Obrazek

Exact

Czyli to, co najważniejsze obok wiatrówki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Spróbuj 4,52 lub 4,53.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
3lite
Posty: 30
Rejestracja: 23 lip 2012, 17:54
Kontakt:

Post autor: 3lite »

Zamówiłem i będę testować :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
glukasz
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2012, 18:38
Lokalizacja: góry, zach-pom

Post autor: glukasz »

http://www.comando.pl/srut-jsb-exact-di ... id321.html
Panowie warto brać? :) Polata u mnie?
Nie przekraczam granic, przesuwam je o milimetr :)
Ranger 80 i 0,8kg stali w kolbie, PP 3-12x42 AO
krzychu43
Posty: 28
Rejestracja: 07 mar 2010, 0:06

Post autor: krzychu43 »

Na pewno polata :D
Tylko jest kwestia tego jaki nad kaliber będzie smakował twojemu hatsanowi :)
-Hawken Thompson Center Arms .45
-Hatsan 95 QT .177
petarda0
Posty: 13
Rejestracja: 11 paź 2012, 21:37
Lokalizacja: Znad Motławy

Post autor: petarda0 »

Co do tego śrutu to podzielę się swoimi wnioskami.
Moim skromnym zdaniem ten śrut jest mocno przereklamowany.
Porównywałem ostatnio z różnymi innymi i niestety jest wrażliwy na wiatr, sieje po tarczy.
Pozostaje pytanie czy to kwestia kształtu czoła czy wymiaru śrutu.
Ten który zamawiałem też miał być 4.52

Exact 4.52

Z pomiaru dokładną suwmiarka wynika że jest 4.48
Mam podejrzenia że to co oferują sprzedawcy 4.51 czy 4.52 to ściema bo gdyby tak było to producent napisałby taką istotna informację na pudełku.
Chyba nikt nie ma złudzeń że to sprzedawca po zamknięciu sklepu siedzi z suwmiarką i sortuje śrut... a obok świstak zawija w sreberka... :D
Sprawdzaliście suwmiarką swój śrut? ciekawe czy ma deklarowane 4.52
Mam śrut H&N który faktycznie ma 4.52 pomimo że żaden sprzedawca tego nie napisał i przy ładowaniu jest to zauważalne, przy wkładaniu ma wyczuwalny opór.
Przymierzam się do opisania kilku śrutów które nabyłem, chciałem to zrobić w tych dniach ale zapomniałem zabrać dokładna suwmiarkę z legalizacją.
Diana 280 classic + Leapers UTG 3-12x40 AO
Łucznik wz.70
Hatsan 25 SuperCharger
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Petarda.. Ty jeszcze nie strzelałeś zbyt wieloma śrutami co nie?
Producent (JSB) Pisze kaliber śrutu.. Jest na odwrotnej stronie pudełka.
Sprzedawca nie siedzi i nie sortuje. Śrut w danym kalibrze z matrycy wyskakuje.. A kilka osób ma bardzo ciekawe zajęcie później.. przebiera ten śrut i odrzuca uszkodzone.. I na prawdę ciężko trafić uszkodzony śrut w pudełku.
Czy ten śrut jest przereklamowany.. :hm:
Po mojemu nie jest prze... Miałem okazję sprawdzić kilka różnych marek i JSB exact lata najlepiej w Hatsanie i w QB78.. W kubusiu jeszcze muszę tylko expresa przetestować..
A jak Ci Exact sieje.. może akurat Twoja lufka go nie trawi.. zdarza się. I jeszcze NIKT nie mówił na forum że Exact to jedyny słuszny śrut. Po prostu największej liczbie strzelców najlepsze wyniki wychodzą właśnie tym śrutem.. co nie znaczy że jest to reguła..
W wielu lufach świetnie latają różne odmiany Crossmana na przykład.. a mój Harnaś wybitnie go nie trawi.. Nie zależnie od tego czy to hollowpoint czy pointed.. że o doomed nie wspomnę :maruda:
A co do różnic.. co do wymiarów to nie mam suwmiarki elektronicznej tylko zwykłą i tam mam tylko do 1 miejsca po przecinku dokładność ale zauważyłem że starczy ciut mocniej śruta zmierzyć i wychodzi różnica nawet 0.7mm ;) Mientki ten ołów cuś.. ;)

