Obrazek

HW 97 -jaka energia najlepsza?

Awatar użytkownika
ossa1066
Posty: 27
Rejestracja: 08 maja 2012, 22:42
Lokalizacja: Bytom

HW 97 -jaka energia najlepsza?

Post autor: ossa1066 »

Od dłuższego czasu przeglądam forum i zaciekawił mnie ostatnio jeden temat ,że HW 97 najlepiej pracuje jak ma ok 14-15 J ,a 16 to już nie wskazane ,bo kop jest większy itd .
Więc tu nasuwa się moje pytanie HW 57 ma jakies 250 m/s nie wiem pewnie ktoś mnie poprawi ale to ok 14J ,jeśli tak jest to po co przepłacać 57 kosztuje ok 1000 zł ,a 97 ok 1500 zł ,( mowa jest o nówkach ) .
Moje następne pytanie to celność 97 na 100m jest skuteczna ,ale nigdzie nie znalazłem czy mowa o tej co ma 16J czy jakoś poprawiona ,że ma o tej 1j mniej .
A co z 57 czy na 100m daje rade ? Bo 97 jest przygotowana pod optykę ,brak stałych przyrządów celowniczych i wyższa baka ,natomiast 57 ma stałe przyrządy i niską bakę i jest słabsza bo ma 250 m/s .
Czy ktoś może mi powiedzieć jaki zasięg skuteczny ma 57 i czy fajnie strzela się z niej z optyką ( mimo tej baki niskiej ) i czy to prawda ,że 97 lepiej pracuje jak ma te 1 albo 2J mniej czyli jakieś 14-15J .
PS Szukam na ten temat przez dłuższy czas ,na temat tej teorii od @stworek5 ,tutaj daje jego cytat ,,jeśli masz sprężynę tzw. eksportową dopasuj (dorób) prowadnice o właściwej średnicy, jeśli masz oryginalna sprężynę 7,5J zwiększ napięcie wstępne sprężyny o ok 1,5cm (najlepiej tulejką) a uzyskasz energię ok. 12-13J-zależnie od jakości sprężyny. I zapomnij o 16J z hw97, można ale nie wskazane ".
Przeznaczenia nie ma ,jest tylko swoboda wyboru .
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Re: HW 97 -jaka energia najlepsza?

Post autor: yaro »

ossa1066 pisze:Od dłuższego czasu przeglądam forum i zaciekawił mnie ostatnio jeden temat ,że HW 97 najlepiej pracuje jak ma ok 14-15 J ,a 16 to już nie wskazane ,bo kop jest większy itd .
Na 7,5J jeszcze lepiej pracuje ;-)
A na serio to im słabsza sprężyna tym kop mniejszy i mniejsza energia na wylocie.
ossa1066 pisze: Więc tu nasuwa się moje pytanie HW 57 ma jakies 250 m/s nie wiem pewnie ktoś mnie poprawi ale to ok 14J ,jeśli tak jest to po co przepłacać 57 kosztuje ok 1000 zł ,a 97 ok 1500 zł ,( mowa jest o nówkach ) .
Zależy od masy śrutu, 250 m/s śrutem JSB Exact to 17J.
HW57 ma zupełnie inną konstrukcję jak HW97, ta pierwsza ma prostsza i ruchomy port ładowania, ta druga ma ruchomy cylinder a śrut ładuje się bezpośrednio w lufę.
Różnica w cenie wynika z budowy i działania, 97 jest wyraźnie lepsza pod względem celności, trwałości i powtarzalności działania.
ossa1066 pisze: Moje następne pytanie to celność 97 na 100m jest skuteczna ,ale nigdzie nie znalazłem czy mowa o tej co ma 16J czy jakoś poprawiona ,że ma o tej 1j mniej .
Co to znaczy celność skuteczna?
Celność zależy przede wszystkim od strzelca, potem od użytego śrutu, dalej jest celownik, stabilna prędkość, spust, ...itd
To wszystko w założeniu że strzelasz na 100m hali (a to raczej trudne do znalezienia), w terenie masz dodatkowo wszelki ruch powietrza który przy tej odległości potrafi zwiewać cięższe i szybsze pociski z broni palnej a co dopiero grzybki z wiatrówki.
Prędkość na wylocie przekłada się na czas w którym doleci śrut a więc i na czas w którym na śrut działa wiatr i inne ruchy powietrza (także te od rozgrzanego podłoża).

