Obrazek

Jakość śrutu JSB Exact

Czyli to, co najważniejsze obok wiatrówki.
Awatar użytkownika
photochem
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 326
Rejestracja: 06 sie 2014, 11:31
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Jakość śrutu JSB Exact

Post autor: photochem »

Nie wiem czy ktoś czytał na beżowym wątek o pogorszeniu się jakości śrutu JSB Exact . Jeśli nie to polecam…
Czytając odpowiedź JSB (strona 4 tego wątku) zaniepokoił mnie fragment dotyczący ich „standardu jakości” dotyczący rozrzutu wagi śrutu… Podają że akceptowany rozrzut to +/- 2,5% :hm: Przekładając to na dane liczbowe, przy założeniu że średnia masa (zgodnie z tym co napisali na pudełku) wynosi 0,547g wychodzi że śruty zarówno o masie 0,513g jak i 0,581g mieszczą się w granicach akceptowalności :!: Z prostych obliczeń w Chairgun’ie wychodzi że (zachowując tą samą energię 16J) w pierwszym przypadku prędkość początkowa wyniesie 250m/s, a w drugim 235m/s. Prędkość prędkością, ale na 50 jardach daje to opad odpowiednio -6,4cm i -7,6cm, a więc 1,2cm różnicy :!: Nie wiem czy można zaliczyć to do nieistotnych różnic…
Jako że jestem typowym przykładem niewiernego Tomasza, w ramach dalszego podupadania na zdrowiu psychicznym postanowiłem sprawdzić, jak faktycznie wygląda sprawa z rozrzutem mas i jak to faktycznie wpływa na stabilność strzałów…
No więc, na początku z mojej ukochanej firmy (piszę tak na wszelki wypadek jakby szefostwo to czytało :D ) wypożyczyłem wagę analityczną – z ważną legalizacją, aktualną kwalifikacją i kalibracją – jednym słowem - ważącą zarówno dokładnie jak i precyzyjnie…
Po kilku godzinach ważenia – z 5 losowo wybranych puszek - wyszło mi coś takiego:
Obrazek

Wnioski z części pierwszej: Nie jest źle, ale 10% śrutów najbardziej odbiegających od średniej waży mniej niż 0,541g lub więcej niż 0,553g. Pamiętajcie że na standardowym torze (40 figurek) będziemy tych śrutów używać 4 razy…
Teraz coś o stabilności strzałów: wykonałem pomiary na chrono – po 10 strzałów:
śrut bezpośrednio z puszki: Vśr = 233,1m/s (231,8-235,7m/s), odchyl. std. = 1,2m/s
śrut o masie 0,541g: Vśr = 234,3m/s (232,8-236,4m/s), odchyl. std. = 0,8 m/s
śrut o masie 0,552g: Vśr = 230,9m/s (229,9-232,3m/s), odchyl. std. = 0,7 m/s.
Na wykresie wygląda to tak:
Obrazek

Wniosków pisał tu nie będę – niech każdy je wyciąga sam dla siebie, a ja w tym miejscu chciałbym tylko złożyć podziękowania koledze Dębowemu, bo jak widać – po wyeliminowaniu błędów spowodowanych rozrzutem masy śrutu - HW97 spod jego ręki strzela naprawdę baaardzo stabilnie :king:
Wy tam główkujcie, a ja zajmę się tymczasem ostatnim testem. Sprawdzeniem czy na 50m da się zauważyć różnice w opadzie i skupieniu :D
HW97k (Dębowy) + Leupold VX3 || TX200 mk3 + mDOT || Gamo PR45
Awatar użytkownika
Wiecho
Posty: 49
Rejestracja: 24 lip 2006, 10:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jakość śrutu JSB Exact

Post autor: Wiecho »

photochem pisze:...zaniepokoił mnie fragment dotyczący ich „standardu jakości” dotyczący rozrzutu wagi śrutu… Podają że akceptowany rozrzut to +/- 2,5% :hm: Przekładając to na dane liczbowe, przy założeniu że średnia masa (zgodnie z tym co napisali na pudełku) wynosi 0,547g wychodzi że śruty zarówno o masie 0,513g jak i 0,581g mieszczą się w granicach akceptowalności :!:
W jaki sposób wyliczyłeś ten rozrzut?
Awatar użytkownika
photochem
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 326
Rejestracja: 06 sie 2014, 11:31
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: photochem »

Nie mam pojęcia ;-)
najprawdopodobniej po spożyciu za dużej ilości napojów chłodzących - a dziś nie chciało mi się sprawdzać Z szybkich obliczeń wyszło mi że dwa razy mnożyłem przez 2,5 - raz licząc dozwoloną odchyłkę i drugi raz odejmując/dodając ją od średniej :hihi:
Oczywiście powinno być 0,533g i 0,561g... Czyli dużo bliżej moich pomiarów
Kolejne wyliczenia i wykresy robiłem już na trzeźwo - powinno być więć dobrze :D
HW97k (Dębowy) + Leupold VX3 || TX200 mk3 + mDOT || Gamo PR45
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

