znaleźć taką poniżej 8 stów.
TX200 HC + Element Helix
theszymonh
Posty: 4
Rejestracja: 05 maja 2020, 12:25

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: theszymonh »

A może warto dołożyć do lepszej optyki. Skoro mam mieć pewność że wytrzyma parę lat to może to gra warta świeczki. Przeszukałem forum i znalazłem informację że dobrym wyborem pod względem optycznym oraz wytrzymałościowym jest Delta Optical Titanium 4-16x42 MilDot. Co prawda kosztuje około 1200 złotych, ale może warto kupić raz a dobrze? Nie wiem tylko czy do tej wiatrówki nie jest to overkill?
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: masa »

Jeżeli tylko możesz sobie na to pozwolić....
Wybierając DOTa raczej zostanie z Tobą na kilka kolejnych karabinków.
Koledzy na pewno potwierdzą, że raz, a dobrze ma sens.
A, że overkill? Na pewno trochę tak, ale...czytaj wyżej.
TX200 HC + Element Helix
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: rokasa58 »

Crossfire, dobry stosunek ceny do jakości,tylko siatkę ma wyskalowaną do broni palnej.
Na wiatrówkach dot wychodzi pomiędzy pierwszą a drugą belką.Przy strzelaniu pomiędzy 20 a 50 m stale musiałem przeliczać,ile to będzie :D
Obrazek
HW 50 to mała wiatrówka,osobiście by wybrał takie coś :
Obrazek
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: masa »

rokasa58 pisze: 10 maja 2020, 8:02 Crossfire, dobry stosunek ceny do jakości,tylko siatkę ma wyskalowaną do broni palnej.
Na wiatrówkach dot wychodzi pomiędzy pierwszą a drugą belką.Przy strzelaniu pomiędzy 20 a 50 m stale musiałem przeliczać,ile to będzie :D
Dokładnie tak jest - zgadzam się co do joty. :up:
Zakładając, że nie jesteśmy na zawodach: przy zmianie dystansu przestawiamy AO (po co męczyć oczy, kiedy można oglądać źdźbła traw na 50m), następnie kręcimy górną wieżyczką o wcześniej ustaloną liczbę klików, ja jeszcze reguluję powiększenie - najlepiej mi się strzela na x7-8 poniżej 25m, x10-12 ustawiam sobie na 40m i więcej...
Całość trwa tyle, co załadunek śrutu do łamańca, a efekt taki, że mamy super komfort optyczny i celujemy środkiem krzyża z ew. poprawką na wiatr. Bajeczka :D
TX200 HC + Element Helix
theszymonh
Posty: 4
Rejestracja: 05 maja 2020, 12:25

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: theszymonh »

HW 50 to mała wiatrówka,osobiście by wybrał takie coś :
Obrazek
Czy to znaczy, że jest małą wiatrówką. Czy taką optykę jak DOT 4-16x42 nie będzie można na niej zamontować? Będzie utrudniony dostęp do ładowania śrutu? Pytam bo tak jak już wspomniałem wcześniej będzie to moja pierwsza wiatrówka. Z danych producenta wynika że o ile DOT jest dłuższy o 74mm od Leapersa to jest też od niego lżejszy o jakieś 160g. Więc już sam nie wiem.
vird
Posty: 20
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:16

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: vird »

HW50 to wiatrówka niezbyt duża. Jeśli odpada opcja dozbierania na vortexa to nie szukałbym dalej i brał DOCa. W rekreacji do tego karabinka w zupełności wystarczy.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: Mamutowicz »

DOT`a , tak jak Vortexa czy każdą inna lunetę - trzeba .. polubić.
Mi nie pasował. Za to bardzo dobrze dogaduję się z Timberlinem, i tej optyki używam.
Nawet Leupolda ostatnio sprzedałem, a burek w dalszym ciągu jest ze mną.
Spokojnie możesz poprzestać na DOC`u, jednak w tej samej cenie masz Hawke Vantage 3-9x40 z AO - do rekreacji było by lepsze. Niby ciut gorsze szkła (hm..) ale dzięki AO bedziesz mieć ostro na każdym dystansie, podczas gdy DOC tylko na jednym..
Ale, jeśli możesz dołożyć, to polecam Vortexy, koniecznie z krzyżem BDC ( jak dla mnie genialny).
Cywilizowana 50tka nie roztrzepie żadnej z tych lunet.

Ps.
Od Leapersów trzymałbym się raczej z daleka.. Mają tak kiepskie szkła, że nawet AO ich nie ratuje.

PS2.
O co ci chodzi Rokasa z tym przeliczaniem?
Znając dystans, bierzesz poprawkę w dotach a potem przeliczasz na BDC?
Jeśli tak, to przecież bez sensu..
Ja w burku wiem, którą częścią krzyża celować na rożnych dystansach i nic nie transferuję, przeliczam.. przekładam.. ;D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: rokasa58 »

O co ci chodzi Rokasa z tym przeliczaniem?
DOT na tej siatce to 3MOA z kawałkiem,czyli wychodzi pomiędzy pierwszą a drugą belką.
Tak to by było na wiatrówce (fotka nie moja).Można się tego nauczyć,tak samo jak siatki Duplex.
Strzelałem na przemian raz z siatki MD raz z BDC i czasami się pomyliłem .
Obrazek
Obrazek
A co do DOC-a,to na pow. 4-5 bez przefokusowania śmiało strzelałem na dystansie wiatrowym z AT 44 -0.22 :D
theszymonh
Posty: 4
Rejestracja: 05 maja 2020, 12:25

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: theszymonh »

Witam.

Po długich przemyśleniach i trudnych decyzjach związanych z finansami ostatecznie padło na taki oto zestaw: HW50S + luneta DOT 4-16x42 osadzona na montażu Dampe DM 60. Teraz tylko cierpliwie czekać na tuning u Hogana i będzie można za kilka dni podjąć się jakiegoś strzelania.
Dziękuję wszystkim za rady jakie padły w tym temacie i pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Bosanowa
Moreratorzy globalni
Moreratorzy globalni
Posty: 372
Rejestracja: 15 kwie 2017, 8:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: Bosanowa »

Życzymy frajdy ze strzelania :D
___________________________________
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Optyka do wiatrówki

Post autor: masa »

Frajda będzie na pewno :up:
Każdy element zestawu to wysoka póła, kolega poszedł w opcję "raz, a dobrze" :king:
Dobrej zabawy w zdejmowaniu kapselków i pinezek theszymonh !!!
TX200 HC + Element Helix
ODPOWIEDZ