Ps. Wypróbuj exacta 4,51 , 4,2 i 4,3 a zobaczysz na tarczy różnicę.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2012, 9:37 przez Mamutowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Posty: 340
Rejestracja: 01 lip 2009, 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hiszpan63 »

petarda0 pisze:Mam podejrzenia że to co oferują sprzedawcy 4.51 czy 4.52 to ściema bo gdyby tak było to producent napisałby taką istotna informację na pudełku.
Przecież producent podaje i kaliber i numer matrycy i numer partii , a nie sprzedawcy :lol: .... to ta czerwona metka na spodzie pudełka ... :PP

... mierzyłeś główkę czy kieliszek ??? ;)


Ooooo ... Mamut młodszy , to szybciej paluchami po klawiaturze strzela ... ;(
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
Mpp HP-01 "Gnom"
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Śrut JSB jest na tyle miękki, że nie jesteś go w stanie zmierzyć suwmiarką ręczną, bo zawsze go zagnieciesz o te setne milimetra i wartości będą mniejsze.
H&N czy Crosman mocniej wchodzą do lufy, bo są zrobione z twardszego stopu ołowiu i stąd ta różnica.
Napisz z czego strzelałeś swoje testy (karabin, celownik, montaż) i co oznacza "sieje po tarczy".
Dla mnie na ten przykład "sieje" to wtedy, jak na 50m nie przykrywam 10 przestrzelin pięciozłotówką.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
petarda0
Posty: 13
Rejestracja: 11 paź 2012, 21:37
Lokalizacja: Znad Motławy

Post autor: petarda0 »

Jeśli więcej informacji było na czerwonej metce na spodzie to poszło się ...
Była zaklejona naklejką dystrybutora i przy próbie dostania się do czerwonej szlag trafił.
Testowałem na Dianie 280 na 20 metrach, na więcej nie było sensu bo powiewało.
Optyka i montaż do Diany ten z linków w temacie:

Temat "dobra rada"

Mierzyłem dobrym sprzętem szwajcarską Tesa sprawdzaną w naszej komórce pomiarów i papierem na to.
Suwmiarka to mój chleb powszedni i wiem jak mierzyć bez spłaszczenia śrutu ;)
Gdybym chciał mierzyć mikrometrem to zgoda, mógłbym zaginać i bez jaj to chyba oczywiste że mierzy się główkę śrutu a nie kieliszek który ma ok 4.7
Z tym przebieraniem to mam wątpliwości bo w mojej paczce jest trochę sztuk z przygiętym "kieliszkiem" chyba że to efekt transportu.
Uszkodzone sztuki odłożyłem i "naprawiłem" zaszlifowanym na 60 st. kołeczkiem przez delikatne pokręcenie w kieliszku.
Musiałbym jeszcze sprawdzić czy ten naprawiany lata lepiej czy gorzej.
Układałem sprzęt na stole i jakbym nie strzelał zawsze Straton dawał lepsze wyniki niż Exact.
Jak będzie chwila czasu postrzelam kolejno śrutem który mam i wstawię wyniki ale musi być bezwietrznie, niestety powiewy wiatru mają spory wpływ, byłem zaskoczony strzelając tureckim śrutem bo przy ładnej pogodzie na dystansie 15 m było tak sobie a przy wiaterku wyszło tragicznie.
Diana 280 classic + Leapers UTG 3-12x40 AO
Łucznik wz.70
Hatsan 25 SuperCharger
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Wiesz.. może się mylę ale 15m to nie jest dystans na którym wiatr miałby mieć jakiś szczególny wpływ.. No, może Katrina.. :hm:
petarda0 pisze:[...] strzelając tureckim śrutem bo przy ładnej pogodzie na dystansie 15 m było tak sobie a przy wiaterku wyszło tragicznie.
Ja zamiast marudzić na jakość exacta, to bym wpierw bym potrenował.. Tak, żeby przy ładnej pogodzie było super, a przy wiaterku tak sobie.. ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
petarda0
Posty: 13
Rejestracja: 11 paź 2012, 21:37
Lokalizacja: Znad Motławy

