Obrazek

Marathon mod.200

ogólne informacje o najpopularniejszych modelach wiatrówek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jawor13
Posty: 4
Rejestracja: 15 sie 2010, 23:40
Lokalizacja: Toruń

Marathon mod.200

Post autor: jawor13 »

Witam!
Dzisiaj dostałem od szwagra wiatrówkę. Nie powiem jak na swój wiek super stan. Nic nie wiem o tym modelu (mało tego nie wiedziałem w jakim dziale umieścić ten temat). Karabinek to Marathon Wethersfild mod. 200 cal. 4.5 mm made in spain. Lufa z bardzo wyraźnym gwintem. Klasycznie łamana. Tłok zakończony skórzaną uszczelką - z tego co wiem zniszczona i dlatego nie chce pluć . Normalnie się naciąga i strzela. Spust regulowany bardzo mi miodny jak dla mnie :) . Po włożeniu śrutu trzeba wepchną go głębiej do lufy i wtedy strzeli jak nie to powietrze ucieka w miejscu połączenia lufy z cylindrem. Moje pytania:
1. Czy ktoś zna ten model?
2. Czy mogę zmienić tłok na "uszczelkowy" lub samą uszczelkę?
3. Jaka sprężyna będzie pasowała do niego?
4. Czy wogóle jest sens się bawić w naprawę (może główne przeznaczenie to ozdoba ściany?
5. Co sądzicie o tej optyce?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Serdecznie pozdrawiam Jawor13
P.s. Karabinek ma jakieś 20 lat.
Marathon mod. 200 by Alchemik
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Nie ten dział. Myślę że nie odbiega ona konstrukcją od innych wiatrówek łamanych. :) Z tego co widać na kostce ma ona do 7 J. Rozbierz ją daj zdjęcia a na pewno z naprawą nie będzie problemów.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Widząc jej stan jest na pewno sens bawić się w naprawę , dorobić lub dobrać uszczelkę i sprężynę można z całą pewnością.
Lupka wbrew pozorom także może wytrzymać , mam gdzieś lupkę 4x15 stara wyrób made in Japan , nie pamiętam nazwy , zero trzymała bez problemu tylko jedno ramię krzyża pękło. Na wytłumaczenie dodam , że lupka była pożyczona koledze i ponad rok katowana na B3 , nie mogę namówić go na coś lepszego , uważa swoją wiatrówkę za bardzo dobrą i dla niego wystarczającą. W tej lupce problem raczej będzie tkwił po stronie optycznej , kiepska widoczność i bardzo małe pole obrazu.
Pozdrawiam.
Robert
A jeszcze co do identyfikacji , z dużym prawdopodobieństwem jest to karabinek Cometa 200.
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
jawor13
Posty: 4
Rejestracja: 15 sie 2010, 23:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: jawor13 »

KM88,
Skąd wiesz, że moc do 7J?
Marathon mod. 200 by Alchemik
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Pentagon z literką F za opisem kalibru to znaczy że jest w limicie do 7,5 J w Niemczech np. taki limit obowiązuje.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
jawor13
Posty: 4
Rejestracja: 15 sie 2010, 23:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: jawor13 »

Więc wyjąłem wnętrzności i oto one:
Sprężyna dł. 22,8cm, 31 zwoje, śr. zew. 18,2 mm, śr. wew. 11,9 mm, gr. drutu 2,8 mm.
Obrazek
tłok: dł. 11,58cm , śr. wew. 21,9 mm, średnic w miejscu gdzie przychodzi uszczelka 25,8 mm. i uszczelka skórzana.
Obrazek
prowadnica: dł. 78,7mm śr. zew 11,8 mm, śr. większa 19mm
Obrazek
cylinder bardzo gładki
Obrazek
spust regulowany rozebrany :) bardzo prosty w budowie i miękki.
Obrazek
lufa gwintowana
Obrazek
i cały zestaw w komplecie
Obrazek
Bardzo proszę o sugestie co mam zrobić aby ten zestaw działał. Od czego dobrać sprężynę, uszczelkę tłoka, prowadnice itd.......
Pozdrawiam Jawor13
Marathon mod. 200 by Alchemik
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Uszczelkę spróbuj zastosować od QB36 powinno być OK.
Sprężyna spokojnie wejdzie o średnicy 19 mm takich do wyboru będziesz miał w bród np. iż 38 , slavia i także qb 36 , dorobić tylko trzeba nową prowadnicę i ewentualnie w razie potrzeby skrócić sprężynę aby nie blokowała się i tłok zapinał się bez problemu.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
jawor13
Posty: 4
Rejestracja: 15 sie 2010, 23:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: jawor13 »

No i plujka zrobiona :D . Kolega Alchemik wziął ją w swoje obroty, przestrzelał, sprawdził na chrono i odesłał dwa dni temu. Ma 10J i chodzi pięknie. Dzisiaj byłem strzelać wraz z zamontowaną lunetką tą co jest wyżej na zdjęciach. Strzelałem z 2 godziny, zerowałem lupkę i cały czas rozrzut w granicach 5 zł na 10m i 15m. Śrut jakiś słowacki zaokrąglony Diabolo opakowanie 14zł na rynku :), wiaterek wyczuwalny. Pozycja klęcząca z podparciem na stoliku. Zdarzały się serie że na 10 strzałów 7 w jednogroszówce a następne już dalej. Raz lekko w lewo to za nisko później za wysoko cały czas kręcenie lupką. Na koniec jak już zwijałem się do domu okazało się że montaż przesuwał się do tyłu i z pozycji początkowej do końcowej było ok 5 cm. Trzeba zainstalować lepszą lupkę i montaż. Z 50 metrów zestrzeliłem płytę cd i tak fajnie rozprysła się. Myślałem że 10J to będzie słaba zabawka. Na początku chciałem H125 i zrobić ponad limit wiem bebe chłopiec. Już mi przeszło i teraz wystarczy mi ten Marathon. Skubany jest celny.
Wielkie dzięki Dominikowi :king: za pomoc.
Jak zrobię jeszcze jakieś testy umieszczę w odpowiednim dziale i zmieszczę fotki.
Dzisiaj żonka dorwała aparat i robiła dzieciaką zdjęcia jak chciałem zrobić zdjątko to baterie deth.
Pozdrawiam
Marathon mod. 200 by Alchemik
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

No to gratuluje oryginalnej plujki:) zmień tylko śrut to zejdziesz do 50 groszy :)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
ODPOWIEDZ