A ja Wam dorzucę takiego kwiatka:
Obrazek
Exact z nowej serii .. z niespodzianką.. :hihi:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Mamutowicz pisze:Exact z nowej serii .. z niespodzianką..
Sprawdziłeś jak lata ? Może to "tester" gratis :hihi: .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Post autor: mimut »

Mamutowicz pisze:A ja Wam dorzucę takiego kwiatka:
Obrazek
Exact z nowej serii .. z niespodzianką.. :hihi:
:wooo:
Borek56
Posty: 249
Rejestracja: 25 sie 2012, 16:45
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: Borek56 »

A tu zamówienie od szusterka. Pomijając fakt w jaki sposób został zapakowany śrut (tylko koperta bąbelkowa) to doręczyciele :idiota: urządzają sobie rzut paczką na odległość.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4f9 ... 3407c.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f23 ... 0f69a.html
Wiem wiem, mogłem nie przyjmować paczki ale zbyt mocno chciałem sprawdzić jak to lata. Teraz wiem, że to był błąd. Większość w każdej paczce była uszkodzona.

A tu jak to lata na 30m.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6ee ... 5f85c.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cba ... 7ce88.html
Awatar użytkownika
photochem
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 326
Rejestracja: 06 sie 2014, 11:31
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: photochem »

Miałem podobny problem z przesyłką ze srut.pl (odebrała sąsiadka, nie otworzyła przy kurierze, z 16 zamówionych paczek 6 było pogietych).
Zadzwoniłem do sklepu, wyjaśniłem sytuację i... szok :!: .
Przysłali nowe 6 paczek i kasę żebym odesłał im te pogięte!
Wiem już gdzie będę kupował w przyszłości :D
HW97k (Dębowy) + Leupold VX3 || TX200 mk3 + mDOT || Gamo PR45
Awatar użytkownika
Safari
Posty: 105
Rejestracja: 18 lip 2014, 22:11
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Safari »

Mamutowicz pisze:A ja Wam dorzucę takiego kwiatka:
[url=http://images66.fotosik.pl/1096/bc3c9edff6d4d995mc.jpg]Obrazek[/URL]
Exact z nowej serii .. z niespodzianką.. :hihi:
Po prostu wiedzieli do kogo ma trafić przesyłka. Internet nie zna granic. Nie było tam karteczki z dopiskiem?..."Drigi Peter. Dejte nám novou lepší tvar." :)
Im bardziej kocham ludzkość tym mniej przepadam za pojedyńczym człowiekiem.(F.Dostojewski)
Awatar użytkownika
michals35
Posty: 47
Rejestracja: 06 lut 2014, 19:06
Lokalizacja: Lipsko

Post autor: michals35 »

Zważyłem pudełko śrutu na wadze elektronicznej i wyszło że jeden śrut waży 0.55g
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

michals35 pisze:Zważyłem pudełko śrutu na wadze elektronicznej i wyszło że jeden śrut waży 0.55g
To przeważyłeś cały śrut z pudełka czy 1 śrucik?
Bo jeśli całą paczkę, to na pewno każdy śrut nie będzie ważył równe 0,55g.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
mironTG
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 422
Rejestracja: 13 gru 2012, 20:33
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

A syf w śrucie policzyłeś a opakowanie też, test nie miarodajny. Wagon ziemniaków w workach 40T wcale nie mówi że każdy worek to przykładowe 50kg.
Strzelam bo lubię :D AR 50 PCP :D
Awatar użytkownika
michals35
Posty: 47
Rejestracja: 06 lut 2014, 19:06
Lokalizacja: Lipsko

Post autor: michals35 »

Zważyłem całe pudełko śrutu, potem zważyłem puste pudełko odiołem wagę pudełka podzieliłem przez 500 i wyszło 0.55 g.To samo zrobiłem z Crosman pointed i wyszło 0.49 g. Syfu w śrucie nie liczyłem, ale ile go może być przy dzieleniu na 500 szt. to jakieś tysięczne grama które i tak polecą ze śrutem albo zostaną w lufie między rowkami.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

michals35 pisze:[...] odiołem wagę pudełka podzieliłem przez 500 i wyszło 0.55 g.
A policzyłeś śrut?
Jesteś pewien że tam było 500 śrutów?
Bez kwiatków ?
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
michals35
Posty: 47
Rejestracja: 06 lut 2014, 19:06
Lokalizacja: Lipsko

Post autor: michals35 »

Śrutów nie liczyłem do szkoły było pod górkę :lol:


Postrzelałem przy wietrze (zmiennym raz w lewo raz w prawo raz pod wiatr) do puszki po piwie wbitej na patyk pod kątem tak że było widać denko puszki na ok 30m z exacta i z crosman pointed tak po parę strzałów na zmianę, na exaccie lekki wiatr nie robił dużego wrażenia a z crosmana nie dało się trafić w dno puszki, tylko jak wiatr na chwilę ustał puszka oberwała
ODPOWIEDZ