Obrazek

MP 513M

Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

MP 513M

Post autor: Darek »

Witam
Wczoraj miałem okazję trzymać w rękach MP 513M ,a nawet raz strzelić :-D
Karabinek lekki wykonany z jakiegoś stopu aluminium [kostka i cylinder ]
naciąg całą drogę ma kontrolowaną przez tryczkę i w każdym momencie naciągu można puścić lufę i nie wraca . Bezpiecznik jak w karabinach skałkowych , po załadowaniu długa droga naciągu bezpiecznika co sprawia by najmij w moim odczuciu pozytywne wrażenie .Działanie mechanizmu świetne ,tylko podczas łamania lufy pierwszy moment przypomina 512m . Dużym pozytywnym zaskoczeniem jest spust, długa miękka droga ,to nie 512 m ,spust raczej przypomina rekord jak nie miększy . Szyna pod lunetę tak jak w 512m .
Strzelenie z tego karabinka dało mi pozytywne wrażenie ,kopać kopie :-D jak każda sprężyna ale strzał jest przyjemny i szybki tak jak w karabinkach z odchudzonym tłokiem.Kolba ładnie wykonana ale nie w moim guście ,przypomina trochę 512m .Ogólnie karabinek dopracowany ,mi spodobał się :-D ale jak zapytałem o cenę :shock: :cry:
Karabinek ma ustawioną fabrycznie energię na nasz rynek czyli poniżej 17J .
DANE TECHNICZNE
kaliber 4,5mm
Długość całkowita 1195mm
Długość lufy 480mm
siła naciągu spustu 9,8:34,3N
waga 3,3kg
Ostatnio zmieniony 08 sie 2009, 8:15 przez Darek, łącznie zmieniany 1 raz.
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

zawsze byłem ciekawy jak on wygląda faktycznie, mogłeś cyknąć okazyjnie parę fotek ;)
AA TX200 HC
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: Darek »

Mariusz tu jest więcej o tej maszynie ;)
http://www.baikalinc.ru/en/company/117.html
Cylinder wygląda jak piaskowane aluminium i anodowane .
Zobacz też w Radex
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Darek pisze:...ale jak zapytałem o cenę :shock: :cry:
Ile za to? :>
Awatar użytkownika
Mein Gott
Posty: 1029
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: pod Warszawą

Post autor: Mein Gott »

pewnie z tysiunc; i to nie rubli :(
a w jakich okolicznościach miałeś okazję go zmacać?
Marcin chcesz bana za you?
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: Darek »

Mein Gott pisze:pewnie z tysiunc; i to nie rubli :(
a w jakich okolicznościach miałeś okazję go zmacać?
Macałem go w sklepie w Radexie . kupuje tam śrut i zawsze sobie pogadamy i jako stały bywalec mogę pomacać różne sprzęty :)

Chętnie bym postrzelał z tego karabinka na większą odległość z lunetą .
Ten jeden strzał to było za mało :maruda: choć trafiłem tam gdzie chciałem ,w dziurę po śrucie , tylko chęci sobie narobiłem ;) Strzelam z PCA ale tęsknię za sprężyną i bardzo lubię strzelać z kopniakiem :).A ten karabinek po jednym strzale bardzo mi spodobał się ,tak jak kiedyś walther ;) gdyby nie taka kasa to pewnie bym go kupił :)
Ostatnio zmieniony 12 sie 2009, 10:53 przez Darek, łącznie zmieniany 1 raz.
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
hauptman

Post autor: hauptman »

Witam, pytanka do kolegi Darka. Jak oceniasz techniczną stronę budowy bezpiecznika w IZH 513M? Pytam bo analizując informacje na temat 513M a nie majac go w rękach zastanawiam się czy praca bezpiecznika nie bedzie kolidowała z optyką a dokladniej czy przy zamontowanej optyce operowanie kciukiem przy bezpieczniku ,,kurkowym'' bedzie wygodne przy załozeniu że ze względu na długość giwery i długość kolby oraz ustawieniu optyki w odległości od oka w przedziale od 7 do 10cm celownik optyczny bedzie przesunięty ku tyłowi karabinka. Czy można w takim układzie zastosować montaż niski? Pozdrawiam
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: Darek »

To mnie zaskoczyłeś :) prawdę mówiąc nie zwróciłem na to uwagi ,ale Chyba powinno być dobrze tylna część tam gdzie jest zamontowany bezpiecznik jest skośna . Jak będę w sklepie to zwrócę na to uwagę ;) może i parę fotek strzelę ;)
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
hauptman

Post autor: hauptman »

Byłbym zobowiązany bo zdjęcia w necie które znalazłem prezentują ten bezpiecznik prawie takiej wielkości jak wielkość kurka w karabinie Sharpa z okresu wojny secesyjnej ( tyle że zdjęcia nie zawsze oddaja obraz faktyczny ). Pozdrawiam
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

ten Bajkał wychodził od zawsze z lufą GL, na stronie Radex w ofercie do karabinka są kulki stalowe wiec chyba nic nie zmieniło sie jeśli chodzi o lufę.
AA TX200 HC
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: Darek »

stworek5 pisze:ten Bajkał wychodził od zawsze z lufą GL, na stronie Radex w ofercie do karabinka są kulki stalowe wiec chyba nic nie zmieniło sie jeśli chodzi o lufę.
Kulki są ;) a w lufę zaglądałem ;) ma ładny delikatny gwint ;) bruzd nie liczyłem :)

