Obrazek

IŻ - 22

ODPOWIEDZ
wieslawr
Posty: 14
Rejestracja: 11 sty 2017, 21:54

IŻ - 22

Post autor: wieslawr »

Czy na tym forum ktoś jeszcze kocha IŻety ?. Jestem posiadaczem takowego IŻ - 22, z wkładką mosiężną w lufie. Kupiłem go w roku 1974. Mogę trochę wyjaśnić. Czytając różne fora napotykam pytania dotyczące kalibru ( np. śrut pomimo wymiany uszczelki tłoka i lufy oraz sprężyny nie opuszcza lufy ). IŻ - 22 to kaliber 4, 4 mm. Ponieważ obecnie nie można kupić oryginalnego śrutu produkcji radzieckiej 4, 4 mm. jedynie śrut Punktkugeln (kulki) 4,4 mm ołowiany nadaje się do strzelania z tej wiatrówki. Kaliber 4,5 mm Diabolo nie nadaje się do strzelania z tej wiatrówki, to moje spostrzeżenia z wielu lat posiadania tego sprzętu. Moja stara wiatrówka ze starą uszczelką tłoka i lufy (obie skórzane oryginalne) i jedynie wymienioną sprężyną, przebija sklejkę 6 mm na wylot z odległości 7 - 8 m. Czekam na pytania.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: IŻ - 22

Post autor: Qbuś »

Ma po bokach takie ładne "medaliki" z napisem "Made in USSR" ?
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
xork
Posty: 67
Rejestracja: 11 lip 2016, 9:39
Lokalizacja: Nowy Otwór Maz..

Re: IŻ - 22

Post autor: xork »

Czy pierwszym właścicielem był Gagarin?
Nie śpię, bo trzymam kredens!
wieslawr
Posty: 14
Rejestracja: 11 sty 2017, 21:54

Re: IŻ - 22

Post autor: wieslawr »

Owszem ma te " medaliki ". Pierwszym właścicielem byłem i jestem ja, jak pisałem kupiłem ją w sklepie z bronią w Krakowie. Oczywiście musiałem wyrobić sobie tzw. zezwolenie na posiadanie broni, bo wtedy takie obowiązywały przepisy.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: IŻ - 22

Post autor: Qbuś »

Owszem ma te " medaliki "
Szczęściaż jesteś ! :D Dasz kiedyś pooglądać ?
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
wieslawr
Posty: 14
Rejestracja: 11 sty 2017, 21:54

Re: IŻ - 22

Post autor: wieslawr »

Obecnie rozłożony na części tak jak Diana 25 oraz ĆZ 803. Jak zrobi się cieplej to przystąpię do oksydowania na gorąco tych zabytków, przecież w domu tego się nie robi ze względów bezpieczeństwa. Na razie doprowadzam do ładu osady. Jak poskładam z nową oksydą zrobię fotki i się pochwalę na forum. Obecnie poszukuję taniego łucznika 87/187 do remontu ( kocham stare wiatrówki)
Terrormachine
Posty: 82
Rejestracja: 24 sie 2015, 20:00
Lokalizacja: Opole

Re: IŻ - 22

Post autor: Terrormachine »

Miałem kiedyś takiego IŻYKA.Z wkładką mosiężną w lufie.Z powodzeniem strzelałem z niego JSB Exact 4,5 mm.Śrut pięknie latał,na chrono pokazywało 3,2 J.Z oryginalną sprężyną i skórzanymi uszczelkami.Gwint w lufie piękny.Aż mi żal,że sprzedałem...
Hatsan 90 4.5mm,Łucznik wz.70,Iż 40,Tex mod.3,Norica mod.83,Lov 21,Haenel 49,Remington 1858 Pietta .44,Kentucky Ardesa pistol .45
norek2
Posty: 29
Rejestracja: 20 paź 2014, 18:49
Lokalizacja: Owsiszcze

Re: IŻ - 22

Post autor: norek2 »

Mam Iża 38 w kalibrze 4,5 ,Kupiłem na znanym serwisie aukcyjnym . jest bardzo podobny do Twojego Iżyka 22.Kiedyś miałem nowego Iża, zakupiony w 1986r , sprowadzony z Czechosłowacji ,jednak po kilku latach sprzedałem a kupiłem Slavię 631.którą posiadam do dzisiejszego dnia, :)
Moje wiatrówki ;Slavia 631 ,Weihrauch HW-35
jaco123
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2013, 12:20

Re: IŻ - 22

Post autor: jaco123 »

