Obrazek

Baikal IZH-61 - czyli podrasowana ukrainka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dpeak
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2007, 10:33
Lokalizacja: Elbląg

Baikal IZH-61 - czyli podrasowana ukrainka

Post autor: dpeak »

Witam wszystkich forumowiczów,

Będzie to mój pierwszy większy post na tym forum a w nim chciał bym wam przestawić jedną z moich obecnie trzech wiatrówek. Warto może w tym miejscu wspomnieć o tym że żadna z wiatrówek które dotychczas posiadałem lub posiadam nie była z drewna, wszystkie były za to czarne i ze znaczącą ilością plastiku. Jak się nie trudno domyśleć gustuje w wiatrówkach o militarnym wyglądzie i wiatrówka, którą chciał bym wam tutaj przedstawić nie jest wyjątkiem.

Obrazek

Baikal jest moją drugą wiatrówką i zaciekawiło mnie w niej jej futurystyczny wygląd, fakt że jest pięciostrzałowa (plastikowy magazynek kosztujący fortunę;), jest lekka wiatrówką, ma boczny naciąg i nie jest droga w nabyciu.

Na Baikalu widnieje napis „MADE IN RUSSIA”, chociaż wyczytałem gdzieś że wiatrówki te mają swoje pochodzenie w Ukrainie (stąd tytuł tematu). Moją zakupiłem używaną na Allegro z lunetą Point Precision 4x32 (krzyżem dupleks). Obecnie siedzi na niej Leapers 3-9x32 AO którą zakupiłem wraz z inną wiatrówką.

Przed zakupem trochę się poinformowałem na jej temat. Wyczytałem między innymi że jest ona dosyć krótką „strzelbą”. Faktycznie żaden z niej olbrzym bo w najkrótszym stanie (kolba jest regulowana) mierzy zaledwie 77 cm. Miało to być problemem zwłaszcza dla wysokich osób. Tak się skłąda że nie należe do najniższych (mierze 1,95m). Mimo to zdecydowałem się na zakup właśnie tej wiatrówki mając taką okazję.

Obrazek

Zakupiłem wiatrówkę w stanie oryginalnym, czyli bez żadnych przeróbek. Pozostała w tym stanie przez dłuzszy czas w któtym miałem z nią przednia zabawę. Fakt że jest bardzo lekka wiatrką, łatwo się ją naciąga i 2 magazynki pieciostrzałowe robią z niej świetna zabawkę. Pożera mnóstwo śrutu poniewasz użytkujac ją strzelec się nie męczy tak bardzo jak w przypadku wielu mocniejszych wiatrowek. W tym momencie doszlismy do ważnego elementu dotyczacego tego sprzetu, jego mocy. Moc nie jest przerazajaca, z originalą sprezyną wyciąga jakies 4J. Wystaracz to na strzelanie do 25m. Wbrew temu co czytalem na jej temat potrafi tłuc szklane butelki, przynajmniej mój egzemplarz.

Bardzo polubilem tą wiatrowke i postanowilem że warto by było cos w nią zainwestowac. Pierwsza czynnością było dorobienie drewnianiego przedłuzenia kolby, ponieważ okazalo się ze zwłaszcza dla wysokich osob jest ona jednak za krotka.

Nieszczęscie chciało że już podczas mojej pierwszej wyprawy z nią do lasu zgubiłem jeden z magazynków. Okazalo się wtedy ze ten maly kawałek czarnego plastiku z dziurkami w sobie jest niedość że trudno dostepny w Polsce, to tam gdzie już jest dostepny kosztuje ponad 60 zł. Jednego wieczoru przegladajac oferte sklepu internetowego w którym dostepny był ów magazynek zauważyłem że mają oni również tłumik Weihraucha i sprężynę Diany ktorę według jednego z zachodnich forów strzelecich da się zaadoptowac do Baikala. 200 zł mniej na koncie i tydzień poźniej otrzymałem paczkę z „tuning kitem” dla mojej małej.

Obrazek

W tym momencie należalo by przedstawić wam kolegę Dadi, którego wielu z was pewnie kojarzy. Kupiłem od niego swoją trzecią wiatrówke i widząc co ten człowiek z nią zrobił postanowiłem zapytać się go czy nie zechciał by się podjąc tuningu małej czarnej. Ku mojemu zadowolneniu Dadi się zgodził, chociasz tego się włąsnie po nim spodziewałem znając jego zamiłowanie do rozebierania wiatrówek i ulepszeniu w nich co się tylko da

Sam był by on (Dadi) o wiele lepjej w stanie opisać w tym miejscu co dokładnie w Baikalu zostało zrobione, postaram się jednak wszystko opisać najlepjej jak pamientam i potrafię. Tak wiec, przeróbka Baikala składała się z:

