Obrazek

Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: Gudyn »

Cześć.
Dawno nic nie grzebałem/zmieniałem przy swoim Crosie Summicie, więc naszła mnie ochota na poprawienie wyglądu. Ponieważ zawsze podobała mi się gruba lufa jak w HW98 czy AA Prosiaku, postanowiłem wyposażyć się w płaszcz na lufę.
Po dłuższych poszukiwaniach udało mi się znaleźć i zamówić rurkę stalową bezszwową precyzyjną o idealnych wręcz wymiarach fi 20 ze ścianką 2,5mm, co daje średnicę wew. równą średnicy lufy - 15mm. Do tego sklep wysyła dowolną długość takiej rurki, a nie hurtowo min. 10m. Zamówiłem 0,6m za co przyszło mi zapłacić niecałe 40zł z przesyłką. U mnie długość odcinka lufy poza kostką wynosi 264mm. Ponieważ poczytałem trochę o HW98 i Prosiaku to pomyślałem, że może udałoby się zrobić także mikrotłumik. Wystarczyłoby przedłużyć płaszcz i jakoś wsadzić tam wkład tłumiący. Wpadłem na pomysł, aby wykonać go z podkładek stalowych M5 (śr. zew. 15mm, otwór 5,3mm) jako przegrody oraz dystanse z jakiejś rurki fi 15, np. miedzianej lub ptastikowej. Poniżej projekt takiego "przedsięwzięcia" :lol:

https://images82.fotosik.pl/290/e821eb222949c894.jpg

Pytanie do drogich forumowiczów - czy coś takiego (pod warunkiem, że uda mi się wsadzić płaszcz na lufę i w płaszcz wsadzić tłumik) ma jakiś sens? Czy tłumik rzeczywiście będzie tłumił? :hm:
Do zatkania całości od przodu planuję użyć jakiegoś korka wytoczonego na odpowiednie wymiary, mocowanego tak jak płaszcz na robaczki powiedzmy M3-M4.
Na razie czekam na paczkę z rurką na płaszcz, składniki tłumika spróbuję znaleźć w Castoramie, bo to akurat bardzo tanie rzeczy.
Pozdrawiam i czekam na jakieś komentarze ;)
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
janusz22551

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: janusz22551 »

:hm: Pomiędzy przegrodami musisz dać jeszcze jakiś materiał tłumiący, żeby to miało jakiś sens. Tak przynajmniej mi się wydaje.
Gudyn pisze:Cześć.Pytanie do drogich forumowiczów - czy coś takiego (pod warunkiem, że uda mi się wsadzić płaszcz na lufę i w płaszcz wsadzić tłumik) ma jakiś sens? Czy tłumik rzeczywiście będzie tłumił? :hm:
Qbuś strzelał ze swojego "prosiaczka" z płaszczem i bez (a tam chyba jest mikrotłumik), więc może napisze czy jest jakaś różnica :hm:
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: Gudyn »

Na podstawie kilku takich zdjęć
http://www.specops.pl/vortal/taktyka_zi ... ik%201.jpg
http://i.imgur.com/iGSAapz.png
myślę, że nie ma konieczności stosowania materiału między przegrodami, ale myślałem o tym, czy może to wzmocni efekt wygłuszania, czy może zniweluje efekt przegród?
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
janusz22551

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: janusz22551 »

Gudyn pisze:Na podstawie kilku takich zdjęć
http://www.specops.pl/vortal/taktyka_zi ... ik%201.jpg
http://i.imgur.com/iGSAapz.png
myślę, że nie ma konieczności stosowania materiału między przegrodami, ale myślałem o tym, czy może to wzmocni efekt wygłuszania, czy może zniweluje efekt przegród?
Nie będę się spierał, bo w tym temacie zbyt wiele nie wiem ;) , ale to co pokazałeś na fotkach bardziej przypomina separator niż tłumik :hm: Zaczekajmy na wypowiedź kogoś mądrzejszego :) .
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6431
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: Qbuś »

Tomek, w "prosiaku" są tylko plastikowe przegrody (bez materiału tłumiącego) ciasno wciśnięte w płaszcz, wygłuszają dość dobrze, ale ja je wyjąłem, bo wolę jak karabinek grzmoci porządnie i wszyscy się boją :D . Na pewno twój "wynalazek" spowoduje inny cykl strzału i punkt trafiania się zmieni (na pewno też wyciszy), pytanie czy zamek w kostce nie będzie za słaby i będzie się powtarzalnie zatrzaskiwał, bo jednak lufa się zrobi ciężka ?
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: Gudyn »

Jestem właśnie ciekaw jak będzie z trafieniem, czy się tylko zmieni punkt i da rady go skalibrować z lunetą, czy zacznie siać już na 25m z powodu minimalnego braku osiowości samych podkładek-przegródek, jeżeli nie będą zbyt precyzyjnie wykonane.
Sam płaszcz mocno wagi nie zmieni, bo obecnie na lufie siedzi ów "dociążnik", którego masa to gdzieś połowa nowego płaszcza. A zatrzask trzyma wystarczająco mocno, trzeba się trochę zadać żeby go pokonać, lufa nie klapnie ot tak :)
Tak czy inaczej, jeżeli tłumik okaże się lipny, to po prostu płaszcz obetnę na równo z lufą i będzie huczało jak dotychczas :D Ciekaw jestem po prostu czy mój wymysł okaże się skuteczny :hm:
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3166
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: kamazek »

