Obrazek

FWB 300S, FWB 150, DIANA 75, DIANA 75T01, ANSCHUTZ 250

ogólne informacje o najpopularniejszych modelach wiatrówek
MSWOLA
Posty: 26
Rejestracja: 08 cze 2007, 22:36
Lokalizacja: WŁOCŁAWEK

FWB 300S, FWB 150, DIANA 75, DIANA 75T01, ANSCHUTZ 250

Post autor: MSWOLA »

Czym się różnią wiatrówki FWB 300S, FWB 150, DIANA 75, DIANA 75T01, ANSCHUTZ 250. Wizualnie wyglądają bardzo podobnie, a co jest w środku, jakie różnice ?. Chodzi mi o trwałość i awaryjność tych karabinków, mechanizm anty odrzutowy, spust.

Najbardziej znanym i cenionym jest FWB 300S, mam okazję kupić Dianę 75T01 czy czasami nie jest to to samo co FWB 300S Universal i Anschutz 380.
Charakterne Hatsany 55STG , 80STG i poczciwy 55
Diana 75 T01 i FWB 300S
Był antyczny Heanel 303
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Poruszyłeś temat o dość niszowych wiatrówkach i raczej rzadko spotykanych w Polsce (pomijając FWB300).
Miałem okazję strzelać z Anschutza 380 i wspomnianego FWB. Obie wiatrówki mają system antyodrzutowy z tą różnicą, że w FWB porusza się korpus, a w Antku cały system łącznie z lufą.
Z obu strzelało się bardzo miodnie. Spust moim zdaniem ciut lepszy w Anschutzu. Ten ostatni mocno ciąży na lufę.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

DIANA 75 to całkiem inny system (bardzo ciekawy) z dwoma przeciwbieżnymi tłokami, opisów jest trochę na różnych forach.
:hm: Taką "Diankę" warto mieć 8) TUTAJ jest ciekawy opis.
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
MSWOLA pisze:Najbardziej znanym i cenionym jest FWB 300S, mam okazję kupić Dianę 75T01 czy czasami nie jest to to samo co FWB 300S Universal i Anschutz 380.
Po mimo lekkiego zewnętrznego podobieństwa i rodzaju naciągu to znacznie różnią się konstrukcją między sobą te karabinki.
Anschutz'a tylko oglądałem z FWB miałem okazję kilkakrotnie strzelać i oglądać oddzielony system od osady to samo z Dianą 75 ,ale mam Dianę 60 i akurat system tłoków jest praktycznie identyczny jak w modelu 75.
Według mnie Diana jest najlepsza nic się nie porusza czy system czy choćby jego część , strzał jest naprawdę bezodrzutowy nic zupełnie nie czuć , jest nawet bardziej bezodrzutowy od niejednego PCP-a. Spust to wzór niedościgniony dla wszystkich karabinków sprężynowych i także dla wielu PCP-ów.
Nie ma róży bez kolców skomplikowany system jest drogi w remontach , licząc tylko same sprężyny i uszczelki to już mamy spory koszt. Aby samemu dokonywać przeglądów i rozkręcać system trzeba mieć spore doświadczenie i odpowiednie narzędzia.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
MSWOLA
Posty: 26
Rejestracja: 08 cze 2007, 22:36
Lokalizacja: WŁOCŁAWEK

Post autor: MSWOLA »

OK w takim razie kupie Dajankę. W rozbieraniu jakieś tam doświadczenie mam bo nie jedną już rozebrałem.
Jakie są różnice (poza wyglądem zewnętrznym) w FWB 300 i 150
Charakterne Hatsany 55STG , 80STG i poczciwy 55
Diana 75 T01 i FWB 300S
Był antyczny Heanel 303
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Kiedyś przymierzałem się do zakupu 150-tki i z tego co pamiętam różnica w stosunku do 300-tki to głównie trochę inny tłok i cała sprężyna nie tylko nie dwie części o przeciwnym skoku ,ale w ogóle nie dzielona.
TU masz rozłożony system Diany 60 daje to przedsmak ile trzeba się narobić aby ten system rozłożyć i złożyć. Zwróć uwagę na długość sprężyn w stosunku do cylindra bez ściskacza złożenie jest karkołomne na dodatek można ugiąć sprężynę jeżeli ucieknie na bok. Do śrub zębatek i nakrętki cylindra są nieodzowne klucze podobne do klucza nakrętki szlifierki kątowej , raczej nie do dostania trzeba dorobić , można użyć np. imadełka z zamocowanymi w szczękach wiertłami lub coś innego w tym stylu ,ale odradzam jeżeli chcesz aby śruby i nakrętka pozostały nie porysowane lub nawet zniszczone.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
MSWOLA
Posty: 26
Rejestracja: 08 cze 2007, 22:36
Lokalizacja: WŁOCŁAWEK

