Obrazek

Kaliber JSB?

Czyli to, co najważniejsze obok wiatrówki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Woytek
Posty: 646
Rejestracja: 15 maja 2010, 19:12
Lokalizacja: Koszalin

Kaliber JSB?

Post autor: Woytek »

Jak zmierzyć kaliber śrutu? Na główce czy kołnierzu. Bo mam przed sobą suwmiarkę i paczkę testera. I z której kupki nie wezmę i do czego nie przyłożę suwmiarki to jakaś abstrakcja :/
Jakieś logiczne wytłumaczenie?
AA Pro Sport BKL DOT
HW 97k
Crosman 3576
Hatsan 90 custom
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Pomiar jest tylko na główce śrutu, kołnierz w JSB jest generalnie szerszy.
Suwmiarką nie zmierzysz tego, bo prędzej zagnieciesz miękki śrut zanim dokonasz dokładnego pomiaru, a jak wiesz, chodzi tu o setne części milimetra, także o błąd dość łatwo.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
witboj
Posty: 149
Rejestracja: 02 wrz 2009, 14:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: witboj »

Wierzbin pisze:Suwmiarką nie zmierzysz tego, bo prędzej zagnieciesz miękki śrut zanim dokonasz dokładnego pomiaru, a jak wiesz, chodzi tu o setne części milimetra, także o błąd dość łatwo.
Zależy jaką się ma suwmiarkę. Moją spokojnie daje się pomierzyć ale mam Mitutoyo prosto z Japonii. Bawiłem się też mikrometrem z super delikatnym sprzęgłem ale wyniki sa b. podobne jak się nabierze wprawy.

Faktycznie jak ktoś zacznie pomiary od Exacta to może dojść do wniosku, że dokładny pomiar nie jest możliwy. Ale jak się weźmie np H&N Barracuda Match albo H&N Finale Match to nagle się okazuje, że pomiar jest możliwy, śrut trzyma podany kaliber do setnych milimetra a problemem jest tylko mizerna jakość Exacta pod tym względem (trzymania kalibru). Najlepiej o tym wie ten, co wsuwa śruciny do lufy bezpośrednio placem a nie za pomocą popychacza. Wtedy o braku jakiegokolwiek związku z napisami na paczce i rzeczywistym kaliberm poszczególnych śrucin przekonuje się baaardzo dokładnie.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 592
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Zet »

Ja tam uważam że Exact jest podkalibrowy. Nie ma szans by był np. 4.52.

Wszystkie śruciny wchodzą do mojej lufy leciutko. Właściwie do wpadają :maruda:
AA ProSport w orzeszku 8)
Awatar użytkownika
Woytek
Posty: 646
Rejestracja: 15 maja 2010, 19:12
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Woytek »

witboj pisze:Wtedy o braku jakiegokolwiek związku z napisami na paczce i rzeczywistym kaliberm poszczególnych śrucin przekonuje się baaardzo dokładnie.
Coś w tym jest przerobiłem całą paczkę testera exacta i ni huhu nie widziałem różnicy w kalibrze jedne praktycznie wpadały do lufy a inne trzeba było wciskać czy to 4,50 czy 4,53. Wywnioskowałem, że kontrola jakości szwankuje i bede kupował 4,50 :)
AA Pro Sport BKL DOT
HW 97k
Crosman 3576
Hatsan 90 custom
Awatar użytkownika
Majecha76
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 849
Rejestracja: 16 maja 2011, 13:45
Lokalizacja: Grajdoł/Żikago

Post autor: Majecha76 »

