Obrazek

Tarcze i cele

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Logan pisze:Przy okazji jakiegoś święta kościelnego na wsi :p...
Albo w sklepach pirotechnicznych z fajerwerkami. Powinni takie rzeczy mieć.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Ciekawe czy nadadzę się te petardy do wystrzeliwania z nasadek z pistoletów hukowych, używałem takich w tamtym roku do płoszenia szpaków w sadzie u wujka, jak mi jeszce jakaś została to spróbuję zrobić test.
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
Logan

Post autor: Logan »

Tak dla uprzyjemnienia...

Hatsan 70S - otwarte...
15 metrów...
cel - pudełko po zapałkach
3 strzały od frontu
Obrazek

1 strzał do najmniejszej ścianki
Obrazek
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Strzelanie do korków jest bardzo efektowne i satysfakcjonujące, zwłaszcza na dystansach trudniejszych. Robi jednak dużo hałasu i dobrze by było gdyby teren do strzelania był zdala od mieszkań.

@Logan.
Na początku zabawy z Hatsanem, pudełkowym sprzętem strzelałem pudełka zapałek 8/10 z 23m :hura: . Tak... Niechwaląc się... :luzik: :lol:
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
m@rio
Posty: 101
Rejestracja: 14 cze 2006, 11:22
Lokalizacja: Wronki

Post autor: m@rio »

Pablo pisze:Ciekawe czy nadadzę się te petardy do wystrzeliwania z nasadek z pistoletów hukowych, używałem takich w tamtym roku do płoszenia szpaków w sadzie u wujka, jak mi jeszce jakaś została to spróbuję zrobić test.
Pablo to chyba nie zadziala. Szczerze mowiac nie sprawdzalem ale tam chyba nie ma takiej masy jak w korkach i zaplon nastepuje na innej zasadzie.
H35 + Delta Optical 3-9x40
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Owszem działa i to bardzo dobrze :)
Jak ktoś chce wybuchowo pokazać, że trafił, to polecam :)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Z egzotycznych celów to był telefon komórkowy, wkurzał ,mnie dostał 3 kulki w kolorowy wyświetlacz i nie był czego zbierać.. :) resztki gdzieś leża w garażu, lubie stzrelać do zeszytów szkolnych, czasem nauczyciele patrza się dziwnie na te dziury:) ale co tam. A tarcze załatwaim ze sztrzelnicy oni na zaodach używają tarcz po 1-2 strzały do tarczy taka tarcza nadaje się do dalszwego strzelania więc mam ich nieograncizone ilości :) Wystraczy miec znajomości:)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
SEBCIO
Posty: 217
Rejestracja: 12 paź 2006, 7:26
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: SEBCIO »

Witajcie dorwałem taką tarczehttp://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ed12fbbee38fb467.html ma ona oznaczenia ze jest do kategori FT,a jakie tarcze są do HFT/SFT,czy H-to hary a S-to slavia. I jeszcze jedno jakich tarcz uzywa sie na zawodach?? :idea:

[ Dodano: 2006-10-25, 17:58 ]
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ed1 ... fb467.html tu jest zdjecie tej tarczy
CZ200s+BL 5-15X40 I WIATR W PLECY
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

@Sebcio
Oznaczenia:
FT - Field Target; mówiąć dosadnie "Cel w polu" dyscyplina uprawiana przez Brytyjczyków i rozprzestrzeniona w świecie. Polega na strącaniu metalowych zwierzątek czy innych figurek z "dziurą" zwaną potocznie KillZoną (KZ) o wymiarach 15 - 25 i 40mm. Zwierzaki porozstawiane są na różnych dystansach. Nie ma tarcz.
Tu masz przykład takiej figurki:
Obrazek

Dzieli się na 2 zasadnicze grupy (klasy karabinowe):
FT1 - Karabiny kartuszowe na sprężone powietrze (innymi słowy bezodrzutowe - PCP, PCA), których energia nie przekracza 16,3J;
i podobnie FT2 - podobnie z energią, tyle że karabiny tłokowe - sprężynowe.
Luneta dowolna, pozycja dowolna (najczęściej wybierana siedząca - stąd z resztą potocznie mówi się o pozycji siedzącej FT). Można zmieniać nastawy lunet w każdym stopniu - można strzelać za każdym razem środkiem krzyża :)

HFT to nic innego jak (Hunting Field Target) czyli takie polowanie na niby. KZ też o tych samych wymiarach i na tych samych odległościach (od 8 do 50m). Obostrzenie jest takie, że nie można podczas strzelania usiąść na czymkolwiek - dozwolone pozycje to: stojąca, klęcząca i leżąca.
Lunetka otrzymuje swoje nastawy przed wejściem na tor i nie można z nią nic już kombinować w międzyczasie - tak nastaw wież jak i AO. W tej dyscyplinie bierze się poprawki na krzyżu (tutaj przydaje się siatka MilDot).
Tu również 2 klasy; analogicznie HFT1 i HFT2.