Post autor: MSWOLA »

Ciekawa budowa w tych Dianach, myślę że moja TSBabunia poradzi sobie z dorobieniem takiego klucza.
Skoro te sprężyny mają tak duży naciąg to i moc musi byś większa niż 7,5 jula.
O ile dobrze widzę to dzielony tłok ma dwie uszczelki, czyli jak jedna się zużyje można przełożyć go odwrotnie :?:
Jaka jest dostępność na polskim rynku uszczelek tłoka do FWB300 i Dian 60-75.
Ostatnio zmieniony 18 lip 2009, 20:56 przez MSWOLA, łącznie zmieniany 1 raz.
Charakterne Hatsany 55STG , 80STG i poczciwy 55
Diana 75 T01 i FWB 300S
Był antyczny Heanel 303
Awatar użytkownika
Iwan
Posty: 1672
Rejestracja: 24 lis 2008, 19:27
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Iwan »

Nie wiem jak z FBW ale z uszczelkami do Diany nie ma większego problemu
Obrazek
Czy to z góry, czy pod górę – furman patrzy w końską dziurę.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

MSWOLA pisze:O ile dobrze widzę to dzielony tłok ma dwie uszczelki, czyli jak jedna się zużyje można przełożyć go odwrotnie :?:
Te uszczelki "raczej" nie są zamienne :/ .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Jeżeli chodzi o FWB to uszczelkę spełnia metalowy pierścień coś ala pierścień na tłoku silnika.
Co do uszczelek do Dian 60-75 to tak jak Kuba napisał nie są zamienne. W tych wiatrówkach tylko jeden tłok spręża powietrze drugi ma za zadanie tylko znieść odrzut. Choć są identyczne to w jednym czoło jest całe w drugim jest nawiercony otwór , jedna uszczelka posiada wargę uszczelniającą druga jej nie ma spełnia tylko zadanie ślizgu/prowadzenia.
Jeżeli chodzi o dostępność uszczelek to są w AKhobby o innych sklepach w kraju nie wiem. W Niemczech bez problemu i w dość przyzwoitej cenie można kupić w sportwaffen-schneider , nie wiem czy wysyłają do nas.
A jeszcze jedno energia nie jest wysoka to typowa wiatrówka w okolicach tych magicznych 7,5J. Napięcie wstępne sprężyn jest naprawdę spore ,ale sprężyny mają małą średnicę i wykonane są z cienkich drutów , grubsza jest z drutu 1,8 mm cieńsza poniżej 1 mm.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
MSWOLA
Posty: 26
Rejestracja: 08 cze 2007, 22:36
Lokalizacja: WŁOCŁAWEK

Post autor: MSWOLA »

Uwagę skierowałem na FWB 300 i Dianę 75, naczytałem się sporo na temat Waszych ulubienic. Często przewiało się stwierdzenie że oba karabinki są wspaniałe i najlepiej mieć obydwa. W związku z tym stwierdzeniem zamówiłem już FWB 300S i DIANĘ 75T01. Myślę że Wybiorę dla siebie jedną z nich, no chyba że zaraza i brak zdecydowania mnie złapie i pozostawię obydwie. :hm:

:D :) :D :) :D

18.07.2009
Cudeńka dotarły dzisiaj całe i zdrowe.
Pierwsze wrażenia :
Nigdy nie widziałem z bliska ani nie miałem w rękach FWB 300 ani Diany 75, myślałem że są one delikatniejsze, okazuje się że Hatsan przy nich wygląda jak jakiś kurdupel.
Piękne nielakierowane drewno, oksyda jeszcze w dobrym stanie. Strzela się z nich cudnie i bez żadnego wysiłku.
Jednak to prawda że Hatsan to wiatrówka z charakterem i dla prawdziwych mężczyzn :lol: . Dobrze że nauczyłem się najpierw strzelać z Hatsana i teraz mogę przytulić coś łagodnego. Gdyby było odwrotnie nigdy bym z Hatsana do tarczy nie trafił, a jego odrzut wywoływał by natychmiastową czkawkę.

