Obrazek

Jaki śrut..

Czyli to, co najważniejsze obok wiatrówki.
Awatar użytkownika
Marcek1973
Posty: 19
Rejestracja: 29 maja 2016, 8:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marcek1973 »

Oczywiście śrut jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na trafianie tam gdzie chcemy.
Dla przykładu kilka dni temu, w domu, przystrzeliwałem karabinek (HW57) aby ustawić sobie mniej więcej otwarte. Po jakimś czasie na śrucie JSB Exact tak dobrze ustawiłem otwarte i tak powtarzalne były moje strzały, że raz za razem trafiałem w tą samą dziurkę po śrucie. To było w domu wiec na odcinku kilku metrów, żadne osiągnięcie ale chodziło o zgrubne ustawienie przyrządów aby później w terenie było łatwiej. Zaczęło mi się podobać to celowanie i trafianie. Pomijam już, że HW57 ustawiony na 11J jest po prostu mega miodny. Zacząłem strzelać dla samej przyjemności strzelania.
Stwierdziłem, że szkoda mi JSB na takie domowe pyrkanie i otwarłem napoczętą paczkę Crosman Wadcutter Competition (płaska główka). Pomyślałem, że przecież na takim krótkim odcinku to nawet z gwoździ można strzelać (i trafiać). Strzeliłem i trafiłem jakieś 1.5 cm od punktu w który celowałem (POA). Przestraszyłem się, ale zacząłem strzelać i moje POI (punkty trafienia) były powtarzalne więc wyszło, że przy tym śrucie muszę przestawić otwarte nawet na tak krótkim odcinku. Oczywiście to samo odnosi się do zerowania lunetek. Zmiana śrutu to ponowne zerowanie. Nie ma dwóch zdań.
Dlatego uważam, że nie ma sensu kupować wagona różnorodnych śrutów zakładając, że w terenie będziemy strzelać np z JSB Exact zaś na bliższym dystansie z KTK - jeśli ktoś jest leniwy i nie lubi kręcić przyrządami celowniczymi to szybko się zniechęci bo będzie miał wrażenie, że progres jaki miał strzelając wczoraj, dzisiaj się cofnął w tym rozwoju o kilka mil. Tymczasem, bardzo często, problemem jest po prostu "mieszanie" śrutami.
Łucznik wz. 70, HW 45, HW 50 (rocznik 1960), HW 50s, HW 57, HW 97k, Slavia 631, Diana 75
Leon1982
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2016, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: Leon1982 »

@Marcin ja rozumiem że nie trafiałbym w punkt celowania bo nie zerowalem ale tam był siewnik lewo, prawo, góra, dół. Loteria jednym słowem, zero skupienia. Pewnie strzelec ze mnie do niczego ale chyba nie aż tak. :lol:
Hatsan 90 powered by Alchemik, jeszcze bez szkła :(
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Ze śrutami typu pointed jest ten problem że sieją.. Jak chcesz celnie strzelać to jednak bierz z okrągłą główką.
KTK nie jest aż tak tragiczny.. ma chyba najlepszy stosunek ceny do jakości.. choć na zawody bym z nim nie pojechał.. ;)
Sprawdź jeszcze RWS i H&N - może u nich znajdziesz coś tańszego od Exacta i w miarę sensownego.. ;)

A, no i nie każda lufa będzie strzelać celnie z każdym śrutem..
Jednej spasuje H&N, innej RWS .. a jeszcze inna najlepiej trawi Crossmana..
Trzeba dobrać, ale z reguły już po setce śrutów możesz się przekonać czy "jest Wam Pisane" .. :)
I też " z reguły" Exact najlepiej lata we wszystkim.. nawet w mojej kieszeni.. ;)
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2016, 6:49 przez Mamutowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Marcek1973
Posty: 19
Rejestracja: 29 maja 2016, 8:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marcek1973 »

Moja dobra rada:
Niech JSB nie czeka aż się ostrzelasz bo szybciej się zniechęcisz niż zaczniesz tak strzelać, że Twoje POI będą równocześnie POA.
Odżałuj ten JSB i ucz się na nim strzelać. W ten sposób wyeliminujesz jeden z czynników wpływających na obecną niecelność. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Nie wierz w to, że można być asem bez praktyki. Takie rzeczy tylko w filmach.
Musisz wyćwiczyć powtarzalną postawę, powtarzalny chwyt karabinka, powtarzalne ściąganie spustu, powtarzalne wstrzymywanie oddechu i uspokajanie serca przed samym strzałem.
Jak już to wyćwiczysz i będziesz dobry przy JSB (ale też zwracaj uwagę na to co napisał Kolega Mamutowicz - nawet JSB nie są idealnie powtarzalne - zależnie od matrycy) to wtedy zacznij eksperymentować z różnymi śrutami, różnych marek. Jestem pewien, że większość z tych pelletek pójdzie na przetop.
KTK to były kiedyś dobre śruty. Ostatnio produkowane partie latają jak chcą i to jest potwierdzone przez wielu zaawansowanych strzelców. Crosman to chyba raczej tylko przez naszych sprzedawców jest zachwalany. Niestety.
Cierpliwości i wytrwałości życzę!
Łucznik wz. 70, HW 45, HW 50 (rocznik 1960), HW 50s, HW 57, HW 97k, Slavia 631, Diana 75
Leon1982
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2016, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: Leon1982 »

;) dzięki za słowa otuchy. Moim zdaniem po niecałym tygodniu strzelania nie jest że mną tak źle. Z KTK uzyskuje zadowalające mnie skupienie jak na otwarte. Weekend idzie jak tylko będzie czas pójdzie w ruch JSB. Pointed poczeka aż znajdę jakiś większy cel do destrukcji :D Sorry za mały offtop.
Hatsan 90 powered by Alchemik, jeszcze bez szkła :(
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Offtopa nie ma.. wszak to o śrucie tak w skrócie.. :)
Marcin ma rację - jak się uczyć - to na dobrym śrucie, bo odpadnie Ci z zestawu jedna z przyczyn siewnika - kiepski śrut - a wtedy będziesz mógł skupić się na sobie i na karabinku.. ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Leon1982
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2016, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: Leon1982 »

Nauki przyjęte :lol: biorę się zatem do roboty w miarę jaj czas pozwoli.

[ Dodano: Nie 18 Wrz, 2016 09:39 ]

Muszę odszczekać to co napisałem na temat crosmana pointed. Okazało się, ze po założeniu zestawu od Alchemika śrut stał się całkiem celny. Ładne skupienie nawet da się uzyskać.
Tak więc odszczekuję ;) do rekreacji mogę nawet polecić.
Hatsan 90 powered by Alchemik, jeszcze bez szkła :(
ODPOWIEDZ