Obrazek

Płyta OSB do łapania śrutu

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Honda
Posty: 19
Rejestracja: 15 cze 2015, 19:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Płyta OSB do łapania śrutu

Post autor: Honda »

Mam takie pytanko, może ktoś przerabiał ten temat. Mój tata wykonał dwa kulochwyty, zamierzam je umieścić w odległości 20-30 metrów, ale jako ewentualne zabezpieczenie przez zbłąkanym śrutem, chciałbym powiesić ten kulochwyt na płycie OSB. I tu moje pytanie, biorąc pod uwagę wiatrówkę jaką posiadam ("Dębowy" Hatsan 55 4.5), jaka grubość płyty będzie wystarczająca, aby bez problemu zatrzymała śrut wystrzelony z odległości 20-30 metrów? Będę strzelał wyłącznie ze śrutu płaskiego oraz zaokrąglonego.
krzywy Hatsan 55 4.5mm "Dębowy" + Point Precision 3-12x42 AO
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Ja bym dał 15mm.. ale po kilku strzałach i tak ją przedziurawi..
Jak masz możliwość na płytę przybić blachę, choćby 1mm to wystarczy na długo ..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Borek56
Posty: 249
Rejestracja: 25 sie 2012, 16:45
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: Borek56 »

Płyta padnie po kilkunastu/kilkudziesięciu strzałach w to samo miejsce lub okolice tego miejsca. Tak jak pisze Mamut, to jedyne rozwiązanie jeżeli chodzi o płytę. Podkład kolejowy nadałby się idealnie :D
Awatar użytkownika
Spirit
Posty: 378
Rejestracja: 08 lut 2013, 18:15
Lokalizacja: Kurpie

Post autor: Spirit »

Dwie płyty a pomiędzy nimi luźne wypełnienie, np. trociny.
AT44-10S cal.22 + PP 4-12x50 AO
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Nie przesadzajcie, to ma służyć
jako ewentualne zabezpieczenie przez zbłąkanym śrutem
:) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
mironTG
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 422
Rejestracja: 13 gru 2012, 20:33
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

Nooooooooooo ja też miałem na myśli zabłąkane śruty, płyta starczy na długo bo przeca nie będziesz z tej odległości miał takiego siewnika żeby tatowe kulochwyty mijać bokiem. Ale jak masz cienką blaszkę to tłucz ją z tyłu i będzie miodzio.
Strzelam bo lubię :D AR 50 PCP :D
Awatar użytkownika
Honda
Posty: 19
Rejestracja: 15 cze 2015, 19:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: Honda »

OK, dzięki. Na początku chciałem wziąć płytę o grubości co najmniej 30mm, ale pomysł z cienką blachą od tyłu, jest dobry. Popytałem i dałoby radę taką załatwić, więc płyta 15-18mm będzie OK. Z około 30 metrów i tak będę strzelał wyłącznie do tego większego kulochwytu, cały czas pracuję nad skupieniem i techniką, więc płyta w celach profilaktycznych, za celem mam już tylko las, plus mało uczęszczana ścieżka.
krzywy Hatsan 55 4.5mm "Dębowy" + Point Precision 3-12x42 AO
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Nie dawaj blachy na tył, tylko na przód.
Blacha się oprze na płycie i śrut, choć ją powgina - to nie przedziurawi, a uchroni to płytę przed uszkodzeniem i będzie na długo.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Oko
Posty: 836
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:14
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Oko »

Honda, rozumiem że bedziesz strzelał sporo i to na swojej posesji w jednym miejscu, a zatem żebyś nie zaśmiecał sobie gruntu ołowiem, a przy okazji odzyskał rozbity w pył ołów np. do przetopu na ciężarki wędkarskie. Proponuję Ci wykonanie kulochwytu wg. mojego pomysłu. Najważniejsze, to to, że rykoszetów nie będzie. Wszelkiego rodzaju płyty wiórowe, a szczególnie te pokryte kompozytem na wysoki połysk powodują sporo rykoszetów i nawet te obite blachą ocynkowaną nie dają gwarancji braku rykoszetów. Tu masz linka do mojego pomysłu poproś ojca o wykonanie, powinien dać sobie z tym radę.

