Obrazek

[IZH-61] Pokrętna rosyjska logika

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Brother_of_Steel
Posty: 161
Rejestracja: 14 kwie 2008, 20:13
Lokalizacja: Warszawa Bródno

[IZH-61] Pokrętna rosyjska logika

Post autor: Brother_of_Steel »

Przeglądając instrukcję do karabinka ИЖ-61 i bazując na własnych doświadczeniach, zwróciłem uwagę na nietypową moim zdaniem pozycję prowadnicy sprężyny.

Obrazek

Czy owy element nie powinien znajdować się po przeciwnej stronie tłoka, jakby sugerowała logika i zdrowy rozsądek? Czy takie a nie inne położenie owej prowadnicy, zważywszy na jej masywność, może w rezultacie skutkować obniżeniem mocy, bo sprężyna ma dużo większy opór do przepchnięcia? Co Wy koledzy o tym sądzicie? Jakieś to... zakręcone.
ИЖ-61 w częściach...
Marzy mi się Байкал MP571K, lub MP572...
-------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Mein Gott
Posty: 1029
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: pod Warszawą

Post autor: Mein Gott »

większa masa tłoka to większa energia, oczywiście. i kop. też większy
Marcin chcesz bana za you?
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

Blow Air Power też posiada taki patent. Odwrócenie jak najbardziej na plus.
Awatar użytkownika
Brother_of_Steel
Posty: 161
Rejestracja: 14 kwie 2008, 20:13
Lokalizacja: Warszawa Bródno

Post autor: Brother_of_Steel »

:hm: Koledzy, a czy nie jest to przypadkiem tak, że właśnie w karabinkach małej mocy, jakim jest ИЖ-61, większa masa tłoka przeszkadza zamiast pomagać? Na logikę rzecz ujmując, cięższy tłok daje większy opór sprężynie. Mając w zamyśle wymianę prowadnicy na dłuższą ortalitową właściwie i tak pozbywam się tego efektu dociążenia. EDIT: a może moje założenie jest mylne i właśnie w małej mocy urządzeniach takie rozwiązania są stosowane?

Poza tym, pomijając już fakt masy tłoka, zauważcie, że mówimy o osobnej, ciężkiej części włożonej do tłoka, a nie jego jednolitej całości. Nie jestem pewien, czy zważywszy na różnicę średnic taka prowadnica bardziej nie przeszkadza wprowadzając do układu niepotrzebne wibracje.

A najlepsze, że tą prowadnicę dałoby się założyć z drugiej strony... Chyba jest to temat do przeanalizowania na chrono.

Za przełożeniem prowadnicy na drugą stronę przemawia jeszcze fakt dorobienia PET'a.
ИЖ-61 w częściach...
Marzy mi się Байкал MP571K, lub MP572...
-------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

Przydałoby się chrono, żeby sprawdzić jaki efekt daje prowadnica z tej i z tej strony. Podobno IŻ-60/61 są zaprojektowane na circa 7-7,5J i nie wiedzieć czemu obcięte do 4,5J (wersje eksportowane do USA zdaje się mają ponad 6J).

Może właśnie w ten genialnie prosty i na wskroś rosyjski sposób jest wprowadzona regulacja 4,5 albo 7J ?? Do sprawdzenia tylko empirycznie!

Trochę jak z tym długopisem, kiedy okazało się że zwykłe nie piszą w stanie nieważkości.
NASA wydała bodaj coś 12 mln $ na opracowanie cuda które pisze bez udziału grawitacji i na każdym niemal materiale. Rosjanie dali swoim kosmonautom... ołówki.
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 755
Rejestracja: 27 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Starszy_Pan »