Wracając do tej skuteczności, to prostej odpowiedzi nie ma, przykładowo: jak wieje silny wiatr to nawet i 100J nie pomoże, jak nie wiał wiatr to z 7,5J HW30S trafiałem puszkę po redbullu na 75m (zmierzone taśmą) za każdym razem z pozycji siedzącej.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

HW85/95/97/98 mają identyczną komorę sprężania czyli 43cm3. Zakładając współczynnik energii 0,35J czyli dość spory z 1cm3 powietrza daje nam to 15J i uważam że nie warto przekraczać tej granicy w tych konstrukcjach choć oczywiście można. Powyżej 15J wyraźnie wzrasta "kop". Natomiast przy strzelaniu na 100m to czy karabinek ma 15J czy 16J jest mniej istotne niż warunki w jakich się strzela.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
ossa1066
Posty: 27
Rejestracja: 08 maja 2012, 22:42
Lokalizacja: Bytom

HW 97 -jaka energia najlepsza?

Post autor: ossa1066 »

stworek5 dziękuję za odpowiedz ,czy dobrze zrozumiałem ,że energia nie jest tak istotna jeśli warunki nie są korzystne ( czyli wiatr nam przeszkadza w oddaniu celnego strzału ) a apropo kopa ,powiedzieć mogę ,że strzelałem z kilku wiatrówek hatsan 55 i jakaś chinka wszystko od znajomych pożyczane ,raczej jeśli strzelam to właśnie z tego .Chcę kupić sobie wiatrówkę ,dla rekreacji dokładniej ( strzelanie do tarcz ,butelki i puszki mnie nie interesują ,no może jeszcze puszki ,bo się nie kruszą .Niedaleko swojego bloku mam starą strzelnice ,która należała do liceum ,którego byłem absolwentem ma ok 120m wokół wały na końcu nawet duży mur więc warunki na strzelanie idealne ,bo nie ma praktycznie wiatru ,bo wokół wałów są drzewa i one pełnią rolę wiatrochronów ( wytłumiają wiatr ) .Więc pomyślałem ,że na początku sprawie sobie Hatsana 95 SAS 4,5 kal + alchemizacja ,potem zastanawiałem się nad HW 57 i HW 77 i jeszcze HW 97k wszystkie te modele w kal. 4.5 .Nie wiem co wybrać :
1. Chcę trwałego karabinka ( nie na sezon ,albo dwa tylko na kilka lat aby mi posłużył - bo nie chcę w domu arsenału robić ,żeby co sezon flinte zmieniać)
2. Celny ( 100m żeby można strzelać do tarcz )
3. Kop ( aby był w miarę jak najmniejszy ,wiadomo zawsze jest ten efekt odczuwalny ,ale to się na celności potem odbija )
4. Moc ( nie jestem tym co szuka ,,szmocy" ale jak karabinek ma na 100 m celnie bić to musi mieć ok 16j.
Wiedz pomóżcie mędrcy ,co mam wybrać czy HW97k spełnia te wszystkie kryteria?
Czy kupując H95 zaoszczędzę kasę a mam ten sam efekt tylko że jak tu wygląda jakościowo to ,przecie HW97k to najlepsza sprężynówka ,wiedz hatsan 95 nawet się do niego nie umywa ,bo czytam te forum i właśnie takie są opinie .Proszę o radę w końcu gdzie mam zapytać jak nie tu :bobas:
Przeznaczenia nie ma ,jest tylko swoboda wyboru .
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 592
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Zet »

Nie ma co porównywać HW z Hatsanem.
Ode mnie głos na HW, ale na tarcze na 100m sie nie nastawiaj.

;)
AA ProSport w orzeszku 8)
rifleman

Post autor: rifleman »

ossa1066 pisze:przecie HW97k to najlepsza sprężynówka
Odważne stwierdzenie.
Na 100m to raczej dla rozrywki, niż do tarcz, w szczególności ze sprężynki. Jakiejkolwiek.
Ale, ale. Szukasz sprzętu na dłużej.
HW (nie ważne czy 85/95/97/98 to już kwestia gustu) wiec "trwalsze", ale koniecznie trzeba stuningować.
Czary mary zrobisz i już inny karabinek. ;)
Porównanie mam i okazuje się że celny sprzęt może być jeszcze bardziej celny. :)
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Post autor: yaro »

Nie zgodzę się, że HW97 to najlepsza sprężynówka.
JW są o lata świetlne lepsze pod każdym względem i tylko one zasługują na to miano, ale i cena dla dżentelmenów co o pieniądzach nie dyskutują.
Z tych bardziej dostępnych to na miano najlepszej sprężynówki zasługuje w moim przekonaniu AA TX-200 MK3. (prosport dla mnie tylko lepiej wygląda ale naciąganie nie jest wygodniejsze)
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

TX200 MK3 to również mój faworyt jeśli chodzi o limit.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
ossa1066
Posty: 27
Rejestracja: 08 maja 2012, 22:42
Lokalizacja: Bytom

HW 97 -jaka energia najlepsza?

