Obrazek

Cometa 300

ogólne informacje o najpopularniejszych modelach wiatrówek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Cometa 300

Post autor: masa »

Witam Kolegów!
Nie wytrzymałem do próby na chrono i rozebrałem moją Hiszpankę ;)
Na początek opiszę sytuację "wyjściową" , niestety tylko suche dane bo nie wiem jak wkleić zdjęcia :hm:

Karabinek strzelał bardzo poprawnie , kop według mnie przyzwoity - Exact przesuwał się na wieżyczce lunety (PP 3-12x42 AO) o około 1,5-2 średnice. Niestety nie mogę podać energii. ;(
Lekko brzęcząca sprężyna , ale tylko z uchem przy bace kolby , z 2 metrów cisza. Wydawało mi się , że znam przyczynę. Po dzisiejszej rozbiórce wiem, że się nie pomyliłem.

Teraz pora na wyniki autopsji.

Lufa na mój gust trochę za słabo skręcona - dociągnę śrubę, łeb musiał zostać podtoczony o ok. 0,06mm. Przy pożądanym dokręceniu "kontra" wypadała "pomiędzy" ząbkami na łbie.

Port transferowy (tak to się chyba nazywa :hm: ) ma średnicę 3,7mm.
Tłok fabryczny , polerowany przeze mnie tylko dla estetyki , ponieważ przy pierwszym przeglądzie dorobiłem mu pierścień prowadzący. Masa tłoka (tylko!!!) 180g - kompletny z uszczelką i kapeluszem.

Uszczelka ZEPTO zielona , dzisiaj dostała ode mnie ucinkę wargi - około 0,7mm od czoła tłoka.

Teraz pora na Panią Sprężynę:

Podobno Oteva , skrócona przeze mnie do 219mm - napięcie wstępne w okolicach 20mm. Po przebiegu +- 800 peletek prawie nie usiadła , zero wyboczeń i innych atrakcji.
Końce zarobione, przeszlifowane i zapolerowane.

Wymiary: zewn. ø19,4mm , drut ø3,25mm , skok 7mm , +-30 zwojów (jak to poprawnie policzyć :hm: )

A teraz najlepsze - po pomiarach średnicy korka (dla mnie trochę za ciasny) i prowadnicy jest plan na jutro: nowa prowadnica sprężyny grubsza o 0,3mm. 8)

Szanownych Moderatorów uprasza się o przeklejenie postu gdyby nie trafił tam gdzie powinien. :bobas:
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Cometa 300

Post autor: Mamutowicz »

masa pisze:[...] niestety tylko suche dane bo nie wiem jak wkleić zdjęcia :hm: [...]
Co do fotek to zerknij tutaj: http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=5752
albo tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=fi3LOmy-W3Y
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Cometa 300 S 4,5mm - ciąg dalszy

Post autor: masa »

Karabinek dopracowany , złożony i przetestowany.
Wkleję kilka zdjęć , co mi się nie udało poprzednio.

Na początek wielkie dzięki dla Tomka S., Krzysztofa G. i Stanisława K. Dzięki nim mogłem zmierzyć Vo karabinka i dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat sprężynówek i nie tylko. Super goście - gatunek coraz rzadziej występujący w przyrodzie. :poklon:

Zacznę od tego , co na zewnątrz.
Osada i system w bardzo ładnym stanie , niemal zero uszkodzeń na drewienku i ładna oksyda.
Obrazek

Niestety baka jest za niska do optyki a chwyt "pancerny" , niezbyt wygodny i nie tylko w mojej opinii. Spust 1-stopniowy , po zakupie był "mocno myśliwski" ;) .
Obrazek

Lupka PP 3-12x42 na firmowym montażu. Przefrezowane ząbki , żeby lepiej trzymały szynę i w taki sposób , że oś lunety "opada" w kierunku lufy o 0,1mm na długości montażu.
Okular dotarty trzpieniem w celu poprawy współosiowości. W systemie nawiercone 3 wgłębienia na kołek stopujący. Oczywiście śruby wymienione na twardsze.
Obrazek

Ładny i głęboki gwint w lufie , porządna oryginalna korona i poprawnie obrobiony port ładowania. Początkowo trochę zbyt duży luz na zawiasie , teraz wykasowany.
Obrazek

Tłok oryginalny , wypolerowany przeze mnie po zakupie. Dorobiona tylna prowadnica z ertalitu. Masa tłoka z uszczelką i pet-em równe 180g. Średnica cylindra 26mm.
Obrazek