Tak na marginesie jest jeszcze klasa HFT3/4 czyli wszystkie karabiny niezależnie czy tłokowe czy zasobnikowe, w których energia śrutu nie przekracza eeemm.... chyba 10J.

Znowu SFT (nazwa chyba od Sport Hunting Field Target) to pomięszanie FT i HFT, gdzie strzela się tak jak w HFT jedynie udogodnieniem jest takie, że można sobie na siedzeniu klapnąć - ot cała filozofia. :)

Jak już wcześniej napisałem na zawodach nie ma tarcz - są figurki, a tarcze można sobie poprostu wydrukować i na nich ćwiczyć jak ktoś nie ma zwierzyńca. :)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
SEBCIO
Posty: 217
Rejestracja: 12 paź 2006, 7:26
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: SEBCIO »

A jeszcze chciałbym sie zapytac te figurki to jak wyglądają wiesz tak z ciekawosci pytam i z jakich odległosci sie do nich ctrzela?? o i dzieki za wyczerpujący materiał napewno mi i innym sie przyda do zagłębiania sie w temat :)
CZ200s+BL 5-15X40 I WIATR W PLECY
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

SEBCIO pisze:A jeszcze chciałbym sie zapytac te figurki to jak wyglądają wiesz tak z ciekawosci pytam i z jakich odległosci sie do nich ctrzela?? o i dzieki za wyczerpujący materiał napewno mi i innym sie przyda do zagłębiania sie w temat :)
Figurki wyglądają tak jak na zdjęciu, które załączyłem wyżej. Tam zając jest akurat w pozycji "trafiony", normalnie stoi na "sztorc" prostopadle do blachy, która jest przyszpilona do ziemi.
Wzory są różne w zależności od upodobań :) :
Obrazek
Odległości też już podałem ;) to od 8 do 50m (według brytyjskich przepisów do 41m).

Zrobię fotki swojego szczurka to zobaczysz jak wygląda mechanizm od tyłu. Nic skomplikowanego - trafiona KZ czyli taki lizaczek siłą rozpędu pociąga za sobą postać figurki i wszystko przewraca się w tył. Reset jest po pociągnięciu sznurka i figurka znowu staje na baczność. I tak do znudzenia ;) :aloha:
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
SEBCIO
Posty: 217
Rejestracja: 12 paź 2006, 7:26
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: SEBCIO »

Czekam wiec z niecierpliwoscią to i ja sobie cos takiego zrobie :)
CZ200s+BL 5-15X40 I WIATR W PLECY
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Tutaj masz projekt kolegi z sąsiedniego forum:
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=27061
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Post autor: radecek »

Witam:
Do testów skupienia używam wzorów tarcz. Wzory umieściłem pod adresem:
http://radecek.fm.interia.pl/tarcza.zip
Jeżeli nie idzie pobrać za pomocą przeglądarki IE to powinno pójść za pomocą Mozilli.

pozdr. radecek :)
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Niepokoi mnie coś w tych linkach do tarcz. Bądźmy konsekwentni! Jeśli prawo zabrania strzelać do zwierząt, to nie używajmy tarcz w postaci ptaszków itd.
http://www.arld1.com/images/swfs/fieldtarget2b.swf
Przecie można narysować inny obrazek, też przyciągający oko.
Nie nawołuję do stosowania portretów znienawidzonych polityków, choć byłoby to chyba łatwo zrozumieć.
Pozdrówka - jigt

[ Dodano: 2006-11-24, 18:56 ]
I potem dziwimy się, że za każdym razem, gdy przyznamy się do swojego hobby znajdzie się ktoś co wykrzyknie z oburzeniem: Co! Do ptaszków pewnie! Do wiewiórek!!
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
ODPOWIEDZ