Obrazek

Tarcza elektroniczna - Test na "Tawerniakach 2011"

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Arkady
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2011, 9:38
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Tarcza elektroniczna - Test na "Tawerniakach 2011"

Post autor: Arkady »

Witam,

na zawodach HFT Tawerniaki 2011 przeprowadziłem pierwszy publiczny test tarczy elektronicznej. Z częścią uczestników zawodów udało mi się porozmawiać osobiście na miejscu, natomiast chętnie podyskutuję na temat funkcjonowania tarczy, sposobu prezentacji wyników, co zmienić, co dodać.
Chwilami zainteresowanie tarczą zaskakiwało mnie (pięciu zawodników jednocześnie strzelających :) )
Na obecną chwilę wrzuciłem dwa filmiki, marna jakość, ale na tyle pozwala posiadany przeze mnie sprzęt (aparat Fuji FinePix S9600):
Film 1
Film 2

Pozdrawiam
Arkadiusz Hutnik
"Arkady"
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Arkadiuszu, rozmawiałem na drugi dzień z Michałem na temat tego wynalazku (na zawodach nie było czasu z Tobą osobiście dłużej pogadać).
Wiadomo mi już, że nie jest to tani sprzęt, raczej skierowany do bardziej zamożnych lub do instytucji typu strzelnice, kluby itp.

Czy możliwe jest obniżenie ceny urządzenia :?: Np. poprzez zastosowanie transmisji danych za pomocą kabla.

Jak jest z tym strzelanie pod kątem. Czy błąd pojawia się tylko strzelając z boków :?:

Co się stanie jeśli tarcza będzie na większej odległości :?: Wtedy śrut ma wiekszy opad a co za tym idzie uderza pod kątem ale z góry.

Pozdrówka

T.
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Arkady
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2011, 9:38
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Post autor: Arkady »

To prawda, koszt tarczy nie jest niski, choć to pojęcie względne.
Jednak samo ograniczenie funkcjonalności tarczy poprzez zastosowanie transmisji przewodowej nie spowoduje drastycznego spadku ceny.
Konstrukcja zaprojektowana jest jako "gniotsja, nie łamiotsja", czyli między innymi wytrzymałość samego elementu w który się strzela (nie obudowy) pozwala mu przeżyć bez widocznych uszkodzeń po trafieniu pociskami kal. 9 mm wystrzelonymi z pistoletu. Obudowy nie testowałem w taki sposób :).
W grę chodzi również elektronika, która aby spełniać założenia projektu swoje kosztuje, a nie jest to konstrukcja "chińska".

Co do "oszukiwania" wyniku przy strzelaniu pod kątem, sprawa dotyczy strzałów przy kącie większym niż ok. 10 stopni od osi prostopadłej do powierzchni tarczy. Ma to na celu doprowadzenie do sytuacji w której strzelanie pod takim lub większym kątem staje się bezsensowne.
Cały zamiar "oszukiwania" wynika z niebezpieczeństwa jakie pojawia się przy strzelaniu z kulek BB do tarczy.
Prostopadle do tarczy nikt nie będzie strzelał, bo kulka wróci do strzelającego - a pod kątem wynik jest oszukany.
Jako pasjonat elektroniki, a nie strzelectwa wiatrówkowego, nie wiem (jeszcze :) ) jak duży opad następuje przy strzelaniu z dużej odległości. Natomiast ciężko wyobrazić sobie aby śrut uderzał pod większym kątem niż założony w projekcie. Choć może się mylę.

Pozdr.
Arkady
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Też rozmawiałem na temat tej tarczy z chłopakami i zarówno gdy testowalismy ją w Cekausie jak i na zawodach brakowało rozróżnienia poszczególnych stref na tarczy, tak aby strzelec z odległości mógł zgodnie ze swoim przyzwyczajeniem celować "pod czarne".
Awatar użytkownika
Arkady
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2011, 9:38
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Post autor: Arkady »

Na "Tawerniakach" miałem jeszcze egzemplarz dwu-kolorowy, szare tło i czarny środek.
Jutro jadę z nim na strzelnicę ZKS w Wawie i posłucham opinii.

Po wizycie:
Panowie patrzyli z podziwem na tarczę, wskazali na problem z brakiem kontrastu między tłem i środkiem. Podpowiedzieli pewne rozwiązanie i zostaje zrobić testy. :)

Arkady
Awatar użytkownika
Żurek
Posty: 792
Rejestracja: 17 maja 2010, 18:58
Lokalizacja: Szczecinek
Kontakt:

Post autor: Żurek »

O kurde, ale jaja

Jaka jest żywotność tego materiału, który "przyjmuje" strzały !?
dany
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 210
Rejestracja: 03 paź 2009, 21:36
Lokalizacja: sanok

Post autor: dany »

a o jakiej to cenie mówicie jeśli można wiedzieć ?? za to urządzenie :)
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

3000 PLN
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Kurierex
Posty: 15
Rejestracja: 16 sie 2006, 16:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Kurierex »

Żurek pisze:O kurde, ale jaja

Jaka jest żywotność tego materiału, który "przyjmuje" strzały !?
Intensywnie testuję, ale widzę że przy 17 J dożywotnia, przy 200 J żywotność ograniczona do 30 lat :)
KuriereX
Miłego dnia/nocy*
*/niepotrzebne zamazać*
Instruktor nurkowania i EFR
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Kurierex pisze:przy 200 J żywotność ograniczona do 30 lat :)
Kurcze, to z mojego Hawkena postrzelałbym zaledwie parę miesięcy :?
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
maniek26
Posty: 233
Rejestracja: 10 mar 2011, 18:05
Lokalizacja: Pforzheim

Post autor: maniek26 »

Testowałem na tawerniakach. Jest to sprzęt który bardzo chciałbym mieć. Niestety jak dla mnie (student nie pracujacy) cena jest nie do przeskoczenia. Tak czy inaczej pozdrawiam osobę która prezentowała sprzęt i Slavię której można było używać :)
P
CZ200s hunter + mDot + BKL 263, HW-70, HW-30, Slavia 618
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Cena nie jest niska. Na tym poziomie sprzęt można dedykować klubom i kołom strzeleckim.
Po rozłożeniu tego kosztu na kilkadziesiąt osób nie jest już tak źle...
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Arkady
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2011, 9:38
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Post autor: Arkady »

Nowy film na Youtubie:

Model TEM
do celowania "pod czarne" :)

Oraz na stronie

http://www.armer.pl/punktator.html
jest do pobrania wersja demo programu punktator


Arkady
ramzes
Posty: 1
Rejestracja: 26 sie 2011, 0:17
Lokalizacja: Cieszyn

tarcza

Post autor: ramzes »

Witam!
Odgrzebię temat :)
Czy ktoś z kolegów używał, bądź używa tej tarczy?
Interesowała by mnie wersja do PPN, jednak niewiele mogę znaleźć na jej temat...
Pozdrawiam.
Ryszard.
Borek56
Posty: 249
Rejestracja: 25 sie 2012, 16:45
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: Borek56 »

A gdyby tak strzelać do zwykłej tarczy a obraz przesyłać przez kamerkę bezprzewodową do laptopa w którym to jakis program robiłby to samo co tutaj, da się??? kamerka to maleńki koszt a laptopa praktycznie każdy ma.
ODPOWIEDZ