Uszczelka ZEPTO , skrócona warga - ok. 0,7mm od czoła tłoka.
Obrazek

Sprężyna OTEVA , średnica drutu ø3,25mm , skok 7mm , długość 219mm - ok. 30 zwoi.
Końce sprężyny szlifowane i polerowane. Zamontowana z napięciem wstępnym 18mm.
Prowadnica ertalitowa ø13,1mm. Jako łożyska ślizgowe 2 szt. podkładek stalowych - twardość ok. 50HRC. Czoła podkładek polerowane. Korek ertalitowy.
Na zdjęciu widać wkładkę aluminiową z PA7 dorobioną w celu lepszej stabilizacji prowadnicy i zespołu spustu w systemie.
Obrazek

Smarowanie i montaż.
Sprężyna + prowadnica , dźwignia naciągu i kostka lufy posmarowane smarem molibdenowym.
Spust po polerowaniu współpracujących powierzchni również molibden , ale tu popełniłem szkolny błąd :bobas: ...... Posmarowałem porządnie zaczep tłoka i karabinek zaczął strzelać kiedy chciał ;( .
Ponowna rozbiórka , przegląd i czyszczenie zaczepu. Kontrolnie oddane ok. 40 strzałów i wszystko działa jak należy. Zero niespodzianek. Wniosek - nie smarować zaczepu tłoka 8) .
Tłok i wnętrze cylindra (część po której pracuje tylna prowadnica tłoka) posmarowane delikatnie olejem silikonowym.

JAK TO TERAZ STRZELA po wszystkich poprawkach ???....... :D Dla mnie cudnie :D .
Cykl strzału króciutki. Zero brzęczenia. Kop minimalny - test śruta zrobiony Exactem Diablo ustawionym na wieżyczce lunety , śrut przesuwa się maksymalnie o 3-4mm.
Spust mimo, że jednostopniowy działa leciutko i przewidywalnie.
Wytłumaczeniem na kulturę strzału może być porównanie wymiarów systemu:
HW 77/97 - średnica cylindra ø26mm , skok tłoka 82mm
Cometa - średnica cylindra ø26mm , skok tłoka 80mm ;)
O talentach tunera nie wspominając........ :D 8)

A teraz wyniki z chrono , sprawdzone klubowym chrono na strzelnicy LOK w Tarnobrzegu , JSB Exact Diablo 0,547g / 8,44gr :
1. 240
2. 241,7
3. 240,7
4. 238,9
5. 238,9
6. 239,6
7. 238,4
8. 238,4 m/s

Tarczek na razie nie ma ;( . Nie było warunków a do tego właściciel karabinka z mizernym doświadczeniem 3 paczek śrutu :bobas: .
Jak tylko coś będę miał dokleję.

Następne w kolejce : nauczyć się strzelać :hihi: , regulowana stopka kolby , podwyższona baka - może całkiem nowa osada...... , ucinka lufy i tłumik lub separator.....hmmmm.... :hm:

[ Dodano: Nie 08 Lut, 2015 15:50 ]
Mamutowicz pisze:
masa pisze:[...] niestety tylko suche dane bo nie wiem jak wkleić zdjęcia :hm: [...]
Co do fotek to zerknij tutaj: http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=5752
albo tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=fi3LOmy-W3Y
Kolega z łaski swojej usunie mój poprzedni post co by się tematy nie powtarzały ;)
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

No i dobrze, ze karabinek dziala jak powinien :)
Wpadaj czesciej na strzelnice w Tarnobrzegu. W drugiej polowie roku sie widzimy jak zjedziemy do Polski na urlop ;)
masa pisze:(...)Tomka S., Krzysztofa G. i Stanisława K. (...)
:lol: prokurator zakazal podawac nazwiska :lol:

Staszek, ja tylko Cie nakierowalem na pozostalych dwoch Panow G. i K. ;)

Pozdrowka
T.
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Post autor: masa »

tomaschek30 pisze:Staszek, ja tylko Cie nakierowalem na pozostalych dwoch Panow G. i K. ;)
Kierowanie to bardzo potrzebne i odpowiedzialne zadanie :D
Nazwisk i numerów telefonów bez uzgodnienia nie podaję z zasady - taki stary zwyczaj....
Nie każdy lubi być celebrytą ;)
Mam zamiar zaglądać. Nie jest przesadnie daleko. Kusi mnie , żeby wpaść po niedzieli do Staszka. Może uda się zmajstrować jakieś tarczki :hm:
Jeszcze raz dzięki całej trójce!
ODPOWIEDZ