Obrazek

Nowy nabytek

Awatar użytkownika
Springfield7.62
Posty: 296
Rejestracja: 12 sie 2006, 9:34
Lokalizacja: Okolice Krosna

Post autor: Springfield7.62 »

bumbumek pisze: Hatsan chyba wiele energii wytraca w efekty towarzyszace strzelaniu. Wiem, że to bardzo nieprofesjonalne, ale chwilowo z braku czasu tylko na takie moje doświadczenia moge sobie pozwolić.
Poprostu hatsan ma małą sprawność w przełożeniu energii potencjalnej Sprężyny na E kinetyczna śrutu. Ale niestety nie mozna zbyt wiele wymagać od karabinków z tego przedziału cenowego.

Ja sobie tak dla sprawdzenia dałem zerowe napięcie wstępne i wszystko byłoby pieknie gdyby nie strasznie mała energia śrutu. Jednak zostane przy tych swoich 2,5 cm napiecia wstepnego :)
Sabo35
Posty: 94
Rejestracja: 12 sie 2006, 14:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: Sabo35 »

Wierzbin napisał.
Jeśli myślisz o HW90 to zdecydowanie 5,5 w wersji FAC.
Jeśli 4,5 to klasyczna, metalowa sprężyna (oczywiście automatycznie HW90 odpada).

Też nie mogę się zgodzić z taką tezą ale plany upadły z uwagi na to, że u Niemców na HW90 trzeba mieć "ichny" zezwolenie :hm:
Ale za to pozostaje jedynie HW97k :D
HW97k wielokrotnie już "macany" nie pozostawia wielkiego pola manewru. Jedynym konkurentem to HW90k4.5cal był ale się zmył :hm: Cal.5.5 mogłem kupić na forum iweb ale zależy mi na celności a nie na mocy, ale cóż? Dołączę do grona szczęśliwych posiadaczy HW97k :lol:
Oczywiście są inne karabinki o jakiś procent lepsze ale porównanie jakość/cena przemawia na korzyść 97k.
Jeszcze raz gratuluję dobrego wyboru i myslę, że za niedługo będę cieszył sie tak jak TY :brawo:

Sabo35
AA S410 Classic,Cz200s,RR5,Iż38,Iż40
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Akas »

W bardzo dobrej cenie HW90 jest tutaj http://cekaus.pl/index.php?idmenu=508 .
Posiadam HW90 i raczej jestem skłonny potwierdzić opinię Wierzbina.
HW90 to silny karabinek o dużej 63cm3 komorze sprężenia i bardzo ciężkim tłoku 420g.
Jego konstrukcja jest predysponowana do energii 25-29J.
Dla kalibru 4,5 jest trochę za silny. Prędkości 300 m/s i więcej to nawet dla najlepszego aeorydymicznie exacta są za duże. Oczywiście można napompować gasram na 16J.
Jednak duża masa tłoka i skok 86mm musi zrobić swoje w odrzucie. Zdecydowanie lepszym wyborem w limicie dla kalibru 4,5 są TX200 i HW97. Nie podważam celności HW90 ale mam również TX200HC i wyniki na tarczy mówią swoje. HW90 ma równie wysokiej klasy lufę , ale jest po prostu trudniejsze do opanowania i to wszystko. Dla porównania TX200 ma tylko 47cm3 komory , tłok 270g przy skoku 96mm. Masy całkowite karabinków są podobne , nietrudno wiec wyliczyć ,że odrzut w TX jest około 1/3 mniejszy.
Z drugiej strony HW90 dla kalibru 5,5 jako FAC jest już dużo ciekawszym rozwiązaniem, chociaż tak jak wspomniał Alchemik przydałaby mu się odrobinę większa komora. W tej chwili mam go napompowanego na 20bar , osiaga 237m/s --> 29j.Co ciekawe na 25 bar ma podobne osiągi z tym ,że traci celność (przyczyną jest brak poduszki przez co tłok wali w dno cylindra).
Śrut 5,5 jest dużo bardziej stabilniejszy w locie od 4,5 i na pewno dobrze by znosił nawet 280 m/s, chociaż jest to już prędkość (nieekonomiczna). Dla HW90 FAC przydałoby się tak moje wyczucie 250-m/s przy 32J z małym zapasem na poduszkę.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2007, 17:28 przez Akas, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