[ Dodano: Sob 03 Paź, 2009 18:09 ]
Witam
Byłem dziś po śrut ;) a tu zaskoczenie cena 513tki spadła i to sporo.
Na iweb ktoś kupił ten karabinek i z tego co widać po tarczy i strzelania otwartych :hm: :) to oceńcie sami ;)
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=442 ... c&start=45
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
hauptman

Post autor: hauptman »

No to postrzelałem z IZH-513M. Niestety nie miałem okazji zajrzeć do wnętrza giwery, więc moje odczucia dotyczą tylko ogólnie oceny budowy i wykonania z zewnątrz oraz samego prowadzenia ,,ognia’’ na odległość 50m. Piszę ,,ognia’’ ponieważ właściciel uparł się żeby strzelać do tarczy 23p na 50m. Ogólnie strzelanie odbywało się do tarczy 23p na odległość 50m i do figurki FT na 50m z ustawionym polem 40mm. Karabin nowiutki optyka VOMZ PILAD P8x48 z montażem wysokim jednoczęściowym nieznanej firmy chyba również rosyjski. Siatka w lunecie pochodna siatki od SWD nawet z orientacyjnym dalmierzem wyskalowanym na 1,7m wzrostu populacji ludzkiej czyli ogólnie siatka o małej przydatności do strzelania z karabinka pneumatycznego ale silnie podnosząca ego właściciela.( Ja też mam Albara 8x56 z siatką nr 1 czyli trzy groty na IZH-512M w celu podniesienia własnego ego )
1.Karabinek budowa zewnętrzna i praca mechaniki.
Długi nie dla małych ludzi, ciężki nie jest nawet z celownikiem, napina się ciężkawo w pierwszym etapie później stosunkowo płynnie i o wiele sprawniej niż 512M i lżej niż Hatsan 125. Przyrządy celownicze mechaniczne otwarte takie same jak w 512M więc zero rewelki, uważam że do zdemontowania zaraz po zakupie tym bardziej przy zamiarze zastosowania optyki. Oczywiście w zestawie nakrętka zaślepiająca zewnętrzny gwint na lufie po demontażu muszki. Spustem pan kręcić mi nie pozwolił ale ma regulacje i był ustawiony całkiem nieźle bardzo płynnie niebo a ziemia w porównaniu z twardym spustem 512M ( który wymaga ingerencji po zakupie) o Hatsanach model 55 i 125 już nawet nie wspomnę ( Hatsanowcy nie krzyczcie wiem że te nowe Harnasie podobno mają już jakieś fabrycznie rewelacyjne spusty, ja strzelałem tylko z dwóch Hatsanów datowanych produkcyjnie z początku 2009roku ) Osada w 513-tce brzoza i tu pierwsza poważna wada brak baki przy wysokim montażu do optyki który z pewnych przyczyn jest konieczny ( dojdę do tego ) ale przy strzelaniu z mechanicznych otwartych nie będzie to miało raczej znaczenia. I teraz coś o czym już wspominałem wcześniej w tym temacie na forum nie mając karabinka w rękach a tylko podejrzewałem. Bezpiecznik w tej giwerze wymaga zastosowania wysokiego montażu przy optyce bądź doboru takiej optyki która nie będzie przeszkadzać w operowaniu bezpiecznikiem. Właściciel zabawki miał fart że kupił z tym celownikiem ponieważ 8x48 już wymusiło zastosowanie montażu wysokiego gdyby kupił z średnim miałby już kłopot z operowaniem bezpiecznikiem przy pomocy kciuka. Luneta wiadomo jest a przynajmniej powinna być w odpowiedniej odległości od oka strzelającego a bezpiecznik działa trochę jak kurek w strzelbie skałkowej z tą różnicą że jest ustawiony centralnie i pracuje właśnie pod optyką broni. Przy szerszym okularze lunety i nawet przy zastosowaniu wysokiego montażu na operowanie kciukiem przy bezpieczniku jest trochę za mało miejsca i wymusza to nienaturalne przekręcanie karabinka w lewo lub w prawo co może już nie być zbyt wygodne i bezpieczne dla osób postronnych. Pod tym względem karabinek preferuje strzelców o małych dłoniach. Szyna do optyki trochę niezbyt solidnie wygląda. Jest w sumie chyba nieco dłuższą szyną jak szyna w 512M ale mocowaną za pomocą ni to blacho wkrętów ni to nitów na dodatek te trzy ni to coś udają otwory na kołki stopujące. Na egzemplarzu opisywanym był montaż jednoczęściowy stosunkowo krótki zamontowany ku tyłowi szyny w kierunku bezpiecznika z kołkiem stopującym wkręconym a raczej ledwo wkręconym w środkowy i ostatni pseudo stopujący otwór w szynie. Skrajny ,,stoper’’ ( od strony lufy) był widoczny i sprawiał wrażenie nie pasującego do powszechnie stosowanych montaży dostępnych w naszym kraju. Zaznaczam że to są tylko odczucia wzrokowe