Post autor: ossa1066 »

Dziękuje wam wszystkim za odpowiedzi bardzo liczę się z waszym zdaniem ,więc polecacie mi HW97k jako rekreacyjny karabinek do tarcz ,bo jak zauważyłem jest celny i trwały ( wytrzyma kilka lat jak będę o niego dbał ) ,dla mnie liczą się trzy rzeczy w karabinku celny min 70m max 100m ,wytrzymały ( posłuży mi kilka dobrych lat ) i nie duży kop ( chcę dać go do Hogana wiec po takim zabiegu będzie pewno mniej kopał ) .Jeśli HW97k spełnia te trzy rzeczy to go biorę .A dodatkowo jaki jest zasięg 97 ( tzn na jakim dystansie celne strzela ) i jaką lupkę polecacie ja mam na oku taką Luneta LEAPERS 3-9x40 AO R/G MILDOT 5TH czy będzie dobra ? Szukam lupki od 400-500 zł .Z góry dzięki wielkie za odpowiedzi :D
Przeznaczenia nie ma ,jest tylko swoboda wyboru .
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Re: HW 97 -jaka energia najlepsza?

Post autor: yaro »

ossa1066 pisze:polecacie mi HW97k jako rekreacyjny karabinek do tarcz
Jako rekreacyjny to można polecić HW30S z którego można strzelić paczkę śrutu w jeden dzień i się nie zmęczyć. 97 jest ciężki, naciąg również, trudno więc tu mówić o rekreacji chyba że chodzi o strzelanie i siłownię w jednym :)
ossa1066 pisze: mnie liczą się trzy rzeczy w karabinku celny min 70m max 100m ,wytrzymały ( posłuży mi kilka dobrych lat ) i nie duży kop ( chcę dać go do Hogana wiec po takim zabiegu będzie pewno mniej kopał ) .
Na 70m to nie oczekuj że na początku strzelania strącisz za każdym razem paczkę zapałek, jak trafisz puszkę po piwie to będzie już dobrze. Strzelania ze sprężyny trzeba się nauczyć i bardzo dużo strzelać żeby być w formie. Co do wytrzymałości to niektórzy wymieniają sprężynę co 10 paczek śrutu, uszczelkę też co jakiś czas, plus normalna konserwacja - smarowanie sprężyny i innych ruchomych części.
Kryteria co wymieniasz spełnia tylko jakieś dobre i proste pcp :)
Inna celność, inna wrażliwość na chwyt, działa bez serwisu przez kilka lat i kop jest minimalny.
ossa1066 pisze: A dodatkowo jaki jest zasięg 97 ( tzn na jakim dystansie celne strzela )
Śrut doleci i na sto kilkadziesiąt metrów ale z trafieniem czegoś mniejszego od wiadra będzie problem.
Określ co rozumiesz pod pojęciem - "celnie".
Najlepiej skupieniem w centymetrach na 10 strzałów albo rozmiarami celu w jaki chcesz trafić.
Awatar użytkownika
ossa1066
Posty: 27
Rejestracja: 08 maja 2012, 22:42
Lokalizacja: Bytom

HW 97 -jaka energia najlepsza?