- dorobienia koronki
- dorobieniu porządnego przedłużenia kolby (zastępującego moją prowizorkę)
- obronienie końcowek sprężyny
- polerka tłoka
- dorobienie nowej prowadnicy lepjej dopasowaniej do spręzyny
- naprawa dzwigni naciagu (która ulegla uszkodzeniu podczas zimowych wypadów)
- wyczyszczenie, naoliwienie i nałozenie smarów

Cóż tu dużo pisać, tak jak się spodziewałem po tych zabiegach wiatrówka nie dość że była ponownie sprawna (mechanizm naciągania zepsuł się pewnego zimowego dnia) to jej osiągi i kultura pracy znacznie się poprawiły. Wiatrówka stała się „cieplejsza”, naciąganie sprężyny odbywa się „gładziej” i „milej”. Moc wzrosła z ~4 do ~6J. Dadi zna dokładne danę z chrono i mam nadzieje że dołączy kilka informacji od siebie w tym temacie.

Obrazek

Jeśli chodzi o celność to jest to parametr którego poprawa jest najbardziej uderzająca. Mimo że nie uważam siebie za dobrego strzelca to podziele się z wami tym co udało mi się z niej wystrzelać. Domowa strzelnica (mam przestronne mieszkanko ), odległość 15m, pozycja siedziąca przy stole. Śrut to Tomitex 4,5 płaski i JSB Exact 4,52 Diabolo.

Obrazek

Jestem świadom że w rękach dobrego strzelca Lelu (bo tak ją nazwałem;) pokazała by dopiero swój prawdziwy potenciał.

Obrazek

Kończąc chciał bym podziękować Dadi’iemu w tym miejscu za świetną robotę którą odwalił i za masę rad i bezcennej wiedzy z którą się dzieli. Wszystkich czytających przepraszam za styl pisania i błędy ortograficzne, jestem inszy (nietutejszy, tzn. teraz już tutejszy;) i nigdy się nie uczyłem pisać po naszemu;)

Obrazek

Pozdrawiam

DPeak
IZH61 tuned & H70 custom
Zippo
Posty: 118
Rejestracja: 22 mar 2008, 13:42
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Zippo »

Fajny arsenał :D
"Jesteśmy śmiertelni nie dlatego,że umrzemy,lecz dlatego,że zaczęliśmy żyć" K.W. Aleksandrowicz
Awatar użytkownika
Brother_of_Steel
Posty: 161
Rejestracja: 14 kwie 2008, 20:13
Lokalizacja: Warszawa Bródno

IZH-61

Post autor: Brother_of_Steel »

No nareszcie, ktoś pokazał co jest warty dobry podrasowany "Jeżyk" 61. Jeśli pogoda pozwoli, ja również coś zaprezentuję, a mianowicie testy skupienia z gołego firmowego modelu.
Nie wiem jednak skąd przypuszczenie, że wiatrówki pochodzą z Ukrainy? Od lat modele te są produkowane w Iżewskiej Fabryce Broni, a samo miasto leży na terytorium Rosji [popatrz], co sugeruje też napis na pudełku - "Iżewskoje Orużije". Co do samej kolby, co trudno się zorientować z jej zdjęć, ale posiada ona 2 stopniową regulację i na takiego typa jak ja, 186 cm wzrostu - drugi poziom nakrętki prawie na maksa, to wartość optymalna.
Wydaje mi się, biorąc pod uwagę rożne czynniki, że model ten był produkowany z myślą o rodzinnym strzelaniu. Dzięki regulacji kolby i małej wadze (2,1 kg), pasuje on zarówno facetom, jak i kobietom, a na pewno też młodzież pod opieką dorosłych, będzie w stanie skutecznie z tego strzelać.

Tak trzymać :D
ИЖ-61 w częściach...
Marzy mi się Байкал MP571K, lub MP572...
-------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
krissnt
Posty: 83
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Post autor: krissnt »

Ciekawy temacik, swoją drogą bardzo podoba mi się ta wiatrowka..jesli chodzi o wygląd:) hehe nie szukałem specjalnie informacji o niej, wiec zdziwiłem się teraz ze jest taka słaba...tylko 4J to rzeczywiscie mało..

Mimo wszystko sam bym taka chciał:P

Pozdrawiam:)
H80+PP6x40
tuning w drodze:)
Awatar użytkownika
Brother_of_Steel
Posty: 161
Rejestracja: 14 kwie 2008, 20:13
Lokalizacja: Warszawa Bródno

Post autor: Brother_of_Steel »

Heh... :)
Słaba ale jara. Rekompensuje się prawie zerowym odrzutem... Niestety, normy rosyjskie są takie - wszystko powyżej 7,5J to już broń. Na 25m się nadaje... a powyżej, to już nie ta klasa wiatrówek.
ИЖ-61 w częściach...
Marzy mi się Байкал MP571K, lub MP572...
-------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

Siema Piotrek ;) wreszcie się dostałeś na forum :D
Co do sprężynki i firmowych 4J - zawsze można pokombinować i założyć coś mocniejszego :).
Do naszego limitu masz jeszcze 13 "żuli" luzu.
Tylko... po co? :D. Siła tej wiatróweczki i jej urok polegają właśnie na jej "lajtowości" :).