Chociaż FWB ma ładniejsze bejcowane drewienko to zakochałem się już w Dianie :hihi:
Uderzenie śrutu w tarczę jest głośniejsze od pracy całego systemu. FWB pracuje jednak głośniej. O ile pogoda pozwoli to jutro obydwie dmuchaweczki będą się popisywały celnością na 25m. Zmierzą się z :cisza: H55. Na koniec będzie sesja zdjęciowa :D
Wierzbin pisze: Miałem okazję strzelać z Anschutza 380 i wspomnianego FWB. Obie wiatrówki mają system antyodrzutowy z tą różnicą, że w FWB porusza się korpus, a w Antku cały system łącznie z lufą.
To mój FWB 300S to jakiś chyba dziwoląg bo porusza się cały system łącznie z lufą.

[ Dodano: Nie 02 Sie, 2009 23:47 ]
Tak wyglądają nowe przybyszki:

Obrazek

Obrazek

Diana nr.: 053678 ma jeszcze oksydę i osadę w bardzo dobrym stanie, bez jakichkolwiek początków korozji czy wgnieceń i zarysowań.
FWB nr.: 215998 ma już kilka maleńkich kropek korozji i dwa delikatne wgniecenia na osadzie, (macie może jakieś pomysły jak je wyciągnąć :?: )

Tarcze po teście strzelania z diany i hatsana, 25m, 10 strzałów, Tomitex gładki:

Obrazek

Hatsan rzucał się zbyt mocno i został pokonany przez dziewczynę :hihi: Wszystkie trafienia diany przykryła moneta 2-wu złotowa.

W FWB niepokoił mnie ten hałas sprężyny i postanowiłem ją rozebrać. okazało się że dwa zwoje jednej ze sprężyn są pęknięte. Zamówiłem już nowe mocniejsze sprężyny na 11-12juli. Okazało się również że była dziewicą :PP , nikt jeszcze jej nie rozbierał, żadnych śladów na śrubach i zabezpieczona jeszcze śruba dźwigni naciągu. Odbijak tłoka wygląda bardzo dobrze, trafił mi się mało używany egzemplarz.
Ciekawi mnie jeszcze co zastanę wewnątrz diany. Postanowiłem że księżniczka pozostanie u mnie a FWB będzie szukało nowego Pana.

Obrazek

[ Dodano: Czw 20 Sie, 2009 23:24 ]
Otrzymałem nowe sprężyny do FWB z drutu 2,8 i 3,2 , oczywiście prawo i ewo skrętne. Na początek dorobiłem nowy łącznik i zamontowałem te słabsze, jutro test skupienia na 25m.
Pomyślałem sobie że jeśli FWB ma łączoną sprężynę to dlaczego nie może mieć też i Hatsan. Znalazłem część pękniętej sprężyny od Htsana drut 3mm. i sprężyna od jakiejś chinki lewoskrętna. Uciąłem po 20 zwoi, zarobiłem, dorobiłem łącznik, przerobiłem prowadnicę i składam. Naciąg wstępny tylko 5mm. składa się jednym paluszkiem. Pomyślałem sobie że będzie słabiutki, a może w końcu bezodrzutowy :lol: No i próba 10m do płyty gipsowej dziura na wylot i śrut w desce (podobnie jak FWB), czyli nie jest źle, lecz odrzut nadal pozostał, ale znacznie mniejszy, zobaczymy co teraz na tarczy pokaże. Fajnie do takich testów byłoby mieć chronograf.
Charakterne Hatsany 55STG , 80STG i poczciwy 55
Diana 75 T01 i FWB 300S
Był antyczny Heanel 303
geeenek
Posty: 2
Rejestracja: 19 wrz 2009, 18:12

Post autor: geeenek »

witam wszystkich ile kosztuje Diana 75 t01 a ile fwb?
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Na jedną i drugą kolego około 1k złotówek - strzelającą w stanie OK. Cena oczywiście może być niższa lub wyższa - zależnie od stanu.
Pozdro
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
geeenek
Posty: 2
Rejestracja: 19 wrz 2009, 18:12

Post autor: geeenek »

gdzie można coś takiego kupić, na allegro niema:( ???
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

geeenek pisze:gdzie można coś takiego kupić, na allegro niema:( ???
Posyłam PW - może pomoże (rym sam wyszedł :D);

Pozdrawiam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
ODPOWIEDZ