Post autor: ossa1066 »

yaro ,rekreacyjnie dla mnie tzn ,że w czasie wolnym i przy korzystnej pogodzie będę strzelał i z tygodnia na tydzień zdobywał doświadczenie ze strzelania z wiatrówki .Jasne ,że nie chcę od razu strzelać na 70m czy więcej ,bo dobrze o tym wiem ,że muszę nabrać wprawy .Na początek 20-40m myślę że tyle wystarczy .Jeśli chodzi o odległość 100m to w grę wchodzi duża kartka papieru 70cm na 70 cm ( lub większa ) ,ale to odległe plany ( nie chcę od razu na głęboką wodę ) i odległość od 20-40 zupełnie na początek wystarczy ,aby nauczyć się strzelać .Również liczę się z tym ,że po każdym sezonie będę musiał zakonserwować i zrobić mały przegląd karabinka ,po prostu chodzi mi o to czy jeśli po każdym sezonie strzeleckim będę robił systematycznie przeglądy i konserwacje ,to czy karabinek posłuży mi kilka lat czy rozpadnie się ,albo będę musiał robić często przeróbki tak jak w hatsanie .A HW 30s nie chcę bo jest za słaba .Dlatego wybór padł właśnie na HW97k bo ma bardzo dobrą renomę i dam małe sprostowanie ,bo napisałem że najlepsza sprężynówka ,zapomniałem dodać w swoim przedziale cenowym .Czy lupka którą w/w nada się do HW 97k ?
Przeznaczenia nie ma ,jest tylko swoboda wyboru .
Janusz FWB
Posty: 11
Rejestracja: 01 cze 2011, 16:00
Lokalizacja: Polska

Post autor: Janusz FWB »

A czy nie myślałeś o PCP ?

Na 100 metrów ze sprężyny to bardzo ciężka praca (no chyba że lubisz się męczyć) nie chodzi o fizyczność ale ciężką do opanowania technikę.

Na PCP kupisz tanią lupkę z bardzo dużym powiększeniem i będziesz zadowolony.
Na karabinek sprężynowy musisz wydać baaaaardzo dużo pieniędzy na lupkę by być z niej zadowolony i widzieć cel w który chcesz trafić.

Przy powiększeniu x 9 strzelając na 100 metrów zamęczysz wzrok, będzie cie to drażniło bo będziesz musiał mocno wytężać oczy (napinać mięśnie) by utrzymać celownik na celu, nawet jak postanowisz strzelać do puszek to i tak zapragniesz zmniejszać cel do minimalnych rozmiarów by stawiać sobie cięższe wyzwania.

Sprawdź jak strzela się z różnym powiększeniem i bierz pod uwagę że X9 opisane w różnych lupkach nie odzwierciedla tego powiększenia, czasami przy powiększeniu x6 z bardzo dobrą jasną optyką będzie się tobie lepiej strzelało niż z powiększeniem x12 z kiepską optyką zamgloną bez ostrości.
QB 36-1
LOV-e 21
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Post autor: yaro »

Przy konserwacji raz na rok czy raz na dwa lata każda wiatrówka będzie działać. Tu się nie masz co martwić.

Co do celowników na sprężyny to mam za ostre kryteria i nie wezmę odpowiedzialności za poradę co wytrzyma a co nie. Ludzie polecają na sprężyny bushnella legenda ale dosyć trudno go kupić. Lipers mało kosztuje to jak się roztrzepie to zmienisz na inny, a jak się nie roztrzepie to będzie może jakoś działał.

Jak wspomniał Janusz, na pcp można założyć dowolny celownik.
Pcp to jednak dodatkowe koszty: butla, legalizacje, tankowanie, zestaw do ładowania albo pompka z osuszaczem.
Janusz FWB
Posty: 11
Rejestracja: 01 cze 2011, 16:00
Lokalizacja: Polska

Post autor: Janusz FWB »

Jeżeli chodzi o skompletowanie sprzętu z którego będziemy strzelać celnie na 100 metrów ! to koszty takiego kompletu z karabinkiem sprężynowym czy PCP będą identyczne, plus taki że z PCP przyjemniej, szybciej i znacznie prościej będzie możliwe osiągnięcie satysfakcjonujących nas wyników.

Jeżeli chodzi o energię HW97 jaka najlepsza do tych 100 metrów to należy brać pod uwagę że strzela się wtedy jak mamy na to ochotę i jeżeli w tym czasie wieje silny wiatr to Vo większe i cięższy śrut będzie nam pomagało w uzyskaniu dobrych wyników. Naszym zadaniem jest posiąść takie umiejętności by opanować karabinek z odrzutem, chodzi o to by ten odrzut nam nie przeszkadzał. Dlatego PCP jest wygodniejsze.
QB 36-1
LOV-e 21
Awatar użytkownika
Iwan
Posty: 1672
Rejestracja: 24 lis 2008, 19:27
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Iwan »

Obrazek
Czy to z góry, czy pod górę – furman patrzy w końską dziurę.
ODPOWIEDZ