Pozdrawiam Jeżozwierzy!
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Dadi
Posty: 55
Rejestracja: 01 sty 2007, 12:24
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Dadi »

Myślę że jako osoba bezpośrednio zaangażowana w moding w/w karabinka powinna coś od siebie dodać . Aby się nie rozpisywać i ponownie wymieniać zalet iżyak , ponieważ kolega Wojtek przedstawił go doskonale . Postaram się uprzedzić dewagacje kolegów na temat zrobienia z niego „armaty chiper-sonicznej” . Otóż , wszyscy zainteresowani wiemy jak on wygląda , i co przykuwa nasz wzrok – malizna i delikatność , ktoś z kolegów zauważył że jest to karabinek Rodzinny , bardzo trafnie . Część zapewne wie że jest to „przeróbka z pistoletu” , co za tym idzie konstrukcja uniemożliwia osiągnięcia 12 i więcej J , ponieważ jest to fizycznie nie możliwe ( Fi cylindra , skok tłoka ) a nawet gdyby się udało komuś :lol: to przyjemność ze strzelania będzie …. nie będzie :/ . Dlatego apeluję do posiadaczy owego karabinka o korzystanie z niego możliwości bez tuningu SZMOCY .
Praca , kłamie , zabawa przy nim przyniosła mi wiele radości oraz strzelanie , i te kilka Juli są ciekawą alternatywą do wspólnych wypadów do lasu .
Był H80 i H70 .... Jest CZ200 i Diana 26 i będzie jeszcze H bo to niezła zabawa .
Awatar użytkownika
Mein Gott
Posty: 1029
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: pod Warszawą

Post autor: Mein Gott »

skoro nie 12, to może da się go zrobić na 7,5j, bez jakichś większych strat na komforcie?
nie jestem fanem szmocy, ale - rozumiecie - to taka symboliczna wartość, te 7,5 ;)
Marcin chcesz bana za you?
Awatar użytkownika
NEWBY0
Posty: 172
Rejestracja: 03 wrz 2007, 13:39
Lokalizacja: Nysa

Post autor: NEWBY0 »

Troszke mało waży(2,1kg.),wydaje mi się że z dodawaniem mocy nie ma co przesadzać bo może się okazać w pewnym momencie że będzie miał kopa jak fabryczny harry :? .
H70
Gamo Gamatic
Awatar użytkownika
Brother_of_Steel
Posty: 161
Rejestracja: 14 kwie 2008, 20:13
Lokalizacja: Warszawa Bródno

Post autor: Brother_of_Steel »

Mein Gott pisze:skoro nie 12, to może da się go zrobić na 7,5j, bez jakichś większych strat na komforcie?
NEWBY0 pisze:Troszke mało waży(2,1kg.)
No i to chyba odpowiada na pytanie o powiększanie mocy... Mnie się wydaje, że przy tej wadze, większy kop sprężyny spowoduje tylko niepotrzebne pogorszenie celności. W Hatsanie, ten odrzut w pewnym stopniu rekompensuje jego waga... a tutaj? Nie ma takiego czynnika. IZH jest po prostu taki i trzeba go takim polubić...

Najważniejszy mod w tym karabinku od którego w ogóle proponował bym zacząć, to odchudzenie szczerbinki, bo ta fabryczna jest o wiele za gruba.

No i z wad, to ta idiotycznie krótka szyna się kłania... są kłopoty z montażem czegokolwiek do tego...
ИЖ-61 w częściach...
Marzy mi się Байкал MP571K, lub MP572...
-------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

Brother - mam nieużywany 2 częściowy montażyk zbierający kurz w szufladzie :). Za jakiegoś Harnasia (a co! ;) ) albo inne płynne złoto jest Twój, a na grzebiecie jeża powinien się spokojnie zmieścić :D.
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
Brother_of_Steel
Posty: 161
Rejestracja: 14 kwie 2008, 20:13
Lokalizacja: Warszawa Bródno

Post autor: Brother_of_Steel »

A co Ty tak Łukaszu do mnie na forum? Telefon albo GG zgubił?

To ja zapraszam i to pewnie nie na jednego, bo optykę też już chyba będę miał... Tego Magnum'a od Marcina. Nie wiedzieć czemu mi podpasował...
ИЖ-61 w częściach...
Marzy mi się Байкал MP571K, lub MP572...
-------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

:D Ano tak Panie Piotrze jakoś żeby się lansować jako ten dobry Samarytanin przed szarszym gronem ;) Hy, Hy :lol:
A powaga - głównie chodzi o to że może ktoś będzie miał coś do dodania w temacie: sensie sensowności i maślanej maślanności montażu 2 częściowego na jeżu :)
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
ODPOWIEDZ