możliwe że błędne ponieważ pomiarów głębokości ani szerokości otworów na kołki stopujące nie przeprowadzałem ale możliwe że jest to jakieś dostosowanie szyny do montażu rodem z Rosji ponieważ montaż miał dwa kołki stopujące w rozstawie idealnie pasującym do otworów w szynie co na pewno utrudni zdobycie go na naszym rynku o cenie za ,,nie typ’’ już nie wspomnę. Najgorsze jest jednak to że ta szyna nie budzi zaufania pod względem zamocowania do korpusu, jak się na nią patrzy pomyśli o ciężarze celownika plus systematycznych wstrząsach podczas strzelania ma się przed oczami wizje ruszającej się szyny pod optyką.
2. Strzelanie
Giwera była nie ustawiona, czyli optyka została prawdopodobnie zamontowana przez sklep ( ale z odpowiednim ustawieniem pionu krzyża siatki i odległością oko - okular) i sprzedana bez przystrzelenia. Właściciel po tarczy siał niczym celowniczy z kmPK do nacierającej piechoty. Zaproponowałem że spróbuję przystrzelić. Musiałem trochę improwizować z tego co miałem pod rękę, więc w ruch poszła kartka papieru formatu A4 z narysowanym centralnie krzyżem. Ponieważ luneta nie bardzo była do broni pneumatycznej nie było szans na złapanie ostrości na 10m, dopiero mogłem się z nią dogadać od 15m. No i dalej był siewnik, zwróciłem więc uwagę na śrut. Był to Walther Jackal 4,5mm, zastosowałem swój a raczej dwa czyli najpierw JSB Exact 4.5mm(0,547g) a potem JSB Straton 4.5mm(0,535g). Bez szczegółów w wyniku końcowym karabinek został przystrzelony na dystans 25m a skupienie osiągnięte na 50m to 5 przestrzelin centralnie w środek z możliwością nakrycia ich zapalniczką Zippo ustawioną poziomo dla Exact i pionowo dla Straton ( wykorzystałem zapalniczkę bo akurat miałem pod ręką ) Ogólnie giwera kopie ale z lepiej pracującym spustem strzela się z tego lepiej niż z Hatsana 125 w polimerze mimo że Izh ma większą ( wzrokowo i domyślnie ) komorę sprężania. Ogólnie kolba wymaga jakiejś lepszej stopki pod względem profilu i pochłaniania wstrząsów ale może nie w przypadku każdego strzelającego jak zaznaczyłem jest to karabinek dla dużych ludzi o małych dłoniach ( ja jestem człowieczkiem małym o małych dłoniach ) Następnym etapem strzelania była figurka FT na 50m. Z leżącej z wykorzystaniem podpórki tak ja i w przypadku przystrzelwania na 15 i 25m do kartki A4 i strzelania na 50m. Prawda taka z lezacej bez problemu przy użyciu Exacta trochę słabiej ze Stratona z siedzącej FT dużo pracy nad celnym strzałem no i z Exacta. Nie jest to jednak karabinek dla normalnych ludzi przez co stanowczo użyję ogranego określenia błędów strzelającego nie wybacza. Przypuszczam że dobranie innego śrutu da lepsze efekty ja niestety na chwilę strzelania dysponowałem tylko tymi trzema rodzajami.
3.Optyka
Nie mam zdania w sumie jaką zastosować optykę pod względem wytrzymałości bo takie testy trzeba by przeprowadzić w dłuższym okresie czasu i najlepszy obraz to opisy z forum źle zainwestowanych pieniędzy przez forumowiczów na bazie kilku karabinków tego samego typu a nie jednej sztuki . Jednak na pewno inwestycja w optykę to nakłady minimum jak do Hatsana od 55-90 lub 125.
Wnioski:
Koszt tej giwery w naszym kraju, w sklepie i limicie 17J to około 850zł. Czy warto? Nie wiem, wiem że jak będę miał fundusze to go kupię bo po prostu zbieram Iż-e dlatego nie mogę napisać że warto lub nie warto. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

parę fotek poglądowych otrzymanych od posiadacza karabinka:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
AA TX200 HC
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: Darek »

Jeśli przestrzeliny można zakryć dnem zapalniczki ,strzelając na 50m :hm: to jak na sprężynę jest bardzo celny :hm: to ja z mojego Waltera tak nie umie ;( a tyle kasy wydałem ;(
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
hauptman

Post autor: hauptman »

Jak dnem zapalniczki? Zapalniczką przyłożoną do przestrzelin czyli w przypadku Exacta przestrzeliny nakryłem prostokątem o wymiarach 5,5cm na 3,5cm i zaznaczam że praktycznie każda przestrzelina była oddalona od siebie minimum 1cm. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