Obrazek

Śrut

Czyli to, co najważniejsze obok wiatrówki.
ODPOWIEDZ
wuki
Posty: 131
Rejestracja: 05 maja 2006, 16:50
Lokalizacja: K-Koźle

Post autor: wuki »

Jak są paseczki na śrucie to jest moletowany czyli molet. Jak nie ma to nie jest. :)
H70 STG (t) + rdza + Albar 8X56
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Moletowany:
Obrazek

Niemoletowany (gładki):
Obrazek

Obrazki zaczerpnięto ze strony Senia (http://members.lycos.co.uk/senio/)
Awatar użytkownika
Mn1s1ek
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2006, 14:06
Lokalizacja: Biskupiec

Post autor: Mn1s1ek »

Podrążmy jeszcze ten temat: na co maja wpływ te prążki ? Celność, moc ?
HATSAN 70S (moja pierwsza), bez optyki (narazie)
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

W zasadzie to te prążki tylko pogarszają celność bo przeważnie są niedbale wykonane. Moc się nie zmienia. W sumie to nie wiem dlaczego niektóre firmy w ogóle takie produkują...
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

Mn1s1ek pisze:A tak przy okazji: MOLET ? Cóż to oznacza ?
molet to podłużne nacięcia na kielichu śruta, w zasadzie moletowane sa mniej celne i lżejsze od gładkich także nie polecane chyba ze do gładkiej lufy-ponoć z niej ma bardziej stabilny lot ale ile w tym prawdy niestety nie wiem :)
AA TX200 HC
m@rio
Posty: 101
Rejestracja: 14 cze 2006, 11:22
Lokalizacja: Wronki

Post autor: m@rio »

Patrzac na to teoretycznie to cos w tym jest.

Gladka lufa = brak obrotu sruta wokol wlasnej osi. Wtedy moletowanie moze zapewnic stabilnosc (jak lotki w strzale czy belcie).

W przypadku lufy gwintowanej srut wiruje a niezbyt starannie wykonany molet moze zaklucac ruch obrotowy.
Moze jakby molety byly robione starannie i nie prosto ale skosnie (zgodnie z gwintem w lufie) to byloby dobrze.
H35 + Delta Optical 3-9x40
wolverinek
Posty: 20
Rejestracja: 09 maja 2006, 12:02
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: wolverinek »

Moletetowanie ma za zadanie odciążenie i wzmocnienie kielicha. Główka śruciny staje się cięższa. Nie wiem co to daje poza oszczędnością materiału. Celności z pewnością nie poprawia.
H80STG+Tasco 4x40, TEX mod.3 i garść śrutu
Awatar użytkownika
noktrum
Posty: 84
Rejestracja: 10 cze 2006, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: noktrum »

Może odbiegnę troszke od tematu, ale ja mam śrut o nazwie predator. Dobrze się z niego strzela na każdą odległość (tylko strasznie rykoszetuje od betonu i innych twardych przeszkód). Polecam do strzelania w drewno lub coś miękiego. Kulochwyt metalowy odpada, dziury na wylot. :zalamka:
Awatar użytkownika
eagle
Posty: 17
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: eagle »

Maly OF od nowicjusza ;]
Czy srut jest jednorazowy czy jak strzele i znajde to moge jeszcze raz zaladowac ? Czy po strzale w twarda powierzchnie sie odksztalca ? Czy powtorne uzywaniu srutu niszczy wiatrowke ? A czy jak w strzelam w kulochwyt to potem moge znowu uzywac tego srutu bez obaw o sprzet ?
Hatsan 80 SGW, na razie bez tuningu i lupki. Polecam :)
Awatar użytkownika
parashut
Posty: 240
Rejestracja: 26 cze 2006, 1:26
Lokalizacja: z niedaleka

Post autor: parashut »

śrut jest zdecydowanie jednorazowy :) po walnieciu w kulochwyt robi sie placek albo się strasznie koślawi, także zapomnij o ponownym użyciu
Hatsan 90s (tuning) + Belomo 6x42 MD
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

nawet gdyby dało się go odzyskać (zaczytałem że sa takie sposoby) to strzelanie z takiego nie jest już powtarzalne niestety.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Da się ponownie wykorzystać śruty ale dopiero po ich przetopieniu... :figielek:
Awatar użytkownika
parashut
Posty: 240
Rejestracja: 26 cze 2006, 1:26
Lokalizacja: z niedaleka

Post autor: parashut »

Witam,
mam małe pytanko wiec nie chciałem zakładac nowego tematu: jaka jest różnica pomiędzy Hollow Pointem a Crow Magnum Diabolo poza masą (różnica 0,11 grama)? Czy dają ten sam efekt rozrywania? No i który wybrać do zabawy :) ?
heh miało być jedno pytanko ;)
Hatsan 90s (tuning) + Belomo 6x42 MD
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Dzisiaj wybrałem się po śrut do sklepu myśliwskiego w moim mieście. Miałem zamiar jak zawsze kupić H&N Diabolo Sporta jednak nie mieli go na stanie. No cóż, zapytałem się sprzedawcy:
- A jest może Tomitex płaski?
Po przeglądnięciu nierozpakowanych jeszcze pudeł ze śrutami, sprzedawca po chwili namysłu odparł:
- Nie jest tylko dziobaty...
Pokazując w stronę pudła z Tomitexem szpicem :wysmiewacz: Od razu wiedziałem, że facet zna się na rzeczy.

Któryś jednak musiałem wybrać - głód strzelania był większy. Mój wybór padł na Gamo Pro Match (ten po lewej):
http://republika.pl/hatsan/Forum/Gamo.jpg
Wcześniej miałem zwykły Gamo Match i pozostały mi po nim mieszane uczucia.
Po otwarciu fajnego, odkręcanego pudełka przystąpiłem do oględzin sutów. Na pierwszy rzut oka wyglądały nawet nieźle - bez zadziorów, ładnie wykonane z idealnie gładkim wnętrzem kielicha (dlaczego z zewnątrz też tak ładnie ich nie zrobili?):
http://republika.pl/hatsan/Forum/Gamo_sruty.jpg
Trochę dziwnie wyglądają - jakby były wykonane poprzez sklejone z dwóch połówek :radocha:

Wrażenia ze strzelania jednak wszystko przyćmiły. Jedne śrutu same wchodziły do portu ładowania a inne było trzeba wciskać siłą. O dziwo jest ich około pół na pół. Tych poprawnych, które normalnie wchodzą do portu jest około 10% - reszta jest albo pod- albo nadkalibrowa.

NIE POLECAM :blee:
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2006, 23:40 przez Dude, łącznie zmieniany 1 raz.
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Dude pisze:NIE POLECAM
A to ciekawe ja strzelałem z tego samego śrutu fakt, że z pistoletu i sprawował się bardzo dobrze, lepiej o płaskiego Tomitexa LOK-owskiego.
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
ODPOWIEDZ