Obrazek

Budujemy chronograf

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: Darek »

WITAM
No Adam dobra robota ;) :spoko: :brawo:
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Post autor: radecek »

Na prośbę jednego z Kolegów program mierzy dodatkowo energię średnią oraz pokazuje nr strzału
http://radecek.fm.interia.pl/chrono_v1.zip
:bobas:

Jeżeli po zaprogramowaniu pomiar jest nieprawidłowy np. prędkość 4x większa tzn. że procesor pracuje z oscylatorem wewnętrznym RC. Wówczas trzeba poprawnie zaprogramować bity konfiguracyjne procesora, żeby włączyć oscylator zewnętrzny z kwarcem 4MHz (jak to ustawić jest pod dostępnym linkiem, po rozpakowaniu w folderze "Programowanie")
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Dzisiaj zadziałał mój chronograf wg projektu Radka i z ogromną pomoca mojego kuzyna Roberta, któremu to bardzo dziękuję, bo poświęcił mnóstwo czasu przy projektowaniu płytki jak i potem przy uruchamianiu urządzenia. Pozostało mi jedynie dopieścić szczegóły obudowy i urządzonko gotowe. Pierwsze pomiary nieco mnie jednak zaskoczyły, ponieważ skoki mocy na AA S 200 są rzędu 3J a nawet i więcej. Nawet myślałem że jest jakiś błąd ale mój Iż rozwiał te wątpliwości gdyż jego prędkość przy kilkunastu strzałach wynosiła od 117 do 119 metrów czyli urządzenie działa jak należy. Jak będzie gotowa obudowa to zamieszczę fotki.

Pozdrawiam Darek
BRUNO266
Posty: 108
Rejestracja: 28 wrz 2006, 9:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BRUNO266 »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A tutaj jak widac już prawie gotowe Chrono w obudowie zostało tylko zamontowac jakos do obudowy oświetlacze i powinno grać a jak na razie wyniki sa całkiem przyzwoite. Działa powtażalnie i bezporblemowo.

Na bazie płyty głównej do chrono sprawiłem sobie programator do Atmegi8 i wszystko działa jak powinno - czyli mam możliwość programowania procka.

Czekam na opinie co do wykonania i samej obudowy jak już wszystko działało to stwierdziłem że warto to ładnie opakować.

Pozdrawiam Bruno
Hatsan 55 +tuning + Barska 4x32 Łucznik + otwarte. Taurus .22, Walther PPK/S
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Moje pokazuje jak mu sie podoba, normalnie ręce opadają, już nie wiem co co mam poprawić.

Pozdrawiam Darek
BRUNO266
Posty: 108
Rejestracja: 28 wrz 2006, 9:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BRUNO266 »

Daras pisze:Moje pokazuje jak mu sie podoba, normalnie ręce opadają, już nie wiem co co mam poprawić.

Pozdrawiam Darek

Wstaw zdjęcie płytki i elementów to może podpowiem co i jak . Ważne są połączenia z foto tranzystorami i kwarcem .
Hatsan 55 +tuning + Barska 4x32 Łucznik + otwarte. Taurus .22, Walther PPK/S
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Kwarc mam wlutowany na płytce drukowanej fototranzystory połaczone zwykłym kabelkiem z płytką
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Post autor: radecek »

Daras pisze:Moje pokazuje jak mu sie podoba, normalnie ręce opadają, już nie wiem co co mam poprawić
Czy układ jest sztywno skręcony - podświetlacz i fototranzystory ?. Jeżeli leży luzem na twardym podłożu, na którym kładzie się lufę, to podczas strzału drgania mogą wyzwalać pomiar i powodować nieprawidłowe wyniki.
bobby4
Posty: 49
Rejestracja: 18 sie 2006, 18:35
Lokalizacja: KUJ-POM

Post autor: bobby4 »

Witam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać płytka została zaprojektowana od nowa i oprogramowanie zostało napisane od podstaw (tego raczej nie widać). Działa i to zaskakująco dobrze. Ta prędkość to przy bardzo lekkim śrucie o wadze ok 0,4gr. Zastosowałem po jednej diodzie gdyż przy trzech bardzo się grzało. Koszty w trakcie podliczania.
Mam nadzieję że się podoba...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

radecek pisze:Czy układ jest sztywno skręcony - podświetlacz i fototranzystory ?. Jeżeli leży luzem na twardym podłożu, na którym kładzie się lufę, to podczas strzału drgania mogą wyzwalać pomiar i powodować nieprawidłowe wyniki.
Wszystko jest na płytce polutowane tylko fototranzystory są przyklejone do plexi i połączone na zwykłych kabelkach jak strzelam to nie opieram lufy więc drgań nie ma żadnych nie wiem co się dzieje że tak pokazuje.

Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Post autor: radecek »

Daras pisze: Wszystko jest na płytce polutowane tylko fototranzystory są przyklejone do plexi i połączone na zwykłych kabelkach jak strzelam to nie opieram lufy więc drgań nie ma żadnych nie wiem co się dzieje że tak pokazuje
W sierpniu będzie zrobionych kilka modułów. Układ zasilany z akumulatorków AA (praca ciągła 15 - 20 h) lub zasilacza zewnętrznego 9V/100mA. Będą zdjęcia na forum. Jeżeli nie poradzisz sobie ze swoją konstrukcją to podeślę Ci sprawdzony moduł :)
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Dzięki Radek, kupiłem dziś ekranowany przewód do podłączenia fototranzystorów i potencjometr do regulacji natężenia światła przez diody bo wydaje mi się że za mocno świecą


Pozdrawiam Darek

[ Dodano: Pią 27 Lip, 2007 16:52 ]
Mam pytanie do Radka, od jakiej najmniejszej prędkości ten chronograf zaczyna wskazywać prędkość.

Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Post autor: radecek »

Daras pisze:Mam pytanie do Radka, od jakiej najmniejszej prędkości ten chronograf zaczyna wskazywać prędkość
Teroretycznie od 6 m/s. Można testować przy uruchomieniu za pomocą słomki i małej kulki plastelinowej. Układ powinien działać pewnie bez wątpliwych pomiarów.

Żeby nie było, że się obijam :) - gotowe płytki do chrono (jeszcze nie sprawdzone):
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Radek ja zamawiam taka płytkę, do tego procesor co bym miał na zapas.

Pozdrawiam Darek
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Radku! A nie zamierzasz rozprowadzać zestawów dla majsterkowiczów p.t. ,,Zrób to sam".
Jaśli tak,to byłbym chętny.
ODPOWIEDZ