Poteoretyzujmy trochę :maruda:
- wychodząc z prawa zachowania energii układu sprężyna - tłok :lol: Ek=~~ Ep
- w przybliżeniu bo część Ep sprężyny idzie na tarcie wewnętrzne, ciepło i jest rozpraszana wewnątrz sprężyny,
- upraszczając Ek=m x V2 / 2, gdzie m - masa tłoka, V - prędkość tłoka
- przerzucając ciężką prowadnicę na "drugą stronę" sprężyny zmniejszamy sumaryczną masę tłoka co powinno skutkować zwiekszeniem jego prędkości, ale z drugiej strony to wszystko odbywa się wewnątrz cylindra :!: a "wypływ" powietrza z cylindra podlaga prawom mechaniki "płynów" ( jakieś tam Liczby Reynoldsa, rodzaje przepływów itp itd...) :hm:

Najlepiej będzie :cisza: doświadczalnie na chrono :D
Sharp 1210+Barska 3-12x40 AO, Iż61 CPR* + CCCP, Gamo Compact, Walther CP99 GL :(
Awatar użytkownika
Brother_of_Steel
Posty: 161
Rejestracja: 14 kwie 2008, 20:13
Lokalizacja: Warszawa Bródno

Post autor: Brother_of_Steel »

Luciush pisze:wersje eksportowane do USA zdaje się mają ponad 6J
Lepiej. Na stronie producenta podane stoi jak wół : Muzzle Energy, J, max - 7,5J, co jest zgodne z moimi przemyśleniami o potencjale karabinka w granicy właśnie podawanej przez producenta.
Starszy_Pan pisze:a "wypływ" powietrza z cylindra podlaga prawom mechaniki "płynów" ( jakieś tam Liczby Reynoldsa, rodzaje przepływów itp itd
Moim zdaniem, to chyba już za głęboko wchodzimy. Myślę, że standardowa mechanika klasyczna w zupełności wystarczy. Ile tego powietrza cylinder ИЖ-61 wypycha? Góra 100cm3. To nie ma takiego przełożenia.

Ale wniosek nasuwa się sam. Empirycznie, panowie, empirycznie! :bobas:
ИЖ-61 w częściach...
Marzy mi się Байкал MP571K, lub MP572...
-------------------------------------------------------------------------
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

We wspomnianym przeze mnie pistolecie Vo spadło około 10m/s, ale pistolet mniej kopał i cały cykl był dużo szybszy.
Awatar użytkownika
Brother_of_Steel
Posty: 161
Rejestracja: 14 kwie 2008, 20:13
Lokalizacja: Warszawa Bródno

Post autor: Brother_of_Steel »

Znalazłem takie cuś na pewnym znanym forum:
drozdzu pisze:A teraz krótko na temat wagi tloka i wpływu na energie. Im cięzszy tym mniej odbija się od poduszki powietrznej co powoduje ze maksymalnie sprezone powietrze oddziaływuje na śrut ciut dłuzej a przez to nadaje mu wieksza predkosc na wylocie. Takze przy stosowaniu ciezkich śrutów nalezy dociazać tłok, lekki tłok i cięzki śrut to w znaczniej wiekszosci przypadków wyrok dla spręzyny. Natomiast sprawa kopa jest taka jak piszesz im ciezszy tłok tym wieksza jego bezwładnosc i dłuższy czas ruchu, dłuzszy czas ruchu oznacza ze reszta wiatrówki zdązy przejąc wiecej energii, która przeklada sie na szarpnięcie karabinka zwane kopem.
Jak dla mnie to masło maślane. Jakby podejść do tego zgodnie z tym co napisał Piotrek, to trzeba by przyjąć, że zmiana tłoka na lżejszy, spowoduje minimalny, lub żaden skok mocy. Patrząc na to co pisze Maniek, tak by to właśnie wyglądało. Bardziej istotnym więc tematem staje się żywotność samej sprężyny w obu konfiguracjach.
ИЖ-61 w częściach...
Marzy mi się Байкал MP571K, lub MP572...
-------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Albo walimy ciężkim młotem, albo lekkim.
Dużym operujesz wolniej, ale jak walniesz to...
A lekkim pukasz szybko, on sam łatwo odskakuje, skutek jest mniejszy, ale wszystko ciszej i spokojniej.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
ODPOWIEDZ