Witam, pozwolę się z autorem postu nie zgodzić, otóż mój iż22 ma wkładkę mosiężna i piękny gwint, w sumie cały iżyk jest piękny😀 i nie ma żadnych problemów ze śrutem jsb exact 4.53, może kolega stosuje jakiś twardy śrut? Nawet kiedyś wyłapałem śrut w szmaty i gąbkę , miał pięknie wyżnięte bruzdy po lufie. Cały jest w oryginale a uszczelka skórzana od Konceptusa. Mam oprócz niego jeszcze iża 38 w stanie idealnym, prawdopodobnie wystrzelił parę śrutów i przeleżał w szafie, środek suchy jak na pustyni, dostałem do niego jeszcze ori nówkę sprężynę i ori wycior raczej nie używany i nie jest używany😀. Sprężyny nie było sensu wymieniać bo ta w środku była ok , uszczelka wleciała tylko od Konceptusa i smary jeszcze od Hogana. Warto też zwrócić uwagę na oksydę, po latach jest idealna, żadnych ubytków wżer itp, jak ze sklepu, ale w końcu były produkowane w fabryce broni palnej w Iżewsku, no i brak bezpiecznika(dla mnie atut) jak ktoś rozbierał to wie że jest blokada spustu gdy lufa jest złamana przy załadunku śrutu, nie głupie nikt banana z lufy nie zrobi😀
Jeszcze mam hw50 w tej nowej osadzie z RV9, ale uwierzcie najwięcej frajdy daje mi pykanie z tych lekkich iżyków, rygielek, lekkość naciągu, brak bezpiecznika to wszystko sprawia że chce się strzelać,być może też to sentyment został z lat mlódzieńc,ych gdzie pykało się z nich do zapałek na objazdowych strzelnicach..... pewnie coś w tym jest.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
hw80k(HOGAN)+mdot
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: IŻ - 22

Post autor: Mamutowicz »

Cóż.. Może i tak.. :hm:
Ale ja tam na tych fotkach nic pięknego nie widzę...
Po anglicku to je.. Vintage...
Ot - stara wiatróweczka z króciutkim łożem i tyle..
Mój TX200młodszy, ładniejszy, mocniejszy i celniejszy.. Zapałki gasi z 30Y.. :D
A te stare wiatrówki to jak stare.. murwy..
Też Vintage ale ani to ładne ani do zabawy..
Ładnie odpicować, na wystawie postawić z podpisem : "Tak to onegdaj rucha..(ekhm) szczelano.." i tyle..
Tych co to dalej ruch.. szczelajo nazywa sie w dzisiejszych czasach: "nekrofile".. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
jaco123
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2013, 12:20

Re: IŻ - 22

Post autor: jaco123 »

Cóż jestem w takim wieku że już zaczynam coraz bardziej patrzeć wstecz.Też mnie kiedyś dziwiło jak ktoś zbierał starocie i miał w tym radość i pasję, ale powoli zaczynam to rozumieć. Przyjdzie kolej i na Ciebie kolego Pozdrawiam.
hw80k(HOGAN)+mdot
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: IŻ - 22

Post autor: Mamutowicz »

Nic mi nie mów.. Staram się tego uniknąć jak ognia..
Na razie jestem na etapie walki z unrealem bo mi przestał działać po ostatniej aktualizacji..
Quake z resztą też..
Od biedy działają po 6-tej reinstalce Windowsa i kombinacji że sterownikami..
A córka pyta czemu mi tak na tych starociach zależy a ja jej że i tak nie zrozumie, a to pierwsze giemy 3d jakie wyszły...
No i ta muza z unreala...
Więc w pewnym sensie cię rozumiem..
Co nie zmienia faktu że od tego się zgredzieje..
;(
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: IŻ - 22

Post autor: ninalken »

Też lubię takie "starocie"... to są rzeczy z duszą. Sam mam Slavię, Łucznika, FWB150 i właśnie Iża38. Najstarszy, najcelniejszy i najbardziej "magiczny" jest dla mnie FWB150 prawdopodobnie z 1966 roku :-)
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: IŻ - 22

Post autor: rokasa58 »

ninalken pisze: 04 paź 2023, 18:00 i właśnie Iża38.
No to do niego pasowała by ta lupa i miał byś komplet :D Leży u mnie kilka lat. :D
Obrazek
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: IŻ - 22

Post autor: ninalken »

To poproszę szczegóły tutaj albo na pw.
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
ODPOWIEDZ