http://cezbar.info/loknd/index.php?opti ... &Itemid=42

Masz podane wymiary i w miarę szczegółowy opis tylko chęci do skopiowania nie zamieszczam. Powodzenia. ;)
Jeśli nie wiesz jak się zachować, to zachowuj się
przyzwoicie.
Awatar użytkownika
mironTG
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 422
Rejestracja: 13 gru 2012, 20:33
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

Huuuńńńńńdaaaaaa- olejuj wszystko na płytę wal blachę obojętnie z której strony (lepiej ze zadku bo mniej hałasu :D ) przeca nie masz zamiaru strzelać w płytę tylko w kulochwyt. Moja płyta ma trzy lata i wygląda już mało atrakcyjnie ale to zasługa tego że strzelam do małych bombiczek CO2 na dystansie 50m, miałem swojego czasu zmienioną płytę na plastik i rykoszety a raczej odbity śrut walił mnie po nogach na 25m. Zrób tak aby Tobie było wygodnie i po pierwsze bezpiecznie. Strzelaj aż karabinek zacznie Ciebie ograniczać i wtedy zacznie się pogoń za króliczkiem :king:
Strzelam bo lubię :D AR 50 PCP :D
Awatar użytkownika
fiksiu
Posty: 47
Rejestracja: 03 wrz 2007, 13:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fiksiu »

Według mnie płyta OSB jest kiepskim pomysłem.
Trochę już postrzelałem i zdarza się dość często że drewno i pochodne odbijają śrut.A jak jest ustawione pod kątem prostym to czasem śrut potrafi wrócić w kierunku strzelca.
No chyba że powleczesz go blachą.
był-B1>hatsan 70>AA 410>Berkut A-2002>slavia 630>HP 01 U.
jest>B3>Benjamin 392>Walther Lever Action
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

też dlatego pisałem żeby dać blachę z przodu, a płytę z tyłu jako "nośnik" blachy.. żeby ew wyciszyć to trochę, pomiędzy blachę a płytę można dać piankę, albo jakieś szmaty i nawet po trafieniu poza qlochwyt nie będzie wielkiego "Bang".. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Honda
Posty: 19
Rejestracja: 15 cze 2015, 19:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: Honda »

Tylko, że ja to wszystko mam raczej za friko. Kulochwyty (wymagają lekkiego dopracowania, ponieważ ścianki nie są dokładnie spasowane i śrut odbija się od złego spasowania i "wraca" przez tarcze), elementy podpórek (taka tacka do wmontowania w statyw, na której kładę woreczek z piaskiem), mocowania (do płyty OSB), to wszystko już mam. Wczoraj okazało się, że znajomy ma płytę OSB, dokładnie taką, jaką potrzebuję, odstąpi ją za "coś" symbolicznego :P Więc poeksperymentuję z tym wszystkim i zobaczę jak wyjdzie.

Mimo wszystko, najbardziej zależy mi na tym tak zwanym... yyy kulochwycie biathlonowym? Tzn. aby stworzyć taki większy kulochwyt i wmontować w niego ten element który opada po strzale, sorry za brak fachowej terminologii, wtedy z racji rozmiarów tego ustrojstwa, płyta będzie miała już niewielkie znaczenie, moja wiatrówka może i sieje nieco za wysoko (nadal nie wiem czy to moja wina czy wiatrówki), ale poziom trzyma bardzo dobrze hehe. Ale jeszcze dokładnie nad taką konstrukcją nie myśleliśmy, to dopiero w okolicach września.

Poza tym, ja mam kilka różnych płyt o grubości 10-40mm, tylko, że one są dość małe (np. 60x60cm), wprawdzie raczej płyta płycie nie równa (pomijam te stare, sfatygowane), nie chce mi się teraz biegać na ogród robić fotki, ale w jedną z nich, wcześniej naszyłem już spoooro śrutu (po prostu wieszałem tarczę na płycie, ponieważ nie miałem wtedy kulochwytu), nie doświadczyłem aby cokolwiek odbiło się w moim kierunku. Ale być może z dalszych odległości to może się zmienić, nie mam pojęcia, czy różnica 20 metrów sprawi, że śrut wytraci tyle energii i szybkości, aby przy 10 metrach wbił się elegancko w dowolną tarczę, a przy 30 metrach odbije się od niej.
krzywy Hatsan 55 4.5mm "Dębowy" + Point Precision 3-12x42 AO
ODPOWIEDZ