Post autor: petarda0 »

Fakt trening czyni mistrza :)
ale jeśli siedzisz wygodnie w fotelu, podpierasz się wygodnie na stole, strzelasz Stratonem i jest ok, strzelasz Exactem i widzisz większy rozrzut hmm, strzelasz ponownie Stratonem jest ok, strzelasz tureckim rozrzut jak ... to chyba coś jest na rzeczy :hm:
Po regulowaniu optyki na Stratonie Exact dawał trafienia w prawo i dół.
Jak strzelałem w pomieszczeniach i na zewnątrz przy bezwietrznej tureckim to było całkiem możliwie aż się dziwiłem że ktoś się tego śrutu czepiał.
Pomiar śrutu tureckiego mnie rozbawił bo wyszło 4.4-4.43
Jak bedzie możliwość to pomiary śrutu zrobię na mikroskopie żeby niedowiarki nie podejrzewały że mam kciuk wielkości banana z naciskiem lewarka :PP
Diana 280 classic + Leapers UTG 3-12x40 AO
Łucznik wz.70
Hatsan 25 SuperCharger
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

A sobie mierz.. ;)
Tylko nie wiem o jakich "niedowiarkach" mówisz.. ;)
Mi nikt niczego nie musi udowadniać.. postrzelałem jednym śrutem, drugim, trzecim i dziesiątym.. porównałem jak mi który lata i wyszło na to że exact 4,52 najlepiej.. I co by Ci tam na testach nie wyszło - dopóki będzie dobrze latał - dopóty go będę używał.. Nawet jak pod mikroskopem Ci wyjdzie że ma łepek trójkątny z kudłatymi brzegami.. ;)
:)
A jeżeli Twojej lufie bardziej podchodzi straton.. to nim strzelaj!
To jeszcze nie powód żeby na exacta tak marudzić.. :maruda:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
petarda0
Posty: 13
Rejestracja: 11 paź 2012, 21:37
Lokalizacja: Znad Motławy

Post autor: petarda0 »

O tych co sugerowali że dociskam suwmiarką i zagniatam krawędzie i dlatego wychodzi mniej niż być powinno.
Robię w narzędziowni i tam w niektórych przypadkach 4 setki w minusie moga stanowić że coś jest spiep... więc dla mnie jak ma być 4.52 bo ktoś się deklaruje i za to płacę to tak ma być a nie 4.48
Może się czepiam ale cóż, jestem jak to nazwali perfekcjonistą i trudno, skrzywienie zawodowe albo genetyczne ;)
Diana 280 classic + Leapers UTG 3-12x40 AO
Łucznik wz.70
Hatsan 25 SuperCharger
Awatar użytkownika
pershi
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2009, 11:19
Lokalizacja: a stąd

Post autor: pershi »

Witam Kolege,

Czy Koledze znane jest zjawisko "przyzwyczajania" się lufy do śrutu?

Czyli po zmianie śrutu, pasuje przestrzelać kilkadziesiąt razy co powoduje zacieśnienie przestrzelin.

Na innych miejscach w sieci można znaleźć informacje, że kalibry podawane przez producenta to lipa.

http://bron.iweb.pl/printview.php?t=739 ... 16f124bb8a
DE + UK + PL(JP)
Awatar użytkownika
pawel 2171
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 851
Rejestracja: 31 lip 2006, 9:43
Lokalizacja: Otwock

Post autor: pawel 2171 »

petarda0 pisze: 4.52 bo ktoś się deklaruje i za to płacę to tak ma być a nie 4.48

Jest na to prosty sposób kupuj lepszy śrut na przykład "Exact Gold " albo Daystate . Jest lepiej selekcjonowany ;)
Walther + MTC
ODPOWIEDZ