Obrazek

Hawke SideWinder 30 tactical 6.5-20x42 bład paralaksy

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
mroku11
Posty: 32
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:58
Lokalizacja: Dębica

Hawke SideWinder 30 tactical 6.5-20x42 bład paralaksy

Post autor: mroku11 »

Czy hawke ma aż taki duży błąd paralaksy ? Wcześniej posiadałem leapers utg 6-24x50 z niższej półki ale wydaje mi sie że miał sporo mniejszy bład paralaksy. Możę to mój bład lub kwestia przyzwyczajenia się do lunety. Jak narazie jestem troszke zniesmaczony bo koszt lunety nie jest niski
Kalibrgun cricket-Hawke SideWinder 30 tactical 6.5-20x42 SF
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Darek.. ale o co Ci chodzi?
Sidewinder ma regulacje paralaksy, więc jeśli wyostrzysz obraz na dystansie na jakim strzelasz - tego błędu praktycznie nie będzie..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
mroku11
Posty: 32
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:58
Lokalizacja: Dębica

Post autor: mroku11 »

Chodzi mi o to ze musisz bezbłednie ustawić oko w stosunku co do obrazu Może źle to sformułowałem. Musze chyba sporo postrzelać lub zakupić świńskie oko Leapers nie był aż tak wrażliwy
Kalibrgun cricket-Hawke SideWinder 30 tactical 6.5-20x42 SF
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Znaczy że jak wyostrzysz obraz na .. dajmy na to - 50m i zerkasz na cel na tym dystansie, to przesuwając oko widzisz że cel tez się przesuwa?
Czy starasz się strzelać jak w HFT - AO ustawione na np 25m i strzelasz różne dystanse?
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
mroku11
Posty: 32
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:58
Lokalizacja: Dębica

Post autor: mroku11 »

Mamutowicz pisze:Znaczy że jak wyostrzysz obraz na .. dajmy na to - 50m i zerkasz na cel na tym dystansie, to przesuwając oko widzisz że cel tez się przesuwa?
Dokładnie tak. Robie jakiś bład?
Kalibrgun cricket-Hawke SideWinder 30 tactical 6.5-20x42 SF
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Nie wiem jak Hawke ma wyskalowane kółko, ale żeby było precyzyjne - musi być wieelkie.. :)
Nie sugeruj się napisami.. bo oznaczenia mogą być w jardach.. nie metrach..
Mimut się przekonał już jak w praktyce wygląda różnica.. :hihi:

Najlepiej wyostrzyć obraz bez zerkania na oznaczenia na pokrętle, tak, żeby i krzyż i obraz były ostre.

Najpierw ustaw sobie okular, na tle nieba czy innego jednolitego tła, tak żeby krzyż był ostry, a potem dopiero ustawiaj AO.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
mroku11
Posty: 32
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:58
Lokalizacja: Dębica

Post autor: mroku11 »

Mamutowicz pisze:Nie wiem jak Hawke ma wyskalowane kółko, ale żeby było precyzyjne - musi być wieelkie.. :).
Własnie nie ma dużego koła.Wielkie dzięki tak zrobię Bo ustawiałem paralakse odnośnie napisów na pokrętle ,fakt to mogą być jardy a lupkę mam od paru dni i ten wiatr.Ale wielki dzięki jutro tak zrobię i myślę żę efekt będzie inny
Kalibrgun cricket-Hawke SideWinder 30 tactical 6.5-20x42 SF
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Post autor: yaro »

Nie można się sugerować opisem na regulacji bo nie jest dokładny. Korekta na okularze zmienia te wskazania i żeby mieć dokładnie to trzeba sobie samemu nakleić pasek papieru i skalibrować (ustawiać na różnych odległościach ostry obraz i zapisywać).

Nie ma zależności między paralaksą (na dystansie innym niż zogniskowanie) a ceną. Przykładowo celownik za kilka tys. zł Swarovski 6x42 ma bardzo dużą paralaksę a chiński 6x42 pozwala na szybkie zauważenie zejścia oka z osi optyki (obydwa na 100m przy patrzeniu bliżej). Patrząc na wiatrowe celowniki, przykładowo Bushnelle serii 6500 na dystansach wiatrowych mają wyjątkowo odczuwalną paralaksę a dwukrotnie tańsze Vortexy diamondback małą a schodzenie oka szybko uchwytne. (porównanie oczywiście przy tym samym powiększeniu, zogniskowaniu, rozmiarze obiektywu)
mroku11
Posty: 32
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:58
Lokalizacja: Dębica

Post autor: mroku11 »

Luneta jest super musiałem sie z nią tylko oswoić. Dziekuje wszystkim za porady
Kalibrgun cricket-Hawke SideWinder 30 tactical 6.5-20x42 SF
ODPOWIEDZ