Na początku napisze że jestem początkującym strzelcem posiadajacym sprężynkę H90 + Alchemik+ PP 4-16x50
Strzelałem z JSB 5.50, 5.51 i 5.52. No oddaniu serii 2x10 strzałów z każdego w/w kalibru na tarczkach nie zauważyłem różnicy.
Podzielam zdanie Woytka, jeden śrut wpadał do komory a inny wchodził z delikatnym oporem i nie zależało to od kalibru........wszystkie wkładane palcem a dokładnie wpychanie kciukiem.
Zakupiłem tez śrut
Śrut ten wchodził "ręcznie" do komory tylko 3/4 długości a dalej musiałem pomagac sobie śrubokrętem krzyżakowym PH1 żeby zamknąć lufę bez niszczenia śrutu i uszczelki. Wszystko oki więc sztrzał:
Sprężyna brzęczała jakby musiała przepchnąć kaliber 6mm przez lufę 5.5.......
przy teście w deskę 2.5cm (odległość 3m) JSB wbił się o jedną długość śrutu więcej niż Śrut H&N Rabbit Magnum II 5,5 mm
Po 5 strzałach paczka H&N leży na półce....
Jaki wniosek?? :hm:
FEG
TX200 HC Alchemik + mDOT
Walther Dominator + Big Nikko
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Majecha76 pisze:Sprężyna brzęczała jakby musiała przepchnąć kaliber 6mm przez lufę 5.5.......
przy teście w deskę 2.5cm (odległość 3m) JSB wbił się o jedną długość śrutu więcej niż Śrut H&N Rabbit Magnum II 5,5 mm
Po 5 strzałach paczka H&N leży na półce....
Jaki wniosek?? :hm:
Buahaha. Po prostu shit ;D
Innych wniosków nie widzę. Poza tym jest to śrut do polowań
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
Majecha76
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 849
Rejestracja: 16 maja 2011, 13:45
Lokalizacja: Grajdoł/Żikago

Post autor: Majecha76 »

zack pisze: Poza tym jest to śrut do polowań
A jaki kaliber lufy do tego śrutu?? Ile Juanów musi mieć wiatrówka żeby rozpędzić ten śrut do "polowania" ?? Może Napier ratuje kaliber tego śrutu :hm:
Faktem jest że zakup tego śrutu był kiepskim posunięciem .... :/
Dałem porównanie kalibrów :)
Skupmy się na temacie :)
FEG
TX200 HC Alchemik + mDOT
Walther Dominator + Big Nikko
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

OK, to przypatrz się zdjęciu?
Zauważyłeś?
Po pierwsze
Wiem że to zdjęcie poglądowe ale...
Po drugie
Również z tego zdjęcia
Jeżeli już na pudełku piszą że jest to śrut, chodzi mi o ten ze zdjęcia w kalibrze 4.5 i od razu dodają >25J, czyli do FAC
Śrut w kalibrze 5.5 jest jeszcze cięższy, bo wazy 1.6 g
A może przez pomyłkę wcisnęli Ci 6.35
Pozdrawiam

P.S. Właśnie taki śrut w UK widziałem jak gość kupował do polowania na króliki
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
Oko
Posty: 836
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:14
Lokalizacja: Bytom

Odp;Kaliber JSB?

Post autor: Oko »

Witam !

Panowie, jeśli można Wam coś doradzić, to proponuję abyście poszukali zakładu mechaniki
precyzyjnej. W zakladzie tym poprosili o wykonanie szeregu otworów w np. sztabce mosiężnej
o wymiarach dł. 150mm/szer. 20mm/wys. 5mm, o śr.Φ 4,47 do 4,53 ( co 0,01mm ).
Wykonanie takiego wzornika nie jest skomplikowane dla firmy specjalistycznej i dlatego nie
powinno być drogie.
Natomiast, wykonywanie poniarów śrutu przy pomocy takiego przyboru, staje się czynnością
bardzo prostą i miarodajną. Dodam tylko na koniec, że usunięcie śrutu który utkwił w otworze
należy wykonywać wcześniej przygotowanym drewnianym wypychaczem ( sporządzonym
z kawałka twardego drewna ) zapobiegając tym samym rozkalibrowaniu wzornika.


Pzdrawiam Oko :)

Ps.
Proponuję, aby Was nie oszukano, sprawdzić średnice otworów za pomocą śruby
mikrometrycznej.
Jeśli nie wiesz jak się zachować, to zachowuj się
przyzwoicie.
ODPOWIEDZ