Ja mam w swoim coperku założony taki mikro-tłumik.
Po ucince lufy o 10 cm założyłem kawałek rurki, aby zmniejszyć siłę potrzebną do "złamania" lufy.
Fuksem znalazłem w domu kawałek rurki z korkiem po starym statywie fotograficznym, który idealnie, na wcisk pasuje na croska.
Efekt tłumienia jest, ale delikatny, dźwięk wystrzału nie jest już taki ostry, od biedy da się strzelać w mieszkaniu, ale ja mam wyrozumiałą rodzinkę :)
Z tego co poczytałem na rożnych forumach, do zdecydowanego efektu wygłuszenia, potrzebna jest kombinacja pojemności tłumika, ilości przegród i ich odpowiednie długości oraz fi otworów w przegrodach.
Trzeba kombinować, metodą prób i błędów ;), ja to lubię, bo taki "słodowy" jestem :D
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
xork
Posty: 67
Rejestracja: 11 lip 2016, 9:39
Lokalizacja: Nowy Otwór Maz..

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: xork »

Podczas swoich eksperymentów z tłumikiem (dziś powstał 5 prototyp) wpadłem na dość nietypowy element jakim jest wałek malarski ,taki wymienny malutki z włóczki czy czegoś. U mnie za "płaszcz" posłużył uchwyt złamanej wędki o srednicy lufy a ten wałek pocięty idealnie pasował na przegrody ,ciasno się wsuwał i miał otwór odpowiedniej średnicy sam się ustawiał centralnie, u mnie dało to rewelacyjny efekt ale to był prototyp 3, w mojej ocenie najlepszy ale zależy mi na możliwości szybkiego mont. i demont. więc nr.3 opdpadł...mam gdzis foto karabina
karabin.jpg
ta perspektywa znacznie wydłuża
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie śpię, bo trzymam kredens!
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: Gudyn »

Tak by to wyglądało w całości:

Obrazek

Inaczej niż w HW98, obeszło by się bez wybrania w płaszczu tuż za kostką, bo mogę spokojnie trochę rozpiłować osadę, żeby lufa zmieściła się przy łamaniu.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6431
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: Qbuś »

:D Nawet z tą rurą, to dalej bardzo ładny karabinek jest :D .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
janusz22551

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: janusz22551 »

Wygląda świetnie :up:
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: Gudyn »

Ach, te ukryte uszczypliwości... :lol:
Jak dla mnie, gdyby jakoś zamaskować kostkę to wygląda jak varmint :D
Tak mi się nasunęło na myśl, że gdyby wyciąć pionowo szparę w płaszczu i nasunąć na kostkę prawie do końca...

Obrazek
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
diacon-fox
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 789
Rejestracja: 23 lip 2012, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: diacon-fox »

Mi karabinek w tej konfiguracji się podoba...wygląda rasowo :) Jeżeli chodzi o mikrotłumik, to tak jak Ci Qbuś napisał...najlepiej sprawdzą się przegrody wsadzane na wcisk wewnątrz płaszcza. Jeżeli wszystko będzie osiowe to na pewno jakiś efekt tłumienia osiągniesz (wszystko zależy od pojemności komór) i celność nie powinna się zmienić. Z doświadczenia wiem, że przy takich płaszczach pierwsza komora powinna być umiejscowiona przynajmniej 3-4cm pd wylotu lufy, żeby to miało jakiś sens. Zastanów się czy masz tam na tyle miejsca żeby zrobić ze 3 komory.
Pro Sport + SWFA SS 10x42
S400 + Vortex Diamonback Tactical 4-16x44
Feinwerkbau 600
Beeman P17 + "kulminator"
M4 Full Metal kaliber 6mm
Awatar użytkownika
xork
Posty: 67
Rejestracja: 11 lip 2016, 9:39
Lokalizacja: Nowy Otwór Maz..

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: xork »

No to uwaga, ostateczne rozwiązanie...ochrzczony został "Bąkiem Ozyrysa"
Jedyny i niepowtarzalny
20170117_095715.jpg
Hahaha, eskalacja ciszy...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie śpię, bo trzymam kredens!
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3166
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Płaszcz lufy z zintegrowanym mikrotłumikiem

Post autor: kamazek »

Gudyn pisze:Tak mi się nasunęło na myśl, że gdyby wyciąć pionowo szparę w płaszczu i nasunąć na kostkę prawie do końca..
Też tak kiedyś chciałem zrobić w swoim coperku :)
Tylko biorąc pod uwagę średnicę rurki oraz grubość jej ścianek nasuniętej na kostkę, będzie miała w tym miejscu widoczne przewężenie, efekt końcowy nie będzie taki jak na twojej symulacji :hm:
Lepiej wizualnie (chyba) zostawić rurkę na styk z kostką ?

P.S. Możesz podesłać mi link do tego sklepu ?
Może i ja pobawię się z płaszczo-tłumikiem :D
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
ODPOWIEDZ